reklama

Řemeslníci v Zákupech dokážou vytvořit i masku Gluma

4. 2. 2018
Tradiční masopustní hlavy, ale i neobvyklé zakázky, jako je třeba hlava Gluma z Pána prstenů, Šmouly, Radegasta nebo postav z populárního Mrazíka, umí vyrobit zruční řemeslníci ze společnosti PVO v Zákupech na Českolipsku. Firma je poslední v Evropě, která masky vyrábí z papíru tradiční, více než sto let starou technologií. Díky tomu je od ledna zdejší výroba na Národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví.
Řemeslníci v Zákupech dokážou vytvořit i masku Gluma
Ilustrační foto

"Naškrobený papír se trhá na proužky a ručně vmačkává do sádrových forem. Vyrábějí se tak obrovské masopustní hlavy, ale i menší detaily jako jsou ruce, nohy, ale také třeba nosy nebo uši," popsal postup výroby spolumajitel manufaktury Zdeněk Rydygr. Hlava je složená ze dvou částí, které se pak musí ořezat a spojit. Masky jsou z několika vrstev papíru. "Musí pořádně vyschnout, pak se skalpelem proříznou otvory pro oči a ústa," popsal postup spolumajitel rodinné firmy.

Masku je také třeba namalovat, na to se používají vodou ředitelné barvy. Nakonec ji nastříkají vodou ředitelným lakem. "Aby vydržely povětrnostní vlivy. Je zajímavé, že ty nejstarší hlavy, které tady máme v muzeu, se nelakovaly. Když byl masopust, tak většinou mrzlo. Dneska může být i deset stupňů nebo může dokonce pršet," dodal Rydygr. Velká hlava představuje i týden práce, ročně jich v Zákupech vyrobí kolem 40. V posledních letech ale v souvislosti s rostoucí oblibou masopustních průvodů zájem roste.

Nová forma stojí od 12.000 do 30.000 korun, a tak se při netradičních zakázkách většinou využívá kombinace několika forem. "Dělali jsme třeba hlavu Radegasta, také krůty, která vznikla původně z kohouta. Nebo jsme na přání jednoho zákazníka dělali hlavu Mínotaura. Já jsem mu psal, že nemáme tak veliké rohy, pak přišel balík, a když jsme ho otevřeli, tak strašně zapáchal a museli jsme ho vyhodit. On usekl nějaké veliké krávě rohy a poslal nám je," zavzpomínal na jednu z neobvyklých zakázek Rydygr. Nakonec si půjčili preparované rohy buvola a podle nich je Mínotaurovi vyrobili.

Zákupská firma PVO navazuje ve své činnosti na První rakouskou továrnu na patentní listy a luxusní papír, založenou roku 1884. Každá maska je unikát. Dnes rodinný podnik zaměstnává desítku lidí, a když je potřeba, jdou masky vyrábět i Rydygr a jeho manželka. Ročně tu vyrobí masky a další karnevalový sortiment zhruba za dva miliony korun. "Největší problém je s materiálem, hlavně s kvalitním papírem. 90 procent papíren v Česku skončilo kvůli konkurenci a třeba barevný papír musíme dovážet z Německa nebo ze Švédska, což se projevuje na ceně," dodal Rydygr.

čtk
jn
18. 2. 2018 11:19 Jablonec nad Nisou počítá letos s rekordními výdaji 1,195 miliardy Kč, příjmy budou o 281 milionů nižší. Na investice je v něm připraveno 351 mil. Kč.
all stars
18. 2. 2018 06:31 V sobotu se uskutečnila premiéra unikátního mezinárodního turnaje All Star Cupu. Za výběr české extraligy nastoupil liberecký Bílý Tygr Dominik Lakatoš.
teplo
18. 2. 2018 05:15 Modernizace parovodu v Liberci by měla začít letos na jaře. Umožní to vklad majetku, za který dosud Teplárna Liberec platila svým akcionářům nájemné. Více ZDE.
fot jn
17. 2. 2018 18:03 Fotbalová liga: Jablonec - Teplice 2:1 (36. Jovovič, 87. Chramosta z pen. - 6. Hora). Kouč Rada zažil vítěznou obnovenou premiéru na lavičce Jablonce.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
únor
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).