reklama

Premiéra v České Lípě zajímal i osud Kounicova domu

4. 6. 2017
Na pravidelné návštěvě regionů 3. června navštívil předseda vlády také Českou Lípu. Tématem společného jednání byl obchvat města na silnici I/9, změny zákonů, investice, finanční podpora sportu jak ze strany státu tak i města, dotační programy vůbec, potřeba technicky zaměřených absolventů, péče o seniory a platy v sociálních službách.
Premiéra v České Lípě zajímal i osud Kounicova domu
Foto z www.mucl.cz

„Premiér byl v našem městě již před dvěma lety. Už tehdy jsme jednali o obchvatu České Lípy. Rádi bychom, aby tento problém byl již vyřešen a město si oddychlo od intenzivní dopravy, hluku a špíny, které obyvatelům léta vadí. Peníze na stavbu obchvatu jsou, nyní probíhá nové zpracování dopadu části stavby na životní prostředí. V roce 2018 se počítá s vydáním územního rozhodnutí a výkupem pozemků. O dva roky později k realizaci silničního obchvatu,“ uvádí starostka Romana Žatecká.

Další otázkou pracovního jednání se stal Kounicův dům, nepřehlédnutelná chátrající stavba v centru města. V tomto případě má město jako samospráva omezené možnosti. Stavební úřad z pozice státu se snaží přimět majitele k jeho povinnostem, ten ale nekoná. Proto už stavební úřad dal majiteli finanční sankci, kterou může opakovat. Město doufá v pomoc státu, který by měl změnit zákon o památkové péči, ale i stavební zákon a neměl by problémy přesouvat na obecní rozpočty. Premiér vlády informoval, že ministerstvo pro místní rozvoj chystá pro města dotační program, který by měl tuto problematiku vyřešit.

Tématem pracovního jednání se dále stala podpora sportu. Město vynakládá vysoké částky na rozvoj sportovní základny, na sportoviště, na dotační programy, školní hřiště, areál v Dubici atd. Příspěvková organizace Sport by ráda využila dotační program MŠMT, ale je tu několik překážek, které by právě vláda mohla změnit. Vedení města premiérovi představilo i lokaci plánovaného venkovního bazénu, jehož stavba bude v letošním roce zahájena.

Exkurze ve firmě Fehrer Bohemia, s.r.o. během dne otevřených dveří k 25. výročí založení firmy znovu ukázala nutnost technicky zdatných absolventů škol, po kterých české firmy dlouhodobě volají. Premiér ocenil iniciativu města v zorganizování projektu „Šikovné ruce aneb Řemesel se nebojíme“ a poukázal na nutnost vytvářet podmínky pro technicky nadané žáky nejen na středních, ale už na základních školách. Demografické prognózy v tomto směru jsou příznivé, ale důležité je žákům nabídnout atraktivní možnosti a dobře vybavené školy.

 Během návštěvy Penzionu s pečovatelskou službou se projednala i otázka důležitosti péče o seniory a problematika zcela neadekvátních platů v sociální oblasti. Premiér vlády informoval o valorizaci penzí, která proběhne od ledna příštího roku. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová hovořila o konkrétních sumách peněz, které dostanou ve svých platech pracovníci v sociálních službách od 1. července letošního roku. Představitelé města v diskuzi se seniory připomněli, že už příští rok začne plánovaná rekonstrukce penzionu v hodnotě 40 mil. Kč.

 

CL/Monika Bayerová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 6. 2017 09:21
wo
To jsou kocouři. Zubatá pleš a madam
hokej
24. 5. 2018 07:08 Slovenský hokejový obránce Patrik Maier bude nadále hrát extraligu za Liberec. Jedenadvacetiletý hráč se dohodl s Bílými Tygry na nové roční smlouvě.
skoky
23. 5. 2018 20:01 Kvůli havarijnímu stavu musel být zastaven provoz harrachovských skokanských můstků sloužících jako tréninkové centrum. Jejich užívání je nebezpečné.
maskovka
23. 5. 2018 19:50 Koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli technické závadě otevře se zpožděním. První návštěvníky mělo podle původních plánů přivítat v pátek.
papírák
23. 5. 2018 19:48 Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru. Soukromý investor se v dopise zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).