reklama

Být zapsán jménem na nějakém seznamu a reálně inkasovat, to je dost velký rozdíl

3. 3. 2018
INVENTURA: Jarně - prázdninový týden byl poněkud chudý na místní události, protože kdo mohl, vyjel na hory. Krajské zastupitelstvo bylo tak tak usnášeníschopné, protože kromě školního volna zaúřadovala i doznívající epidemie chřipky. Jednání ovšem proběhlo bleskově, za hodinu a půl bylo hotovo. Včetně tradičních nekulturních vložek, s nimiž chodí na jednání krajských i libereckých zastupitelů prudit Mr. Kroutil, bývalá kádrová posila dotačně-luxovacího týmu Jana Korytáře, s nímž se ovšem rozešla ve zlém.
Být zapsán jménem na nějakém seznamu a reálně inkasovat, to je dost velký rozdíl
Ilustrační foto

Byla vyobcována z Korytářovic "církve" hlavně proto, že úřad práce přestal přispívat na její mzdu. Bez dotací a ždímání veřejných rozpočtů to zkrátka v Korytářových kruzích nejde. A tak se Kroutil stal třídním nepřítelem všech. Chodí prý nastavovat zrcadlo. No, vzhledem k atraktivitě Mirro Mstitele to opravdu není pěkný pohled.

Krajským zastupitelem už není jablonecký starosta a poslanec Petr Beitl z ODS. Mandát složil, protože nestíhá. Chtěl tak původně učinit až ve chvíli, kdy se ustaví vláda s důvěrou, správně ale vyhodnotil, že se toho nemusí dočkat. Beitl je po Janu Farském druhým krajským zastupitelem, kdo dal přednost práci ve sněmovně plus svému původnímu angažmá. Jan Farský je poslancem a předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na plný úvazek, Petr Beitl primátorem a poslancem.

V čele Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce skončí jeho dlouholetý ředitel Luboš Wejnar (psali jsme už ve středu ZDE). Dal přednost angažmá v nově vznikajícím městském dopravním podniku Jablonce nad Nisou. Bodejť ne. Nebude muset dojíždět a přestane být fackovacím panákem v DPMLJ, kde už roky panují velice zvláštní poměry. Víc než o dopravu se tu téměř každý z politického vedení stará o vlastní politický profit. Každý, kdo vlastní otvor na patřičných místech, ví, jak se má dopravní podnik řídit a jak se vypořádat se závazky plynoucími ze spojení se soukromým dopravcem, bez jehož služeb se ovšem DPMLJ neobejde.

Asi nejagilnějším „expertem“ na lokální a regionální dopravu je změnařský zastupitel Šedlbauer. Ten ale umí jen broukpytlíkovsky pohovořit a, dostane-li prostor, rozdělit úkoly. Nedivím se, že už toho měl direktor dost. Svědčí o tom skutečnost, že se už ucházel o místo ředitele dopravního podniku v Hradci Králové. Neklaplo mu to, ale zaječí úmysly nezmizely. Na takové pozici je člověk jednou nohou v kriminále permanentně, protože má obrovskou odpovědnost. Proto by měl mít šanci řídit firmu po svém, tak, aby tou nohou do krimu páchnout nemusel, resp. snížil rizika na minimum.

Když média v pátek přinesla informaci, že Vladimír Remek, československý komunistický kosmonaut, byl na své vesmírné misi už před čtyřiceti lety, vzpomněla jsem si na píseň svého dávného kamaráda, kterou v té době hbitě složil. „Vesmírem se šíří podivný zvuk ééééé – v hlavách tlumočníků zmatek nastane… Ne stav beztíže, ale čeština ti dělá potíže“… otextoval svůj song.

Remka a jeho legendární "ééééé" připomínají četní současní politici, kteří navzdory svým rétorickým handicapům řeční v (nejen) parlamentu. Asi nejotřesnějším příkladem je premiér v demisi, který to naplno ve čtvrtek rozbalil při interpelacích. Opět se potvrdilo, že umí tak tak přečíst, co mu napíší poradci a ministři. Když dojde na vlastní projev, je to katastrofa. Pravda, dost se zlepšil, slovensky "hutorí" už jen ve stadiu vysokého rozrušení, ale pořád je to velká ostuda. On i jeho ministerské satelity dělají, aniž by k tomu vláda měla důvěru sněmovny, personální čistky a utahují šrouby o sto šest. Nejhorší ale je, že do vládních výšin hodlají vytáhnout odpočinuté komunisty, což je 70 let po Vítězném Únoru nejen drzost, ale i velké riziko.

Minulou neděli se politickému dění před sedmdesáti lety, které na čtyřicet let paralyzovalo normální dějinný vývoj v tehdejším Československu, věnoval velký prostor. Každý myslící člověk si tak mohl uvědomit nepřehlédnutelné paralely s nynějším vývojem: Účelové přepřahání v bezpečnostních a vojenských složkách, vláda jedné strany opřená o Národní frontu, poněkud bezzubý parlament s exponenty "tradičích stran", z nich se později stanou síly reakce… Až se Babiš naučí plamenně řečnit, nejen směšně blábolit, bude o paralelu a nebezpečí víc. Vůdci vždycky byli výborní rétorové a zblblé masy jim šly na ruku. Ochotně a nebezpečně.

V pondělí se Reportéři, údajně investigativní pořad veřejnoprávní televize, věnoval kauze hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Otázka zní, proč: Aby bylo dostatečně zdůrazněno, že i STAN má ve svých řadách politika se škraloupem a z toho plynoucí potíže. Aby problémy, které se zákonem mají ministerský předseda a jeho pravá ruka, tolik nevyčnívaly. Jenže, hejtman nemá pod sebou ani GIBS ani ministra vnitra a spravedlnosti. Ani se nemůže objednat k vrchnímu státnímu zástupci… Už proto je házení Půty do jednoho pytle s Babišem a Fatýnkem hloupost.

Investigativní novinařina je dobrá pro diváka (čtenáře), který o věci nic bližšího neví. Pak je právem pobouřen, co trestuhodného se děje. Pokud ale o kauze máte nějaké povědomí, zjistíte, jak je příspěvek udělán účelově a kdo byl inspirací pro jeho vznik. Prozradím, že investigativní příběh se vytvoří tak, že se vystaví jeho konstrukce s předem daným, nejlépe čtenářsky či divácky atraktvním vyústěním. Kostra se pak vyplní vyzdrojovanými informacemi. Ovšem jen těmi, které se do konstrukce hodí. Vznikne tak patřičný tvar s naplánovaným vyzněním.

Divím se Reportérům ČT, že Půtův příběh vystavěli tak chatrně a zdrojovali i pomocí hejtmanových třídních nepřátel. To bylo zcela zbytečné, protože televize má spoustu vlastních, nijak nezatížených, chcete-li objektivních zdrojů, které by reportáž tolik nepoškodily a udělaly by jí atraktivnější. Když otylý aktivista s nepravdivým označením novinář před kamerou recituje, jak to všechno vidí právě on, je to pro televizní investigativní pořad velký malér. Stává se nedůvěryhodným stejně jako ten stranický propagandista, o němž to všichni místní vědí.

Půtův skutečný příběh je přitom prostý: Chtěl pomoci zachránit jeden rozestavěný kostel, bez financování z EU to nešlo, tak se jako politický šéf dotačního úřadu zapletl s pražskou stavební firmou, která v projektu utopila vlastní peníze, neboť musela stavbu předfinancovávat ze svého. Sešel se s představiteli firmy na benzínce, tam, kde jsou kamery, a měl jí cestou do úřadu. Netušil, že je odposloucháván. Patrně se našlo nějaké řešení, jak z té šlamastyky ven a pak sklapla past. Kostel zůstal rozestavěný a brzy z něj zbyde další ruina bez budoucnosti.

Vinu hejtmanovu mají podle státního zástupce, který se v Reportérech rozhovořil, potvrzovat odposlechy a tabulka, do které si zaměstnanci oné stavební firmy napsali jména a čísla. Podle žalobce to prý je důkaz, že se jedná o úplatky… Nevím, ale být zapsán na nějakém cizím seznamu a reálně inkasovat úplatek, to je dost velký rozdíl. A dělat kriminalizující závěry z toho, co si chlapi říkají do telefonu - to je další velká slaboduchost.

Domnívám se, že Martin Půta by byl nejšťastnějším člověkem na světě, kdyby už jeho soud konečně alespoň začal. Aby měl soudce možnost posoudit důkazy a nějak rozhodl. Pak by měl Půta jasno, jak dál. Podívejte, jaká křídla narostla po zrušení trestního stíhání bývalému hejtmanovi Zimolovi. A to se to jeho "nic" zhmotnilo v pěknou chaloupku u Lipna.

Roky justiční nečinnosti jsou už samy o sobě trestem. Zvlášť v zemi, kde dá prezident republiky milost člověku, který pod vlivem zabil manželku a dítě. Prý už je potrestán dost. Prezident republiky si ostatně v nenormálnosti velice libuje. Tvrdil sice, že milost udělí jen velmi zřídka a pouze nevyléčitelně nemocným. Dělá ale výjimky, čímž neplní sliby. Loni jednu milost udělil dvojnásobnému vrahovi a udělal z něj celebritu. Další omilostnění dal tento týden člověku, který tragédii v rodině způsobil výhradně vlastní trestuhodnou nezodpovědností.

Jarně – prázdninový týden byl dosti okurkový, takže jsem po událostech zapátrala i na webech největších měst v kraji. A zcela náhodou zjistila, že se březnové liberecké zastupitelstvo koná už první březnové pondělí. Svolal jej statutární náměstek primátora kvůli potřebě schválit úvěr pro libereckou teplárnu, aby se mohl rozjet projekt na modernizaci centrálního vytápění. Jan Korytář tak zastupitele dostal do velice nekomfortní situace. Už tím, že nastala časová tíseň a navíc – zastupitelé si mají podklady k milionové transakci dojít nastudovat k sekretářce.

Jak tohle může pokračovat? Bude příště zastupitele svolávat vrátný a nechá jim podklady ve výtahu?

 

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
3. 3. 2018 07:39
?
Nevím proč děláte Půtovi advokáta
3. 3. 2018 08:37
!
Protože je novinářka a objektivně informuje. To je její práce.
3. 3. 2018 07:47
Igor
No už jsem konečně pochopil, proč Hajzlman nemá na FB reálnou fotku - je nechutně vyžranej a nevzbuzuje vůbec žádnou důvěru...
3. 3. 2018 08:34
!
Ano je vyžranéj za státní peníze, které inkasujou formou dotací na svoji činnost.
4. 3. 2018 17:37
IGY
Za to jak kdo vypadá nikdo moc nemůže, skutky jsou jeho vizitkou. Šmírování a udávání není dobrá vizitka, na tom se snad shodneme
3. 3. 2018 07:48
?
Proč děláte Půtovi advokáta? Je snad jasné že není čistý
3. 3. 2018 08:32
jj
Vám a vám podobným individuím to je jasný, my ostatní si počkáme na rozsudek. V článku zmiňovaný exhejtman Zimola - ten byl taky sprostý obviněný a jeho případ nešel ani k soudu, přestože jeho chalupa stojí. Osobně si myslím, že kdyby hejtman Půta něco vzal, už je dávno mimo politiku. 800 nebo 900 tisíc o kterých se mluví fakt není suma, za kterou by se někdo navěky dobrovolně společensky odstřelil.
3. 3. 2018 10:11
Venda
Normálnímu člověku musí být jasné, že tohle je účelová kauza postavená na vymyšlených blábolech. Půta není takový idiot, aby riskoval kvůli takovým drobným jakýkoliv problém.
3. 3. 2018 12:28
Bingo
Moje rec
3. 3. 2018 07:54
Fanda hokeje
Zajímavé, že vás Reportéři ČT ke spolupráci nepozvou :)
3. 3. 2018 08:19
Luboš
Proč když má ČT v Liberci svoje zpravodaje. Ti by byli zdánlivě objektivní. Mají i zpravodajství, které mohli použít. Reportéři ČT netuší, jak je ta ovarová mluvící hlava v Liberci provařená a pravda je, že to reportáži hodně uškodilo.
3. 3. 2018 08:46
Venda
No asi proto, že je to reportáž na objednávku a názor druhé strany se jim tam rozhodně nehodí. Proč jinak by brali jako zdroj informací tzv. "novináře" Tauchmana, kdyby nebyl ten redaktor jejich sympatizant. Nebylo to ostatně poprvé.
3. 3. 2018 08:36
Jakub
Bylo to ve stadiu pokusu vy chytrá!
3. 3. 2018 08:39
to je síla
dělat kriminalizující závěry z toho, co si chlapi říkají do telefonu - to je další velká slaboduchost.
3. 3. 2018 13:22
Franta Jetel
Moje řeč, jakékoliv závěry lze činiti pouze z toho, co napíše Mrs. A. Roubalová. :))
3. 3. 2018 08:41
Fanda hokeje
Spíš to vypadá,že Mrs. Roubalová žárlí na novinářské úspěchy. Jo závist bolí, přátelé
3. 3. 2018 09:28
Luboš
Dej si hadr na hlavu, ovare. Mrs. Roubalovou v jejích novinářských úspěších už nikdo překonat nemůže , i kdyby v televizi blekotal dnes a denně. Historie se přepsat nedá.
3. 3. 2018 09:31
hmmmm
To jako že závidí, že nemůže být v Reportérech ČT za komika a neužitečného idiota, jo? Řekl bych že to není její styl.
3. 3. 2018 09:31
volič
Bavím se, když "expertka" na psaní, co sotva zvládá českou gramatiku, má tu neskonalou drzost označit profesora TU za brouka Pytlíka. Divím se, že vedení TU se proti takovému označování oficiálně tvrdě neohradí. Nechat dehonestovat TU od osoby pokleslých mravů se sotva středním vzděláním je ostudné
3. 3. 2018 09:47
Luboš
Novinářská fakulta University Karlovy, pokud vím, není střední škola, vy ovarová a teď už i dutá hlavo
3. 3. 2018 09:51
Jozef
Ten vas slovutny profesor je myslim chemik s hodne vedlejsakama. O doprave vi asi tolik jako vy, teda nic
3. 3. 2018 09:53
Jozef
Pozor, kdo lze ten i krade. Ty tady v jedny vete mas tri lzi. Kam se dnes vecer chystas na lup?
3. 3. 2018 11:39
volič
K tobě domů :))
4. 3. 2018 17:38
IGY
aspoň uvidíte, jaký klenot se pod tím nickem skrývá
3. 3. 2018 10:11
dupro
Co kvalifikuje profesora chemie do pozice odborníka na všechno ostatní? Nic. Tudíž je to Brouk pytlík.
3. 3. 2018 18:57
Jozef
Ano a ctěný profesor TU se na jednání rady města chová jako hovado. To je taky vizitka.
3. 3. 2018 10:09
dupro
Položil bych i jinou otázku - KDO zaplatí škody vzniklé na nedokončené rekonstrukci kostela díky onomu anonymnímu udání?
A že půjde o miliony je nadevše jasné!
3. 3. 2018 11:43
volič
Měl by je pochopitelně zaplatit ten, kdo korumpoval a snažil se tunelovat evropské peníze !!!
3. 3. 2018 12:17
dupro
Nic se neprokáže, nikdo nebude odsouzen.
Co pak? Na to se ptám.
Zaplatí to "anonymní" udavač? Dle mého soudu by měl, a bez pardonu.
3. 3. 2018 12:20
Smolik
Udavaci nic platit nebudou, zaplatime to jako capak vsichni. Kdyby udavaci meli platit, je pulka korytarovcu ve vezeni pro dluzniky
5. 3. 2018 00:49
Riikii75
Dovolím si vás opravit, v rekonstrukci “utopil” peníze Metrostav (takže tento projekt nezaplatíme všichni). A to je celá podstata problému, projekt byl v průběhu rekonstrukce shledán jako rizikový (s ohledem na kauzy kolem pana Zeronika) a proto nedošlo k průběžném čerpání dotací a v průběhu rekonstrukce se změnily podmínky výplaty tak, že měla být dotace vyplacena až po dokončení. A tady začiná současný příběh, kdy se Metrostav snaží urychlit vyplacení dotace na rekonstrukci...Jestli má obžaloba jako hlavní důkaz excelovskou tabulku s přezdívkami aktérů, tak budou rychle hotový. Mimochodem pod přezdívkou “Nejvyšší” si dokážu představit libereckého zastupitele Šolce, nikoliv hejtmana Půtu.
3. 3. 2018 12:35
volič
"Anonymní udavač" jaksi nemá šanci jakoukoliv kauzu dostat před soudce, tam ji může dostat jen policejní vyšetřování a prokurátor, pokud to policii neshodí ze stolu a uzná, že byl spáchán trestný čin. Takový je princip justice. Dle vaší logiky by příště raději nikdo na nic nepoukazoval, aby to náhodou neodskákal sám. To by se evropské nebo i naše peníze tunelovaly co ?? S vytunelovanými penězi nemáte problém ??
4. 3. 2018 16:45
dupro
Já mám především problém s dotacemi na cokoli. Ty jsou zlem, které stojí za růstem byrokracie, korupcí a tunelováním.
5. 3. 2018 08:10
můj názor
Když dá město v součtu cca 2,2 mil. bez DPH za převzetí historického majetku města, je něco špatně. O ocházení zákona nemluvě. Každá smlouva do dvou mil. není náhoda.
5. 3. 2018 22:42
netopýr
"hejtman nemá pod sebou ani GIBS ani ministra vnitra a spravedlnosti. Ani se nemůže objednat k vrchnímu státnímu zástupci… Už proto je házení Půty do jednoho pytle s Babišem a Fatýnkem hloupost."

Paní redaktorka si asi myslí, že hejtman je bezvýznamná funkcička na úrovni tajemníka místního rybářského spolku, ve které nelze nic podstatného ovlivňovat. Ale ne, to jsem jen tak plácnul, paní Roubalová hloupá není, ale zřejmě má své důvody, proč Martinovi dělá advokáta. Jo to kdyby hejtman nebyl členem Starostů ale ZPL, to by bylo jiné kafe :-)
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).