reklama

Autobusoví dopravci vysáli z krajské kasy další miliony

2. 6. 2017
Autobusy v Libereckém kraji vyjely v první červnový den podle jízdních řádů. Hlavně na Semilsku a Jablonecku hrozilo, že nedohodne-li se kraj se společností BusLine na vyšší ceně za kilometr, autobusy nepojedou vůbec. Posledního května ale zástupci kraje podepsali s firmou novou smlouvu a na zvýšení ceny za kilometr se dohodli také s ČSAD Česká Lípa, která jezdí na Českolipsku. Kraj ale bude muset na zajištění autobusové dopravy přidat dalších 32 milionů korun. Novinářům to řekl hejtman Martin Půta (STAN).
Autobusoví dopravci vysáli z krajské kasy další miliony
ilustrační foto

Důvodem vyšších nákladů na kilometr je zvýšení mezd řidičů autobusů, na němž se loni dohodla vláda s odbory. Liberecký kraj si na to v rozpočtu připravil 60 milionů korun. Každému z velkých dopravců ale mohl přidat na základě dodatků ke smlouvám nejvýše 5,7 milionu korun. Přidat víc neumožnily smlouvy a zákon o veřejných zakázkách. Dopravcům ale částka zvýšené náklady nepokryla, proto se postupně dohodli na ukončení starých smluv. Firmě BusLine, největšímu dopravci v kraji, stačily peníze do 15. března. "Z vlastního jsme tak zatím museli dát zhruba šest milionů korun," řekl předseda představenstva BusLine Radek Chobot. ČSAD Liberec postačí peníze do poloviny června a zhruba stejně i ČSAD Česká Lípa.

Liberecký kraj objednává regionální autobusovou dopravu v rozsahu kolem 13 milionů kilometrů, zajišťuje ji osm dopravců - BusLine, ČSAD Česká Lípa a ČSAD Liberec jsou největší. "Jednání o nových smlouvách byla tvrdá," dodal Půta. Cena pro BusLine se v nové smlouvě zvýšila z původních 32,13 Kč za kilometr na 34,78 Kč. "Původně ale firma žádala ještě zhruba o 60 haléřů víc," řekl hejtman. ČSAD Česká Lípa dostane za kilometr od června 30,99 Kč, o korunu víc než podle staré smlouvy. Smlouva na Českolipsku je uzavřená do konce příštího roku, smlouva s BusLinem ještě o rok déle.

Zvýšení ceny za kilometr nezahrnuje jen dohodnuté zvýšení mezd. "Budeme muset v nejbližších měsících obnovit část našeho vozového parku, nechtěli bychom se dostat do situace, že neodjedeme některé spoje a budou na nás uplatňovány sankce. Pohnuly se i náklady na pohonné hmoty," řekl Chobot.

Pro kraj to znamená, že ho příští rok autobusová doprava bude stát ještě více než letos. "Podle předběžných odhadů nás to zvýšení ceny přijde v příštím roce na 70,5 milionu korun," řekl Půta. Je to ale jen odhad, protože kraj ještě jedná s ČSAD Liberec, která zajišťuje dopravu na Liberecku. Smlouvu by chtěl kraj podepsat do konce června.

Liberecký kraj zároveň připravuje tendr na zajištění autobusové dopravy na dalších deset let. Zakázku za miliardy korun rozdělí pravděpodobně nikoli na tři oblasti jako dosud, ale na pět menších, aby ji otevřel i menším dopravcům. "Počet oblastí by měl být posouzen nezávislým ekonomickým posudkem, protože když bude oblast příliš malá, tak náklady na kilometr půjdou nahoru," řekl hejtman. Tendr chce kraj zahájit letos na podzim. V minulosti už podobný vypsal, nakonec ho ale musel zrušit. "Pro kraj by proto bylo možná výhodné, aby se všechny oblasti nesoutěžily v jeden čas," doplnila náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
velik
18. 3. 2018 07:18 Přehlídku kraslic, pomlázek, proutěného zboží, zajíčků, květin a dalších ozdob nabídnou  Velikonoční prodejní trhy. Uskuteční se v budově LK ve středu 21. března.
hokej
18. 3. 2018 07:01 Série s Hradcem Králové pokračuje na domácím ledě Bílých Tygrů 19. a 20. března. Pondělí zápas začíná v 17.20 a úterní v 18 hodin. Jde o téměěř o všechno, buďte u toho.
jn
18. 3. 2018 06:55 Jablonec nad Nisou bude v létě znovu přispívat na prázdninové pobyty nejmenších dětí v příměstských táborech. V rozpočtu na to má 210.000 korun.
úmysl
17. 3. 2018 07:12 Stánek s občerstvením, který včera shořel na břehu Máchova jezera, někdo úmyslně zapálil. Vznikla škoda za pět milionů korun, sdělila mluvčí hasičů Pavlína Bílková.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
březen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).