reklama

Kraji se dlouhodobě daří snižovat dluh a zároveň významně navyšovat investice

7. 6. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj v loňském roce hospodařil úspěšně a opět skončil s výrazným přebytkem. Jeho část převedl na pokrytí smluvních závazků v roce 2018. Více než jeho polovinu ale mohl použít na projekty a aktivity napříč všemi rezorty. Závěrečný účet za rok 2017 společně s řádnou účetní závěrkou schválila 5. června 2018 Rada Libereckého kraje. O materiálech ještě bude hlasovat krajské zastupitelstvo.
Kraji se dlouhodobě daří snižovat dluh a zároveň významně navyšovat investice
archivní foto Artur Irma
Hospodaření Libereckého kraje loni skončilo přebytkem 590 milionů korun. Z toho 415 milionů korun představovaly vyšší daňové příjmy a 171 milionů korun byly úspory, řekla dnes novinářům statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). Celkové příjmy kraje dosáhly loni 8,617 miliardy korun.

Zadlužení Libereckého kraje se za poslední čtyři roky snížilo téměř o polovinu. Zatímco na konci roku 2013 dlužil kraj ještě více než 1,152 miliardy korun, na konci loňského roku už zadlužení kleslo na 651,4 milionu korun, což představuje 1481 korun na obyvatele.

Zdroj: ČTK

Jsem rád, že se nám dlouhodobě daří snižovat dluh Libereckého kraje a zároveň významně navyšovat investice do regionálních silnic, sociálních ústavů, středních škol, nemocnic a kulturních organizací Libereckého kraje. Oproti roku 2013, kdy šlo do investic zhruba 920 milionů, došlo v roce 2017 k nárůstu investic na 2,06 miliardy korun. Příští rok pak očekáváme částku na investice ve výši 2,15 miliardy korun. V roce 2017 se přes významný nárůst platů ve veřejném sektoru podařilo udržet nárůst v provozních výdajích pod hodnotou nárůstu příjmů kraje,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Kraji se vloni po celé rozpočtové období dařilo naplňovat plánované věcné záměry a cíle stanovené rozpočtem, včetně postupného snižování úvěrového dluhu, který na konci minulého roku činil 651,4 milionu korun,“ řekla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová a dodala: „Oproti roku 2016 vzrostlo saldo hotovostního přebytku o 259 milionů korun. Díky tomuto příznivému trendu mohl kraj dodatečně podpořit některé projekty a aktivity za téměř 590 milionů korun, z nichž více než 430 milionů šlo do investic.“

Mezi nejvýznamněji dodatečně podpořené investiční projekty patří opravy a rekonstrukce silnic II. a III. třídy, a to v objemu 200 milionů korun. Řadí se k nim i nákup nových sanitek pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje za 28 milionů korun a navýšení podpory krajských zdravotnických zařízení o 31,5 milionu na celkových 44 milionů korun. Dalších 23 milionů korun si například vyžádaly rekonstrukce a opravy školských budov a částkou 15 milionů korun podpořil kraj sportoviště v regionu, například Všesportovní areál Hraběnka v Jilemnici, který dostal navíc 10 milionů.

Dále si mimo jiné o více než 17,8 milionu korun polepšil resort sociálních věcí. Do oblasti cestovního ruchu, památkové péče a kultury šlo na investice krajských organizací a na obnovu památek navíc celkem 18,8 milionu korun. K významnému navýšení rozpočtu došlo rovněž u dotačního Programu obnovy venkova, a to o 7,2 milionu na celkových 27,2 milionu korun. O 5 milionů stoupla podpora výstavby a obnovy vodohospodářských akcí na celkových více než 80 milionů korun.

Kraj si také nechal rezervu ve výši 60 milionů korun. Mohl by ji využít například v rámci zajištění veřejné dopravy v regionu nebo jako mimořádnou splátku jistiny úvěru na revitalizaci mostů na silnicích druhé a třetí třídy,“ vysvětlila náměstkyně Volfová. „Uvidíme, jak se budou tyto záležitosti do budoucna vyvíjet. V každém případě je dobré, že bude kraj po finanční stránce připraven,“ uzavřela Volfová.

Zbývajících 160 milionů z výše uvedených 590 milionů korun připadlo na neinvestiční výdaje, z nichž částkou 45 milionů korun kraj pokryl zvýšení nákladů provozovatelů autobusové a vlakové dopravy v kraji. Dalších 18 milionů korun kraj vyčlenil na dofinancování mezd pracovníků u záchranky a 3,1 milionu korun podpořil pracovníky v kulturních organizacích s podhodnocenými mzdami. Do odvětví sportu půjde oproti původnímu rozpočtu navíc 25 milionů korun. Díky 10 milionům korun z přebytku mohl kraj například také předfinancovat neziskové organizace v sociálních službách.


Ze stabilního na pozitivní. Agentura Moody's zlepšila výhled ratingu kraje

Vyrovnané hospodaření, financování kapitálových výdajů výhradně z vlastních zdrojů, oblast likvidity, dodatečná tvorba rezerv nebo nízké provozní výdaje. Nejen to se promítlo v novém ratingovém hodnocení Libereckého kraje od agentury Moody's, na jehož základě byl kraji potvrzen jak stávající národní rating na stupni Aa3.cz, tak mezinárodní rating na stupni A2. Hodnocení představuje nízké riziko, že by kraj v budoucnu nebyl schopen plnit své finanční závazky.

To, že agentura Moody's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Libereckého kraje ze stabilního na pozitivní, je pro kraj jasným signálem, že jdeme, co se týče hospodaření, správným směrem,“ řekla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová. Agentura velmi pozitivně ohodnotila přístup kraje k financování projektů podporovaných z fondů Evropské unie. Kraj u nich vždy musí zajistit nejen spolufinancování, ale často také předfinancování. Navíc, u většiny projektů dostává evropské dotace až zpětně, po jejich dokončení, zaplacení a kontrole, což může být až s ročním odstupem.

Kraj proto na evropské projekty vyčleňuje ve svém rozpočtu všechny potřebné peníze předem, a to i pro případ, že by došlo k nějakým nepředvídatelným změnám nebo se projekt nestihl dokončit ve lhůtách, kdy je možné evropské dotace čerpat. Nemůžeme nic ponechat náhodě a dostat se pak do těžko řešitelných ekonomických problémů,“ vysvětlila statutární náměstkyně.

Aktuálně se to týká například projektů krajských Center odborného vzdělávání za 580 milionů korun nebo rekonstrukcí silnic, na které kraj už vyčlenil 340 milionů korun. Na 330 milionů korun přijde rekonstrukce budovy u krajského úřadu, kde bude podnikatelský inkubátor. Výstavba parkovacího domu, lávky a kultivace okolí sídla Libereckého kraje budou stát 130 milionů korun.

Kladného hodnocení se dočkaly také oblast likvidity a dodatečná tvorba finančních rezerv, které může kraj flexibilně použít v nečekaných situacích nebo k již zmiňovanému předfinancování evropských projektů. Agentura ocenila i provozní výdaje kraje. „Rostou nižším tempem než provozní příjmy, a to se pozitivně odráží v celkovém provozním hospodaření kraje. V tomto směru Liberecký kraj ve srovnání s ostatními kraji vyniká,“ uzavřela náměstkyně Volfová.

 

 

LK/Filip Trdla
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
6. 6. 2018 14:05
Lukas
Dobře oni
6. 6. 2018 14:07
můj názor
Vysvětlí mi někdo, co panstvu na Kraji udělala silnice přes Kryštofák, že je stále rozbombardovaná? Kdysi tam byla cedule "tato silnice je v majetku LK". Ta cedule zmizela, díry a bordel ne. Pro cyklisty, hlavně ty co jedou z kopce, je to velice nebezpečné!
6. 6. 2018 16:30
Jj
To mate pravdu, je to tam tankodrom. A pritom tudy jezdi spousta cyklistu
6. 6. 2018 21:10
Martin Půta
Silnice vedoucí Kryštofovým Údolím se projektuje. Bez projektu se opravit nedá. Osobně odhaduji že akce může být připravena ke stavbě v roce 2020.
7. 6. 2018 06:51
můj názor
Děkuji p. hejtmanovi za odpověď. Jen se divím, že to nešlo dřív, protože ta silnice je hodně používaná, ale chápu, že kraj má na starostí stovky, možná tisíce kilometrů jiných silnic.
6. 6. 2018 17:23
Standa
Tak to je ale snad tím kolik dostávají od státu ne?
phm
24. 1. 2019 09:03 Ceny pohonných hmot v Libereckém kraji dál klesají, stále jsou ale nad celostátním průměrem. Litr Naturalu 95 je za 30,89 Kč, nafta po 31,49 Kč.
mráz
24. 1. 2019 08:05 Silné mrazy v Libereckém kraji pokračují, na Jizerce a na Smědavě v Jizerských horách klesly teploty k minus 20 st.C. Silničáři radí velkou opatrnost.
hokej děti
24. 1. 2019 06:40 V sobotu 26. ledna od 10:00 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. Více ZDE.
obi
24. 1. 2019 06:35 23letému mladíkovi z Jablonce, který v prodejně OBI ukradl lepící pásku v hodnotě 21 Kč, hrozí za opakovaný trestný čin krádeže až tři roky za mřížemi.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).