reklama

1. rok krajské vlády: Na vnitřním dopravci se koalice vzácně shoduje s opozicí

4. 12. 2017
Široká koalice, pro niž se před rokem po krajských volbách rozhodli vítězní Starostové pro Liberecký kraj, se osvědčila. Zapojení čtyř politických subjektů do koalice zajistilo kraji stabilní vedení, které má dostatečnou sílu prosadit své záměry, dává ale prostor i opozici. ČTK to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zásadní výhrady k práci koalice nemají ani zástupci opozičních komunistů nebo Změny pro Liberecký kraj.
1. rok krajské vlády: Na vnitřním dopravci se koalice vzácně shoduje s opozicí
archivní foto

Liberecký kraj poskočil z osmého na páté místo

Hlavní město Praha obhájilo prvenství v celostátním srovnávacím výzkumu Místo pro život. Stříbro bere Jihočeský kraj, bronz Královéhradecký kraj. Liberecký kraj skončil pátý. Výzkum Místo pro život, který realizuje analytická agentura Datank, hodnotí desítky kritérií v osmi hlavních oblastech.

V Libereckém kraji se dobře dýchá

Liberecký kraj si muže zakládat na kvalitním životním prostředí. Má celorepublikové nejvyšší podíl zeleně i podíl chráněných krajinných oblastí na celkové ploše kraje, vypouští nejméně odpadních vod do kanalizace a produkuje nejméně komunálního odpadu. Lepší místo pro život v čistém prostředí nenajdete. Výbornou základnu poskytuje kraj rovněž pro volnočasové aktivity. Dostatečné množství ubytovacích zařízení, široká nabídka muzeí, galerií, hradů a zámků. K tomu je třeba připočítat dobře vybavenou síť knihoven, v přepočtu na obyvatele vysoce nadprůměrné množství kulturních akcí a sportovních aktivit. Lidé se zde také mají zájem aktivně podílet na místní samosprávě. Problémy naopak zůstávají s nízkým podílem obyvatel připojených ke kanalizaci, bezpečností a nezaměstnaností. Mzdy dosahují pouze průměru, počet trestných činů se v kraji oproti loňskému roku sice snížil, ale kriminalita je stále velmi vysoká.

 

Zdroj: TZ Místo pro život

www.mistoprozivot.com

V Libereckém kraji se loni v říjnu do krajského zastupitelstva dostalo sedm stran, což je nejvíc v jeho historii. Starostové získali 18 mandátů. Druhé bylo ANO a třetí komunisté. Na vytvoření koalice se Starostové dohodli s ANO, ČSSD a ODS. V 45členném zastupitelstvu má koalice výraznou většinu 35 mandátů.

"Kéž by ta spolupráce fungovala tak dobře jako dosud i nadále. Samozřejmě vedeme debaty, ale nakonec vždycky najdeme nějakým způsobem shodu. Na krajské a regionální úrovni bychom měli pracovat pro občany a nemělo by být rozhodující, kdo je za jaký politický subjekt," řekla ČTK náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). Tak, jak koalice slibovala, daří se podle Volfové opravovat silnice. "Chceme podporovat i zdravotnictví, v rozpočtu je 12,5 milionu korun na podporu páteřních zdravotnických zařízení," dodala hejtmanova náměstkyně.

"Jsem rád, že se podařilo přehodnotit investice a zvýšila se práce v jednotlivých resortech na jejich přípravě. Co se nám naopak zatím nepovedlo a na čem pracujeme, je stabilní systém dopravní obslužnosti," řekl hejtman. Liberecký kraj se rozhodl koupit majoritní podíl v ČSAD Liberec a mít tak vlastního dopravce. "Stále čekáme na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Věřím, že nakonec vnitřní dopravce mít budeme. Povede to ke stabilizaci dopravy a k tomu, že kraj nebude rukojmím soukromých dopravců, především v oblasti cenové politiky," dodal Půta.

Kroky kraje při řešení dopravní obslužnosti vítá i opozice. "Jsem rád, že vedení kraje změnilo postoj k problematice autobusové dopravy, na který jsme léta upozorňovali. Že přišli na to, že je potřeba do toho problému říznout a začít ho aktivně řešit. Myslím, že myšlenka vnitřního dopravce je dobrá, dokonce jsme se s hejtmanem už předběžně bavili, že by bylo dobré promyslet i větší možnost spolupráce mezi Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce s ČSAD Liberec, pokud se firmu podaří kraji získat," řekl ČTK Jan Korytář, zastupitel opoziční Změny pro Liberecký kraj, který je náměstkem libereckého primátora.

Také komunisté jsou s prací vedení kraje vcelku spokojeni a záměr vzniku vnitřního dopravce vítají. "Pálí nás ale plánovaná superaliance nemocnic, to je věc, která se nám nelíbí. Bojíme se, že to může být příprava na privatizaci zdravotnictví," řekl ČTK zastupitel Miloš Tita (KSČM). Spojení by mělo zefektivnit chod zdravotnických zařízení a zajistit jejich lepší spolupráci v hospodářské i medicínské oblasti, v budoucnu kraj plánuje vytvoření holdingu. "Zatím se nám ale nepodařilo přesvědčit minoritní akcionáře Krajské nemocnice Liberec (města Liberec a Turnov) o tom, že vytvoření zdravotnického holdingu bude přínosem," řekl Půta. To je podle něj jeden z úkolů pro nejbližší budoucnost.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 12. 2017 07:54
můj názor
Divím se kraji, že se chce o dopravu se všemi náklady a záludnostmi starat sám. Uvidíme, kolik přibyde lidí, aby to zvládl.
4. 12. 2017 08:02
Jan
Koalice se s komunisty vzácně shoduje skoro na všem. Změna jen cvičně prudí, aby nevypadla ze cviku. S tou dopravou si ZPL chystá základnu, aby v Liberci mohli vykoupnout BusLine, tak se jí hodí, že se do toho kraj dává ve vlastní režii.
4. 12. 2017 07:59
LOL
Když v koalici není ZPL(K), je stabilní. MInule když tam byla, rozpadlo se jim to po dvou letech. Poučení se SLK po prvním roce vlády vyplatilo.
4. 12. 2017 10:53
Hmmm
Boric koalic nema silu cokoliv blolovat
4. 12. 2017 16:05
volič
tak koalice je stabilní - Starostové všem nabídli slušné trafiky a je klid, Změna ví, že na kraji nemá šanci, tak se soustředí na nesmysly v Liberci
4. 12. 2017 12:47
Olda
Kočkopes soukromé dotované dopravy se mění na model veřejné dopravy za veřejné peníze. To už tady bylo a vedlo k úpadku.
4. 12. 2017 17:22
klííííd
To v Liberce se mezi sebou neshodne ani koalice.
javorník
12. 12. 2018 17:02 O budoucnosti Všesportovního areálu Obří sud Javorník u Liberce zatím insolvenční soud nerozhodl. Dal vlastníkům čas doložit, že je firma solventní.
voda semily
12. 12. 2018 17:01 Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 pct. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní VHS Turnov 108,80 Kč včetně DPH.
voda
12. 12. 2018 16:05 Lépe chráněná před povodněmi je úpravna vody s vrty v Nudvojovicích. Modernizace druhého hlavního zdroje pitné vody pro Turnov stála 45 mil. Kč.
teplo
12. 12. 2018 13:05 Teplo v Jablonci nad Nisou zdraží od Nového roku o 3,5 pct. Za gigajoule zaplatí domácnosti od 584 do 599 Kč. Ročně to znamená zhruba 500 Kč navíc.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).