reklama

Kumulovaná ztráta v SAJ dosáhla na 81 milionů, letošní vyšplhá na třináct

11. 11. 2017
INVENTURA: Předpověď počasí na příští dny slibuje sněžení i v našich zeměpisných výškách. O to absurdněji vyznívá aktuální dění kolem sportovního areálu na Ještědu, který by se měl především chystat na nadcházející sezonu. Měl, ale nemůže. Pořád neví, komu bude říkat pane. V druhém listopadovém týdnu se situace kolem avizovaného pronájmu „kopce“ firmě TMR slovenského podnikatele Igora Rattaje lehce vyhrotila. Péčí Změny, která v této záležitosti předvedla sestavu složenou z nepovedených kotrmelců a nedotažených salt.
Kumulovaná ztráta v SAJ dosáhla na 81 milionů, letošní vyšplhá na třináct
archivní foto Igora Rattaje: Fotobanka SML

Na radě města se probíral-neprobíral materiál (nebyla žádná diskuse, byl pouze vzat na vědomí), který si odbor, jemuž velí statutární náměstek primátora Jan Korytář ze Změny, objednal u poněkud záhadné firmy. Bez výběrového řízení a za cenu, která se vešla do limitu, aby objednaná práce mohla být zadána z ruky, bez výběrového řízení, nebo alespoň na základě výjimky ze směrnice o zadávání veřejných zakázek, o čemž by musela rozhodnout rada. Vznikla tak „studie“, která je dosti podobná té, co už má SAJ a.s., nynější provozovatel skiareálu, k dispozici. Toto 47stránkové dílo za 175 400 CZK je okořeněno pouze teoretickými výpočty tržeb a řadou sci-fi nápadů, jak udělat Ještěd výdělečným. Akademické plky, nic víc.

Soudím, že v managementu SAJ nejsou lidé, kteří by neuměli opakovaně vymyslet, a v patřičném členění sepsat, všemožné senzace – atrakce, jimiž by se areál oživil po celý rok. Také jezdí lyžovat za humna i do světa a inspirace je všude dost. Určitě i bez předražené studie vědí, že skokanské můstky nejsou zrovna výdělečnou adrenalinovou atrakcí, na niž lze za patřičné vstupné pustit veřejnost, aby si skokem z velkého můstku svorně zlámala vaz, v lepším případě nohy.  Kdyby mohli, určitě by se můstků už dávno zbavili… To všechno v městské akciovce vědí, leč chybí jim to podstatné – peníze. A mají smůlu i na předsedkyni představenstva, Zuzanu Kocumovou ze Změny, která se za roky svého působení v představenstvu SAJ a.s. nepostarala vůbec o nic. Své angažmá vnímá jako čistou trafiku. Finanční toky jdou soustavně k tíži města, a tak není divu, že se rozhodlo ještědský kopec se vším inventářem pronajmout někomu, kdo umí sportovní areál nejen provozovat, ale má i peníze na jeho rozvoj.

Stále čekám, až bude materiál za 175 tisíc zveřejněn, aby si každý mohl udělat vlastní názor. Marně. Veledílo ale putuje v mnoha exemplářích kyberprostorem, takže „modří už to vědí“, řečeno s klasikem. Nemastná – neslaná „seminárka“, zčásti vzniklá metodou Ctrl+C, Ctrl+V (zkopírováním existujícího textu a vložením zkopírovaného textu do jiného dokumentu) se probírala i na setkání, které pro zastupitele uspořádala Změna. Evidentně chtěla pouze ospravedlnit existenci úplně zbytečného materiálu pořízeného za městské statisíce.

Na setkání byli přítomni zastupitelé Změny a spolupracovníci zpracovatele studie. Ze slušnosti přišel i primátor a jeho kolegové. Zastupitelé z ostatních klubů si prezentaci nechali ujít, tušili, že půjde o přehlídku ztraceného času. Stejně by se dozvěděli jenom to, že je, mj., třeba prodat nevýdělečné skokanské můstky, získat pro zadluženou městskou firmu 20milionový úvěr, vzít pod SAJ gastroprovozy, prodloužit a rozšířit sjezdovky či zlepšit zasněžování. Že je nezbytné postavit bobovou a sáňkařskou dráhu, vylepšít bikepark, aby si do něj troufli i borci mimo kategorii kamikadze, a udělat dětem radost bludištěm či lanovým parkem. Finanční krytí všech těchto aktivit bylo vycucané z prstu, byť se tvářilo velmi vědecky.

Při absenci většiny zastupitelů se tak stalo jediné: „Argumenty“ ze studie se přesvědčovali přítomní přesvědčení, tedy ti, co chtějí skiareál ponechat i nadále pod taktovkou SAJ, s tím, že tam bude město i nadále sypat peníze. Tedy pokud se neuskuteční zázrak a sportoviště se bez investic města, což jsou zase jen peníze, stane výdělečným. Přitom za posledních šest let, co se SAJ snaží spravovat majetek města na Ještědu, dosáhla kumulovaná ztráta hrozivých 81 milionů Kč a letošní ztráta se vyšplhá na téměř 13 miliónů.

Proto je jediným rozumným řešením pronajmout areál jedinému zájemci, který se přihlásil do standardního výběrového řízení a snad má stále zájem dobrodružství na Ještědu podstoupit. Firma TMR a její šéf se přitom už v březnu setkal s libereckou veřejností a dostatečně srozumitelně sdělil své záměry. Ne, není Ježíšek, je to podnikatel a je tudíž jasné, že své investice bude chtít zúročit. Stejně jako je jasné, že každá legrace něco stojí a bude stát všechny, co si budou chtít za humny stotisícového Liberce zalyžovat nebo „zabikovat“. Igor Rattaj ale bude dělat jenom to, co by musel dělat i SAJ. Nastavit cenu skipasů nebo cenu permanentek na letní atrakce tak, aby areál neprodělával. Dělá to tak ve Špindlu, dělá to tak na Chopku. Sjezdové lyžování nikdy nebyla kratochvíle pro ty, co mají hluboko do kapsy. S tím se musíte smířit.

Vědí to všichni, kteří lyžují. Ceny skipasů letí raketově vzhůru všude. Nevím, proč by Ještěd měl být výjimkou. Musí stavět na svých silných stránkách, které mohou jiné a nedaleké lyžařské areály nabídnout jen stěží. Proto Igor Rattaj Ještěd chce. Aby doplnil portfolio. Je to jednodušší, než se snaží mnozí byznysem nepolíbení lidem vsugerovat.

Až se Změna vybouří a začne o pronájmu areálu jednat konstruktivně, je-li toho ještě schopna, bude mít kopec vyhráno. Hlasovat by se mělo na listopadovém zastupitelstvu a pokud bude proti jen ZPL, aby mohla předvolebně vyřvávat „my jsme vám to říkali“, bude mít Ještěd vyhráno. A s velkým zpožděním se bude moci chystat na nadcházející sezonu.

Ve zdech radnice je ale dusno i kvůli daleko pitvornějším věcem. O „mele“ způsobené jedním špatně napsaným článkem pro radniční Zpravodaj jsme toho už napsali dost, takže netřeba se k té trapárně made in Karolína Hrbková (ZPL) vracet. Je evidentní, že tahle komunální politička roku v kategorii veřejná zeleň má v hlavě více humusu než rozumu. Místo, aby uznala chybu, že se díky chybně napsané tiskové zprávě vydávala za něco, čím není, vrší další nesmysly. Jako by šlo o něco zásadního. Faktem je, že ve stínu sporu o komunální političku roku v kategorii veřejná zeleň zcela zapadl fakt, že Liberec zabodoval i v premiérovém ročníku soutěže Chytrá radnice. Projekt Centrální řízení technické infrastruktury, který do soutěže přihlásil Odbor správy veřejného majetku, ocenila odborná porota jako druhý nejlepší v kategorii Veřejná doprava. Toto jsem zkopírovala z webovek radnice. Tiskovou zprávu radnice raději ani nerozesílala…

I když jsme u těch ocenění, opravdových, ne přikrášlených, pak je nutno zmínit i Českou Lípu, která zaválela v v anketě „Nejkrásnější nádraží ČR 2017“. Železniční stanice v České Lípě získala zvláštní ocenění za zdařilou modernizaci stanice v souladu s aktuálními požadavky dopravy. Doksy se se svým nádražím staly celkovým vítězem ankety a Velký Valtinov dostal ocenění Pohádkové nádraží.

Kdybych trochu zapátrala, jistě bych našla i další ocenění, která v poslední době našla adresáty na radnicích v kraji. A nekoná se kvůli tomu vůbec žádný tyjátr.

V tyjátru je „tým Změny“, jak sami sebe protagonisté ZPL podepisují, fakt nejlepší a nedostižný. Nikdo mu to ale určitě nezávidí. Jen se za něj mocně stydí.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
11. 11. 2017 13:15
Jj
Jsou to paka zmenarsky zavistivy zbytecny
11. 11. 2017 09:15
Lada
Studie me zacina zajimat,mela by se zverejnit. Udelam si nazor sam, nepotrebuji to predzvykavat
11. 11. 2017 13:31
Jiří
Tak ať ji Korytář zveřejní. Taky mě to zajímá. Co vyplodili za 150 tisíc.
11. 11. 2017 16:52
vím
Podprůměrnou seminárku s čísly vytaženými z paty
11. 11. 2017 09:19
Jan
Kdyz to zastupko schvali koncem listopadu, sezona bude bez novinek, protoze to neni predavani jednoduche agendy. Tmr urcite bude chtit delat predavacku detailne. Tim vyjde najevo, ze je areal funkcni.
11. 11. 2017 13:02
Auuu
By me zajimalo proc to zmena dela? Tipuju na zavist a zarlivost na to, ze jediny hmatatelny uspech jde za primatorem a exace. Proto mu to chteji zkazit, protoze nesnese, ze ten budizknicemu jak mu rikaj prece jen neco dokazal.
11. 11. 2017 13:03
Vena
Tak si aspon uzijem posledni lyzovacku bez komercniho cirkusu.
11. 11. 2017 13:10
jen počkej
Když napíšu já,nebo tzv."politik" o druhém,že má v hlavě více humusu než rozumu,tak se dá o nás říct,že jsme sprosťáci,ale"NOVINAŘ"?Ten má informovat!!!Toto jako informaci nevidím,spíš je to pomluva!!!
11. 11. 2017 13:18
hmmmm
Humus je neuslechtilejsi slozka pudy, v pripad Miss komunalni politicka roku bych to bral jako velkou poklonu.
11. 11. 2017 13:15
Jj
Jsou to paka zmenarsky zavistivy zbytecny
11. 11. 2017 13:22
lol
Uz vime proc ta hysterie aby to nedostal slovensky predator. Aby tam mohly lyzovat i socky, cilova skupina zpl. Toz proto.
11. 11. 2017 13:34
Jiří
Změnaři nelyžujou. Jenom Kocumová běhá. Kdyby lyžovali a byli i jinak sportovně aktivní, nemohli by tohle dělat.
11. 11. 2017 13:33
Romana
Pravdou je ze sjezdove lyzovani nikdy pro socky nebylo, vime proc. Nevim proc by to najednou melo byt jinak. Nebo se bezdomovcum a lidem v nouzi zacnou k bytum rozdavat i lyze s celym prislusenstvim ba sjezd?
11. 11. 2017 16:23
chodec
Kdyby lyzovaly vsechny socky neni na jestedu k hnuti.
11. 11. 2017 16:20
Petr
Hajzlman by si to se smejdem predatorskym slovenskym vyridil pekne po bolsevicku
11. 11. 2017 16:50
Kraus
Ještěd si rozvracet nedáme, Se SAJ na věčné časy a nikdy jinak. Čmeláci všech zemí spojte se a vyližte nám prd.l!
12. 11. 2017 17:42
Lol
Podepisuji
12. 11. 2017 06:52
dotaz
A toto je zase co? Liberec zabodoval i v premiérovém ročníku soutěže Chytrá radnice. Projekt Centrální řízení technické infrastruktury, který do soutěže přihlásil Odbor správy veřejného majetku, ocenila odborná porota jako druhý nejlepší v kategorii Veřejná doprava. Vtipnější vyhrává?
12. 11. 2017 10:54
kopal
nádraží v dokrech je parádní, českolipské ničím zajímavé.
12. 11. 2017 16:41
Tvrdá pěst dělnické třídy
Pan Tau jde na miliardáře pěkně po našem, po bolševicku
13. 11. 2017 09:36
Petr
Nejhorší a snad nejsmutnější je fakt, že Kocumová jež je ve vedení společnosti není schopná pochopit, jaká je její pozice předsedkyně představenstva. Snaží se ji to vysvětlit mnoho lidí, ale ona to pořád nechápe a stále vykládá svoje nesmysly. Prostě a jednoduše pozice užitečného idiota na správném místě - škada, že její přiznání příjmů jsou neúplná a nedá se dohledat její "politická" odměna za tuto mega prodělečnou akci.
fotbal
10. 12. 2018 20:05 Fotbalová liga: Liberec - Opava 1:2 (15. Potočný - 6. Janetzký, 84. Simerský). Domácí hráli od 80. minuty v oslabení bez vyloučeného Ševčíka.
semily
10. 12. 2018 19:04 Semily zahájí rok 2019 jako už tradičně s rozpočtovým provizoriem. Rozpočet sestavuje radnice až počátkem roku se znalostí zůstatků na účtech města.
silnice
10. 12. 2018 18:05 Nejdřív v roce 2022 využijí řidiči v Liberci silnici, jež má odlehčit dopravě v centru města. Výstavba tzv. Nové Pastýřské si vyžádá asi 60 mil. Kč.
otrava
10. 12. 2018 17:05 V nemocnici v Liberci zůstává poslední z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Je stále ve vážném stavu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).