reklama

Mezi ostřílenými praktiky se Pieter neztratil, Baxa aplikoval svou metodu uspávače hadů

3. 10. 2017
POZNÁMKA: Hned dva politici z Libereckého kraje se účastnili včerejší politické předvolební debaty na ČT24, která se věnovala ekonomice a financím. Starosty zastupoval náměstek hejtmana a jednička na krajské kandidátce STAN pro nadcházející parlamentní volby Marek Pieter, Zelené dvojka krajské kandidátky Jaromír Baxa.
Mezi ostřílenými praktiky se Pieter neztratil, Baxa aplikoval svou metodu uspávače hadů
Ilustrační foto

Oba jsou ale v domácích zeměpisných šířkách známější se zkratkou lokální varianty své volební strany. Pieter je členem SLK, Baxa je reprezentantem kontroverzní Změny, která do letošních voleb kandiduje spolu se Zelenými. V těch minulých jako samostatný subjekt totálně propadla.

Oba místní politici se v debatě měli prosadit v nejsilnější sestavě politických soupeřů. O penězích přišli diskutovat nesmiřitelní sokové Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO), u dalšího stolku stál kulometný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který s kadencí této zbraně dokáže dlouze opakovat, minimálně však argumentovat. Nechyběli poslanci Zbyněk Stanjura (ODS), Jiří Dolejš (KSČM) a Radim Fiala (SPD). Tedy parta v televizním řečnění kovaných praktiků, kterým ale bylo naděleno velice rozdílnou měrou. Kalousek rétoricky většinou perlil, Babiš poštěkával a do úmoru opakoval svoje mantry. Celou debatu, pokud máte čas poslouchat dvě hodiny politických postojů, si poslechněte ZDE.

Marek Pieter se ani v tak silné konkurenci neztratil. Má dar mluvit jasně a srozumitelně, nebojí se kvůli argumentaci zjednodušovat a převádět řeč do sfér, kde se cítí silný v kramflecích. Baxa byl nejslabším článkem celé debatní sestavy. Je podle dresu Zelený a navíc mluví jako marťan. A při vší úctě k němu, i tak vypadá. To je ale nejméně podstatné. Ovšem představa, že by v parlamentu při každé možné i nemožné situaci dával na odiv svá akademická zjištění nepoznamenaná zkušeností, je strašidelná. Další „umělec“, z nějž by se obyvatel kraje rozhodně pýchou nedmul. Takových teď v parlamentu máme velké zásoby. Baxa si umí ledacos nastudovat, aby ne, učí. Neumí ale odpovědět jasně a stručně na položenou otázku a poněkud zbytečně se snaží dávat světu najevo, že učí na vysoké škole.

Známe jeho sáhodlouhé projevy z libereckého i krajského zastupitelstva, kde s bravurou uspávače hadů komentuje i to, čemu nemůže rozumět. V televizi to ještě umocnil dýchavičným přednesem nic moc neříkajících sdělení.

Je zřejmé, že pro výkon poslance je třeba mít i nějaké předpoklady, zájem nestačí. Po mém soudu by se poslanec parlamentu měl především zbavit sebestřednosti. Nebo jí alespoň ve veřejných projevech potlačit na minimum.

Mediální výkon Jaromíra Baxy lze srovnávat se zástupcem Pirátů Jakubem Michálkem. Je také komunálním politikem mladé generace a nemá mnoho ostruh z televizních debat. Pirát ale, na rozdíl od zeleného Baxy, neměl potřebu poněkud planě exhibovat mezi ostřílenými politickými „kozáky“, hrál si svoje témata, v nichž se cítil silný. Dokázal pojmenovávat i zatnout dráp. Na rozdíl od Baxy si našel polohu, v níž bezesporu zaujal a rozhodně nepůsobil jako marťan na exkursi v televizním studiu.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
3. 10. 2017 08:07
LOL
Se bavím: marťan na exkursi v televizi.
3. 10. 2017 08:18
Jan2
Když je p. Baxa takový. před kamerou se nezmění. Já posuzuju lidi podle toho co říkaj, ne jak to říkaj. Pan Baxa ale neřekl nic co by mě zaujalo.
3. 10. 2017 09:21
Věra V.
Co to je za komentář? Jak vypadáte vy?
3. 10. 2017 09:35
Alena Roubalová
Vážení, nesnažte se mě urazit, já vypadám jak vypadám, nikam nekandiduji a dělám svou práci.
3. 10. 2017 09:55
marťan
Tak proč urážíte jiné? Když nikam nekandidujete, tak můžete urážet ??
3. 10. 2017 17:50
antizměnař
Marťane, odleť. Ani nemusíš na Mars, stačí Ti konkurenční tendenční web, tam jistě Flaxu pochválí.
Co je Ti potom, Ty blbe, jak vypadá redaktorka? Ona se v televizní debatě neukazuje, za žádnou stranu nekandiduje. Možná radši přemítej jak je krásný Tvůj cukrkandlový kámoš Toichman.

Flaxa byl fakt nejslabší. Jakoby tam vůbec nebyl. A bohužel mu televize na kráse nebo sympatičnosti nepřidala. Spíš ubrala. Marťan je ještě hodně láskyplný výraz. Na mne působil jako choromyslný, s tím jeho věčným úsměvem a fistulkou.
Voliči, jak známo, se někdy rozhodují podprahově. Kandidát nemusí být krasavec. Nemusí mít charisma. Ale něčím v mimice, výrazu, úsměvu, posazení hlasu, nebo něčím v očích by měl zaujmout, voliče přitáhnout.

Flaxa spíš odpuzuje. Chlapec by měl začít chodit aspoň na hlasová cvičení, jinak si budou lidi myslet že do sněmovny kandidují už i děti z mateřských školek.
3. 10. 2017 18:58
marťan
Antizměnaři, mně je ale ukradený jak vypadá paní Roubalová a ani nevím kdo je Toichman ?? Tak nějak nerozumím tvému příspěvku.
3. 10. 2017 19:30
chodec
Napsala pravdu, to zaboli. Kdyz chci delat poslance, nemuzu mluvit a vypadat jako martan. To se nehodi.
3. 10. 2017 20:06
marťan
Kdepak chodče, když chce někdo dělat poslance, tak především nemůže jednat jako prase, to jaký má hlas a jak vypadá je pro inteligentní občany podružné. Jen primitiv se může vysmívat tomu, jak kdo vypadá.
3. 10. 2017 10:39
JD
Jste jediná, kdo se nepo... z těch parazitů změnařskejch, zelenejch. S vaší poznámkou souhlasím, navíc je i vtipná.
3. 10. 2017 09:24
Igor
Ten Baxa je fakt spíše takovej blepta: to je samé ééééééééééé popř. dlouuuháááá pauza a než z něj něco vypadne, tak člověk už je myšlenkama jinde ...
3. 10. 2017 10:40
hádejte
Co je to? Je to zelený, mluví to jako marťan, vypadá to jako marťan a není to marťan?
3. 10. 2017 18:13
Vim
Mira Flaxa na ct24
3. 10. 2017 09:51
quassar
Asi jsme viděli naprosto jinou debatu. Baxa obstál výrazně lépe než Pieter, který byl naprosto nevýrazný.
3. 10. 2017 10:36
pane
Na tu debatu je odkaz, tak se každý může podívat a udělat si názor. Toto je názor - poznámka novináře.
3. 10. 2017 12:00
frigo
Ovšem že se jedná o názor, ale tohle je ostudné, novinář by měl být nestranný a své články by neměl podbarvovat svojí animozitou k jakékoli osobě či skupině. Co se diskuse týče, tak odkaz na ní tu je, takže si každý může posoudit, nakolik se ztotožňuje s názorem paní redaktorky, já tedy nikoliv.
3. 10. 2017 17:58
antizměnař
Frigo, ano, novinář by měl být nestranný.
Paní redaktorka ovšem napsala glosu. To je žánr, který nemůže být nestranný. Stejně jako poznámka. Je to její věc, čím své články podbarvuje. Ostatně taky nepíše pro veřejnoprávní médium, ale soukromé, placené z peněz které dotyčná firma vydělá. Takže si může psát - v zákonných mezích samozřejmě - co chce.

Paní redaktorce děkuji za článek. Výstižný, pravdivý. Pieter se sice občas sekl, jako třeba se silnicemi, ale rozhodně byl výrazný a pevný v tom, co říkal, a bylo vidět, že si stojí za svým. Baxa lavíroval, bezradnost zakrýval liščím úsměvem. A ještě jak se mu leskla hlava! Hrůza.

Měli silné protihráče. Postavit se rétorům typu Kalouska nebo Stanjury, ale i Dolejše a Sobotky, to chce odvahu. Pieter napoprvé obstál, Baxa propadl.
3. 10. 2017 18:35
frigo
Paní novinářka píše na soukromém médiu, a tak si "může psát co chce" - ano, může, otázkou je, zda-li je to tak správně. Bohužel zdejší redaktoři to dělají přesně jak píšete, ovšem nesmí se pak divit, že u těch přemýšlivějších čtenářů dosáhnou pravého opaku, než svými články zamýšleli. Přitom psát paní Roubalová umí, některé články jsou opravdu čtivé, jakmile se ale v tématu vyskytují Změnaři, tak paní redaktorce stoupne tlak a korektnost článku je tatam.
3. 10. 2017 18:42
Romana
Abyste porozumel, musel byste se orientovat v novinarskych zanrech. Vyjmenovane musi obsahovat nazor autora. Vim, je to pro laika slozite, ale treba se necemu priuci.
3. 10. 2017 20:40
antizměnař
Milé Frigo, celému Liberci stoupá tlak nejen nad celou neschopnou Změnou, která se rozvaluje díky naivkům kteří jí uvěřili na radnici už tři roky a výsledky nula. Kdo nepracuje, ať nejí! To ale neplatí na netáhla ze Změny.
Celý Liberec zuří nad nepromyšlenými, ale hlavně absolutně nekoordinovanými uzavírkami a Vy se pozastavujete nad ještě hodně jemným otřením o Baxu?

Paní Roubalová je paní novinářka. Naštěstí, to, co umí, jí nikdo nevezme.
Jen tak dál!
3. 10. 2017 10:35
hmmmm
mluvíte mi z duše, díky za komentář
3. 10. 2017 11:57
Liberečák
Mě Baxa spíš připomínal želví hlavu, čumící z krunýře. Jeho neschopnost vydat ze sebe nějakou myšlenku byla obdivuhodná. Dlouhé, nic neznamenající kecy v kleci. Typický ekoparazit. Nevím, co může toto trdlo učit - možná tak vyšívání nebo převracení kompostu :-)
3. 10. 2017 12:09
Carlos
Nejlepší byl Kalousek!
3. 10. 2017 13:08
Jožo
To je pravda, kecá mu to dobře. Babiš jenom blekotá a Baxa trylkuje. Za mě top pirát, věděl o čem mluví. Právník.
3. 10. 2017 18:04
xx
Kalousek neměl chybu. On se sám sebou dokonce baví. Perfektní.

Pirát dobrej, Stanjura dobrej, Sobotka až na to zdlouhavé nabíjení a bezemoční střelbu slepými taky ušel. Dolejš delší rozjezdy, ale asi se mu podařilo říci, co chtěl.
Babiš - ach jo, poštěkávání, furt dokola mele ty stejný nesmysly, lže, omračuje vylhanými miliardami. Prostě vzteklej fracek, kterýmu berou jeho vytouženou hračku - celou naši republiku. Když se tak na něj občas s odporem podívám, zdá se mně, že začíná být karikatura sebe sama.
3. 10. 2017 18:34
Míla
xx VÝSTIŽNÉ ! Proto volím číslo 20 - TOP 09 !!! V našem kraji z TOPky Horáček a Rejmont jsou super.
3. 10. 2017 18:57
Jana
Rejmont píše velmi pěkné články na www.TOP09.cz a to Liberecký kraj.
3. 10. 2017 18:18
Pavel
Je videt, ze uz v tom jede dlouho. Proto je prijemnym ozivenim neokoukana tvar a neoposlouchane reci. To nabidl ten bystry mladik od piratu. Pan baxa mu nesahal ani po kotniky. Navic je pro liberecke divaky oposlouchany a hodne provareny.
3. 10. 2017 18:26
Jj
Tleskam, souhlasim
3. 10. 2017 22:19
Milan
A tihle mají být kandidujícími za Liberecký kraj? Proč? Asi už došly osobnosti....
hygiena
19. 7. 2018 11:02 Hygienici nedoporučují koupání v přírodním koupališti u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Voda kvůli přemnoženým sinicím není vhodná ke koupání.
phm
19. 7. 2018 10:55 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, nafta o haléř zdražila. Litr Naturalu 95 se prodává v průměru za 33,18 Kč, nafta je po 32,27 Kč.
dokumenty
19. 7. 2018 09:20 Pomník zajatců ve Frýdlantu na Liberecku ukrýval zinkovou schránku s dokumenty. Nalezené listiny je nutné nejprve zrestaurovat, zatím nejsou čitelné.
papírna
18. 7. 2018 17:06 Na záchraně barokní papírny v Hamru na Jezeře pracuje její majitel přes 20 let. Koupil ji jako ruinu. Obnovil plášť a čeká ho rekonstrukce interiérů
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).