reklama

Baxou pečlivě vybájené argumenty nepadly na úrodnou půdu. Trapas na druhou.

3. 6. 2017
INVENTURA: Už druhé slunné čtvrteční odpoledne padlo na jednání libereckých zastupitelů. Květnové jednání se protáhlo až do prvního června. Dobrá zpráva ale zní, že tentokrát vše klaplo a projednány byly všechny body. Zastupitelka Zuzana Tachovská ze Změny úvodem zapátrala, kde budou parkovat majitelé bytů, kteří si koupili nemovitosti v projektu Park Masarykova.
Baxou pečlivě vybájené argumenty nepadly na úrodnou půdu. Trapas na druhou.
Foto: Artur Irma

Změna evidentně shání střelivo na bombardování nesmírně úspěšného developerského projektu, díky kterému bude za privátní peníze zvelebena hodně zanedbaná lokalita za vilami na Masarykově třídě. Kanonáda už začala na změnařském propagandistickém webu, kdy autor článku ukradl fotografie ze soukromého webu propagujícího projekt. Proč ale až teď? Staví se od začátku května a reklama na byty  prochází snad všemi médii už od sklonku zimy. Výborně zvládnutá reklamní kampaň je jedním z mnoha důvodů, proč je prodej nemovitostí na luxusní liberecké adrese tak úspěšný.

Jenže, úspěch se v kotlině pod Ještědem neodpouští.. Pod projektem je podepsána nejmenovaná liberecká stavební firma, již si Změna zhmotnila v třídního nepřítele. Proto neumí rozdýchat, že si stavební firma dovolila v Liberci stavět. Ale, laicky vyjádřeno, na svém a za své.

 To Změna nikdy nedokáže pochopit, protože její protagonisté umějí peníze „dělat“ výhradně přes dotace. Zašátrají v cizí pokladničce a ono občas něco vypadne. Neziskové „podnikání“ na cizí účet jí jde skvěle. Ale: Zastupitelstvo její „vlajkové lodi“, spolku Čmelák, neschválilo dotaci ve výši bezmála 200 tisíc na revitalizaci okolí vratislavických Pivovarských rybníků. Aby ne, když je polovina změnařských zastupitelů v ohlášeném střetu zájmů a s opozicí se s podporou kontroverzního Čmeláka moc počítat nedá. Nejnevkusnější ale je, že si spolek, kde jsou dva náměstci primátora ze Změny předsedou a místopředsedkyní, žádost do městského Ekofondu vůbec podá.

 Jistě, každý máme míru vkusu posazenou jinde.

 Průhledná a velice neohrabaná snaha dalšího změnařského zastupitele Jaromíra Baxy znemožnit bývalého primátora Jiřího Kittnera (ODS) kritikou jeho působení v Severočeské vodárenské společnosti, vyšla opět naprázdno. Přesně po roce Baxa zopakoval své myšlenkové pochody a bez znalosti souvislostí a praktického byznysu „odhalil“, proč je voda drahá tak jak je. Pečlivě vybájené argumenty ale zase nepadly na úrodnou půdu. Zastupitelé volili svého zástupce na valnou hromadu SVS a.s. A odvolávání Jiřího Kittnera z čela dozorčí rady opravdu na programu není. Byť by to Baxa chtěl sebevíc.

 V této souvislosti je třeba zmínit trestuhodnou neznalost procedury i ekonomických procesů, jež Baxa při svých diskusních vystoupeních prokázal. Teorie je hezká věc, ale v praxi je to jinak. To by mohl salónní "ekonom" vědět a veřejně se za každou cenu neztrapňovat. Opravovat, pochopitelně „v dobrém“, ho musel opoziční zastupitel Michal Hron (SLK). Kdopak asi vysokoškolského pedagoga Baxu uvádí na správnou míru během jeho přednášek na univerzitě?

 Krajské město, největšího akcionáře SVS, nakonec bude na valné hromadě zastupovat František Gábor z TOP09, Michal Hron ze SLK by se mohl stát členem auditního týmu společnosti. Hrozilo ale, že Liberec svého zástupce na VH mít nebude vůbec. Napoprvé totiž nebyl schválen žádný návrh. Gábor prošel až při opakovaném hlasování. Jeho šaance na zvolení do představenstva vodárenské společnosti se ale limitně blíží nule. Michal Hron, matematik a povoláním auditor, jisté šance na post ve Výboru auditorů podle znalců prostředí má.

 Opakované hlasování a vracení už ukončených bodů na program, to bylo slabší místo schůze, jež kupodivu vcelku odsýpala. Zastupitelé se začali dohadovat, je-li více jednací řád nebo zákon o obcích. Odpověď je snadná: Jak a kdy se komu hodí. Trapné je ale opakované hlasování jen kvůli tomu, že někomu chybí jediný, zpravidla rozhodující hlas, který se „někde zakecal“, řečeno s klasikem.

 Děsivý požár v Severochemě, kterým týden začal, se probíral i na zastupitelstvu. Zásah hasičů byl shledán profesionálním a bezchybným, zato informovanost byla hodně mizerná. Vzhledem k tomu, že téměř v centru Liberce hořel provoz s tunami chemikálií ve skladech, měla se sejít „bezpečnostní rada města“ a okamžitě informovat školy, školky a další veřejné instituce v okolí. „Nic takového se nestalo,“ konstatoval starostenský zastupitel Jiří Šolc, nikdo ve školách prý dlouho netušil, co se děje a nejsou-li děti v ohrožení.

 Po bezmála týdnu od vypuknutí požáru je jasné, že oheň v Severochemě nadělal paseku za sto milionů. Potěšitelné je, že lehce zraněn byl jen jediný člověk, firma nebude propouštět a výroba se znovu rozjede. Přičina pořád není známá, teorie o žháři, jak si mocně zaspekuloval místní deník, se nepotvrdila. Požár prošetřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

 A dobrá, a zároveň horší, zpráva nakonec: Autobusy v Libereckém kraji vyjely v první červnový den podle jízdních řádů. Hlavně na Semilsku a Jablonecku hrozilo, že nedohodne-li se kraj se společností BusLine na vyšší ceně za kilometr, autobusy nepojedou vůbec. Posledního května ale zástupci kraje podepsali s firmou novou smlouvu a na zvýšení ceny za kilometr se dohodli také s ČSAD Česká Lípa, která jezdí na Českolipsku. Cena pro BusLine se v nové smlouvě zvýšila z původních 32,13 Kč za kilometr na 34,78 Kč. Kraj tak bude muset na zajištění autobusové dopravy přidat dalších 32 milionů korun. Příští rok to bude ještě horší, kraj bude muset do kasy sáhnout pro dalších více než 70 milionů. To bylo řečí, jak se autobusová doprava po kraji zefektivní...

Každopádně, všem normálním lidem hezký víkend.

 

 

 

 

 

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
3. 6. 2017 08:08
Jarin
Bože, uvědomte si, že ta Tachovská je zakomplexovanej chudák, která kdyby neměla svého guru Járu, vlastně Jendu, tak by tak akorát ječela někde na pavlači. No a Baxa, to je mentální kastrát (dle polohy hlasu možná nejen mentální), na něj vůbec nemá cenu reagovat. Jinak palec nahoru Aleně za profesionálně odvedený úvodník.
3. 6. 2017 16:52
mirek
To je ta placena uradem prace jak pak dava zmene dary na kampan, madam z hokejky? Tak ta je jasna
4. 6. 2017 09:11
nebo
Ta co jí p. Rosenbergová vyhodila z radnice, protože neprošla výběrovým řízením, a ona jen hledá jak se jí pomstít?
3. 6. 2017 08:57
Michal Hron
Dovolím si zpřesnit. František Gábor byl zastupitelstvem navržen do funkce člena představenstva SVS, a.s. Delegátem za město na valnou hromadu jsem byl zvolen já. Co se týče mé profese, nejsem auditor, nýbrž daňový poradce, nicméně i z této pozice s auditory úzce spolupracuji, takže o jejich profesi mám dobrou představu.Proto jsem nominaci do výboru pro audit přijal. Jedná se o zákonem (o auditorech) nově nařízený orgán ve společnostech tzv. veřejného zájmu, což SVS, a.s. je.
3. 6. 2017 08:13
Pepa
Mě se líbilo, že jim dal Kíťa lekci, jak se má jednat.
3. 6. 2017 16:49
JD
Takze vime o cem bude dalsi clanek p. Hajzlmana. O parkovani u jeste nestojicich domu. S ukradenymi fotkami, aby cukrous nemusel zvednout p.del a vyfotit si staveniste.
3. 6. 2017 16:51
mirek
O roze nic? Aby bylo zceho citovat na tom druhem webu.
3. 6. 2017 18:50
Halina
Vidim o tom clanek dole, netreba opakovat uz zverejnene
4. 6. 2017 17:11
Xxx
Jen dalsi peclive vybajene argumenty, pro zmenu od tachovske a korytare. Pomsta
3. 6. 2017 18:48
Njn
Baxa naplnuje moudrost o neumeni a uceni na 1000 procent
4. 6. 2017 09:13
Zuzana
Myslíte kdo umí, umí, kdo neumí učí? Tak takových brouků pytlíků je v zastupitestvu vícero.
4. 6. 2017 09:19
Luboš
Boruci Pytlíci tvoří Radu města už tři roky. Podle toho to v Liberci vypadá. Jedny schody do přehrady a kytky. Vzhledem k výraznému ekonomickému růstu v ČR je to hodně proparněná šance.
3. 6. 2017 21:23
Lena
To je neuvěřitelné, že hrstka pomatenců má toto krásné město v hrsti. To už tady bylo koncem 30. a 50. let minulého století.
4. 6. 2017 00:02
frigo
"Pan Baxa bez znalosti souvislostí a praktického byznysu „odhalil“, proč je voda drahá"
Tak. Pan Kittner je člověk na svém místě, který nám rád fundovaně vysvětlí, proč musíme ve městě s miliony tun kvalitní vody coby kamenem dohodil platit jedny z nejvyšších cen v republice. Ještěže ve vodě máme takové odborníky, kteří nám to tam tak pěkně řídí a nenechají se vyvést z míry nějakými kverulanty.
4. 6. 2017 13:09
jen počkej
Tady na severu je nejvíce pramenů v EVROPĚ a pro je tak drahá.Bohužel ji někdo prodal cizákům.Nevím to jistě,ale neprodalji stávající náš emisar ve vodním orgánu?
4. 6. 2017 19:28
Venca
Bohužel na to ale nemohl být sám! Těch krátkozrakých tupounů bylo daleko víc. Teď by nám to měli refundovat!
5. 6. 2017 00:27
kluci naši růžolící
Jo vodu prodali, teplo prodali, veřejný prostor prodali (nebo spíše rozdali), kdyby mohli prodají i vzduch a ještě mají drzost kafrat. Hoši modrý svazácký, zavřít až zčernaj.
voda
22. 5. 2018 07:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
šerm
22. 5. 2018 06:38 Kordista Jiří Beran se stal posedmé českým mistrem a s klubem SC Praha získal v Liberci titul v družstvech. Mezi kordistkami uspěla Kateřina Došková.
jn
22. 5. 2018 06:35 Jablonec nad Nisou připravuje opravu stoletého mostu v Lidické ulici. Práce za 13 milionů korun zkomplikují v létě přístup do domů v sousedství.
ralsko
21. 5. 2018 17:05 Liberecká univerzita zpracuje pro Liberecký kraj studii rozvoje a dalšího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko. Hotova by měla být do podzimu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).