reklama

Za Vlády slibotechen městské peníze létají z radničních oken jako holubice rozmařilosti

7. 10. 2017
INVENTURA: Aby Liberečané trávili na úřadech města co nejméně času je cílem projektu Liberec – Otevřený úřad. V tiskové zprávě radnice se praví, že „budou realizovány aktivity vedoucí k úplnému elektronickému podání prostřednictvím webové služby Portálu Občana. „V praxi to znamená, že dojde ke snížení objemu asistovaných služeb a ke zvýšení objemu služeb zajišťovaných informačními a komunikačními technologiemi. Ubyde podíl úřednické práce,“ cituje tisková zpráva primátora Tibora Batthyányho.
Za Vlády slibotechen městské peníze létají z radničních oken jako holubice rozmařilosti
Ilustrační foto: Mad
Problémy Liberce:

Opravit budovu divadla F.X. Šaldy - zázemí , interiér, bezbariérovost


Řešit nedostatek parkovacích míst na sídlištích

Řešit problematiku nepřizpůsobivých osob

Řešit prostupnost města pro cyklisty, doplnit stojany pro kola

Řešit stav Dolního centra (Soukenné náměstí, Fügnerova) - holuby, bezdomovce, nepřizpůsobivé, celkový stav

Řešit vybydlené a nevyužívané nemovitosti hyzdící centrum města (Tiskárna, Papírové nám., Textilana, Liberecký zámek)

Schválit co nejdříve nový územní plán a zlepšit fungování stavebního úřadu

Více zohledňovat cyklodopravu při rekonstrukcích a výstavbě nových komunikací

Vybudovat cyklostezky do Jablonce nad Nisou a do Žitavy

Zlepšit podmínky pro pěší ve městě, např. chybějící přechody pro chodce

Zlepšit stravování v jídelnách základních škol

Zdroj: TZ SML

Občané, podnikatelé nebo právnické osoby tak vyřídí svoji agendu prostřednictvím elektronického formuláře z domova nebo kanceláře. Náklady projektu budou spolufinancovány z Integrovaného regionálního operačního programu (85%), státního rozpočtu (5%) a vlastních zdrojů SML (10%). Celkové odhadované náklady realizační fáze projektu jsou předpokládány ve výši 11, 495 mil. Kč, včetně DPH. Náklady na přípravnou fázi projektu činí 302,5 tis. Kč včetně DPH, vyčísluje TZ SML.

O tom, ubydou-li v té souvislosti nějací úředníci, radnice ale taktně mlčí. Investovaným milionům a statisícům, jedno, zda státním, dotačním či městským, by nějaká úspora každopádně slušela. A radniční tiskové zprávě by zase slušelo, kdyby obsahovala i informaci, od kdy ten zázrak bude fungovat. Od kdy občan přestane sám sebe i úřad obtěžovat svou přítomností ve frontě. Každé vylepšení pro občany odpovídající 21. století je každopádně posun k lepšímu a městem vynaložené prostředky se vrátí v mnoha podobách.

Jak se ale vrátí miliony vynakládané za množící se městem placené poradenské služby a analýzy, když máme radnici našlapanou úředníky a politiky až po střechu, a neustále tu jsou pokusy o zřizování dalších pracovišť, toť otázka. Nahlédla jsem po čase do registru smluv a městské peníze létají z radničních oken jako holubice rozmařilosti. Poradenské služby na refinancování závazků statutárního města za bezmála dva miliony, na agendu kolem DPMLJ za milion, na agendu kolem teplárny za třikrát sto tisíc… Vrcholem pak je městem placená analýza diskriminačních dopadů rozpočtového určení daní, což je politické téma spoluvládnoucí Změny, za 100 tisíc nebo analýza maloobchodu v Liberci.

Registr se množí i velkým množstvím smluv na dotace či drobné opravy městského majetku. Něco pořádného, něco, čím by "vešla do dějin města" i tato neschopná koalice, stále chybí. Město v době nebývalého ekonomického rozvoje stále jen příštipkaří a flikuje. Při schopnostech této reprezentace je to sice nakonec výhoda, ale každopádně trestuhodně promarněná příležitost. Píší-li se dějiny Liberce, pak tato radniční sestava do nich vejde jako Vláda slibotechen.

Rozhazuje i stát, jenž se rovněž těší výborné ekonomické kondici. Ekonomický růst ale samozřejmě není jeho zásluha, podepisují se pod něj schopnosti a výsledky firem a lidí, kteří něco vytvářejí, ne pouze spotřebovávají. Poslední počin jménem Účtenkovka je příklad za všechny. Máme tu státem provozovanou loterii, která rozdává peníze daňových poplatníků s hodně mizerným cílem, totiž aby si nakupující brali účtenky. Což činí, pokud chtějí, i bez loterie.

Účtenkovka ale hlavně shromažďuje o lidech, kteří ji chtějí hrát, neuvěřitelné množství informací. Na chvíli jsem loterii, na jejíž chod přispíváme všichni, kdo platíme daně, podlehla s vidinou, že milionů není nikdy dost. A najela na aplikaci. Registraci jsem nedokončila. Doslova mě rozlítilo, když ta věc vyžadovala nejen jméno a datum narození, ale i číslo bankovního účtu ve variantě s číslem občanky a řidičáku. Svěřit internetu všechny tyto údaje s vidinou, že možná někdy vyhraju stovku, je ryzí šílenství.

Otcové Účtenkovky sice národ klidnili, že stát žádné informace o občanech nesbírá, co by s nimi dělal… No, on třeba nic, on je už má, ale moc by se hodily tomu, komu je může prodat, případně těm, co takové údaje z vetché databáze, kterou pro ministerstvo financí opatruje soukromá firma, ukradnou. Kombinace jména, data narození, bankovního účtu a občanky – s tím si už schopný darebák elektronické éry hravě poradí. Až se tak stane, bude pozdě. Na státu si nikdo nic nevezme.

Tím, že jsem registraci nedokončila, nikdy nic nevyhraji, ale nemusím ani vyťukávat mnohaznakové kódy FIK a BKP, což lze označit jediným slovem – pakárna. Mobilní aplikace prý umí tyto řetězce čísel a písmen vyfotit a převést, ale velice prý chybuje, protože záleží na kvalitě tisku účtenky. Nevím, nezkusila jsem. Nehodlám se této šaškárny, opravdu jen náhodou spuštěné tři týdny před volbami, účastnit. Účtenkovka je tak nejen novodobá podoba Velkého bratra, ale i krystalicky čistá Účelovka.

V končícím týdnu se notně skloňovala slova standardní taxislužby a Uber. Neplánovaně jsem ty liberecké otestovala při cestě k lékaři, kam jsem kvůli charakteru zákroku nemohla jet vlastním autem. Uber, který využívá všechny výhody tzv. sdílené ekonomiky pomocí aplikace a rozpaluje pražské taxikáře  k nepříčetnosti, pod Ještědem nejezdí. Takže k cestě tam jsem si zavolala VB, firmu užívající retrodesign někdejší policie, jezdící na plyn, v levných autech a za předem známou cenu. A se zlevněným tarifem „K lékaři“.

K cestě zpátky mě auto VB mohlo vyzvednout až za půl hodiny, takže jsem vlezla do normálního taxíku. Na Soukenném náměstí jich stála dlouhá řada a platila jsem jen o deset korun víc než u VB. Tím chci říci jenom to, že nelze věřit všemu, co tvrdí reklama. VB si můžete objednat den dopředu, víte-li na kdy přesně. Netušíte-li ale, kdy se budete vracet, můžete si postát na ulici jako solný sloup, nebo mazat na stanoviště taxi, kde vždycky někoho najdete.

S Uberem mám zkušenost jen z Prahy a kvůli ceně si ho nemohu vynachválit. Do našich končin dokáže jet opravdu o polovinu levněji než klasický taxík. Povede-li nynější pnutí v pražských ulicích ke znormálnění situace kolem taxislužeb, a zlatem ověšení taxikářští mastodonti v teplákách vás okradou jen občas a málo, jedině dobře. Průvan ale potřebovaly obě strany. I spolujízda má svá úskalí, zejména v situaci, kdy řidič Uberu nerozumí česky a vůbec nezná Prahu, čímž s ním můžete hodně na dlouho ztroskotat v první zácpě.

A ještě na skok do Brna. Lze-li věřit tomu, co napsala celostátní média, pak zdejší radní Matěj Hollan z Žít Brno, což je obdoba naší dobře známé Změny pro Liberec, se světu ukázal v rouše Adamově. Dal si takovou fotku na facebook, jeho neobdivovatelé ji stáhli a použili na transparent, jímž vyzdobili veřejné prostranství v Brně, kde je tento aktivista ve vedení města. Chtěli prý poukázat na to, že „král je nahý“.

Hollan je údajně v Brně králem chaosu, má na starosti, ač neřidič a odpůrce motorismu, mj. silnice a dopravu a město se za jeho působení stalo totálně neprůjezdným a na základních funkcích ochromeným. V Liberci Hollana známe z jeho vystoupení na jednání zastupitelů, kde na pozvání své kamarádky Změny pohovořil o vymýcení hazardu. Známe ho i z jeho soukromé aféry, kdy pobyl v jakémsi nevěstinci a byl zvěčněn, jak se nechává v ukrajinském podniku bičovat důtkami. Video se už prohlédly tisíce lidí…

Když se v médiích propírají Hollanovy úlety v souvislostech a diskusích, začne si našinec připadat jako v Liberci. Ne, na nahotiny ani důtky na severu ještě veřejně nedošlo, ale jinak si jsou obě města dost podobná. Chaos v liberecké dopravě se po otevření ulic v centru posunul jen do dalšího dějství a s mizivými výsledky tu spoluvládnou aktivisté. Normální občan se za vedení města povětšinou stydí.

Stydí se ale i doma před televizní obrazovkou. To když politik z jeho města zrovna nevyniká v televizní předvolební diskusi nebo když náhodou narazí na předvolební klipy. Ty jsou naštěstí vysílány v tak neatraktivním čase, že je vidí jen málokdo. Řemeslně mají dobře zvládnutý spot ČSSD, TOP 09, STAN, Zelení a ODS. Je vidět, že partaje spolupracovaly s profíky. Kontroverzní, ale dobře řemeslně zpracovaný, je spot Bloku proti islámu, v němž dav zahalených muslimek deroucí se na úřad pro dávky na přechodu převálcuje typickou českou seniorku.

Velkým zklamáním je klip ANO, který má k trapnosti jen krůček. Ne obsahem, ten je očekávatelný, na Babiše sázející, nýbrž amatérským zpracováním. Nejhorší ale je, po mém soudu, klip prezidentovy SPO, kde mocně šišlá František Ringo Čech, zde velkohubě povýšený na superlídra. Producent klipu pak do jediné minuty shromáždil snad všechny prohřešky proti střihu a televizním formátům. Ještě že se ČT od obsahu i formy předvolebního vysílání může distancovat.

Na předvolebních klipech je ještě obecně zajímavé, že, s výjimkou TOP 09, neobsahují název producenta. Ten nový úřad na hlídání politických partají už napařil pokuty za "autorem nepodepsané" inzeráty v printmédiích. Kdo televizní klipy vyráběl patrně zajímá, z ryze profesního hlediska, jenom mou bezvýznamnost, ovšem  zákon je zákon.

V liberecké Kavárně Pošta se mělo definovat deset největších problémů Liberce. Nakonec se jich vygenerovalo hned dvanáct (jsou v infoboxu vedle, TZ jich ale obsahovala jen 11) a nezbývá než konstatovat, že se opakují stále dokola. Na to, že je pořadatel této akce, jejíž cílová skupina je více méně konstatntní, už tři roky ve vedení města, velká slabota. Jen důkaz toho, že nynější "reprezentace" nijak významně nezapracovala ani v oblasti přání občanů. Hodně hubený výsledek made in političtí dobrodruzi a nevýkonní aktivisté.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 10. 2017 07:43
Zuzana
Nemehla, netáhla, teď vláda slibotechen. Kam až chcete zajít? Je to jen lehce vtipné, ale uražející.
7. 10. 2017 09:45
Hmmm
Ja myslim ze se to do horkyho konce zplano da prezit jedine s humorem.
7. 10. 2017 07:48
můj názor
Taky jsem registraci do Účelovky nedokončil, nejsem blázen, abych na netu zveřejňoval svoje konto v kombinaci se jménem a datem narození. Tohle ti mozkový giganti nedomysleli. Vždyť by to šlo dělat jako u sportky, až vyhraju, data dodám. Dohlíží na losování notář. Budou jména výherců, který dostanou peníze ze státního rozpočtu veřejná?
7. 10. 2017 11:36
Howg
Blbu co jim na to skocej aby vyhrali stovku a nekdo jim vycoroval ucet se najdou statisice.
8. 10. 2017 07:16
njn
to já milion vyhrát chci, na kontě mám nulu a každej ví, jak se jmenuju a kdy jsem se narodil. Mám to jako zábavu.
7. 10. 2017 09:55
Hans
Sice vas nesnasim, nevazena pani, ale dneska jsem se zasmal. Hnusny vikend preju.
7. 10. 2017 10:08
milan
podívaná na registru smluv je opravdu občas zábavná a částky jsou, pokud tedy nejsou začerněné docela inspirující. A k schůzce v kavárně Pošta jen tolik, že je úplně jasné, že zde bylo jen pár jedinců, kteří si řeší svůj osobní problém, například cyklostezky - tak jak se budují, to je pěkně hloupé...
8. 10. 2017 07:14
Luboš
Experta Hollana jsem si vygooglil, řeknu vám, je to síla. Liberec je odvar, ale žiju v tom já. Takže Brnu se směju, v Liberci trpím.
el
15. 7. 2018 20:05 Fotbalisté Liberce ve druhé sezoně po sobě nebudou startovat na evropské scéně, v nadcházejícím ročníku ligy se tak chtějí vrátit na pohárové příčky.
fotbal
15. 7. 2018 17:05 Fotbalisté Liberce remizovali v generálce na start nové sezony s polským Slaskem Vratislav 1:1. Za Slovan se trefila posila Martin Koscelník.
silnice
15. 7. 2018 15:05 O týden dříve skončila v Liberci oprava frekventované křižovatky ulic Švermova a Uralská. Lidem to zjednoduší cestu za prací do průmyslové zóny.
mzdy
15. 7. 2018 13:01 Mzdy v průmyslových podnicích v Libereckém kraji patří k nejvyšším v zemi. V prvním čtvrtletí vyplácely v průměru 32.550 Kč, přesto jim chybí lidé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).