reklama

Miroslav Pelta je po měsíci na svobodě, soud vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby

8. 6. 2017
AKTUALIZOVÁNO: Miroslav Pelta je už zcela společensky a profesně znemožněn, vzdal se funkce šéfa tuzemského fotbalu. Není proto divu, že ČTK přinesla zprávu, že dnes už bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta byl dnes propuštěn z vazby. Agentuře to potvrdila mluvčí věznice Brno-Bohunice Dana Krejčířová. Pelta opustil brněnskou věznici na základě dnešního rozhodnutí pražského městského soudu, který vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby a nařídil jeho okamžité propuštění. Následně byl někdejší šéf FAČR kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím převezen do nemocnice.
Miroslav Pelta je po měsíci na svobodě, soud vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby
www.fotbalportal.cz
Městský soud v Praze vyhověl žádosti Peltova advokáta Bronislava Šeráka a poté, co expředseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta v pondělí rezignoval na svou funkci, rozhodl o jeho propuštění. „Právě funkce předsedy fotbalu byla jedním z důvodů, proč byla na mého klienta uvalena vazba, neboť panovaly obavy, že by z titulu své funkce mohl ovlivňovat svědky. Tento důvod nyní pominul,“ potvrdil pro Sport.cz Bronislav Šerák.

Informaci o propuštění Pelty z vazby získal Sport.cz ve středu v průběhu dopoledne v Rakousku od někdejšího místopředsedy českého fotbalu Vlastimila Košťála, který se v tuzemském fotbalovém zákulisí dál pohybuje. A po poledni ji pro Sport.cz a Právo potvrdil i obhájce Šerák.

Mluvčí městského soudu Markéta Puci řekla, že soudní senát dospěl k názoru, že od začátku nebyl důvod, aby Pelta musel do vazby z obavy z ovlivňování svědků. Dalším důvodem jeho vazebního stíhání byla hrozba, že bude opakovat trestnou činnost, ze které je podezřelý. Tato obava ale podle soudu již není aktuální.

Až cestou z věznice se Pelta s advokátem dohodli, zda pojedou do nemocnice do Prahy, nebo k němu domů, do Jablonce.

Zdroj: www.sport.cz

Pelta, který čelí obvinění v souvislosti s údajným zmanipulováním sportovních dotací, strávil ve vazbě měsíc. Poslal ho tam na počátku května Obvodní soud pro Prahu 1 kvůli obavám, že bude ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost. Městský soud však dnes dospěl k závěru, že podmínky pro první z důvodů vůbec nebyly splněny a druhý důvod už pominul. Pelta opustil věznici v odpoledních hodinách zadním vchodem, vyhnul se tak novinářům čekajícím před hlavním vchodem.

Bývalý šéf FAČR má stále zdravotní potíže, kvůli nimž byl 11. května převezen z Prahy do nemocnice brněnské vazební věznice. "Klient byl dnes propuštěn a v současné době probíhá jeho transport do nemocničního zařízení," řekl ČTK Peltův advokát Bronislav Šerák.

V úterý vyšlo najevo, že Pelta zaslal z vazby rezignaci na svou funkci šéfa FAČR. Učinil tak proto, že na páteční valné hromadě nebyl zvolen nový předseda asociace, a obviněný Pelta tak zůstával v jejím čele. Dvaapadesátiletý funkcionář, který vedl FAČR od roku 2011, byl původně jediným kandidátem na post předsedy, avšak po zadržení policií kandidaturu stáhl. Po jeho odstoupení asociaci nadále dočasně vedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Peltův právník nechtěl spekulovat, zda je jedním z důvodů propuštění z vazby úterní rezignace na post předsedy FAČR. Rozhodnutí soudu mu ještě nebylo písemně doručeno. "Oficiálně důvody zatím ještě neznám, měl bych je vědět během dneška nebo zítřka," uvedl Šerák.

Kriminalisté stíhají Peltu, bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou a někdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění čelí i FAČR jako právnická osoba.

Ve vazbě skončila kromě Pelty i Kratochvílová, která zatím v cele zůstává. Její stížnost soud ještě neprojednal.

Podle informací médií se trestní kauza týká mimo jiné dotací v hodnotě 454 milionů korun, které se nerozdělovaly podle zákonných kritérií. Pelta s Kratochvílovou se na jejich směřování údajně domlouvali nezávisle na jednání expertní komise, a to například v bytě v centru Prahy, který za tím účelem Pelta pronajal.

Kriminalisté se domnívají, že si šéf českého fotbalu zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv, uvedla ČTK.

uba s využitím ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 6. 2017 20:25
hmmmm
a je to. To se dalo čekat, lobbing není trestný čin. To by prokurátoři mohli vědět.
7. 6. 2017 20:45
JD
vazba splnila ucel, odesel z cela facr.i k tomu slouzi nase justice.
7. 6. 2017 20:52
???
Mesic v bani a pritom k tomu nebyly duvody. Bravo.
7. 6. 2017 21:15
tomas
Beztresnost a neomezená moc státních zástupců v praxi...
Kolik tato akce bude stát daňové poplatníky? Kolik podobných, mediálně neznámých, případů se odehrává každý měsíc?
9. 6. 2017 13:12
Tomas
No vida, neutekl ani tyden..... student Igor Sevcov za nezakonnou vazbu dostane 360.000. Soudit se chce dal o castku az 1,5 milionu. Jaka je odpovednost statniho zastupce?....... nulova! Bohuzel
7. 6. 2017 21:53
dobře ty ubaaa a ČTK
Chudák Pelta, přitom takový fotbalový srdcař !!! Vždycky mu šlo hlavně o mládež a čistotu fotbalu !!! A kolika lidem dal práci !!! A pak stačí pár umanutých prokurátorů a zničí člověku život.
8. 6. 2017 08:36
Jan
Takže následuje vyčíslení náhrady škody, kterou zaplatíme všichni. To jenom proto, aby si prokurátor namasíroval ego a pisálkové měli co dělat. Klepeta před kamerama, teď to ani nekrauluje ČT. Proč taky, senzace už byla, když ho odváděli.
hokej
24. 5. 2018 07:08 Slovenský hokejový obránce Patrik Maier bude nadále hrát extraligu za Liberec. Jedenadvacetiletý hráč se dohodl s Bílými Tygry na nové roční smlouvě.
skoky
23. 5. 2018 20:01 Kvůli havarijnímu stavu musel být zastaven provoz harrachovských skokanských můstků sloužících jako tréninkové centrum. Jejich užívání je nebezpečné.
maskovka
23. 5. 2018 19:50 Koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli technické závadě otevře se zpožděním. První návštěvníky mělo podle původních plánů přivítat v pátek.
papírák
23. 5. 2018 19:48 Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru. Soukromý investor se v dopise zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).