reklama

Nový kus cyklostezky najdete mezi Bílým Kostelem a Chrastavou, vede pod lázněmi

7. 4. 2018
INVENTURA: Doprava čtyřikrát jinak. V končícím týdnu se téma stalo ústředním. Kvůli zajištění budoucí autobusové dopravy po kraji, jejíž podoba je ale soustavně ve hvězdách, v budově krajského úřadu ve čtvrtek zaúřadovala protikorupční policie. Vnikla do úřadu a zajímala se o, cit.: „dokumenty související se zajištěním dopravní obslužnosti“. Policisté si některé dokumenty vyžádali i v ČSAD Liberec.
Nový kus cyklostezky najdete mezi Bílým Kostelem a Chrastavou, vede pod lázněmi
Ilustrační foto

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej pouze potvrdil, že útvar prováděl úkony trestního řízení. Žádné další informace poskytovat nebude. Mluvčí Libereckého kraje přes ČTK potvrdila, že se razie uskutečnila a že nikdo v této souvislosti nebyl zatčen. Policie dostala, co chtěla a odjela. Totéž v ČSAD. Tam si policisté vyžádali veřejné na internetu dostupné dokumenty, které si klidně mohli stáhnout z kanceláře.

Informací jako šafránu. Což je špatně. Propagandistické dokreslování události, o níž se ví jen to, že se stala, dostalo prostor. Problematika týkající se krajské dopravní obslužnosti má po letech hledání řešení mnoho pater a každý ji vykládá ze svého úhlu pohledu. Seriózní žurnalistika se nemá čeho chytit.

Přístup protikorupční policie je každopádně podivný. Udělá rozruch a poté významně mlčí. Na jejích stránkách není k případu, den po akci, ani čárka. Totéž na stránkách Libereckého kraje. Tam mi chybí (je pátek dopoledne) vyjádření hejtmana, už kvůli uklidnění situace. Nebo je vpád policistů z národní centrály proti organizovanému zločinu do jeho úřadu standard? Doufám, že ne. Možná policie kraji poskytovat informace zakázala, je to možné. I tak by si veřejnost zasloužila pár řádek.

Kraj má ohledně veřejné dopravy potíže i s antimonopolním úřadem. Tento týden se odvolal proti nedávnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého musí na plánovaný nákup akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec vypsat veřejnou soutěž. Rozhodnutí je dle kraje v rozporu s evropským právem. Navíc, pokud by kraj opravdu vypsal veřejnou soutěž, bylo by to účelové, protože vítěz by byl předem známý. Akcie může prodat jen jejich vlastník a nikdo jiný, co tedy soutěžit? Pokud kraj s rozkladem neuspěje, obrátí se na soud. Rozhodnutí založit vlastní dopravní podnik se tak zjevně odkládá na neurčito. Zvlášť poté, co se o krajskou dopravu z nějakého důvodu zajímá i protikorupční policie. Platí tak současné smluvní vztahy, což některým dopravcům určitě vyhovuje.

Liberec si zase od soukromé osoby koupil za 23 milionů autobusové nádraží i s buňkami, které vůbec nepotřebuje a jež tam už dávno nemají co dělat. Ty stály tři miliony, byť posudky, na jejichž základě byla stanovena cena, jsou velmi prapodivné. Rozhodla o tom nejtěsnější většina zastupitelů. Změna to pokládá za své velké vítězství, protože primátor a o jediný hlas menší menšina s tím nesouhlasili. S odstupem pár dní není ale jasné, zda měli zastupitelé všechny informace.

O nádraží měl zájem i kraj, který při zpracování jiných znaleckých posudků zjistil, že na nádraží léta vlastní významný pozemek. Bez něj nádraží provozovat nejde. Takže kraj s Libercem musí vyřešit, jak se s pozemkem kraje uprostřed nádraží naloží. Město se tak dostalo do kleští. Vyplatí 23 milionů za něco, s čím nemůže tak docela svobodně nakládat. Jestli se teď protikorupční policie zabývá veřejnou dopravou, měla by svou pozornost zaměřit i sem. Začít by měla u prapodivných posudků, které v době schvalování transakce už vůbec neplatily.

 Čtvrtý dopravní příběh se jmenuje Plnička stlačeného zemního plynu, kterou si postavily dvě dopravní firmy. Aby jim měly autobusy na co jezdit. Technologické zařízení se aktuálně stalo politikem, protože zastupitel Změny pro Liberec Josef Šedlbauer a odpadlík od Změny pro Liberec Jaromír Baxa svorně jejím prostřednictvím zaútočili na zastupitele SLK Davida Václavíka. Ten z pozice své funkce v představenstvu DPMLJ spolupodepsal smlouvu o  provozu plničky… Možná ujednání v ní obsažená nejsou, ze současného pohledu, optimální, to nechť ale posoudí někdo kompetentní. Tedy nikoliv Šedlbauer, nikoliv Baxa. Oba tomu rozumí jako příslovečná koza petrželi.

 Bez diskuse ale je, že Změna velice akutně potřebovala přesměrovat pozornost veřejnosti od svého zásadního problému, kdy si náměstek primátora a šéf  Změny Jan Korytář ukázkově přihrál veřejné peníze. Smlouvu o dílo za 120 tisíc + DPH na vypracování projektových prací na akci "Revitalizace vybraných porostů Městských lesů Liberec" mezi sebou podepsali šéf Korytářova odboru strategického plánování a dotací s ředitelkou zapsaného spolku Čmelák – Společnost přátel přírody, v němž je Korytář předsedou rady a další náměstkyně primátora Hrbková místopředsedkyní rady spolku. Smlouva byla podle Registru smluv uzavřena už 22.02.2018. Kdyby smlouvu podepisovali nejvyšší představitelé smluvních stran, podepisoval by Korytář smlouvu sám se sebou. Což vůbec není košer.

Tento fakt bylo třeba zakrýt jinou aférou a pošpinit toho, kdo Korytářovo rozporuplné jednání veřejně řešil na posledním jednání zastupitelů - Davida Václavíka. Načasování odpovídá. Změna měla informace k plničce dávno předtím, než s nimi vyšla ven. Čekala jen na správný čas, aby získané informace přetavila v střelný prach. Díky formě tiskové zprávy ale v poněkud zvlhlý střelný prach… Problematika kolem DPMLJ je totiž natolik složitá, že to lidi, pokud autobusy jezdí a nezdražuje se jízdné, už ani moc nezajímá.

Šedlbauer stran společného dopravního podniku vytrvale vytahuje další a další králíky z klobouku, obviňuje kdekoho z kdečeho a karavana kráčí dál. Smlouvy mezi dopravním podnikem a největším soukromým dopravcem v kraji zkrátka, navzdory štěkotu z jedné části koaličních lavic, musí uplynout a skončit. Šedlbauer s tím nic nenadělá. Nedokázal to ani v době, kdy byl místopředsedou představenstva DPMLJ a měl podstatně jiné možnosti. Jako obvykle: Nedokázal zařídit nic. Navzdory cíleným auditům s patřičným zadáním, jak to svého času pojmenovali opoziční zastupitelé.

Současný stav dopravního podniku, je-li podle některých indicií polemický až problematický, je vizitkou těch, kdo na liberecké radnici čtvrtým rokem vládnou. Nikoho jiného. Měli už dost času na to dát městskou akciovku do pořádku. S tím nic nenadělá sebelépe, res. sebehrůzněji dělaná propaganda.

Ještě že máme ta radniční okna, jediný hmatatelný důkaz o „schopnosti“ dotačního náměstka. Liberec totiž bude druhou etapou pokračovat ve výměně dožilých oken historické radnice, která letos oslaví 125 let od svého dokončení. Letos se vymění, či opraví 12 oken za 1,3 milionu korun. Třetinu nákladů pokryje dotace státu na regeneraci městských památkových zón.

To je tedy dílo! Akce za 1,3 milionu, třetinová státní dotace ve výši 433 tisíc, zbytek k tíži města. Po třech letech dotačního běsnění, lovení dotací, psaní projektů desítkami nabraných úředníků, výjezdů na zkušenou… trochu málo, ne?

Máme před sebou ukázkový jarní víkend, takže šup šup do přírody. Že byste chtěli v Liberci vyrazit po nějaké nové nebo alespoň prodloužené cyklostezce, kterou radnice ústy svého dotačního náměstka už léta slibuje? Máte ji stále jen na papíře. Stejně jako řadu jiných věcí, díky kterým voliči Změně skočili na špek.

Nový kus cyklostezky ovšem najdete mezi Bílým Kostelem nad Nisou a Chrastavou, vede po opačné straně Nisy než ta současná, tedy pod termálními lázněmi. Kolem Chrastavy se pouze neslibuje, tam se i realizuje! Tuším, že v tom má prsty kraj.

Na silnicích dejte pozor na neuklizený štěrk. Posypu je pořád všude plno a dokáže rychlíkovi na dvou kolech připravit hodně horkou chvilku.

Hezký víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 4. 2018 08:18
dupro
Kůrňa, v sídle Libereckého kraje policejní přepadovka, kvůli čemu vlastně (?), a současně na MPO zjištěné neoprávněné vyplácení mezd z dotačních peněz do výše 3 miliard Kč z doby ministra Mládka, a zodpovědní v klídku. A to Mládek ještě leze na veřejnost na tiskovkách ČSSD.
Kam to spějeme?
7. 4. 2018 08:26
Smolik
Komando by se melo podivat i na libereckou radnici. Tam by si uzilo.
7. 4. 2018 11:09
Muj nazor
To by byly ulovky pro protikorupcni komando
8. 4. 2018 14:24
Arnost
Tam by spus pasoval tym doc. Chocholouska.
9. 4. 2018 07:32
Hans
Já věřím, že komandu bylo informováno o čachrech s autobusovým nádražím a klekne na to. Klientelismus jak vyšitej, jak to umí jenom Změna.
7. 4. 2018 08:29
dotaz
Uz se dela koncepce mhd po 2019 nebo se jenom hrabou ve starych nevypoveditelnych srack.ch?
7. 4. 2018 11:02
Jožin z Metaliky
Jak mohli Baxa se Šedlbauerem odvádět pozornost,když se dopravního podniku ptali (dle příloh z jejich TZ) 20.3. a zastupitelstvo, kde Václavík perlil bylo 29.3.? :) Zase to nepřehánějte..:) Tepejte do nich, ale neztrapňujte se.
7. 4. 2018 11:13
ano
Nesmysl maj to od zacatku roku
7. 4. 2018 11:15
Ach jo
Zeptejte v dp kdy jim to dali. Nemuzete verit co rika zmena
8. 4. 2018 14:26
Bures
Mas to popleteny, je to nacasovana ucelovka
7. 4. 2018 11:08
Howg
Vsechno rozvrtany a nic

7. 4. 2018 12:22
Howg
Ze si tema zmetkama kazite katdy vikend
7. 4. 2018 18:44
sýgr
Citace: Současný stav dopravního podniku, je-li podle některých indicií polemický až problematický, je vizitkou těch, kdo na liberecké radnici čtvrtým rokem vládnou. Nikoho jiného. Měli už dost času na to dát městskou akciovku do pořádku. S tím nic nenadělá sebelépe, res. sebehrůzněji dělaná propaganda. Konec citace a komentář. Kysela to pokálel. DPMLJ patří do jeho gesce že? Kam šlápne tam deset let tráva neroste!!!
8. 4. 2018 14:28
Jozef
Kdyby to bylo kyselovo nebyl by problem. Rochnej se mu v tom korytarovci a delaj bordel.
9. 4. 2018 06:20
hmmmm
Ukázka zoufalství a neschopnosti: Okna za 1,3 milionu, třetinová státní dotace ve výši 433 tisíc, zbytek k tíži města. Po třech letech dotačního běsnění, lovení dotací, psaní projektů desítkami nabraných úředníků, výjezdů na zkušenou… trochu málo, ne?
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
archa
20. 1. 2019 08:04 Odchyt selete na sídlišti patřil loni mezi kuriózní zásahy liberecké záchranné stanice Archa. Jedním z nejvzácnějších léčených jedinců bylo mládě čápa.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).