reklama

Styl politiky a předvolební kampaně Změny se, navzdory názvu, nikdy nezmění

8. 2. 2018
KOMENTÁŘ: Ještě jsme se nevzpamatovali z presidentských voleb a kampaně, která je provázela a lezla doslova i z popelnic, a máme tu další, svou atmosférou ne nepodobnou té, co právě skončila. Změna pro Liberec Jana Korytáře zcela zřejmě zahájila své tažení za komunálními volbami, které se sice konají až na podzim, ale nikdy asi není dost brzo snažit se zaujmout a získat politické body.
Styl politiky a předvolební kampaně Změny se, navzdory názvu, nikdy nezmění
archivní foto

Jan Korytář a jeho věrní vytáhli právě v tom gardu, ve kterém „jedou“ politikou již 12 let, ať již byli pod jakýmkoli politickým subjektem, jmenovali se různě a byli právě v opozici či u vlády. Žádají odvolání primátora Tibora Batthyányho (exANO), protože se to s ním už „nedá vydržet“. Jenže...

Vztah kdysi romantického koaličního páru Batthyány – Korytář začal dostávat tvrdé rány již krátce po jeho vzniku. O rozpadu koalice či odvolávání různých představitelů města se hovoří stejně dlouho, jako existuje sama koalice. Obě strany přitom po celou dobu uvádějí stejné důvody. A ani jedna strana nikdy nenašla odvahu buď proces odvolávání partnera dotáhnout do konce, nebo prostě z vedení města odstoupit (protože v takovém vztahu se, přece, nedá žít, pracovat a Liberec rozvíjet!).

Nyní, jen pár měsíců před volbami, kdy se stejně fakticky zastaví už i zbytky práce současného vedení města, které bylo paralyzováno dlouhodobě a plně tomu odpovídají i jeho výkon a výsledky, je to nesmysl. Odvolávat primátora, nebo kohokoli dalšího z Rady města, je čistý populismus a průhledná snaha získat body „politickou aktivitou“. A také odklonit všechny chyby posledních čtyř let na toho druhého – protože v mediální zkratce a vnímání lidí – za to byl přece odvolán.

A tak Změna vytahuje své karty a chce přesvědčit ostatní politické subjekty, aby toho „hrozného Batthyányho“ z vedení města odvolaly. Proč by to ale ostatní politická uskupení měla podpořit, zřejmé není. Ne snad, že by podporovala a měla ráda současného primátora Batthyányho, ale stejně málo ráda mají samotného Korytáře a jeho kontroverzní politické uskupení. Důvěra mezi všemi je na bodu mrazu.

Mohlo by se zdát, že takový krok lze politicky vyobchodovat – ostatně poslední zastupitelstva byla politického handlu především ze strany Jana Korytáře plná. Jenže všichni se navzájem obviňují z toho, že domluvené neplatí a že dohody tak uzavírat nelze. Nad to jsou i tací, kteří jakékoli dohody a domluvy popírají. Zda bude celý pokus Batthyányho odvolat jen výkřikem do tmy, nebo zda se jej podaří prosadit, bude zřejmé již na únorovém zastupitelstvu, které se uskuteční 22. února 2018.

Pokud bude primátor Batthyány a jeho zastupitelé za exANO důvtipní, mají kontra krok na dosah. Mohou navrhnout odvolání 3 členů Rady, kteří zde hájí barvy Změny pro Liberec (Korytář, Kocumová, Šedlbauer). Rada by zůstala o pěti členech a do konce volebního období by si mohla hladce dovládnout. Ani tato varianta ale prostou matematikou nemůže mít velké šance na úspěch, byť pravda – mnoho zastupitelů by rádo dalo najevo, co si myslí o činnosti především Zuzany Kocumové a Josefa Šedlbauera. Taky je tu riziko Korytářova mučednictví, kterému zase ti zlí znemožnili předvést, že něco umí a dokáže i něco málo dotáhnout do konce.

Mnohem spíše to tak vypadá, že současná podoba liberecké vlády vydrží až do konce svého funkčního období. Ani dobrá, ani špatná zpráva. Teď už je to totiž opravdu jedno. Když se měla nefunkčnost města řešit, vyhrálo politikaření a odraz osobních vztahů v liberecké politice a vzájemná nenávist nad zájmem města. Snažit se v cílové rovince cokoli měnit, je marné. Smutnou otázkou tak je, zda existuje reálná šance na změnu v dalším volebním období. Samozřejmě to bude o tom, jak karty rozdají voliči. Ale rychlým prvním pohledem na to, co nás čeká – mnoho důvodů k optimismu zde není.

 

Co k návrhu Změny liberečtí politici mimo jiné také řekli

 „Přiznávám právo jakémukoli zastupiteli města vyzvat k hlasování o odvolání jednoho každého člena rady, kdykoli to uzná za vhodné. Se znalostí věci ale musím říci, že rozhodnutí Změny pro Liberec odvolat primátora Batthyányho z funkce je pokrytecké. Průběh úvodní části dnešní rady města opravdu nepovažuji za šťastný, ale ani překvapující. Tak jako se dnes stal terčem verbálního projevu, byť neadresného, jeden z radních Změny, stává se totiž z druhé strany velmi často obětí vulgarit i primátor Batthyány. A neakceptovatelné je, že se tak prakticky vždy děje v přítomnosti úředníků. Za zcela neprofesionální pak považuji odchod tří zástupců Změny z jednacího sálu už po 16. bodu jednání; rada ale naštěstí zůstala usnášeníschopná (byť v minimální možné sestavě 5 radních) a mohla doprojednat zbývajících 43 bodů, včetně těch předložených radními Změny. Každý politik ve volené funkci musí být schopen nadřadit obecné zájmy občanů města nad své osobní, jakkoli lidsky nepříjemné. Jinak řečeno, nemusíme se mít rádi, nemusíme se ani respektovat, můžeme si i vyčinit, ale musíme být připraveni maximálně přerušit jednání, nechat vychladnout hlavy a vrátit se zpět k práci, kterou nás pověřilo zastupitelstvo města. A pokud toho schopni nejsme, raději ty funkce vraťme zpět.“

Ivan Langr, exZměna, náměstek libereckého primátora

 

„Změna pro Liberec chce prý na únorovém zastupitelstvu navrhnout odvolání primátora. Jestli se zpráva zakládá na pravdě, tak toto Změna avizovala už před rokem a celý rok neudělala nic. Nula, jen řeči. Nyní to je od Jana Korytáře a jeho spolupracovníků jen mediální akce, kterou chce zakrýt svoje neúspěchy a hodit je na primátora. Navíc zřejmě sleduje to, že by v případě nezvolení jiného primátora zůstal jako statutární náměstek jediným představitelem města.“

Jaroslav Zámečník, předsedy opozičních Starostů pro Liberecký kraj

 

„Styl politiky a předvolební kampaně Změna nikdy nezmění. Je to prostě nutné brát jako fakt a povznést se nad to. Oni by rádi humbuk a kauzu, protože na to mnozí voliči slyší. Málokdy se ovšem tito voliči zabývají skutečným stavem věcí.

Tak jsem se díky novinářům dozvěděl (díky za zavolání), že Změna bude opět navrhovat moje odvolání. Styl politiky a předvolební kampaně Změny se, navzdory jejich názvu, nikdy nezmění. Je třeba si na to zkrátka zvyknout a povznést se nad to. Úmyslně cílí na voliče, kteří milují humbuk a kauzy, aniž by si cokoli ověřovali. Do zdůvodnění zamotali téměř všechno, udělali z toho dokonalý guláš a teď ho nabízí veřejnosti, ať si pochutná. Přitom je to jednoduché. Odvádí se pozornost od problémů, které se na město díky Změně valí a hledá se viník v jiných řadách. A pan Korytář se ještě nechává slyšet, že podporu bude hledat u Starostů. Tomu se říká nebetyčná drzost. Už vidím, jak páchají sebevraždu a pustí se do spolupráce se Změnou, které nemohou přijít na jméno a ani se jim nedivím. Když tak o tom přemýšlím, s kým vůbec Změna kdy uměla vyjít? Takového svět ještě neviděl, řekl by klasik. Tuším, že blížící se volby mi přinesou ještě nejedno překvapení. Teď tomu jen nepodlehnout a ustát to s klidem a třeba i humorem.“

Tibor Batthyány, exANO, primátor Statutárního města Liberec

 

„Myslím, že lidé ani pana Korytáře, ani pana Batthyányho nezvolili proto, aby se celé čtyři roky jen hádali a práce stála. Upřímně by bylo nejlepší, aby odešli z vedení města všichni, stejně nic nedělají, a zastupitelstvo by již těch posledních pár měsíců bez problému zvládlo samo. Jen doufám, že to vidí voliči a že karty v dalším volebním období rozdají jinak, lépe.“

Martina Rosenbergová, bývalá primátorka Liberce

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
8. 2. 2018 09:15
Hans
Svatá pravda, souhlas se všemi politiky dole. Už ať proboha ta duševní troska nic nedělá a nechá to na někom méně paranoidním a šikovnějším.
8. 2. 2018 09:29
Kamil
Jestli je možno věřit tomu, co píšou starostové, pak je celé odvolávání primátora zprofanovanou bouří ve sklenici vody, snaha dostat se do médií, nic jiného. Na idnesu to ale nebylo, tam píšou, jaká je ostuda se zasněžováním ve Vesci. SAJ pod vedením neschopné Kocumové zanedbal svoje povinnosti, hledá se zase viník jinde. Výsledkem je, že v těhle mrazech na stadionu vybaveném umělým zasněžováním NENÍ na čem běhat. Kocumová a jelí lidi pro samé politikaření nedělají vůbec nicí a dopácí na to celá běžkařská veřejnost
8. 2. 2018 09:18
vážení
Proč by se měl měnit styl Změny, změnit se přece musí všichni okolo Změny - k obrazu jejímu. Musí si osvojit její křivý pohled na svět, její schopnost nepracovat, ale čerpat, její absenci schopnosti cokoli řídit, její schopnost příhrávat si obecní peníze, její schopnost utrácet za poradce... atd.
8. 2. 2018 09:37
Igor
Bohužel je třeba ještě 3/4 roku vydržet, pak Zplano snad nadobro zmizí ...
8. 2. 2018 09:41
můj názor
Za ANO vstanou noví bojovníci, snad schopnější (viz. praxe z kraje), ZPL jako protestní strana zůstane, bohužel. To by její voliče museli vyrabovat okamurovci, zelení nebo nová občanská uskupení kolem známých ksichtů, které odpadly od původních stran.
8. 2. 2018 09:49
pára nad hrncem
3/4 roku uteče jako voda. Pak Korytář zapláče. A vláda celého ZpLexANA se zapíše do dějin města jako vůbec ta nejhorší v moderní historii. Zlatej Kittner!

Ještě než nás nadobro ZpLexANO opustí, mám návrh. Někdy v červnu by Baťoh mohl pro velký úspěch podruhé navrhnout odvolání Hrbkové, a v září by se mohli s Korytářem odvolat vzájemně. Ať je ta trapárna dokonána.
8. 2. 2018 09:41
pára nad hrncem
Korytářova snaha je trapná. Do médií by se měl dostávat nějakými bohulibými činy pro blaho Liberečanů. Proto byl zvolen. A ne zoufalými výkřiky o odvolávání primátora. Ale tam nám to drhne, když má za sebou jedno velké nic.

Koaliční smlouva je vypovězena dávno, tak proč tam spolu ti rozhádaní chudáci vůbec ještě sedí? Kvůli korytům a pěkným měsíčním odměnám? O co jim jde? Proč už dávno z vedení města neodešli?

ZpL a exANO jsou jeden za 18, druhý bez dvou za 20. Nemají si co vyčítat. Na vedení města nemá z nich nikdo.
8. 2. 2018 09:47
Liberečák
Korytář musí být v placené veřejné funkci. Jinak by chcípnul hlady. Nic neumí, nikdy nepracoval. Jediné, co ovládá, je vykrádání veřejných peněz pro svoji osobní potřebu a pro krmení svých nohsledů. Toto však zvládá dokonale.

Proto mu a všem členům jeho zlodějské tlupy přeji, aby již nikdy nikam nebyli zvoleni. Mohli by pak poprvé v životě vyzkoušet činnost, zvanou PRÁCE. Třebas nasadit slušivé oranžové vesty a počišťovat ulice. To by zvládli - já jim věřím!
8. 2. 2018 09:51
hmmmm
Však si taky už zavedli počišťovací městskou firmu, aby měli kam zalézt. Ať žije Změna pro počišťování. Vyčistí co znečistila - pohnojila svojí neschopností
8. 2. 2018 12:34
LOL
Dávám tomu měsíc, maximálně osm
8. 2. 2018 12:36
Luboš
ANO a SLK musí postavit takové kandidátky, aby vypadli všichni exoti a byl tu předpoklad, že to spolu daj, třeba ještě s ODS. Na kraji fungující model, alespoň nejsou známé žádné aféry a kraj, v této historické době, kdy ekonomika jede jako splašená, investuje a dává na věci, na které neikdy předtím nebyly peníze.
8. 2. 2018 14:03
Jozef
Dobre. Strana se zmenou v nazvu neni zmeny schopna. tim je receno vse.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).