reklama

Stezka smíření pod hradem Grabštejn musí zmizet, rozhodli o tom památkáři – byrokrati

19. 6. 2017
Do neděle 25. června musí od hradu Grabštejn zmizet Stezka smíření, kterou tvoří stély čtrnácti zastavení v podobě křížové cesty. Turisty vyhledávanou atrakci, která lemuje cestu do hradu, „zazdil“ ukázkový úřední šiml. V tomto případě ale spíše „odzdil“. Pískovcové objekty musí zmizet jenom proto, že je svého času, ovšem bez „razítka“, nechal k přístupové cestě rozmístit sólista opery Národního divadla Luděk Vele. Ten se o Grabštejn dlouhodobě stará a pomocí výtěžku z benefičních koncertů, jež tu pořádá už čtvrt století, soustavně přispívá k jeho zvelebení.
Stezka smíření pod hradem Grabštejn musí zmizet, rozhodli o tom památkáři – byrokrati
archivní foto: Mad

Nyní umělec narazil na úřední postup. „Žádosti o prodloužení termínu odstranění Stezky nebylo vyhověno, neboť rozhodnutí krajského úřadu z listopadu 2016 nabylo právní moci a je vykonatelné. Proto Vás vyzývám k odstranění pískovcových reliéfů a zapravení vzniklých jam po soklech zeminou a upravit povrch zásypů v návaznosti na okolní terén nejpozději do 25. června,“ stojí v dopise ředitele územní památkové správy Miloše Kadlece, který Vele obdržel minulý týden. Přitom měl příslib, že Stezka smíření bude moci pod hradem zůstat až do roku 2018 jako součást oslav 100. výročí vzniku Československé republiky. Krajští úředníci z odboru památkové péče to ale vidí jinak. Čtrnáct pískovcových reliéfů musí nekompromisně pryč.

Luděk Vele je rozčarován. „Mělo to být symbolické poděkování všem, kteří se podíleli na záchraně hradu. Bohužel jsem si nepočkal na razítko, takže jsem objekty umístil dřív, než to úředníci povolili. Ale pokutu jsem zaplatil. Že se to dostane až do takových konců, by mě nenapadlo,“ konstatoval místní patriot z pražského Národního divadla, který má v nedaleké Chotyni chalupu, pro Liberecký deník.

„Absolutně to nechápu. Pan Vele udělal pro Grabštejn maximum, to by nikdo jiný neudělal. Místo, aby se ocenila snaha lidí, kteří dělají pro ostatní něco nad rámec, tak pak přijde úředník, který se striktně drží zákonů a vše je najednou marné,“ okomentovala šokující rozhodnutí pro LD starostka Chotyně Jana Mlejnecká. "Já být na jeho místě, tak zruším letošní Benefiční koncert, i když to se nestane. Má to být závěrečný koncert, 25. v pořadí, mělo to být takové symbolické rozloučení a teď tohle," dodala Mlejnecká.

Stezce smíření a benefičním koncertům na Grabštejně jsme se obsáhle věnovali ZDE.

„V současné době probíhá správní řízení, které není dosud ukončené a je tedy neveřejné,“ uvedla pro deník za Krajský odbor kultury a památkové péče mluvčí kraje Markéta Dědková.

V rozporuplné roli je hejtman Martin Půta. Jako hrádecký občan, bývalý starosta sousedního Hrádku a místní patriot je na grabštejnských beneficích pravidelným hostem. „Respektuji, že rozhodnutí úředníků je nezávislé, proto do toho nechci a ani nemohu zasahovat. Ale zdá se mi, že používání termínu veřejný zájem, a to teď myslím obecně, se úplně vzdálilo od reality. Myslím, že veřejný zájem obyvatel Chotyně, milovníků Grabštejna, jeho návštěvníků je přesně opačný než veřejný zájem tak, jak ho podávají úředníci,“ uvedl hejtman Martin Půta pro Liberecký deník.

Památkáři Velemu nabídli tři jiná místa na Grabštejně, kde by pískovcové reliéfy mohly být umístěny. Luděk Vele ale po neblahé zkušenosti s památkáři – byrokraty chce Stezku smíření umístit do Chotyně, obce, která jeho charitativním aktivitám dlouhodobě poskytuje podporu.

Luděk Vele se už navždy zapsal do dějin Grabštejna. Rok co rok zde pořádá benefiční koncert, kdy výtěžek ze vstupného jde zásadně na zvelebení hradu a jeho okolí. Dokáže své kolegy z Národního divadla, na sklonku jejich divadelních prázdnin přesvědčit, aby bez honoráře sehráli jednu z oper, která je v repertoáru Zlaté kapličky. Grabštejn je pokaždé beznadějně vyprodaný. Za čtvrt století už Veleho benefice získaly patřičný věhlas a hlavně – místní lidé vidí za symbolické vstupné umělce z Národního divadla, kteří na improvizovaném pódiu hrají a zpívají naplno a zpravidla v kostýmech, v nichž hrají na první české scéně.

Letošní koncert, pokud se vůbec uskuteční, tak bude mít nemístný stín. Vždyť památkáři dali pomyslnou facku svému nejznámějšímu mecenáši.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
19. 6. 2017 13:53
Liberečák
Místo mozku razítko a pocit vlastní nepostradatelnosti. Je pozoruhodné, že takto se chovají (až na vzácné výjimky) pouze dvě skupiny úředníků - památkáři a žabičkáři (pracovníci odborů životního prostředí).

Asi proto, že si uvědomují svoji škodlivost a zbytečnost - tak z toho mají komplex, který si chladí na těch, kdo je platí - občanech.
19. 6. 2017 07:13
Venca
Kdyby bylo vše podle těch byrokratů, co sedí na úřadech, rozhodují a přitom většinou ani nemají povědomí o čem, tak stále ještě žijeme v prvobytně pospolné společnosti.
19. 6. 2017 07:26
hmmmm
Razítko je všemocné, o razítku se nediskutuje. Tohle je ale vážně na hlavu. Panu Velemu fandím, protože nikdo jiný tolik nevykonal. Nepotřebuje ani dotace, prostě něco dělá a jenom o tom, pardon, nekecá.
19. 6. 2017 08:50
dupro
A vedle čtu o spolku Dubáci, který se snaží zachránit bývalou hospodu v Trávníčku, nedaleko Sychrova. Z té hospody zbyly obvodové zdi a trosky střechy.
Doufám, že teď nastoupí "památkáři" a hodí ZASE do jejich práce vidle, i s mastnou pokutou.
19. 6. 2017 09:01
LOL
Hlavně že chrání ty hrůzy vedle nemocnice a baráky v libereckém Bronxu, které nemají s památkami nic společnýho.
19. 6. 2017 09:12
Návštěvník
Kauza Stezka smíření je typický námět do diskuse, do jaké míry mají být památky, v tomto případě jako celek, striktně konzervovány. Na jednu stranu jsme svědky do nebe volajících necitlivých "revitalizací" nebo přímo ničení, na druhou stranu existuje mnoho příkladů, kdy moderní zásahy památkám prospěly a vrátily jim život.
Po stránce estetické je křížová cesta lemující stezku z Chotyně na Grabštejn krásným krajinným prvkem a tedy příkladem, kdy současnost minulosti přinesla zajímavý vklad. Jenomže kromě toho, že se pan Vele zachoval tak trochu, jako kdyby mu Grabštejn patřil, a stély zde umístil jako černou stavbu, tu je problém, o kterém se příliš nepíše, ačkoliv je svým způsobem klíčový. Jednou ze zásadních výhrad odborníků byl totiž od začátku fakt, že zde křížová cesta v principu nemá co dělat, protože Grabštejn nikdy nebyl poutním místem a jeho kaple byla kaplí soukromou. Pan Vele tuto výhradu lišácky obchází tvrzením, že jde o Stezku smíření, ale to je asi totéž, jako tvrdit "ten kruh je čtverhraný".
Osobně se domnívám, že kdyby byly stély navrženy na jiné téma, třeba jako milníky historie hradu, kraje a pod., nepřerostl by spor z roviny paragrafů do roviny osobní a vše by skončilo u pokuty, kterou pan Vele již zaplatil.
19. 6. 2017 09:19
Jarka
Dobrý je ten článek, na který odkazujete. http://genusplus.cz/zblizka/vylet/vylet-utajena-stezka-smireni-s-kalvarii-k-hradu-grabstejnu
19. 6. 2017 23:29
Michal Hron
To je ta věčná otázka, co bylo dřív. Poutní místo a potom čtrnáct výjevů křížové cesty, nebo oněch čtrnáct výjevů a teprve potom poutní místo. Cosi mi říká, byť nejsem křesťan, že nejdříve musel Ježíš ten svůj kříž na Golgotu donést, být tam ukřižován, sejmut s kříže, pochován a vstoupit na nebe a teprve potom po té jeho strastiplné cestě chodili a chodí poutníci.
19. 6. 2017 13:53
Liberečák
Místo mozku razítko a pocit vlastní nepostradatelnosti. Je pozoruhodné, že takto se chovají (až na vzácné výjimky) pouze dvě skupiny úředníků - památkáři a žabičkáři (pracovníci odborů životního prostředí).

Asi proto, že si uvědomují svoji škodlivost a zbytečnost - tak z toho mají komplex, který si chladí na těch, kdo je platí - občanech.
19. 6. 2017 14:21
jj
to jsou ty největší paraziti
19. 6. 2017 16:27
Bd
Copak? Kdyz se jedna o vaseho znameho, pravidla se dodrzovat nemusi? Mel razitko - nemel. Smula.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).