reklama

Nějaké volby jsou každý rok, tudíž je k vyšetřování politiků nevhodný každý čas

12. 8. 2017
INVENTURA: Rčení o vodě a ohni, jakožto o dobrém sluhovi, ale zlém pánu, mohou směle doplnit dotace. I ony dobře slouží, ale když se něco nepovede, jsou nesmírně nebezpečné. Své o tom po čtvrtku vědí oba nejvyšší šéfové Hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, které dostihla dotace na Čapí hnízdo. Policie požádala sněmovnu, aby oba poslance vydala k trestnímu stíhání. A aféra končícího léta je na světě.
Nějaké volby jsou každý rok, tudíž je k vyšetřování politiků nevhodný každý čas
Foto: SM/Renata Coufalová

Nikdo sice ještě neřekl, co konkrétního měli oba pánové provést, ale mediální mašinérie se už rozjela naplno. K tomu netřeba informací, k tomu stačí impuls. Nebudu se v té záležitosti pitvat, protože své si k tomu říkají všichni, kdo o tom něco vědí i nevědí. Omezím se na konstatování, že časem se do potíží dostane snad každý, kdo byl za čerpání dotací jakkoli odpovědný. U šéfů Agrofertu je věc o to nevlídnější, že za 50 milionů vznikla „chalupa“ pro pana šéfa a není vyloučeno, že se peníze i s patřičným příslušenstvím budou muset vrátit. Nejde o tu částku, ale o další a další impulsy. Což je v čase předvolebním pro politické podnikatele nemilé.

Kritika policie, že si dovolila o vydání poslanců ANO vůbec požádat a navíc právě teď, v čase startující ostré fáze kampaně před volbami do parlamentu, je ale krajně nevkusná. Nějaké volby jsou každý rok, tudíž je nevhodný každý čas. Policie nemůže svůj kalendář plnit akcemi podle toho, co se v politice právě chystá. To by nemohla dělat prakticky nic, protože dotačních kauz i pseudokauz přibývá jako hub v lesích. Vrchní exponenti ANO se každopádně neprojevují nijak hrdinsky, když hovoří o účelovém načasování a policejní šikaně. S takovými termíny by jako koaliční vládci této země měli nakládat hodně opatrně.

Díky dotacím se oslím můstkem můžeme přeskupit do Libereckého kraje. Svůj „dotační problém“ má po tomto týdnu i movitý sympatizant STANu Dalibor Dědek, další miliardář, který se z vlastní vůle rozhodl vstoupit do kalných vod tuzemské politiky. Ačkoli tvrdil, že jeho firmy nikdy nepřijaly korunu z dotací, vyčenichal portál Echo 24 opak. Napsal, že Dědkův Jablotron během 10 let získal na dotacích celkem 10 miliónů. „Ty byly použity na výstavbu mateřské školky, na zřízení nových pracovních míst a na výzkumnou praxi indického vědce," cituje Echo 24 jabloneckého miliardáře, který k tomu dodává. „A já Dědek si to neuvědomil.“

Dědek se do pozornosti médií dostal i tím, že chtěl Hnutí STAN, které letos v premiéře kandiduje do parlamentu samostatně, ne s jinou celostátní partají za zády, dát na kampaň 10 milionů. Záměr mu zhatil zákon o politických stranách. Ty nesmějí přijímat dary, jejichž součet by přesahoval hranici tří milionů korun. „Když bude pan Dědek jako fyzická osoba figurovat jako dárce a jím ovládaná právnická osoba bude také dárce, tak dohromady mohou jedné straně či hnutí darovat tři miliony korun,“ řekl deníku Právo Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Nový úřad si může „odfajfkovat“ první počin, Dalibor Dědek ušetří sedm milionů.

Spekulovat ale o tom, že ušetřených sedm milionů podnikatel investuje do budovy bývalé jablonecké porodnice, nebo že deset milionů chtěl dát STANu právě proto, že stejnou částku inkasoval na dotacích, je  hodně na hlavu postavené. Snad to jsou jen výplody internetových diskutérů, jimž pracuje fantazie naplno. Úspěšný člověk, který se provinil jenom tím, že své jméno spojil s konkrétní politickou silou, je pro zapšklé hrdiny u PC hodně snadný terč.

Dotační problém má už léta na kontě hejtman Libereckého kraje a nic zvláštního se mu nestalo. I s obviněním loni vyhrál krajské volby a kauza slouží jeho politickým konkurentům jenom jako bič na SLK. Teď se zase opráší, protože jméno Martina Půty je posledním na kandidátce STAN v Libereckém kraji.

V Libereckém kraji bude do parlamentu kandidovat minimálně 17 stran a hnutí, kandidátku musí strany podat nejpozději do úterý 15. srpna do 16:00. Proto už tento týden vypukla a místy doslova řádí předvolební kampaň. Prsty na klávesnici jsou připraveny k čemukoli. Občas se nestíhám divit, co všechno jsou lidé schopni do anonymních diskusí napsat. Padají „zaručená tvrzení“ o milenkách i nemanželských dětech. Tak tudy cesta, alespoň na tomto webu, nevede.

Cesta pro motorová přibližovadla od minulé soboty nevede ani Zvolenskou ulicí kolem liberecké přehrady. Naštěstí ta stupidita bude trvat jenom měsíc. V rámci získání kladných bodů si uzavření silnice na Jablonec prosadilo vedení liberecké radnice. Stalo se jen to, co všichni předpokládali. Kolem přehrady se nedá jezdit ani na kole, protože tam je značka, která to po protějším břehu a hrázi zakazuje. Svobodně se tedy kolem vody dá pouze korzovat po svých. Pro in-line bruslení je zdejší povrch nevhodný.

Stále neznáme odpověď na otázku, proč se s opravami Lesního koupaliště začalo úderem léta, když se taková věc dá naplánovat o poznání chytřeji. Odpověď dluží Jan Korytář ze Změny, který je odpovědný za plnění smlouvy se zhotovitelem stavebních prací a všechny aktivity spojené s areálem. Z toho, co zatím bylo k tématu kontroverzní rekonstrukce zveřejněno, je jasné pouze to, že s dokončením oprav přestane existovat koupaliště. Promění se ve volně přístupnou vodní plochu. Už dnes je staveniště volně přístupné dírou v plotě.

Semilská radnice měla dobrý nápad, když všechna svá služební auta nechala osadit registračními značkami na přání. Radniční auta nesou označení SEM ILY01 nebo SEM ILY02 atd. Město má sedm aut a za značky na přání nebude platit ani korunu. To proto, že městský úřad, který registrační značky vydává, je od správních poplatků osvobozen. Pět tisíc za jednu tabulku, tedy 10 tisíc za jedno vozidlo, tak město ušetří.

SPZ na přání je vydávána na majitele, takže Semily jednak získaly slušný marketingový prvek a za druhé ušetří na nejrůznějších polepech, které se musí obnovovat vždy, když například dveře auta doznají úhony. Každopádně krok správným směrem a možná i inspirace pro ostatní samosprávy. SPZ na přání na osobní auto musí mít osm znaků, z nichž alespoň jeden je písmeno nebo číslo. Všechna písmena ale kvůli snadné zaměnitelnosti nejsou povolena. Mohou se užívat pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W. Znaky na tabulce jsou pak rozděleny na 3 + 5. Takže se nabízí LIB EREC1, CES LIPA2, CES DUB03 nebo žertovnější PEN CIN04. Obce mající v názvu óčko nebo CH, mají smůlu.  

Prázdniny se začínají povážlivě krátit, takže si užívejte volných srpnových dnů. Markety už začaly prudit s nákupem pomůcek do školy a některé partaje se probudily z letního spánku. To je neklamné znamení, že stojíme na prahu horkého předvolebního podzimu.

Ten pak bude pokračovat podzimem pro někoho hořkým.
Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
12. 8. 2017 09:50
mirek
Jel jsem kolem lesaku vcera na kole a nic se tam nedelo. Tam se neco stavi?
12. 8. 2017 09:47
Hmmmm
Semily dobry, kde jsou ty casy, kdy se dobre napady rodily i v liberci.
12. 8. 2017 21:54
Howg
V liberci se uz nic neurodi. Pruser az do konce.
12. 8. 2017 09:50
Martin
Lekl jsem se jak víte, že moje žena začiná upomínat dcery k nákupu věcí do školy a pak mi došlo, že ve slově Markety neni dlouhé e. Přeji hezký víkend
12. 8. 2017 09:50
mirek
Jel jsem kolem lesaku vcera na kole a nic se tam nedelo. Tam se neco stavi?
12. 8. 2017 10:29
Eman
Nahodou ta zavrena silnice je super. Byl jsem tam uplne sam. Tomu rikam luxus.
12. 8. 2017 13:01
Romana
Ano. Kazdemu vlastni bezpecnou silnici bez aut! To by si koryta mohly dat do volebniho programu.
12. 8. 2017 21:55
Lol
Taky jsem se tam s nikym netlacil. Nic, ani pro ty deti. Pusto.
12. 8. 2017 12:56
Olda
Zavřená ulice jen tak pro nic za nic. TO je ale hloupost a svévole.
12. 8. 2017 12:42
Lubos
Babisovy loutky propadaji hysterii. Prectete si lidovky.cz
12. 8. 2017 12:59
jan
Dobra je mfd ve snaze z toho sefa vysekat udelala casovou osu a ta ledacos odhaluje. Podvod na capim hnizde je, otazka je jak velky. Babisova chalupa je vystizna.
13. 8. 2017 01:27
jenda
A co tohle?
http://www.reflex.cz/clanek/video/81188/proc-chce-policie-stihat-babise-az-nyni-dva-mesice-pred-volbami-spis-byl-hotovy-v-lednu-rika-pecinka.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
12. 8. 2017 22:36
Olda
Podvod kolem hnízda je jasný. Ale Babiš je podvodník ve všem.
13. 8. 2017 12:43
Miloš Rejmont
OBVINĚNÍ ANDREJE BABIŠE A JAROSLAVA FALTÝNKA
------------------------------------------------------------------------------

30. března 2017 byl na internetu /i na Faceebooku/ zveřejněn můj článek s názvem Dočkáme se obvinění Andreje Babiše? Verdikt nad Čapím hnízdem měl být vyřknut 31. března 2017, tehdy byl podruhé odročen. V pražských lobbisticko-finančních kruzích se již v té době spekulovalo, že v případu Čapího hnízda by mohlo brzy padnout obvinění Andreje Babiše.

10. srpna 2017 jsem se spolu se slušnými občany České republiky dočkal. Policie České republiky požádala předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání. Jedná se o poslance Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka. Vyšetřovatel policie se domnívá, že oba společně spáchali trestný čin dotačního podvodu.

Příští pátek bude jednat mandátový a imunitní výbor o tom, zda oba poslanci budou pro tento konkrétní trestný čin zbaveni imunity. Babiš nenávidí parlament právě proto, že ho nemůže ovládat. Je téměř jisté, že výbor Babiše a Faltýnka policii vydá a že jim bude sděleno obvinění z dotačního podvodu.

Všeci kradnú, iba ja čerpám. Sorry jako.
13. 8. 2017 14:23
dupro
Bodejť by se nespekulovalo, když "slušná" policie uzavřela spis již v lednu a (PROČ???) od té doby čeká. na co? Na pokyn zhora? Z vedení ČSSD?
Mě to přijde podlejší než odposlechy Babiše, kde si plánuje zveřejnění kompra na ČSSD před volbami.
Podotýkám, že volič ANO nejsem.
13. 8. 2017 15:47
Marek
Žádná pseudokauza to samozřejmě není. Příběh je jednoduchý a notoricky známý: Babiš si přes všechny řeči o tom, jak je bohatý a nemá potřebu krást, neodpustil inkasovat na stavbu víkendového letoviska 50 milionů korun evropských dotací, na něž jako superbohatý podnikatel neměl žádný nárok. Proto byla jedna firmička z Agrofertu přejmenována a převedena na anonymní akcie, aby se po vyčerpání dotací i s Čapím hnízdem vrátila do Agrofertu.
Trestní stíhání je na místě. Nejsem volič ČSSD. Divím se Jiřímu Bláhovi, že chce kandidovat za profláknuté ANO. Nebo je jako Babiš? Snad ne...
13. 8. 2017 18:01
Tak toto je velmi zajímavé, já to říkám furt ANO a ODS nevolit !!!
Ředitelem středočeského dotačního úřadu byl tehdy Marek Kupsa, dnešní podřízený Babišovy vládní kolegyně Karly Šlechtové na ministerstvu pro místní rozvoj.

Politickou odpovědnost za dotaci nese tehdejší hejtman a dnešní poslanec ODS Petr Bendl, který smlouvu s Farmou Čapí hnízdo podepsal.
13. 8. 2017 18:38
dupro
To víkendové letovisko je otevřené veřejnosti, ale to je zcela vedlejší. Podstatou mého příspěvku je z mého pohledu zcela jednoznačné a podlé NAČASOVÁNÍ před volbami.
13. 8. 2017 18:44
Mirda
Babiš je podlý od uloupení Petrimexu!!!!"
13. 8. 2017 20:20
Carlos
A Dědek ho přesto miluje. NEVOLIT!
13. 8. 2017 22:14
Olda
Přesně ! Řekl bych od času kdy spolupracoval s STB
14. 8. 2017 09:15
Janička
Bingo
hokej
23. 7. 2018 06:53 Už ve středu 25. července pořádají Bílí Tygři pro své fanoušky otevřený trénink, po němž bude následovat krátké setkání s vybranými hráči. Více ZDE.
fotbal, jablonec
23. 7. 2018 06:40 Jablonecký tým odstartuje nový soutěžní ligový ročník 2018/2019 až v pondělní televizní dohrávce na hřišti Baníku Ostrava. Fanoušci se mají letos nač těšit. Více ZDE.
obyvatelstvo
22. 7. 2018 11:05 Počet obyvatel v Liberci roste, ještě rychleji lidí přibývá obcím v okolí. Nejrychleji se rozrůstají Šimonovice. Obec s 1200 obyvateli nemá ani školku.
fotbal
21. 7. 2018 19:05 Fotbalová liga: Liberec - Karviná 1:0 (85. Pázler). Vítězný debut v české nejvyšší soutěži prožil slovenský trenér Liberce Zsolt Hornyák.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).