reklama

Kraj představil nový portál "Investuj pod Ještědem"

2. 11. 2018
Liberecký kraj představil nový portál "Investuj pod Ještědem". Potenciálním investorům nabízí nevyužité průmyslové a zemědělské areály, chátrající budovy i volné plochy. V databázi je aktuálně zhruba 360 pozemků a budov. Vedle databází brownfields a greenfields jsou na stránkách informace o seminářích nebo dotačních zdrojích na revitalizaci brownfields, řekla ČTK radní pro rozvoj Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová (ANO). Podpoře využití hlavně chátrajících průmyslových areálů se kraj věnuje už přes deset let.
Kraj představil nový portál "Investuj pod Ještědem"
archivní foto libereckých lázní

"Vytvořili jsme vhodnější podobu webu pro téma brownfieldů. Cílem nového portálu je zlepšení vyhledávání těchto lokalit při využití webového rozhraní. Současně zde chceme sledovat další aktuální témata," doplnila Loučková Kotasová, která věří, že nový portál podpoří revitalizaci dalších objektů v kraji. Za dobu existence databáze brownfields, tedy zanedbaných či nevyužívaných pozemků a objektů, se v kraji podařilo oživit už pět desítek takových areálů a objektů. K nejznámějším patří zábavní a společenské Centrum Babylon, které před 20 lety vzniklo přestavbou bývalé textilní továrny Hedva v centru Liberce.

Brownfieldem byl ale ještě před pár lety třeba bývalý závod Kolory ve Slané u Semil, kde společnost Beneš a Lát vybudovala moderní slévárnu a strojírnu. Textilní továrna v Semilech, která dnes slouží městskému úřadu. V bývalých kasárnách v Turnově zase sídlí střední škola. Příkladem ale mohou být také například bývalé městské lázně v Liberci, kde je dnes Oblastní galerie. Nové využití našla i bývalá požární stanice v Jablonci nad Nisou, která dnes slouží městské policii. Zchátralá budova někdejší šatlavy v České Lípě se zase proměnila v archeologické muzeum.

Přestože stavět na zelené louce je pro investory pohodlnější a většinou levnější, někteří dávají přednost starým objektům. Příkladem může být společnost Kitl, která nedávno koupila léta chátrající areál Vratislavické kyselky a chce do něj přesunout úspěšnou výrobu sirupů, medicinálních vín a medovin. V budoucnu chce obnovit i stáčení kdysi populární kyselky. Nejprve hodlá oživit výrobní haly, pak by měl na řadu přijít zchátralý zámeček. "Zámeček je symbolem Vratislavické kyselky i Vratislavic, lidi by nás ukamenovali, kdyby se to mělo změnit. Nejdřív se ale musí dát dohromady to, co nás bude živit, a to co nám bude dělat radost, bude až na druhém místě," řekl ČTK jednatel firmy Jan Vokurka.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 11. 2018 09:36
Kamil
je škoda, že není aktuánli, ale využívá stará data (kdo by se tím zabýval) min v mém okolí jsou 2 zde uváděné budovy určené k opravě či demolici krásně opraveny a už rok obydleny - to staví tento portál do trochu komické roviny :-)
2. 11. 2018 10:42
HM
zpráva ČTK
2. 11. 2018 16:34
Kamil
MYSLÍM PORTÁL S UDAJI, NE TENTO ZPRAVODAJSKÝ :-)
2. 11. 2018 11:12
dupro
Areál nechvalně známý v Líšném bych připomenul.
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
archa
20. 1. 2019 08:04 Odchyt selete na sídlišti patřil loni mezi kuriózní zásahy liberecké záchranné stanice Archa. Jedním z nejvzácnějších léčených jedinců bylo mládě čápa.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).