reklama

Krajské soudy zamítly dalších osm stížností na výsledky voleb

3. 11. 2018
Soudy v Liberci a Hradci Králové v pátek zamítly osm stížností na výsledky voleb v obcích v Libereckém kraji. Dvě se týkaly České Lípy a také Ždírce u Doks a po jedné Jablonce nad Nisou, Hodkovic nad Mohelkou, Stráže pod Ralskem a krkonošských Vítkovic. Krajské soudy zveřejnily svá rozhodnutí na úřední desce. Ne všechny obce, kterých se stížnosti na volby týkaly, nyní mohou svolat ustavující zastupitelstvo. Soud musí ještě rozhodnout o dalších stížnostech, které jsou spojené s Jabloncem a Českou Lípou.
Krajské soudy zamítly dalších osm stížností na výsledky voleb
Ilustrační foto

V České Lípě se stěžovatelka domáhala přepočtu hlasů, neboť kandidátovi číslo 15 uskupení Živé Lípy Janu Policerovi chyběl jediný hlas k tomu, aby se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva. Přišlo jí zvláštní, že v některém okrsku dostal ve srovnání s jinými málo preferenčních hlasů. Podle soudu jsou tvrzení navrhovatelky jen v obecné rovině. "Ze skutečnosti, že kandidát Jan Policer jen těsně nezískal mandát zastupitele, nelze bez dalšího dovozovat jakékoli pochybení okrskových volebních komisí," uvádí se ve zdůvodnění. Soud zamítl i stížnost lídra českolipské kandidátky Nezávislí a soukromníci Zdeňka Ježáka. Podle něj byly v blízkosti volebních místností pohozené volební letáky na podporu některých kandidátů a s označením lidí, které nevolit. Mezi nimi byl i on. Podle soudu se ale neprokázalo, že by takové letáky v blízkosti volebních místností byly.

V Jablonci nad Nisou se přepočtu hlasů domáhala Jolana Hotiová. Uvedla, že v okrsku 19 dala hlas kandidátovi Strany práv občanů Zemanovci, který ale podle jí dostupných výsledků nezískal v tomto okrsku ani jeden hlas. Podle soudu ale ani případné pochybení okrskové komise ohledně jednoho hlasu není důvodem, který by hrubě ovlivnil výsledky hlasování, tedy rozložení mandátů mezi jednotlivé strany. Soud vycházel z toho, že Zemanovci získali 1957 hlasů, k získání mandátu potřebovali bezmála 15.000. "Soud znovu zdůrazňuje, že jeho úkolem není všeobecná kontrola volebních výsledků a nahrazení práce okrskových volebních komisí," píše se ve zdůvodnění.

Soud zamítl i stížnost na údajnou nedovolenou agitaci před volebními místnostmi v době voleb v Hodkovicích nad Mohelkou i stížnosti na údajnou nedovolenou agitaci při volbách, porušení tajnosti hlasování a ovlivňování voličů při vyplňování volebních lístků ve Stráži pod Ralskem. Podle soudu se neprokázala ani manipulace s volebními výsledky ve Vítkovicích v Krkonoších. Soud zamítl také obě stížnosti v souvislosti s volbami v malé obci Ždírec na Českolipsku.

Na komunální volby v Libereckém kraji přijaly soudy v Liberci a Hradci Králové dohromady 18 stížností. Návrhy na neplatnost soudy zamítly už i v případu Doks na Českolipsku a Jilemnice a Rokytnice nad Jizerou na Semilsku.

 

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
phm
17. 11. 2018 23:15 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, cena nafty se nezměnila. Aktuálně je litr nafty za 33,56 Kč, Natural 95 je o 11 haléřů levnější.
advent
17. 11. 2018 12:02 Do období adventu na venkově na začátku 19. století přenese návštěvníky expozice na Dlaskově statku u Turnova. Přiblíží málo známé obyčeje.
rozhledna
17. 11. 2018 10:05 Liberecká čtvrt Vratislavice n. N. má na Císařském kameni opět rozhlednu. Původní dřevěnou konstrukci nechala radnice zbourat a nahradila ji ocelovou. Více ZDE.
sněhurka
17. 11. 2018 07:05 Dnes se v Home Credit Areně odehraje muzikál Sněhurka na ledě. Pohádkový příběh na ledě se vyznačuje kouzelnou atmosférou a živou hudbou. Začátek je v 17 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).