reklama

Středoškoláci a budoucí učitelé: Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním

9. 4. 2018
Nápad vlády v demisi zavést už od června levné jízdné ve vlacích a autobusech pro studenty a důchodce veřejně kritizují ti, jichž se 75% sleva na dopravu týká - studenti. Ruku v ruce s populistickým opatřením jdou totiž škrty v rozpočtu státu, jež se promítají i do kapitoly školství. "Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním," oznamují otevřeným dopisem spolky, které zastřešují středoškoláky a budoucí učitele.
Středoškoláci a budoucí učitelé: Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním
Ilustrační foto

Níže je tisková zpráva, kterou včera rozeslaly spolky Česká středoškolská unie a Otevřeno. Je adresován předsedovi vlády v demisi Andreji Babišovi a členům jeho vlády, "Vyjadřujeme nesouhlas se škrty v rozpočtové kapitole ministerstva školství v souvislosti se zavádením nových slev na jízdném pro mládež a seniory," avizuje Lenka Štěpánová, předsedkyně České středoškolské unie.

Střední školy v tuzemském školském systému mají na starosti kraje.

TZ: Spolky Otevřeno a Česká středoškolská unie apelují na vládu v otevřeném dopise

Středoškoláci a studenti učitelských oborů vyjadřují nesouhlas s kroky vlády Andreje Babiše, na jejichž základě má resort ministerstva školství přijít o 400 milionů korun. V otevřeném dopise, pod nějž organizace sbírají podpisy, kritizují, že se jedná o druhou největší částku ze všech zasažených oblastí státního rozpočtu. Požadují proto zrušení škrtů ve školském resortu a reinvestici těchto prostředků do vzdělávání. Vláda v demisi Andreje Babiše odsouhlasila tyto škrty usnesením o zavedení nové slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory na jednání vlády 27. března.

 Podle místopředsedy iniciativy Otevřeno Daniela Pražáka jedná vláda v rozporu s vlastními prioritami. „V programovém prohlášení vláda vyzdvihuje školství jako jednu ze svých priorit, spolu s navýšením platů učitelů na 150 procent jejich stávající výše. Skutečnosti posledních dní v nás však vzbuzují pochybnosti o tom, zda se jedná o vážná slova, nebo pouze plané sliby,“ uvádí Pražák. Resort ministerstva školství je podle něj dramaticky podfinancovaný. To dokládají také data z mezinárodních srovnání, podle nichž Česká republika do vzdělávání investuje nízké procento HDP, které se dlouhodobě pohybuje pod průměrem zemí OECD.

 Podle předsedy vlády v demisi pochází zmíněných 400 milionů korun z nevyčerpaných investičních programů a kurzových úspor. Školství tak údajně nepřijde o zásadní prostředky. „Toto tvrzení Andreje Babiše razantně odmítáme. Jakékoliv finance jsou v současné situaci pro školství klíčové. Jestliže se dají přesunout, což vláda dokladuje právě jejich odkloněním do slev na jízdné, nepovažujeme jediný důvod pro jejich neinvestování zpět do vzdělávání za relevantní. Naopak požadujeme, aby vláda našla cestu, jak peníze efektivně využít právě pro účely zkvalitňování vzdělávání,” reaguje předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

 Ve shrnutí organizace požadují: zrušení usnesení a vyhledání prostředků na slevu v jízdném v jiných kapitolách státního rozpočtu, reinvestici dotčených 400 milionů korun do vzdělávání a další navyšování investic do resortu MŠMT. Otevřený dopis v neděli večer obdrželi Andrej Babiš a členové vlády na e-mail. Podporu veřejnosti se žáci a studenti snaží získat sběrem podpisů na petičním portále. Všechny informace obsahuje také facebooková událost.

Text otevřeného dopisu ZDE.

aro, TZ
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
9. 4. 2018 07:35
Hans
Až klekne Babiš, jízdné ze 75% slevou se zase rychle zruší, doufám. Nikde se neřeší, že na tom vydělají dopravci, který inkasujou dávku od státu a přitom si můžou určit, na kterých spojích to bude platit. Na nejvytíženějších spojích ne, tedy na těch, kterými se jezdí do školy a do práce. Ještě bude legrace.
9. 4. 2018 07:39
LOL
Babiš neklekne, když bude nejhůř bude svoje loutky řídit ze zákulisí (viz. Polsko, Slovensko Fico) tak, aby mu vzkvétal byznys. Peníze ze státího rozpočtu přímo dopravním firmám je krok dělaný kvůli jeho kámošovi od těch žlutých autobusů co mu radí. Samozřejmě tak, aby pár miliard skončilo u něj.
9. 4. 2018 08:15
jenda
Mám pocit, že tzv. "prostředky do vzdělání" se rozplynou na platy učitelů, zatímco vzdělanost neustále klesá.
Mimochodem, manželka dělala daňové přiznání učitelce z mateřské školky jedné "vesničky střediskové". Roční příjem z tohoto zaměstnání ke zdanění 392 tisíc. Chlap zaměstnaný na směny ve fabrice měl podstatně méně.
9. 4. 2018 08:47
Jakeš
Když si vezmeme, kolik hodin týdně - měsíčně učitelé hlavně na ZŠ a VŠ odpracují, jsou královsky placeni
9. 4. 2018 09:23
dupro
Doufám, že se studenti a nejen oni, ale i jejich kantoři, po přečtení tohoto komentáře alespoň zastydí a přestanou vykřikovat své požadavky na navýšení prostředků do vzdělání. Je to v nich a nikde jinde.
https://www.novinky.cz/komentare/468526-komentar-umi-prezident-zeman-matematiku-vaclav-klaus-ml.html
9. 4. 2018 12:08
juch
Bože, Vy jste asi moc dlouho do školy nechodil, že melete takové nesmysly ! A ještě připomeňte prázdniny a volno na Vánoce ! ! !
9. 4. 2018 12:12
můj názor
tato iniciativa mi je celkem sympatická. Je vidět, že populismus babišovi každý nežere a používá mozek.
9. 4. 2018 13:17
jj
Ne každý má vypatláno
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
archa
20. 1. 2019 08:04 Odchyt selete na sídlišti patřil loni mezi kuriózní zásahy liberecké záchranné stanice Archa. Jedním z nejvzácnějších léčených jedinců bylo mládě čápa.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).