reklama

Jak se Jan Korytář naučil politickému obchodování

1. 2. 2018
POZNÁMKA: Neúčast primátora Tibora Batthyányho byla ideální příležitostí pro jeho statuárního náměstka (toho času „úhlavního přítele“) Jana Korytáře chopit se šance a zvládnout městské zastupitelstvo ve vlastní režii.
Jak se Jan Korytář naučil politickému obchodování
archivní foto

Ta obnášela především politický handl, kterému se Jan Korytář v posledních letech velmi umně naučil. Jenže nakonec to byla pomyslná bitva u Waterloo, jejímž poraženým byl zároveň její hlavní stratég, tedy sám Jan Korytář. Pohled na chod města a jeho zastupitelstva: tristní. Jeden by si přál, aby se do komunálních voleb na podzim 2018 již liberečtí zastupitelé setkali co nejméně.

Na začátku zastupitelstva to vypadalo na rychlý a bezbolestný proces, na jehož konci bude vše „potřebné“ prohlasováno. Již velmi záhy se ale ukázalo, že platí pořekadlo o stahování kalhot před pomyslným brodem. Všechny dohody, které, jak se v kuloárech liberecké politiky již nahlas šušká, jsou dokonce napsané černým na bílém, pozbyly velmi záhy na platnosti, což v průběhu jednání Jan Korytář opakovaně nelibě vyčítal Starostům pro Liberecký kraj, a především šéfovi jejich zastupitelského klubu, kterého z porušení dohod obviňoval.

Smutné na tom je, že dle pravidla oko za oko, zub za zub, padly na oltář obětí politického handlu i body, které jsou z pohledu města zásadní, a body, které třeba sami aktivní účastníci politického obchodování svým voličům slibovali.

Poměrně trefně a přesně popsal celou situaci jeden z těch, kdo je v centru samotného dění. Ivan Langr, který opakovaně dává najevo svůj nesouhlas s účelovým jednáním a podobným kšeftařením. Po konci zastupitelstva jednání glosoval následovně: „Další neúspěšný díl populárního libereckého seriálu o hazardu (materiál předložený zastupiteli Skřivánkovou, Šedlbauerem, Šolcem, Zámečníkem a Langrem) jde tentokrát jasně na vrub Změny. Na počátku všeho jsme se vzájemně kousli s jejím lídrem, jakéže pořadové číslo v programu bude hazard mít. Na první pohled zdánlivá blbina totiž s sebou nesla naprosto zásadní věc – já žádal zařazení zhruba doprostřed programu, kdy mj. bude ještě dostatek sil i lidí materiál důstojně a širší většinou schválit, Změna prosazovala (a nakonec i prosadila) úplný závěr. Důvod byl jasný – kolegové ze Změny si nejprve chtěli nechat schválit své materiály a hazard pak zbytku předhodit „za odměnu“. Zkrátka kšeft, na který (asi nejen já) nejsem stavěn.“

Jenomže tím poměrně přesný popis dění na zastupitelstvu z pera Ivana Langra nekončí, spíše naopak. Další slova ještě dokládají zoufalost celé liberecké politiky: „A jak se ukázalo, když některé materiály Změně neprošly, přestal její lídr hazard recipročně podporovat, nehlasoval ani pro zpětné zařazení na program a někteří zastupitelé ze Změny (3x) prostě odešli domů – už samotný fakt, že zastupitel, jehož povinností ze zákona je účastnit se zasedání, nevydrží do konce, je na pováženou – potřebujeme vůbec takové? Suma sumárum – Změně jde tak jako tak o referendum o nulové toleranci, nepochybně si ho přichystá ke komunálním volbám, aby si tak ve svůj prospěch napumpovala více voličů. Pravda, je to z politického hlediska relevantní (referendum k nule bych dokonce podpořil), ale jinak zbabělé, protože otevřeně nepřiznané. A já s nimi jejich hru hrát nebudu,“ uzavírá Langr.

Pokračování dnes…od 15 hodin, mimořádným jednáním zastupitelstva. Jak tato politická hra plná byznysu dopadne, tak zjistíme vlastně již velmi brzy.

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 2. 2018 11:59
jj
bystrý, učenlivý. Co neuměl, to se od těch co kritizoval rychle naučil
1. 2. 2018 12:00
Hans
Po třech letech pochopil, že s aktivismem nejdál nedojde a ani moc nezbohatne
1. 2. 2018 13:07
souhlas
Každý delikvent se nejdřív naučí to nejhorší, známá věc
1. 2. 2018 13:10
jistě
Ten seriál se jmenuje Rozklad Změny v přímém přenosu aneb jak Jenda obchodoval až prodělal
1. 2. 2018 13:12
Jára C.
Jak nuzák do ještě větší bídy přišel
silnice
19. 2. 2019 08:05 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, mohou ale namrzat. Pozor by si měli dát motoristé i na hlavním tahu na Prahu u Hodkovic a Rádelského Mlýna.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).