reklama

Na stříhání pásky konečně došlo i v Liberci, dobrovolní hasiči si zbrojnici ušili na míru

1. 10. 2018
TO VÍKEND DAL: Prodloužený víkend, kdy meteorologům naštěstí vůbec nevyšla předpověď a bylo úžasně jasno a slunečno, což svádělo k výletům i sportování, přinesl jedno „stříhání pásky“. Což v jiné době bývala nejčastější činnost místních politických reprezentací před komunálními volbami. Letos ale není příliš co stříhat, protože nic moc nevzniklo. Existují ale výjimky:
Na stříhání pásky konečně došlo i v Liberci, dobrovolní hasiči si zbrojnici ušili na míru
Foto dokončené hasičské zbrojnice
V Liberci skončila přestavba zbrojnice dobrovolných hasičů z Krásné Studánky za 13,7 milionu korun. Klasický hasičský objekt nahradila tvarově nezvyklá jednopodlažní budova s malou dvoupodlažní vestavbou. Zbrojnice tvarově připomíná vjezd do tunelu. Novostavba je bezbariérově přístupná v přízemí. V přední části budovy vznikla garáž pro tři hasičské automobily, zatímco v zadní části mají hasiči zasedací místnost včetně zázemí, šatny a sociálního zařízení.

Dobrovolní hasiči z Krásné Studánky se 120 let od založení své jednotky dočkali zbrusu nové hasičské zbrojnice. Moderní objekt vznikl díky projektu „4 města zachraňují přes hranice“.  Zafungovala i dříve běžná  informační praxe, kdy radnice aktuálně, tedy hned po slavnostní chvíli, vydala tiskovou zprávu i s fotodokumentací.

Podle primátora Tibora Batthyányho (exANO, kandiduje za PRO 2016) je projekt „4 města zachraňují přes hranice“ jedním z těch, které dávají smysl. „Za tento úspěšný projekt patří poděkování mnoha lidem včetně představitelů minulého vedení města, kteří stáli u jeho zrodu. Jednotka dobrovolných hasičů z Krásné Studánky patří k našim nejvytíženějším jednotkám a jsem rád, že má konečně k dispozici odpovídající zázemí. Navíc je velkým plusem, že dobrovolní hasiči si svou novou zbrojnici v podstatě ušili na míru,“ konstatoval primátor v narážce na to, že autorem architektonického návrhu je architekt Vojtěch Šrut, který je současně členem sboru. „Už když jsem poprvé viděl vizualizaci, tak jsem řekl, že tuhle zbrojnici prostě musíme mít. A výsledek skutečně stojí za to,“ uvedl primátor v tiskové zprávě. V ní se dále píše, že s nápadem na přestavbu zbrojnice přišel před několika lety velitel výjezdové jednotky Josef Hazi.

Statutární náměstek primátora ze Změny si chtěl na úspěšně dokončené, a navíc i pohledné hasičárně přihřát svou předvolební polévku a na facebookový stranický profil ještě před stříháním pásky napsal: „Jeden z projektů, na který jsme získali dotaci EU a který se nám podařilo dokončit ještě v tomto volebním období, je nová hasičská zbrojnice pro hasiče v Krásné Studánce.“ Čímž potvrdil jen to, co tvrdíme stále dokola. Úspěch připsal svému politickému hnutí, byť nic nemůže být dále od pravdy.

Nese-li hasičská zbrojnice nějakou stopu spáchanou Změnou, pak jedině tu, že projekt zúřadovali úředníci odboru vedeného Janem Korytářem. To snad ale není zásluha, to je povinnost! Za co jiného by chtěli brát peníze? Korytář to už vážně s prodáváním svých zásluh přehání a je u toho průhledný jako sklo..

Pro pořádek dodejme, že Statutární město Liberec bylo lead partnerem projektu, dalšími partnery jsou město Hrádek nad Nisou a německá města Žitava a Herrnhut. Projekt je spolufinancován 85 % z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 a 5 % ze státního rozpočtu České republiky (čeští partneři). Zbylé výdaje hradí každý partner ze svého rozpočtu. Celková náklady projektu dle Smlouvy o poskytnutí dotace činí 2 754 513 eur.

Tisková zpráva radnice se na Korytářově propagandistickém webu, o němž člen liberecké TOP 09 Vojtěch Miler na posledním jednání zastupitelstva pohovořil ve velice negativních a drsně pravdivých souvislostech, (zatím) neobjevila. Změna se totiž na otvírání zbrojnice nijak neproducírovala, byli tam jen ti, co mají s dokončeným dílem opravdu něco společného.

Prostor na webu placeném z veřejných peněz, který se má věnovat projevům korupčního jednání v místním prostředí, nikoliv PR konkrétního politického hnutí, proto zaplnily jiné ódy na konání Změny a jejího lídra. Nechyběla ani účelová agitka změnařského kandidáta číslo sedm, který se týden před volbami vrhl do hodnocení práce konkurenčních Starostů. Ti se totiž v očích změnařských propagandistů provinili tím, že mají na kandidátce tři členy TOP 09, takže se otevřel prostor, jak vrátit úder. Veřejná kritika Korytářova webu, který dělá ostudu komunální politice i novinařině, se mladému, nikam nekandidujícímu topkaři evidentně obsahově vydařila, byť forma dramatického projevu byla diskutabilní.

Do zastupitelstva za ZPL kandidující Jindřich Felcman od Zelených je poslední dobou hodně agilní, místo na slunci je potřeba si odpracovat. Aby ale kandidát jedné partaje hodnotil kampaň jiné partaje, to je opravdový vrchol nevkusu. A vizitka provozovatele webu. Ten ale evidentně nestíhá, musí roznášet letáky a předvolební noviny. Proto už hodil za hlavu i daňovými poplatníky štědře honorovanou práci na radnici.

Od startu komunálních voleb nás dělí pět dní. Patrně budou hektické, a ještě se dočkáme zajímavých situací. Snad všechny sloupy, fasády a veřejné dopravní prostředky jsou už oblepeny hlavami uchazečů o místo v zastupitelstvu, domovní schránky se plní letáky a předvolebními novinami. Marně sháním informaci, kolik naháněčů k referendu se už Změně přihlásilo a je-li vůbec normální a v mezích zákona, aby někdo přiznaně agitoval před volebními místnostmi po oba volební dny. Tuším, že má Liberec opět zaděláno na nevábné prvenství.

Kalné dění v politice naštěstí do plusu vyvažují sportovní výkony severočeských klubů. Hokejisté z Bílých Tygrů rozdrtili v 6. kole extraligy Mladou Boleslav 8:3 a počtvrté za sebou naplno bodovali. Shodně dvěma góly to zařídili útočníci Jaroslav Vlach a Michal Bulíř, který s osmi trefami vládne tabulce střelců soutěže. Neporazitelnost Bílých Tygrů přetrvala už čtyři utkání. Liberecký extraligový klub byl úspěšný i v pátek ve Zlíně, kde se svěřenci Filipa Pešána chopili otěží zápasu hned na jeho začátku a svůj náskok trpělivě navyšovali. Skóre se nakonec zastavilo na stavu 7:2 pro Liberec.

Jablonečtí fotbalisté sice museli v Teplicích otáčet nepříznivé skore, v utkání ale dominovali a zaslouženého vítězství se dočkali až parádním gólem v poslední minutě z kopačky Masopusta. Fotbalisté Liberce zvítězili v utkání 10. ligového kola nad Olomoucí 3:0. Zápas rozhodli premiérovými góly v české nejvyšší soutěži ukrajinský obránce Taras Kačaraba a slovenský záložník Martin Koscelník, třetí trefu přidal v závěru nastavení Matěj Hybš. Slovan vyhrál poprvé po třech kolech a posunul se na osmé místo tabulky.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 10. 2018 07:44
můj názor
jezdím kolem té hasičárny a potvrzuji: Zajímavá stavba, originál.
1. 10. 2018 07:50
Hans
Tak škoda, že někoho z toho bývalého vedení na tu slávu nepozvali. Ale to by se před volbami nehodilo. Takhle si Batthyany a Korytář mohli stříhat pásku sami.
1. 10. 2018 08:07
tom
Nevím jestli nepozvali, ale přiznali, že to nevymysleli oni. I to se cení. Korytář na fb Změny rovnou napsal, kopírováno: Jeden z projektů, na který jsme získali dotaci EU a který se nám podařilo dokončit ještě v tomto volebním období, je nová hasičská zbrojnice pro hasiče v Krásné Studánce.
Jsme, nám. Trapas.
1. 10. 2018 08:10
au
TB to nechal zpravy napsat jenom proto, ze se korytar zase chlubil cizim perim, to je jasne jako facka
1. 10. 2018 12:15
Kamil
To se velmi pleteš, že to Korytář napsal rovnou - nenapsal nic takového, normálně uvedl, že je to jeho projekt na který sehnal peníze "zmetek" až když mu tam někdo napsal, že lže a uvedl informace na pravou míru tak to upravil a pro jistotu ten příspěvek smazal, stejně jako smazal ten, ve kterém se někdo psal, kam se poděl ten příspěvek, ve kterém byl Korytář usvědčen ze lži - prostě šmejd Korytář
1. 10. 2018 07:53
???
Je dobře, že bylo přiznáno, že s projektem začalo už předchozí vedení radnice. Proto je Korytářova snaha o zveličení jeho zásluh SMĚŠNÉ. Vážně si může myslet, že se na lhaní nepřijde?
1. 10. 2018 08:28
! ! !
Bez Korytáře, jeho klaky a raných brambor Liberec zahyne ! ! !
Volte Jana ! ! !
( Pro nechápavé - to je ironie, nikoliv doporučení )
1. 10. 2018 08:41
doporučení
Volejte ho na radnici přes sekretariát a nedivte se, že tam zase nebude.
1. 10. 2018 09:59
Fakt
To je jedno. Nikomu tam nechybi a aspon nic nezkazi.
1. 10. 2018 12:19
Petr
Bez brambor snad. Bez koryt rozkvete do krasy.
1. 10. 2018 10:01
Jozef
Pro nej se uprava faktu ve svuj prospech uz stalo normou. On uz ani nevi ze lze. Coz byva pruvodni jev patologickeho lharstvi, poruchy.
1. 10. 2018 09:57
LOL
Agitace v dobe voleb u volebnich mistnosti se provozovat nesmi. Uvedl bych do pohotovosti mestskou policii.
1. 10. 2018 11:22
Hajný
Batthyány se chlubí cizím peřím. Ubožák
1. 10. 2018 11:27
howg
Kdyby byli TB a JK normální politici, chlubili by se klidně i cizím peřím společně, jako reprezentanci současného vedení Liberce. Někdo projekt začal, jiný skončil, to je život. TB se alespoň snaží prezentovat to pravdivě, JK klidně lže až se mu z monitoru práší. No nic, žádné příště nebude.
1. 10. 2018 13:47
Nova doba
Strihani pasek a poklepavani na zakladni kameny je prezitek divokych 90. Ted se vsechno odehrava jen v tabulkach a planech.
14. 10. 2018 06:06
Václav Plný
Odpoledne, v den slavnostního otevření zbrojnice jsme projizdeli touto slávou s manželkou na kole. Hasiči z Krásné Studánky mají nejkrásnější hasičskou zbrojnici v Čechách. Byla to opravdu velká podívaná. Dechová kapela z Hernnhutu, odhadují cca 40-clenna, hrála skvěle. Byla tam úžasná podívaná a poslech. Ten den bylo krásné počasí. Využíváme tuto místní komunikaci k pravidelným cyklistickým výletům, pokracujeme touto cestou dále do Mníšku, podjedeme rychlostní silnici a těsně před jejím vyústěním na hlavní silnici na začátku Mníšku odbočíme vlevo a po krátkém stoupání projíždíte kolem lokality Amerika. Je zde krásný výhled na Jizerky a velmi zajímavou a zdařilou výstavbou cca 12-ti rodinných domů. Autorům projektu se podařilo vytvořit mimořádně zdařilé dílo. Dále pokračujeme polní cestou a sjedeme do Nové Vsi. Já pro to ten zážitek mám připravenou frázi - vomastil jsem si oči a pohladil si duši!
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).