reklama

Pod stropem arény visí dres s číslem 93. Pocty se dostalo už druhému Nedvědovi

5. 2. 2018
AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE UVNITŘ: Další a ojedinělý svátek sportu se v liberecké Home Credit areně uskutečnil i v neděli. Před zahájením důležitého utkání se Spartou, opět před vyprodaným hledištěm pro 7,5 tisíce lidí, vzdali hokejoví Bílí Tygři hold své legendě. Pod strop haly totiž vystoupal dres s číslem 93, který nosíval dlouholetý kapitán Liberce Petr Nedvěd. Legendární útočník si zahrál i za Spartu, takže ceremoniál před zápasem Liberec - Sparta byl slavnostním okamžikem i pro hostující celek. Nedvěd se opakovaně dočkal potlesku tribun ve stoje (standing ovation).
Pod stropem arény visí dres s číslem 93. Pocty se dostalo už druhému Nedvědovi
Foto: Artur Irma
Po příchodu ze Sparty v roce 2008 odehrál Petr Nedvěd za mateřský Liberec sedm sezon a vytvořil klubové rekordy v extralize s 288 body a nastřílel 109 gólů.

Největší hokejové pocty - vyvěšení dresu v aréně, se sympatický Petr Nedvěd dočkal pouhý den po utkání Benátek s Kladnem a necelých sedm let poté, co severočeský klub vyvěsil dres Petrova otce. Na ledě během slavnostní chvíle nechyběly ani další hvězdy českého hokeje Martin Ručinský a Petr Průcha. Zdravici ze zámoří mu na kostku nad ledem poslal i Tom Renney, trenér kanadské reprezentace na olympiádě v roce 1994, s níž Nedvěd tenkrát získal stříbrnou medailii.

V sobotním mimořádném utkání WSM ligy Petr Nedvěd krásně vstřelil svůj poslední gól kariéry. K němu navíc přidal také asistenci a podílel se tak na obou vstřelených brankách Benátek. Po zápase neskrýval opravdu silné emoce.

Ze střídačky hostů Petrově hvězdné, ale i smutné chvíli přihlížel také jeho v hokejovém světě vysoce ceněný táta Jaroslav a bratr Jaroslav, asistent sparťanského kouče Františka Výborného.

Velice dojemný okamžik, kdy zazněla česká i kanadská hymna a po němž se někdejší kapitán Bílých Tygrů definitivně rozloučil s hokejovou kariérou profesionála, pro svého kamaráda a kolegu nechal klubovým realizačním týmem uspořádat prezident Bílých Tygrů Petr Syrovátko.

„Už velmi dlouho dopředu jsme měli naplánovaný a připravený ceremoniál, v němž jsme chtěli v rámci domácího utkání se Spartou Praha vzdát hold Petru Nedvědovi. Stala se ale ta úžasná náhoda, že se Jaromír Jágr vrátil do Kladna přesně v tom čase, kdy je na programu utkání Rytířů s Benátkami nad Jizerou, a také přesně v tomtéž víkendu, kdy se uskuteční tento výjimečný slavnostní ceremoniál. Okamžitě jsme se rozhodli jít naproti té skvělé možnosti, že by se na ledě ještě jednou potkali dva velikáni světového a českého hokeje Jaromír Jágr a Petr Nedvěd," řekl Petr Syrovátko, pro kterého je hokej zřejmě největší hobby, před začátkem hokejového víkendu. Dvojnásolbná radost a úspěch s Petrem Nedvědem v hlavní roli se oprávněně zapíší nejen do dějin českého a libereckého hokeje, ale i do historie města.

V sezóně 2008/2009 slavili Bílí Tygři Liberec návrat své největší legendy, Petra Nedvěda, zdejšího odchovance klubu, v němž působil už jeho otec Jaroslav. Po dlouhých 18 letech strávených v zámoří se pod Ještěd vrátil hvězdný útočník bez hvězdných manýrů. Na kontě měl tehdy téměř tisíc startů v NHL i stříbro ze Zimních Olympijských her. Velezkušený útočník se okamžitě stal základním stavebním kamenem celého týmu, který táhl coby kapitán nejen svou produktivitou, ale také svým vystupováním a vůdcovskou povahou v kabině i na ledě. Petr Nedvěd zůstává historicky nejdéle sloužícím kapitánem Bílých Tygrů, drží rekord v klubové produktivě a stále je také rekordmanem v počtu nasbíraných kanadských bodů v jedné sezóně (2011/2012).

"Méďa" přitom krátce oblékl liberecký dres už v sezónách 1997/1998 a 2001/2002, kdy Tygři působili ještě v první národní lize. Ve třech zápasech si tehdy připsal 6 bodů za 3 branky a 3 asistence. Vždy šlo jen o krátkou výpomoc před návratem do zámoří. Před sezónou 2008/2009 už se ale slavný liberecký odchovanec vrátil nastálo do svého mateřského klubu a pravidelně dokazoval své mimořádné kvality. Sedm sezón vedl Bílé Tygry jako kapitán. Ve čtyřech sezónách v řadě vévodil tabulce klubové produktivity a v ročníku 2011/2012 byl coby nejproduktivnějí muž soutěže vyhlášen Hráčem extraligy.

Dvakrát dovedl Bílé Tygry k nepopulární čtvrté příčce nejvyšší české soutěže a byl to on, kdo svým gólem v posledním utkání baráže v roce 2013 rozhodl o setrvání Tygrů v Extralize. Během své liberecké éry se Petr Nedvěd dočkal také vytouženého návratu do české reprezentace. V roce 2012 vybojoval v národním dresu světový bronz a v roce 2014 se v českém dresu vrátil na hokejový olympijský turnaj.

Petr Nedvěd se narodil v Liberci Jaroslavovi a Soně Nedvědovým. Československo opustil jako sedmnáctiletý emigrant 2. ledna 1989 po mezinárodním mládežnickém turnaji Mac's AAA midget hockey tournament v Calgary.  Nedvěd byl se 17 góly a devíti asistencemi hvězdou turnaje. Rozhodl se emigrovat do Kanady kvůli omezeným životním možnostem v Československu, kde vládl komunistický režim, který byl velmi přísný k propuštění sportovců do zahraničí za profesionální kariérou. Svým rodičům neřekl o svém rozhodnutí a s 20 kanadskými dolary a pomocí jiných českých emigrantů, které dodnes odmítl určit, oznámil svou emigraci na calgarské policejní stanici.

Nedvěd později získal kanadské občanství a reprezentoval Kanadu na Olympijských hrách v Lillehammeru, odkud si odvezl stříbrnou medaili. Nejlepší léta své zámořské kariéry strávil v Pittsburgh Penguins. v ofenzivně laděném týmu okolo superhvězd typu Mario Lemieux, Jaromír Jágr či Ron Francis. Ve své první sezoně za Tučňáky dosáhl osobního rekordu 45 branek a 99 bodů. Úspěšně si vedl i v play off, kde i jeho 20 bodů pomohlo Penguins do finále konference. Během tohoto tažení vstřelil svůj neslavnější gól do sítě Washington Capitals v napínavém utkání, které se čtyřikrát muselo prodlužovat, než jej Nedvěd v čase 79:15 rozhodl. Bylo to nejdelší utkání za předešlých 60 let.
lo
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).