reklama

Kraj záchrance přidá 30 milionů korun na provoz, důvodem je další zvýšení mezd

9. 3. 2018
Liberecký kraj zdravotnické záchranné službě přidá dalších 30 milionů korun na provoz. Je to nutné, důvodem je další zvýšení mezd, řekl ČTK náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Zvýšení plateb od pojišťoven podle něj růst mezd rozhodně nepokryje, do rozpočtu záchranky totiž přinese navíc sotva 1,5 milionu korun. Liberecký kraj letos v rozpočtu pro záchrannou službu počítal se 171 miliony korun, další peníze přidá v dubnu při rozdělování přebytku loňského hospodaření.
Kraj záchrance přidá 30 milionů korun na provoz, důvodem je další zvýšení mezd
Ilustrační foto: Artur Irma

Příspěvek Libereckého kraje kryje podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) 70 procent provozních nákladů záchranné služby, jen menší část příjmů tak tvoří peníze od pojišťoven. Optimální by podle něj bylo, kdyby polovinu hradily pojišťovny a polovinu kraje. "My peníze do záchranky dáme, protože fungovat musí. Navýšení mezd, které schvaluje vláda, budeme respektovat, takže se lékaři, řidiči ani záchranáři nemusí bát, že by navýšení mezd neměli pokryté," řekl Půta. Kraj bude ale podle něj apelovat na ministra zdravotnictví, aby v případě, že se zvýší mzdy, šly odpovídajícím způsobem nahoru i platby pojišťoven.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové skupiny rozmístěné ve 13 městech. Zaměstnává zhruba 350 lidí, stále se ale potýká s nedostatkem lékařů. "Aktuálně jich chybí 13, pokud bychom chtěli znovu lékařem obsadit i stanoviště v Jablonném v Podještědí, potřebovali bychom jich 18," řekl ČTK mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Ne každý lékař ale může podle něj u záchranné služby sloužit. "Jsou tu vysoké nároky na kvalifikaci a odbornost," dodal. Ročně vyjedou záchranáři v kraji k více než 60.000 případů a vyslat mohou i vrtulník.

V Liberci už dva roky funguje nové operační středisko záchranné služby, jehož vybudování stálo přes 30 milionů korun. Miliony korun dává ročně záchranka do modernizace svých základen a připravuje i nákup nových sanitek za 92 milionů korun. Nový ředitel Luděk Kramář se snaží najít v provozu úspory, jsou ale jen v jednotkách milionů korun, což zvýšené náklady na mzdy nepokryje. V zájmu zvýšení příjmů chce proto ve větší míře zajišťovat pro nemocnice sekundární převozy pacientů, které dnes zajišťují hlavně soukromé společnosti. V České Lípě proto teď zkušebně přidala záchranka sanitku. Pokud se systém osvědčí, měly by podle náměstka Sobotky stejně posílit také základny záchranná služba v Jablonci, Liberci a Jilemnici.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
9. 3. 2018 06:59
LOL
Jenom aby měli ty co vezou kde odložit. Viz případ z Bna, kdy s pacientem projeli všechny brněnské nemocnice, asi čtyři a nakonec frčeli do Zlína nebo Znojma.
9. 3. 2018 08:41
jj
Kraj bude ale podle něj apelovat na ministra zdravotnictví, aby v případě, že se zvýší mzdy, šly odpovídajícím způsobem nahoru i platby pojišťoven.
Tak to je správné, tak to ma byť.
9. 3. 2018 10:33
Vít
Nedává náhodou kraj na záchranku o 50 milionů víc, než za tolik kritizovaného Mackovíka? A pan Kramář je už druhý ředitel po něm ...
9. 3. 2018 11:28
jenda
Sice to přímo se záchrankou nesouvisí, ale včera dopoledne jsem byl svědkem odmítnutí pacienta s berlemi na traumatologické ambulanci Turnovské nemocnice, který tam přišel s bolestmi s tím, že si má dojet pro pomoc do nemocnice v Liberci, kde ho předtím operovali.
Podivný přístup!!!
9. 3. 2018 13:28
Regnátor
Za komunistů to bylo zcela jiné, prostě byly oblasti, kde sanitky nejezdily a hotovo. Když jsem vážně onemocněl a voják z rakousko-uherské císařské armády Jaroš Trecha se na mě podíval a řekl mamince_ ten chuapec ti do rána umře. Maminka běžela do mlýna, kde měli automobil, jediný ve vsi a syn mlynáře mě ochotn+ě zavezl do Kyjova do nemocnice, 40 km. Na poslední chvíli. Vedení strany nemělo žádný zájem o lidi, umřeš, prostě umřeš. Je tudíž prioritní popopdpořit zdravotnické služby a i když zatím nemocem odolávám, fandím politice kraje v oblasti zdravotnictví.
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).