reklama

A jestli nebudeš hodná, tak to na tebe řekneme. Změna a dvojí metr

6. 6. 2017
SOUVISLOSTI: Není to tak dlouho, co server tydenvlk.cz upozornil na nekalé politické praktiky Změny pro Liberec a jejího lídra Jana Korytáře. Snaha diskreditovat libereckého primátora Tibora Batthyányho, nátlak na další politiky, kupování podpory za trafiky v městských organizacích, či jiný prospěch. To jsou cesty, kterými se Jan Korytář a jeho nejbližší snaží získat pro sebe podporu. Bývalá liberecká primátorka Martina Rosenbergová je nyní jejich poslední (nikoli ale jistě poslední) obětí.
A jestli nebudeš hodná, tak to na tebe řekneme. Změna a dvojí metr
archivní foto

Na většinu redakcí přišel ve čtvrtek večer email od kontroverzní liberecké zastupitelky Zuzany Tachovské¸ ve kterém informovala o „zneužívání veřejných financí ze strany bývalé primátorky“. Na pro Změnu poměrně obvyklé jednání (podání trestního oznámení, informace z vyšetřování, a následné využité jakéhokoli závěru pro vlastní politický marketing) je ale tentokrát třeba podívat se jiným zorným úhlem. A totiž snahou primátorku již dříve vydírat, vyhrožovat jí.

Již více než před měsícem byla dle informací serveru tydenvlk.cz přímo představiteli Změny upozorněna, že pokud nebude Změnu podporovat, „informace se dostane na veřejnost“. Rosenbergová neuposlechla a dočkala se trestu – snad jako ukázky toho, že Změna si nedělá legraci, aby všichni ostatní viděli, co umí.

Ostatně, něco podobného se stalo také již zmíněnému Batthyánymu. Faktem je, že informaci od Policie České republiky má Změna, respektive její čelní představitelé, již několik týdnů. Co je vedlo k tomu, že až nyní vyšli s tiskovou zprávou? Tedy poté, co se ukázalo, že Rosenbergová nebude poslouchat, a hlasuje proti návrhům, na kterých Změně záleží? Třeba na dotaci pro občanské sdružení Jana Korytáře Čmelák? Faktem také je, že Rosenbergová správně podotýká, že tvrzení Změny není pravdivé – názor vyšetřovatele lze těžko ztotožnit s rozhodnutím soudu, a tedy tvrzení o prokázaném podvodu je jen další manipulací z pera Změny pro Liberec, kterého se ale místní média tak ráda chytla. Stejně ráda, jako opomněla upozornit na odbdobné kauzy, které se týkají samotné Změny a Jana Korytáře.

 Korytář: Jezdil bez smlouvy, na soukromé cesty, nenašel se ale nikdo, kdo by podal trestní oznámení

Viní-li Jan Korytář Martinu Rosenbergovou, že zneužívala služební vůz pro soukromé účely a způsobila tím městu škodu, pak by sám měl zpytovat svědomí. Jak totiž server tydenvlk.cz opakovaně upozorňoval, byl to právě Jan Korytář ve funkci primátora, kdo několik měsíců používal služební vůz bez řádně podepsané smlouvy. A nejen to. Jezdil se služebním vozem také za „soukromými účely“.

V říjnu 2014 obdržely redakce libereckých médií zprávu, která dokládá, že Jan Korytář měl smlouvu o využívání služebního vozu podepsanou ve funkci primátora až od března 2011, kdy ji projednala městská rada, ačkoli primátorem se stal již v prosinci 2010. Od té doby vůz využíval (a to bezpochyby i pro soukromé účely). Velmi nedůvěryhodně zároveň působí kniha jízd, kterou sám Korytář předložil při odchodu z funkce. Na ní nejsou jako soukromé označeny žádné jízdy, ačkoli je prokazatelné, že Korytář byl například několikrát soukromě v Praze, Olomouci a mnohde jinde. Zcela směšně potom zní poznámka, kterou Korytář uvedl do kolonky soukromé jízdy: „Jedná se o služební jízdy menšího rozsahu, zejména Liberec a Jablonec nad Nisou, které jsem neevidoval a tudíž je nevykazuji + soukromé jízdy převážně z domova na radnici a zpět.“

 A co Kocumová a její bezprecedentní zneužití služebního vozu? Neměla by Změna podat trestní oznámení?

Ještě větší problém měla s jízdami ve služebním voze svého času tehdejší krajská statutární náměstkyně Zuzana Kocumová (Změna). Když se server novinky.cz na tiskové konferenci kdysi zeptal Jana Korytáře, jaký vidí rozdíl mezi případem Rosenbergové a kauzou zneužívání služebního vozidla bývalé krajské náměstkyně za Změnu Zuzany Kocumové, Korytář odpověděl, že „Kocumová při zjištění pochybení nedělala mrtvého brouka. Tehdejší náměstkyně hejtmana neuzavřela s krajským úřadem dohodu o využívání služebního auta pro soukromé cesty. Kocumová nakonec náklady na své soukromé jízdy uhradila.“

Jenže nic není dále pravdě. Ve skutečnosti Kocumová několik týdnů odmítala poskytnout informace o tom, jak služební vůz využívá. Když se ukázalo, že nemá podepsanou smlouvu, vůz ale přesto používá, a to i pro soukromé účely, hájila se, že je vše v souladu se zákonem, že vůz využívá jako referentský, a že žádné soukromé cesty nemá, protože jejím pracovištěm je celý Liberecký kraj. Navíc že ani nemá pracovní dobu...

Například hejtman Martin Půta hovořil o tom, že přesvědčit Kocumovou, aby uznala své pochybení, trvalo „několik trapných týdnů“. O tom, co se tehdy dělo na krajských radách kolem kauzy vozu náměstkyně Kocumové, by se mohly vyprávět celé příběhy. Kocumová nakonec pod tlakem skutečně uhradila částku 12 tisíc korun, stále ale není zřejmé, za co tyto peníze byly, stejně jako není jasné, zda dostála své daňové povinnosti. Využívání služebního vozu totiž navyšuje daňový základ a tehdejší náměstkyně Kocumová tak měla platit vyšší daně. Velmi pravděpodobně ale Kocumová neplatila za své soukromé jízdy – vyplývá to alespoň z tehdejšího vyjádření vedoucího odboru kanceláře hejtmana Libereckého kraje. „Soukromé kilometry nebyly Bc. Zuzaně Kocumové vyúčtovány, neboť vozidlo nepoužila pro soukromé účely,“ uvedl.

Jenže opak byl pravdou, jak dokládají knihy jízd. Podle některých úředníků, kteří si přáli zůstat v anonymitě, byla přitom Kocumová na tento problém opakovaně upozorňována. Kontroverzní zůstává také nehoda, kterou Kocumová měla v době, kdy mimo pravidla využívala služební vůz. Plnění šlo z pojistky, kterou má Krajský úřad uzavřenou, podle oslovených odborníků ale pravděpodobně neoprávněně, protože vůz nebyl využíván v souladu s pravidly, která se na pojistku vztahují.

 Jak vydělával Baxa a město tím připravil o peníze

Ani Korytářem a Kocumovou ale nekončí výčet těch, kdo zasekl sekyru do veřejných peněz.

Korytářův tehdejší stranický náměstek Jaromír Baxa v době, kdy působil ve vedení města, pravidelně vyučoval na Univerzitě Karlově. A bral za to honorář. Podle záznamů, které má redakce tydenvlk.cz k dispozici, si přitom na tuto dobu dovolenou nebral, a po odchodu z funkce mu byla v plné míře proplacena. Zajímavé je, že jeho tehdejšímu šéfovi – Janu Korytářovi – to nijak nevadilo. Způsobená škoda? Nemalá!

Počítat v případě politiků pracovní dobu, nebo hodnotit, zda si na danou situaci mají vzít dovolenou či nikoli, je velmi obtížné. Jejich pracovní doba totiž není pevně dána, a mnohdy pracují po večerech či víkendech a tyto „přesčasové hodiny“ si pak prostě vybírají různým způsobem. Pokud ale Korytář útočí na politiky za zneužívání veřejných finančních prostředků a funkčních výhod, pak je to nejen účelové, ale především pokrytecké.

 Dočkáme se dalších trestních oznámení?

Možná to mělo padnout již na začátku článku, určitě to ale padnout musí – Jan Korytář a Zuzana Tachovská podali trestní oznámení na libereckou exprimátorku až v době, kdy bylo to, z čeho jí vinili, promlčené. Ačkoli o celé věci mluvili již dlouho před tím a mohli tedy jednat tak, aby k promlčení nedošlo. Udělají nyní totéž v případech, které se jich samotných také dotýkají? Tedy v případě zneužívání služebního vozu Janem Korytářem a Zuzanou Kocumovou a proplacením dovolené, která ve skutečnosti vyčerpána byla, Jaromírem Baxou?

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
6. 6. 2017 07:56
game
Konečně solidní fotka. Na JL mají exprimátorku v obležení těžkooděnců, jakoby jí zatýkali. Tato účelovost je šílená. MR se přitom usmívá, protože jde asi o cvičení nebo tak něco. Změnaři a jejich lokajové by se měli jít svorně léčit. Vědí kam, JK tam má už známosti.
6. 6. 2017 08:09
Petr
To je fotka stažená z jejího facebooku. To tak Tauchman dělá. Je už kvůli tomu na něj podané trestní oznámení.
6. 6. 2017 08:18
jj
Krádeže fotek jsou pro JT normou. Viz fotky Masaryčky, jak o tom psala AR v Inventuře.
6. 6. 2017 09:24
Igor
Tojcham/NL je především propagandistický nástroj Změny (ale fakt chytře udělaný) a novinařinou, natož nezávislou to tam nemá lautr nic společného. A taky to je nejen pro mě symbol korupce či klientelismu a doufám, že třeba časem z toho bude aspoň nějaké to tahání po soudech a třeba i víc ...
6. 6. 2017 11:04
čtenář
Hajzlman si fotky stahuje, odkud chce, a nějaká autorská práva ho vůbec nezajímají. O NL taky škoda mluvit. Propagandický web sekty ZpL, nic víc. A ještě blokuje několik desítek IP adres komentátorů. Svoboda projevu nepřípustná, přípustné je jenom vychvalování Změny do nebe.
Cenzura. Toichič si asi myslí, že jsme v 50. letech.
6. 6. 2017 08:03
Olda
Baxa a vyučování

Baxa nebyl v pracovním poměru. Uvolněný radní nemá pracovní dobu, takže pokud si zorganizuje svoji práci na radnici tak, aby mohl třeba vyučovat, nelze po něm požadovat, aby si na tuto činnost vybíral dovolenou. Exituje mnoho radních, kteří mají souběh všelijakých funkcí a zaměstnání a nikdo po nich nechce čerpání dovolené na tyto činnosti.
Vaše úvaha je zcestná.
6. 6. 2017 08:11
Karel
Nejde o to, aby si vybíral dovolenou, ale že si jí nechával proplatit.
6. 6. 2017 08:09
Jan
Baxa byl ekonomický náměstek na plný úvazek. Jesli ne, tak to svědčí o tom, jak byl vylulaný. Kdyby nebyl, proč by mu pak propláceli dovolenou, kdyby nebyl v pracovně - právním poměru? Vaše úvaha je zcestná.
6. 6. 2017 13:36
Olda
Uvolněný zastupitel má 5 týdnů dovokené po kterou pobírá měsíční odměnu. Když si ji nedal do docházky tak mu ji proplatili. Výkon zastupitele není orámován pracovní dobou. Je ve funkci 24 hodin denně. Zdá se, že je to nad chápání vás i autorů . Myslíte si, že si radní, kteří jsou zároveň poslanci berou na jednání Sněmovny dovolenou ? Zeptejte se Canova zda má dovolenou, když zasedá Senát .
6. 6. 2017 11:06
omyl, Oldo
Jestliže bral upištěnec Flaxa na radnici plat, neměl v pracovní době co dělat na škole. Učit mohl až odpoledne ...

Děkuji panu Soudnému za článek. Za shrnutí všech průšvihů Změny. Je to s nima pořád stejný - zloděj křičí, chyťte zloděje! Aneb kozel zahradníkem.
7. 6. 2017 10:29
Olda
Omyle,
jak už řečeno, uvolněný zastupitel není k obci v pracovním poměru a tedy nemá ani stanovenou pracovní dobu.
Je ve funkci 24 hodin denně, jak si v tomto čase rozvrhne výkon činností pro město je na něm. Žádný zákon nezakazuje souběh zaměstnání či podnikatelské ši jiné činnosti s činností uvolněného zastupitele. Jiné to je i s dovolenou. Uvolněný zastupitel má nárok na 5 týdnů, ale nepobírá náhradu ve výši průměrného výdělku, ale dál svoji odměnu. Z hlediska evidence dovolené je to komplikované, protože evidence docházky a pracovní doby se nevede. Dovolená a údaj o ní je tedy spíše jako doklad, že ten den je zastupitel mimo " funkci " . Právní postavení uvolněného zastupitele je zkrátka jiné než prcovně právní vztah a vývody o dovolené v době učení jsou nesprávné.
6. 6. 2017 08:06
Luboš
Korytář jako primátor měl už v roce 2010 když nastoupil na primátora zavést elektronickou evidenci jízd a byl pokoj, To potvrzuje pasáž z článku,že sám měl v knize jízd bordel. Knihy jízd jsou vždycky slabým místem, ve firmách na nich finančák vždycky něco najde. Proto firmy používají aplikace, díky nim se ví, kde které auto jezdí, kolik najelo a když je auto určeno i k soukromým jízdám, přepíná se v režimech. Vede a účtuje se to samo. My to máme v autech od roku 2008 a je klid. V roce 2010 to klidně mohla mít i radnice. Myslím, že něco takového zavedl až magistrát pod vedením Batthyányho.
6. 6. 2017 08:20
Karel
A doufat, že nezapomeneš přepnout a že za rohem nestojí udavači ze Změny.
6. 6. 2017 08:28
Luboš
To záleží na vedení autoprovozu, pod pohrůžkou, že auto nebuseš moct užívat k soukromým jízdám si každej dá majzla
6. 6. 2017 11:09
GPS - další blbost
Šmarjá, i ta GPSka se dá obejít. Pojedu do Prahy a nechám to jako služební jízdu, ale přitom si tam budu vyřizovat nějaké soukromé záležitosti.
Přece záleží na tom, na co tu GPSku zapnu. Musel by se k GPS přidávat výkaz práce, ale i tam si můžu vymejšlet, ne?
6. 6. 2017 09:00
Jitka N.
Zase článek "jedna paní povídala, že Korytář něco", už je to trapné
6. 6. 2017 09:40
playboy
Jako co? Jitunko. JK je prokazatelně lhář-udavač, vysavač veřejných rozpočtů a diagnostikovaný BLAZEN!! To snad stačí. Ale tobě nejspíše jeho jméno rozvlní stehna, že???
6. 6. 2017 13:28
otík
Já bych napsal poloviční blázen
6. 6. 2017 13:33
hmmmm
momentálně zavostalej
6. 6. 2017 10:29
sestra Angelika 2
Z celého srdce přeji všem jako je pan Baxa, slečna Kocumová, a pak zejména panu Korytářovi a paní Tachovské, aby se jim VŠECHNO co dělají ,,ve jménu dobra pro občany" VRÁTILO. O město se nestarají, na udávání a podávání trestních oznámení si čas najdou. Neskuteční parazité, vředy města Liberce.........
6. 6. 2017 09:35
Liberečák
Takže přeloženo de češtiny:
1) Rosenbergová okradla občany Liberce na soukromých cestách vydávaných za služební, kde si na soukromé škole koupila titul - vzdělání nikoli, to na soukromé psoudovysoké škole nejde
2) Korytář nás okrádá nejen soukromými cestami, ale hlavně přihráváním veřejných - našich - peněz na provoz svých obskurních ziskových organizací a tedy do vlastní kapsy. Navíc je to léčený blázen.
3) Kocumová nás okrádala nejen soukromými cestami, ale braním našich peněz za nicnedělání na Ještědu
4) Baxa nás okrádal, když bral naše peníze za náměstkování a místo toho v Praze za prachy učil (raději ani nevědět co a jak)

Proč nám někdo podsouvá, že socanská zlodějka je lepší, než změnařští zloději? Zloděj je zloděj a patří do vězení - nebo mám zastaralé názory?
6. 6. 2017 10:36
Karel
Nikdo nic nepodsouvá, jen pokazuje na to, že všem by se mělo měřit stejně.
6. 6. 2017 15:06
Hana B.
Nějaké důkazy o jednání JAK by nebyly?ale zde nejsou potřeba, že?
6. 6. 2017 18:52
Carlos
V Libereckém kraji je volitelná jen TOP 09. Horáček, Gábor, Rejmont a další jsou zárukou kvality.
6. 6. 2017 20:54
frigo
Korytář měl v knize jízd bordel, ale pokud vím nikdo mu neprokázal soukromé jízdy, vše je jen dojmologie.

Kocumová když dostala funkci na kraji, tak si asi myslela, že se služebním autem si může dělat co chce. Když byla upozorněna na to, že to má nějaký řád, který se musí dodržovat, tak chvíli dělala mrtvého brouka, ale pak se k tomu postavila čelem.

Rosenbergová podle všech indicií vědomě podváděla, ale drží se hesla zatloukat, zatloukat.

O dovolené pana Baxy nic nevím, ale pochybuji, že kterýkoli zastupitel si bude brát dovolenou na něco jiného, než na skutečnou dovolenou, kdy je třeba na týden pryč a není k dispozici pro výkon funkce zastupitele.
7. 6. 2017 14:45
Má Změna politické svědomí? Ctí zákony?
To jsou prachsprosté metody a formy jednání Změny, Je jim to vlastní. Jediný odsouzený korupčník je taky z jejich hnízda... Jiní nebudou. Politická kultura dostává na frak setrvale. Sekta umí válcovat, bořit, ne stavět. Na stavění musí být spolupráce a to sektářská Změna nezná, má jen diktát. Zveřejněním celého rozhodnutí porušili zákon na ochranu osobních údajů.
voda
22. 5. 2018 07:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
šerm
22. 5. 2018 06:38 Kordista Jiří Beran se stal posedmé českým mistrem a s klubem SC Praha získal v Liberci titul v družstvech. Mezi kordistkami uspěla Kateřina Došková.
jn
22. 5. 2018 06:35 Jablonec nad Nisou připravuje opravu stoletého mostu v Lidické ulici. Práce za 13 milionů korun zkomplikují v létě přístup do domů v sousedství.
ralsko
21. 5. 2018 17:05 Liberecká univerzita zpracuje pro Liberecký kraj studii rozvoje a dalšího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko. Hotova by měla být do podzimu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).