reklama

Slovenský miliardář se díky osvícenému rozhodnutí 27 zastupitelů stal pachtýřem

2. 12. 2017
INVENTURA: Zahřívací část kampaně před komunálními volbami roku 2018 skončila, nezapomínejte. Co kdo dělal, jak se choval, co říkal, co prosadil. Zkušebním chroustem se stal skiareál Ještěd, o jehož budoucnosti rozhodli liberečtí zastupitelé na listopadovém zasedání. Zvítězil zdravý rozum a 27 zastupitelů schválilo, že se o kopec nad Libercem se zastaralým lyžařským střediskem bude starat firma Tatry Mountain Resort (TMR) slovenského podnikatele Igora Rattaje.
Slovenský miliardář se díky osvícenému rozhodnutí 27 zastupitelů stal pachtýřem
Foto: fotobanka MML

Změna byla proti a nasadila všechny při ní typické páky. Podnikatele s úspěšnými akvizicemi po celé střední Evropě, pěkně po bolševicku, vykreslila jako nelítostného predátora, který na oltář svého byznysu položí i domácké letovisko nad Libercem. Změnařský propagandista zalovil mezi slovenskými ekologickými (zřejmě) kapacitami, které logicky nemohou podnikateli s horskými volnočasovými aktivitami přijít na jméno. Slovenští ochránci přírody jsou stejně militantní jako ti tuzemští. Nejraději by všude měli jen vlastní nohou dotčený prales. Vypovídací hodnota takového zjišťování se každopádně nápadně podobá anketě mezi tatranskými medvědy, co říkají na každoroční poľovačky.

Většina zastupitelů, včetně Zuzany Kocumové ze Změny, nakonec Rattajovi skiareál Ještěd přiklepla. Miliardář se tak stal pachtýřem. Na poslední chvíli se díky Starostům doladily detaily smluvní dokumentace, takže padla nejfrekventovanější výhrada – délka pronájmu, resp. pachtu. Už ne na pětadvacet let s opcí, nýbrž na deset let se stejně dlouhými opcemi. Plus finanční vyrovnání pro TMR v případě, že by se něco zadrhlo a Liberec by se ohlížel po jiném investorovi. S tím souhlasila i TMR, stejně jako s tím, že nebude zastavovat propachtovaný majetek města u bank.

Nová éra na Ještědu může začít. Igor Rattaj se už nechal slyšet, že letošní sezóna zaznamená jen kosmetické změny, protože areál se má začít předávat 15. prosince. Pro lyžaře to ale nic neznamená. Sněžná děla už běží naplno a bude-li počasí přát, lyžování začne ještě před Vánocemi.

Igor Rattaj každopádně dokázal, že má o areál na katastru krajského města opravdový zájem. Byl vytrvalý a trpělivý a ledacos překousl. Dobře ví, proč. Ještědem doplní své tuzemské portfolio, v němž mu příměstský areál se stokilometrovou dojezdovou vzdáleností z hlavního města chybí. Lyžování na Ještědu je specifické. Sem se (zatím) moc nejezdí na týdenní turnusy, sem se jezdí na den, dva, na víkend. V zázemí stotisícového města se ale najde dost borců, kteří se jdou na ještědské sjezdovky sklouznout až po práci. Proto je jednou z priorit večerní lyžování. Tou další je lyžování pro rodinky. Liberec a jeho areál, kam se dá dojet i tramvají, svou polohou zdatně sekunduje rakouskému Innsbrucku nebo kanadskému Vancouveru. Ten je specifický tím, že se tam jezdí lodí přes mořský záliv.

Změna při projednávání bodu předváděla svůj tradiční repertoár. Jan Korytář, „ekonomický“ náměstek primátora, žongloval čísly tak zdatně, že se společensky totálně znemožnil. Jaromír Baxa lpěl na podružnostech a Josef Šedlbauer vytrvale, ale jen do rozhodujícího hlasování, požadoval referendum, byť i jemu muselo být jasné, že se šance na něj limitně blíží nule. Doladěním smluvní dokumentace na poslední chvíli, jíž vyjednali dvě hodiny před jednáním zastupitelů přímo s Rattajem Starostové, přišel o spojence Antonína Ferdana ze SLK. Určitě stojí za zmínku postoj Zuzany Kocumové (ZPL), která nakonec hlasovala pro. Její pohnutky samozřejmě neznám, ale mohu se domnívat, že u ní zvítězilo srdce sportovkyně nad stranickým diktátem. Kdybychom byli na jiném webu, dalo by se spekulovat i o jiné motivaci…

Primátor Tibor Batthyány (exANO), hlavní aktér vyjednávání, měl celé schvalování, v dobrém smyslu slova, moc dobře zrežírováno. Nechal v rámci diskuse promluvit kapacity tuzemského lyžování, které znají slabé i silné stránky ještědského skiareálu nejlépe. Dobrý byl i tah s šéfem areálu ve Špindlerově Mlýně, který je zároveň českým statutárem TMR. Ten nejspíše, vybaven řadou argumentů z praxe, rozptýlil řadu výhrad. Změna posléze prohrála na plné čáře.

Co to znamená pro nového správce sportoviště nad Libercem všichni víme. Změnařská propaganda bude zákeřná. Sebemenší neúspěch bude patřičně zveličen, protože kritiků pronájmu samozřejmě po Liberci běhají velké zásoby. Ještěd čeká nová doba s mnoha klady, ale i s předvídatelnými zápory. Igor Rattaj není žádný Děd Mrazík, který bude dotovat lyžování komukoliv. Jen ho všem zpříjemní v kulisách 21. století.

Po mém soudu jsou ale lidé z TMR připraveni na všechno. Ve Špindlu zvládli ofenzívu místních hoteliérů i klacky házené jim pod nohy některými reprezentanty zdejší samosprávy i státní správy. V nejznámějším tuzemském zimním středisku se ale teď lyžuje, na české poměry, docela slušně. Samozřejmě, že to něco stojí. Což je u sjezdového lyžování normální. Je to drahá kratochvíle všude na světě.

Při hledání podkladů o slovenském miliardáři jsem na www.klubinvestoru.com našla Rattajovu charakteristiku: „Igor Rattaj vytvořil ze svého koníčka, z lyžování, miliardový byznys, který neustále expanduje. Zařadil se mezi špičku nejbohatších Slováků.“ Netřeba ho ale škodolibě srovnávat s jiným úspěšným Slovákem, který si v Česku brousí zuby na premiérské křeslo. Rattajův záběr je daleko širší a sympatičtější: „Kromě byznysu se věnuje i herectví, ke kterému má vztah již od školních let. V šesti filmech si zahrál menší komparzové role. Jedná se o české filmy Vybíjená, 10 pravidel, jak sbalit holku, Andělé, Svatá čtveřice, Román pro muže a Hodinový manžel,“ uvedly stránky Klubu investorů.

Trochu herecké průpravy a slušného vychování by neškodilo lokálním politikům že Změny, kteří byli ve čtvrtek poraženi na mnoha frontách. Nesnažili se proto už ani předstírat, že jim je hysterie cizí. Je to ale snad i pochopitelné: Referendum o Ještědu bylo mrtvé dřív, než se narodilo, Ještěd získal třídní nepřítel a nebýt časové tísně, přišel by jejich lídr Jan Korytář i o pozici ve vyjednávacím týmu, který má sjednat standardní vztahy s libereckou teplárnou.

SLK požadovali, aby z něj zmizel, protože je překážkou v „narovnávacích“ manévrech. Mají pocit, že se současný vyjednávací tým vedený Janem Korytářem potácí v bublině a nestíhá „vnímat signály“ z venku. Proto by mu prospěla personální obměna a jiný styl, který by nahradil nepromyšlená silová řešení, jež sice posvětí městem dobře placení najatí právníci a konzultanti, ale k cíli už dlouho nevedou.

Jan Korytář totiž poslal, bez posvěcení Rady, a přesto za Město Liberec, do teplárny dopis plný výhrůžek a formulací, které se mezi obchodními partnery nepoužívají. Výsledkem byla stížnost na chování a jednání statutárního náměstka, kterou odeslal spolumajitel liberecké teplárny na radnici. A protože situace, kdy si obchodní partner stěžuje na chování zástupce minoritního akcionáře, byla ve zdech liberecké radnice premiérou, muselo se tím zabývat zastupitelstvo jako nejvyšší orgán města.

To se Korytáře a jeho klaky hluboce dotklo. Vytýkali zastupitelům, že veřejně perou špinavé prádlo, což nahrává protistraně, jež prý s ušima a očima přisátýma k monitorům sleduje přestřelku o budoucnosti liberecké teplárny v přímém přenosu. No, nevím, v tu dobu nás přenos sledovalo celkem 23…

Nakonec se rozhodnutí o složení vyjednávacího týmu pro teplárnu oddálilo. Do Liberce dorazilo pozvání z německého Mannheimu, sídla MVV, majoritního akcionáře liberecké teplárny, jímž jsou ke konzultacím zváni liberecký primátor a jeho statutární náměstek. V MVV má město Mannheim podíl, takže se bude jednat z pozice primátorů. To snad udělá zásadní průlom ve vztazích, jež jsou nyní okořeněny už i soudními spory. Až poté se bude v Liberci řešit, jak a s kým v teplárně dál.

Třeba tam Jan Korytář dostane rozum a přestane prosazovat silácké řešení, jež může imponovat jen lidem jeho ražení. Měl by se ale německým partnerům každopádně pochlubit, že už ostře odstartoval předvolební kampaň, že chce být v Liberci primátorem díky plánovanému třicetiprocentnímu zisku hlasů voličů. Měl by jim v tom Mannheimu na férovku sdělit, že kampaň staví i na snížení ceny tepla pro domácnosti a liberecké instituce. A právě k tomu potřebuje informace, kterých se na teplárně nevybíravým způsobem soustavně domáhá.

Říká, že mu jde o snížení ceny tepla, ale pravda je to jen částečně. Jednak už nastala a jemu jde především o přitažlivé předvolební téma, které může na tisíce voličů bydlících v krajském městě v domech s dálkovým topením spolehlivě zafungovat. Proto pořád na jednání zastupitelstva zdůrazňoval, že všichni dělají jen politiku a kampaň, zatímco on, který ještě na pozici lídra kandidátky ZPL nebyl potvrzen ani svou rodnou, hájí jen a pouze blaho Liberečanů.

Kdyby nebyl první, kdo oficiálně a evidentně na vlastní triko s kampaní začal, možná by mu to někdo i věřil. Někdo z těch, co mu nevadí ranní opička způsobená oním příslovečným rohlíkem.

Začali jsme lyžováním, končíme lyžováním. V pátek začala meteorologická zima. Zahájení provozu proto už na příští víkend plánují některé skiareály. Lyžovat by se mohlo v Rejdicích či na Severáku v Jizerských horách. Ochlazení umožnilo výrobu sněhu také ve většině ostatních středisek v kraji. Rokytnice, stejně jako Bedřichov či Špičák, ale zahájení plánují až na 15. prosince. Nechtějí nic uspěchat a připravují areály na Vánoce. Je tudíž nejvyšší čas nechat si v servisu nabrousit hrany a postavit se poblíž startovního bloku.

Všem lyžařům, tělem i duší, skol!

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 12. 2017 09:21
Ok
Slusne napsano, neni co dodat
2. 12. 2017 09:34
jan
Takto vypada kdyz zlodej krici chytte zlodeje
2. 12. 2017 10:10
Vít
Nádherný popis vztahů mezi metropolí a kolonií ...
Co jiného MVV v (nejen) Liberci provozuje?!
2. 12. 2017 12:21
Ale, ale
Teplarnu?
2. 12. 2017 10:48
frigo
Paní Roubalová se opět neomylně postavila na "správnou stranu". Zkritizuje třídního nepřítele Korytáře, ale o MVV se nezmíní. Oni to jsou přece hodní kluci co nás okrádají jen nedopatřením. Za vše může ten zlý Korytář, kdyby tam byl někdo jiný, kdo by byl na manažery MVV hodný, tak ti by se už dávno vzdali svého zlatého dolu a za teplo by nám nabídli rozumné ceny a nikoliv ty současné zlodějské.

Já bych navrhoval přijmout do vyjednávacího týmu někoho od Starostů, třeba velkého kritika pana Hrona, MVV by určitě okamžitě otočilo a začalo by s městem spolupracovat.
2. 12. 2017 18:24
Jan
Vzdycky stoji na spravne strane, je to bystra profesionalka
2. 12. 2017 11:04
jj
jemu jde především o přitažlivé předvolební téma - to podepisuji
2. 12. 2017 11:08
LOL
Dobrý postřeh, všichni dělají politiku a kampaň, jsou zastupitelé, jen pan Korytář to už odstartoval oficiálně. Tak ať mlčí nebo to nevyčítá jiným. Ty ale ještě zahájení kampaně neoznámili. Co jiného je Korytářovo video jak odendává značku. Člověk, který v létě uzavřel celou ulci jenom kvůli svému plezíru. Mimochodem, bordel tam je doteď.
2. 12. 2017 11:25
gogo
A nebyl Korytářův čin s odstraněním dopravní značky i obecným ohrožením ?
2. 12. 2017 12:27
Petr
Pry mu hrozi flastr az 100 tis. To bych tomu sebestrednymu zmetk.vi pral
2. 12. 2017 11:40
chodec
Na cenu permic na jestedu jsem zvedav. Od nich se zacne odvijet popularita p. Rattaje v liberci
2. 12. 2017 11:50
mirek
Na skijested uz ceny maji. 590 dospely celodenni
2. 12. 2017 12:11
Howg
Maj i puldenni, to mi jako odpolednimu lyzari vyhovuje.
2. 12. 2017 12:21
Romana
Na spicaku taky stoji celodenni v hlavni sezone 590, rokytnice 650, spindl 850.
2. 12. 2017 13:35
Koudelka
Rokytnice a Špindl - to jsou ale nesrorvnatelný střediska. Zaujal ten Špičák, který je stejně drahý a přitom podstatně lepší.
2. 12. 2017 14:28
Olda
Špičák jako vzor ? To nemyslíte vážně ! To je přeci otřesné středisko.
2. 12. 2017 12:21
Olda
Do Manheimu pojedou za radnici minimálně 3 ... ještě jeden co umí německy . Jazyky totiž JK ani TB nevládnou— tak aby nedošlo k nedorozumění !
2. 12. 2017 12:24
Romana
Zajimalo by me, jestli pojedou jednim autem, kdyz se tak nenavidi.
2. 12. 2017 13:33
inspirace
Nic originálního. Jen opičení. Korytářova partyzánština se značkou je asi inspirována činem Frustrovaného Číňana, který kvůli zácpě přemaloval pruhy na křižovatce. video https://www.lidovky.cz/hledej.aspx?q=frustrovan%FD+%E8%EDnan&hledej=Hledat
2. 12. 2017 13:37
hmmmm
Tak vida, frustrovaný náměstek co se chová jako číňan
2. 12. 2017 15:01
Howg
Dobry. Az potkate pana namestka se stetkou, vite, co bude nasledovat. Dalsi video, o kterem se bude psat na idnesu, dvornim korytokanale
2. 12. 2017 15:10
cest praci
Oprava. Az ho potkate se stetkou Romanou s kamerou
2. 12. 2017 17:49
bastard
Na poslední chvíli se díky Starostům doladily detaily smluvní dokumentace, takže padla nejfrekventovanější výhrada – délka pronájmu, resp. pachtu. Už ne na pětadvacet let s opcí, nýbrž na deset let se stejně dlouhými opcemi. Plus finanční vyrovnání pro TMR v případě, že by se něco zadrhlo a Liberec by se ohlížel po jiném investorovi. S tím souhlasila i TMR, stejně jako s tím, že nebude zastavovat propachtovaný majetek města u bank.

Soryjako, nikdo si neuvědomuje so SLK zosnovala, a to jsem pro TMR všemi deseti!!! Proč? Protože to umí, na rozdíl od městské organizace vedené hloupými politiky a špatným ředitelem, dosazeným stejně hloupými politiky, jako jsou v představenstvu.
Vážení a milí, jedno je jisté. Kosmetická úprava "na poslední chvíli" od klubu SLK je PR před volbami. Ono to v důsledku připravené smlouvy trochu hodně zvýhodňuje pro skupinu TMR. Koneckonců, proto na to kývli, že! Nejsou to žádní blbci a idioti. Oni umí dělat byznys!. Místo 25 let jen 10. OK, ale v těch prvních deseti si ověří, zda jim to podnikání "pokvete" či nikoliv. A pokud "nikoliv" vzniká podhoubí pro korupční prostředí a silové ovlivňování příštích zastupitelů, aby to za pár drobných pro jednotlivé členy budoucího zastupitelstva, vypověděli A co se stane, dík invenci pana Zámečníka a spol? Město zaplatí všechny investice za působení TMR plus čtyřnásobek EBITDA. No tak to je, hodně slušně řečeno, průšvih. To tedy vážení měl primátor mnohem lépe připraveno. Leč SLK je tu dlouho a věří se ji víc. Byť byli u prodeje spalovny (to připravoval přece p. Hron) a u dalších historicky zmrvených smluvních paktů!!! Takže soryjako, ale SLK to na poslední chvíli trochu zamlžili a využili. Zřejmě zatím málokdo pochopil, novináři jistě ne, ti jsou úplně mimo a oslavují SLK, jako ty, co to vše dali do pořádku. Opak je pravdou. SLK to domršilo. A nebylo to úplně špatně sjednáno. Je mi z toho amatérismu nějak šouflózně.
5. 12. 2017 19:46
Milda
Tibor, doufám, bude opět primátorem.
jn
18. 12. 2018 12:18 Přestože fotbalisté Jablonce zakončili podzimní část první ligy dvěma prohrami v Karviné a se Slavií, trenér Petr Rada je na hráče hrdý.
bus
18. 12. 2018 09:10 FlixBus bude cestou do polské Vratislavi od pátku stavět i v Jablonci nad Nisou. Zatím jde o čtyři víkendové spoje, na jaře slibuje dopravce další.
silnice
18. 12. 2018 07:02 Na horských silnicích nižších tříd v Libereckém kraji je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Jinak jsou povrchy vozovek mokré, teploty kolem nuly.
zavřeno
18. 12. 2018 06:58 Magistrát města Liberec bude v sobotu 29. 12. a v pondělí 31. 12. 2018 uzavřen. 15. ledna mezi 14-16 hod. mají lidé možnost sejít se s primátorem J. Zámečníkem v jeho kanceláři.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).