reklama

V kraji budou voliči poslance vybírat z 24 kandidátek

17. 8. 2017
AKTUALIZOVÁNO, OBSAHUJE PŘEHLED KANDIDUJÍCÍCH: V Libereckém kraji by měli voliči v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny vybírat z rekordních 24 kandidátních listin. Původně jich bylo 23, poslední kandidátka hnutí Referendum o Evropské unii dorazila v úterý před 16:00 do datové schránky krajského úřadu. ČTK to sdělila Pavlína Kroupová z krajského úřadu. Volby se uskuteční 20. a 21. října, v předchozích volbách v letech 2013, 2010 a 2006 se o přízeň voličů v kraji ucházelo jen 18 stran a hnutí.
V kraji budou voliči poslance vybírat z 24 kandidátek
ilustrační foto

 Ustanovením § 31 odst. 3 v návaznosti na ustanovení § 97a odst. 3 zák. č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je stanovena lhůta pro podání kandidátních listiny pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, nejpozději do 16:00 hodin v 66. den přede dnem voleb. Pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se uskuteční ve dnech 20. a 21. října 2017 bylo možno kandidátní listiny krajskému úřadu podávat do 15. srpna 2017 do 16:00 hodiny.

 Včera, po uplynutí této lhůty, to znamená po 16:00 hodině, Krajský úřad Libereckého kraje, zejména na svých webových stránkách určených pro daný typ voleb informoval, že mu bylo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 v Libereckém kraji do stanovené lhůty podáno, prostřednictvím zmocněnců, kteří se na Krajský úřad Libereckého kraje osobně dostavili, celkem 23 kandidátních listin politických stran a politických hnutí.

 Následující den 16. srpna 2017 však bylo zjištěno, že ve středu 15. srpna 2017 v 15:37 hodin byla do datové schránky Krajského úřadu Libereckého kraje doručena také kandidátní listina politického hnutí Referendum o Evropské unii. O tom však pracovníci krajského úřadu, kteří jsou odpovědni za přípravu voleb, byli vyrozuměni až dnes.

 Aktuální seznam podaných kandidátních listin je zveřejněný na webu: ZDE

 

"Je to poprvé, co nám někdo podal kandidátku datovou schránkou. Byla podána včas, ale my teď budeme prověřovat, jestli splňuje všechny náležitosti," dodala Kroupová.

Kandidátky podaly v Libereckém kraji všechny parlamentní strany. "Počet kandidátů a pořadí není zatím rozhodující, strany je mohou ještě doplňovat a měnit," řekla Kroupová. Do konce srpna mají lhůtu na odstranění případných nedostatků a nejpozději 1. září musí být platné kandidátní listiny registrovány.

Před čtyřmi lety v Libereckém kraji volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta před ČSSD a TOP 09. Všichni získali po dvou mandátech. Po jednom poslanci mají komunisté a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. ODS zůstala v Libereckém kraji bez poslance, přestože překonala pětiprocentní hranici. KDU-ČSL získala jen tři procenta hlasů. Starostové měli tehdy sedm zástupců na kandidátce TOP 09 včetně lídra Jana Farského, který dostal přes 4900 přednostních hlasů. K volbám tehdy v kraji přišlo 57,92 procenta voličů.

Přehled stran, které kandidují do sněmovny v Libereckém kraji

do PS 2017 do PS 2013
Blok proti islamizaci - Obrana domova  
Česká pirátská strana Česká pirátská strana
Česká strana národně sociální  
ČSSD ČSSD
Dělnická strana sociální spravedlnosti Dělnická strana sociální spravedlnosti
Dobrá volba 2016  
KSČM KSČM
KDU-ČSL KDU-ČSL
Občanská demokratická aliance  
ODS ODS
Realisté  
ROZUMNÍ-stop migraci a diktátu EU...  
SPR-RSČ Miroslava Sládka  
Strana Práv Občanů SPOZ
Strana svobodných občanů Strana svobodných občanů
Strana zelených Strana zelených
TOP 09 TOP 09
ANO 2011 ANO 2011
Cesta odpovědné společnosti  
Referendum o Evropské unii  
Řád národa - Vlastenecká unie  
Sportovci pro společnost  
Starostové a nezávislí  
Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury
  Hlavu vzhůru
  LEV 21 - Národní socialisté
  Romská demokratická strana
  Strana soukromníků České republiky
  Suverenita-Strana zdravého rozumu
  politické hnutí Změna

zdroj: Krajský úřad Libereckého krajeVizitky volebních lídrů v Libereckém kraji

Vizitky volebních lídrů stran, které mají podle průzkumů šanci uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny 20. a 21. října, v Libereckém kraji (řazeno abecedně podle názvů stran):

ANO:

Jiří Bláha (55; nestraník) - podnikatel. Pekař a cukrář Bláha má prodejny v Liberci či Novém Boru. Zaměstnává stovky lidí. V roce 2010 se stal Živnostníkem roku. Vyučil se autoklempířem, věnoval se na profesionální úrovni hudbě. Po roce 1989 nastoupil jako brigádník do pekáren a po čase začal doma v paneláku péct kremrole. Nakonec si udělali dílnu v domě v Hodkovicích. Patří mu vedle pekáren a prodejen pečiva i bufet a mléčný bar v obchodním centru Plaza a celý nákupní palác Delta. V minulosti založil basketbalový klub Kondoři Liberec. Bláha, který je ženatý, vystřídal v čele kandidátky novináře Martina Komárka, který vedl ANO v kraji do voleb v roce 2013.

ČSSD:

Michaela Marksová (48) - ministryně práce a sociálních věcí ČR, místopředsedkyně ČSSD. Pražská rodačka vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, pracovala v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství. Dva roky byla místostarostkou Prahy 2, do roku 2014 působila i jako pedagožka v Jedličkově ústavu. Neuspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013. Od ledna 2014 je ministryní ve vládě Bohuslava Sobotky, v březnu 2015 byla zvolena místopředsedkyní ČSSD (funkci obhájila letos). Je vdaná, má dvě dcery. Jako ministryně prosadila třeba obnovu valorizace důchodů či zvýšení minimální mzdy.

KDU-ČSL:

Václav Nosek (65) - úředník - referent MěÚ Jablonec nad Jizerou, bývalý starosta Jablonce nad Jizerou na Semilsku (1991 až 2010). Předseda krajské KDU-ČSL v Libereckém kraji. V letech 2000 až 2004 byl zastupitelem Libereckého kraje (za KDU-ČSL na kandidátce Čtyřkoalice), mandát v následujících volbách neobhájil. Za KDU-ČSL také několikrát neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny.

KSČM:

Stanislav Mackovík (50) - poslanec a zastupitel Libereckého kraje. Do zvolení poslancem v roce 2013 byl ředitelem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Vystudoval obor zdravotnický záchranář na univerzitě v Nitře. U záchranky pracoval od roku 1993. Mezi lety 2002 až 2010 byl zastupitelem v Pertolticích pod Ralskem. V roce 2008 byl poprvé zvolen krajským zastupitelem, naposledy loni. Do KSČM vstoupil v roce 2004. V minulých volbách do Sněmovny také vedl libereckou kandidátku KSČM. Je rozvedený a má syna.

ODS:

Petr Beitl (50) - primátor Jablonce nad Nisou a zastupitel Libereckého kraje. Bývalý podnikatel v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb je od roku 2010 primátorem Jablonce nad Nisou. Absolvoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci, po studiích spoluzaložil společnost Ještěd, která dnes provozuje hotel Ještěd a Prezidentskou chatu v Jizerských horách. V roce 2006 byl za ODS zvolen zastupitelem města Jablonec nad Nisou a v roce 2008 zastupitelem Libereckého kraje. Mandát krajského i městského zastupitele obhájil i v dalších volbách. V minulých volbách do Sněmovny v roce 2013 zvolen nebyl. V roce 2014 získal v soutěži Svazu měst a obcí ČR titul Nejlepší primátor 2010-2014. Je ženatý, má tři již dospělé děti.

Piráti:

Ondřej Kolek (38) - vědecký a výzkumný pracovník. Pochází z Jablonce nad Nisou, dnes žije v Dolní Černé Studnici. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Má praxi z průmyslového i akademického výzkumu a vývoje, kde pracoval jako specialista a manažer výzkumných projektů. Působil ve společnostech Crytur (vývoj a výroba monokrystalů), Elmarco (výzkum v oblasti elektrostatického zvlákňování nanovláken), CxI při TUL (nanovlákna, tenké vrstvy na bázi sol-gel) či ve firmě Atotech, kde vyvíjí nová řešení v oblasti protikorozní ochrany. Je předsedou krajského sdružení Libereckého kraje Pirátů, za které neúspěšně kandidoval v minulých volbách do Sněmovny v roce 2013.

SPD:

Radovan Vích (52) - živnostník a armádní expert SPD. Od roku 2016 je předsedou Regionálního klubu hnutí SPD v Libereckém kraji. Je krajským zastupitelem.

STAN:

Marek Pieter (44) - náměstek hejtmana Libereckého kraje (od 2012). Je předsedou hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Má střední odborné vzdělání. V letech 1991 až 2002 pracoval jako samostatný technický pracovník, mistr a vedoucí výroby ve společnosti DESKO a. s. V letech 1998 až 2002 byl členem rady a zastupitelstva města Desná. Byl předsedou Místní akční skupiny Tanvaldsko, nyní je místopředsedou Mikroregionu Tanvaldsko. V krajském zastupitelstvu zasedá od roku 2007. Je ženatý, má čtyři děti.

TOP 09:

Václav Horáček (60) - poslanec. Rodák z Hořic v Podkrkonoší žije v Jirkově u Železného Brodu. Po absolvování Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pracoval jako učitel na základních školách v Jablonci nad Nisou a později v Železném Brodě. V roce 1990 vstoupil do oblasti veřejné správy jako člen zastupitelstva a rady města Železný Brod, jehož se v roce 1994 stal starostou a byl jím do roku 2010. V témže roce byl zvolen poslancem za TOP 09 (členem je od 2011). Ve volbách v roce 2013 svůj mandát znovu obhájil. Ve Sněmovně je členem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a jeho místopředsedou. V dozorčí radě Státního fondu rozvoje bydlení pracuje od roku 2011. V komunálních volbách v roce 2014 obhájil místo zastupitele a následně byl zvolen radním města. Je ženatý, má tři syny a čtyři vnoučata.

Zelení:

Věra Nováková - advokátka a bývalá státní zástupkyně. Rodačka z Berouna je absolventkou pražské a olomoucké právnické fakulty. V roce 2004 nastoupila jako právní čekatelka na Okresním státním zastupitelství pro Prahu-západ, o tři roky později přešla na Okresní státní zastupitelství v Liberci, kam byla téhož roku jmenována do funkce státního zástupce. Od roku 2008 působila na Okresním státním zastupitelství v Jablonci nad Nisou, v roce 2010 sepsala otevřený dopis tehdejšímu ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi proti návratu Renaty Vesecké na pozici krajské žalobkyně v Hradci Králové. Nejčastěji se věnovala případům trestné činnosti mládeže a na mládeži, sexuálního zneužívaní a domácího násilí. Prošla výcvikem Bílého kruhu bezpečí, kde jako dobrovolnice působila osm let, absolvovala kurz krizové intervence a dvouletý psychoterapeutický výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesích.

čtk, LK/Markéta Žitná
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
16. 8. 2017 08:06
Romana
Je to panoptikum, ale fotka je pekna. Strany sachuji s prizni volicu.
16. 8. 2017 08:45
Petr
Ods je jasna. Uz si hrabla na dno, je poucena. Je treba vycistit ten chliv po cssd ano a kdu. Ekonomika roste a porad planujou schodek st. rozp. Rozdavaj urednikum jako o zivot. To se brzy vymsti.
16. 8. 2017 09:44
Mirek
Jsou tam 3 jablonečtí Peltovi hoši. Pro mě jsou nevolitelní, stejně tak další kamarád Pelty-Pieter/STAN/.
16. 8. 2017 09:49
Dita
Peltovi kamarádi: 1.,3. a 6.na kandidátce ODS a 1.na kandidátce STAN - nevolitelní hoši.
16. 8. 2017 09:51
dupro
Problém je, že se to vymstí jejich nástupcům, protože oni, doufám pevně, skončí.
16. 8. 2017 09:48
Jan K.
1.ANO, 2.ODS, 3.TOP 09.
16. 8. 2017 11:18
Olda
ODS je stále v moci starých struktur. Fiala je jen fikový list. Největší prospěcháři už z KSČ přes ODS přešli k Ano . Největší vyčůránci jsou tak dnes v Ano .
17. 8. 2017 08:33
Mirda
Souhlasím-ANO složené z vychcánků.
17. 8. 2017 22:35
Jarek
Tak aspoň ti "vychcánci" (podle Vás) něco dělají, že ...http://liberec.idnes.cz/spor-jana-pastuchova-firma-ventax-dr3-/liberec-zpravy.aspx?c=A170817_151826_liberec-zpravy_tm
hs
19. 3. 2019 13:59 V Jizerských horách Horská služba zasahovala od 1. 12. do 18. 3. 766x, stejně jako loni. V ČR Horská služba měla 7158 zásahů, nejvíce v Krkonoších, celkem 2600.
playoff
19. 3. 2019 13:25 Potřetí za čtyři roky vstoupí hokejisté Liberce do play off jako vítězové základní části extraligy a papírově jsou favoritem. Bílí Tygři budou usilovat o zisk 2. mistrovského titulu v historii klubu.
gott
19. 3. 2019 12:03 Česká mincovna vydává k výročí osmdesátých narozenin Karla Gotta třídílnou minisérii. Představuje zpěváka, malíře a celospolečenský fenomén.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).