reklama

Připomínka časů, kdy klíče odcinkaly dobu temna, se děje v neuvěřitelných reáliích

17. 11. 2018
INVENTURA: V moři aktuální politické deviace, kterým celá země krauluje kvůli svému premiérovi a jeho rodinným potížím, se liberecké dění kupodivu jeví jako vcelku normální. Po čtyřech letech, po mém soudu též deviantního vývoje, je v krajském městě na obzoru restart, díky kterému dostal Liberec novou šanci.
Připomínka časů, kdy klíče odcinkaly dobu temna, se děje v neuvěřitelných reáliích
Ilustrační foto

Nová radniční vláda už má podepsány všechny podstatné dokumenty a vyhlíží termín ustavujícího jednání nově zvoleného zastupitelstva. To se uskuteční až v nejzazším možném termínu v úterý 20. listopadu. Na tento datum jej svolal dosluhující primátor.

Dojde k předávce primátorského řetězu a viditelnému „přepřažení“ před kočárem, z kterého se město řídí. Primátorem se má stát Jaroslav Zámečník ze SLK a jeho náměstky Jiří Němeček a Zbyněk Karban z ANO a Jiří Šolc a Ivan Langr ze SLK. Třetí koaliční stranu – ODS – v radě reprezentují dvě nové tváře, Petr Židek a Petra Břeňová. Radními za SLK mají být Lukáš Pohanka a Michal Hron, Šárka Prachařová a Marek Vávra mají v radě zasednout za ANO. Již dva týdny existující koaliční smlouvu a ve čtvrtek podepsané programové prohlášení mají do pondělí parafovat všichni koaliční zastupitelé, aby i jim bylo jasné, že dokumenty nejsou jen cáry papíru. Koalice potřebuje všech 31 hlasů, má před sebou hodně práce a nechce se utápět ve vnitřních potížích. Jak se koaliční neshody promítají do řízení města, víme.

Stranickými partnery podepsané programové prohlášení nové trojkoalice je vcelku ambiciózní ZDE, dobře ale poslouží i jako bič. Opozice se jím bude logicky ohánět a do bezvědomí poukazovat na to, co se nebude dařit plnit. Nejlépe ihned. Bez ohledu na to, že ona sama v uplynulých čtyřech letech dokázala ze svého programu do konce dotáhnout hodně málo.

Bojovně rozkročené zbytky brzy již opozičních zastupitelů a jejich klaka rozhodně nebudou připomínat, že to byli lidé ze Změny a jejího béčka LOL, kdo výrazně přispěli k zabetonování problémů, jež má nová vláda ambici řešit. Připustí-li alespoň něco, pak to svede na svého koaličního partnera z bývalého ANO, z kterého si udělala fackovacího panáka. Naštěstí ale v Liberci existuje dost lidí s dobrou pamětí, kteří vědí…

Vědí, kdo umožnil nástup politikou nepolíbených individualit z posléze zrušeného ANO na nejvyšší radniční posty, zač to vyměnil a jak ta neuvěřitelná „symbióza“ vzápětí fungovala. Vědí, kdo se držel dobře placené židle tak, jak to popisuje řada zemitých českých rčení. Vědí, že to nakonec bylo tolik pomlouvané exANO, kdo Změně zabránil napáchat daleko víc nevratných hrůz. A tím, že lidem Jana Korytáře umožnilo dovládnout do hořkého konce, čímž se mnoha lidem otevřely oči, splnilo dost důležitou roli. To by nemělo nikdy zapadnout. Jedna názorná ukázka vydá za tisíc slov.

Programové prohlášení nové liberecké vlády je sympatické například tím, že se má utnout příliv úředníků, kteří bez vážnějšího důvodu a prokazatelného efektu pouze projídají městský rozpočet. „Posil“ sloužících jen zájmům konkrétního gesčního náměstka jsme si už užili dost. Budou-li mezi takové ne/užitečné konzumenty patřit i nově zřizované pozice (ochránce práv občanů, seniorský poradce a asistent pro pomoc investorům při stavebním řízení), ukáže jedině čas.

Faktem je, že odborná pomoc k tomu určeného člověka se může občanovi hodit. Zvlášť v situaci, kdy se léta potýká s úřední hydrou, aniž by se domohl výsledku. Bude-li mu pomáhat někdo z vnitřku radnice, někdo, kdo může vzít za jakoukoliv kliku a není na něj pohlíženo jako na obtížný hmyz, může být posun k lepšímu. Specialista pro pomoc osobám dříve narozeným, které už nedokáží vstřebat všechny novoty, je rovněž chvályhodný. Jde jen o to, jaké jemu, i jeho kolegovi pro pomoc investorům, připadnou povinnosti a pravomoci.

Jablonec nad Nisou má nového primátora i radu. Nová čtyřletka nových lidí ve vedení města může začít. Za hlavní úkol pro příští období považuje nový jablonecký primátor Milan Kroupa z ANO udržení zahájených projektů. Musí například dokončit protažení tramvajového kolejiště i dostavět dopravní terminál… Jabloneckému vedení města nechali jejich předchůdci rozjeté, reálné a užitečné projekty a jsou tak podstatně dále než v sousedním Liberci, kde se sice mocně plánovalo, ale u toho také zůstalo. Liberecký terminál existuje pouze na papíře a s ostudou v podobě věčného záznamu o neregulérní soutěži navrch. Celý projekt se zřejmě bude muset přepracovat. Už proto, že si Liberec za pohnutých okolností přikoupil pozemky v nedaleké lokalitě autobusového nádraží a území se patrně bude řešit jako celek. Což by bylo ku prospěchu věci.

Osobně se těším na avizovanou náplavku u Nisy, odkud díky modernizaci centrálního vytápění mizí nevzhledné trubky. Snad dojde i k prodloužení jediné opravdové cyklostezky ve stotisícovém městě. Pořád netuším, co brání dokončení jejího druhého konce směrem z Pavlovic do Stráže. Je více méně hotová, asi ji čekají jen drobné dodělávky, je ale oficiálně zavřená. Což je velká škoda, protože pěkně udělaná asfaltová cesta vede kolem Nisy, sice těsně kolem čistírny odpadních vod, ale z nevábných technologií toho mnoho vidět ani cítit není. Pěšák tudy projde, s kolem nebo s kočárkem se včera zábranou poblíž jízdárny prosmýknout dalo, ale zákazové značky tam jsou pořád. Což je při průběhu letošního podzimu, kdy se dá pořád ještě jezdit na kole, škoda. Pěkný pohled je na koně pasoucí se za Nisou u jízdárny, i na stádo ovcí, které se popásají v meandru řeky. Viz. fotogalerie dole.

Fajn také je, že se mají pohnout úpravy kolem liberecké přehrady. Zkrášlení této lokality měly v programu všechny nejen koaliční strany, takže naděje na zlepšení trvá. Konečně se město bude věnovat agendě, která se týká téměř všech obyvatel, nejen vybraných cílových skupin koresondujících s elektorátem konkrétních politických hnutí a stran. Je s podivem, že i tak populární projekty, jakými jsou protažení cyklostezky či úprava okolí přehrady, s nimiž mohla zahrát na správnou strunu, dokázala předchozí, dílem zelená „reprezentace“, tak ukázkově zazdít.

Je 17. listopadu, 29 let od Sametové revoluce. Tehdy se odporoučela vláda jedné strany, která toho za 40 let u vesla zazdila podstatně víc. Dodnes jsme se z toho zcela nevzpamatovali. Připomínka pěkných časů, kdy lidé klíči odcinkali dobu temna, se ale bohužel děje v neuvěřitelných reáliích. Zemi spravuje vláda oligarchových mírných populistů a socialistů opírající se o hlasy komunistů. A s extremisty poslušně zaparkovanými v záloze, kdyby soc. dem. zlobila. Česku vládnou dva bývalí komunisté, z nichž jeden má potíže s úředním jazykem i zářez ve svazcích StB. Oba svými narcistními postoji doslova drží v šachu celou republiku a lidé se opět po tisících shlukují v ulicích.

Pro naši generaci, která v devětaosmdesátém věřila, že hůř už bylo, je to těžko pochopitelný vývoj. Nikoliv to, že se zase nespokojenými lidmi zaplňují náměstí, nýbrž fakt, proč se tak děje. Asi nejvýstižněji to bylo pojmenováno v Senátu, kde v rozpravě nad aktuální politickou krizí zaznělo, že premiér, který deklaruje, že je ochoten položit za své děti život, by měl za totéž umět položit i funkci.

V opačném případě, a zvenku to tak vypadá, se budou v přímém přenosu odehrávat další a další díly česko - slovensko - švýcarsko - krymské telenovely, nad jejímž scénářem už teď musí slintat i ten nejvěhlasnější autor série To nevymyslíš.

Hezký sváteční víkend. A vězte, že 17.listopad 1989 za současný marasmus nemůže.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
17. 11. 2018 07:33
Jozef
Diky za zverejneni celoho prog. prohlaseni.
17. 11. 2018 07:49
Preklep
Celeho
17. 11. 2018 10:05
Jan
Tohle je v PP zajímavé:Vytvoříme tzv. registr - záznam o střetu zájmů tak, aby existoval jednoznačný dokument – nástroj, mapující střety zájmů všech jednotlivých politiků, a to v celém průběhu jejich aktivní činnosti.
17. 11. 2018 07:35
Tip
Hezky clanek proc nebyli po 89. zakazany komuniste na forum24.
17. 11. 2018 07:53
Jozef
Diky ta tip, poucne.
17. 11. 2018 07:48
?
Jak nemuze? Tim to vsechno zacalo.
17. 11. 2018 10:08
Luboš
To jako že 17.listopad 1989 může za ty momentálnáí sračky, jo? Věc názoru, ale já jsem za těch 25 let a kousek rád. Do doby než se na scéně objevil Milouš a Bureš. Rozhodně se mám líp než by se měl za bolševiků. Nejen pomateriální stránce, ale hlavně jsem viděl kus světa a moje děti studovaly co chtěly.
17. 11. 2018 11:48
Liberečák
Mnozí si neuvědomují, že se máme jak o nikdy - lidově jako prasata v žitě.

A mnozí si neuvědomují, že za jejich blahobyt může především Václav Klaus a jím provedená transformace ekonomiky z nefunkční socialistické na fungující tržní - především on by si zasloužil, aby se po něm jmenovalo každé hlavní náměstí.

P.S. Pro ty, kteří nesouhlasí - doporučuji navštívit Kubu nebo KLDR, abyste viděli socialistický ráj v praxi. Levnější variantou je podívat se do vnitrozemí Turecka mimo turistické destinace - budete zírat, jak se leckde v 21 století žije....pak přestanete frflat!
17. 11. 2018 07:52
Romana
Me prijde nejsmutnejsi kam se vyvoj vrtnul a ze mi je o 29 let vic.
17. 11. 2018 10:01
tom
Babišův věnec hodili do koše,šel tam v noci jako krysa. To samé Japonec nakonec. To jsme to dopracovali.
17. 11. 2018 12:01
dupro
Babiše se nezastávám, ale po půlnoci se vrátil z Bruselu a ráno odletěl do Švýcarska za synem (asi na něho zakleknout). takže od vás ubohé.
17. 11. 2018 12:38
zorro
Za 35letym synkem mohl letet dopoledne nebo zitra. Je premier, republika ma statni svatek. Ze micha soukri a statnicke povinnosti je dukaz ze tam nema co pohledavat. Stejne jako ta fosilie na hrade. Boji se lidi z ulice.
17. 11. 2018 12:40
au
Vy tehdy mladi jste stari, horkost je pochopitelna.
17. 11. 2018 11:37
Liberečák
Nikdy by mne nenapadlo, že k pomníku boje za svobodu a demokracii na Národní třídě se bude premiér naši země plížit tmou krátce po půlnoci jako zloděj, aby jej nikdo neviděl.

Vůbec se nedivím, že lidé zahodili do koše květinu, kterou dal k pomníku český premiér - cizinec s estébáckou minulostí, důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, do něhož neváhal namočit i vlastní děti.

Je z toho šoufl, kdo vede naši zemi. Doufejme, že příští rok bude premiérem někdo, kdo se nebude muset bát přijít na Národní třídu ve dne.

Alespoň že v Liberci svítá na lepší časy - čmeláčí teror tu skončil...zaplať Pán Bůh!
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).