reklama

Závěry NKÚ k dotacím vedly senátora Canova k podání TO na ministerstvo školství

6. 6. 2017
Senátor a starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) v pondělí podal trestní oznámení pro podezření z podvodů v dotačním programu ministerstva školství (MŠMT), který je určený na investice do sportovních zařízení. Canov se domnívá, že v letech 2013 až 2015 byly zneužity řádově miliardy korun. Vychází z výsledků kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Canov znění trestního oznámení zveřejnil na webu města a autentičnost dokumentu ČTK potvrdil. Ministerstvo uvedlo, že závěry NKÚ promítlo do nového investičního programu zveřejněného minulý týden.
Závěry NKÚ k dotacím vedly senátora Canova k podání TO na ministerstvo školství
archivní foto

"Trestní oznámení jsem poslal dnes datovou schránkou na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně," řekl v pondě,í ČTK Canov. Trestní oznámení podal na neznámé pachatele na MŠMT pro podezření ze spáchání podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, a to zřejmě ve formě organizované zločinecké skupiny.

Canov se ve svém podezření opírá o závěry prověrky NKÚ. "Tvoří ucelenou síť, sice nepřímých, zato však přesvědčivých důkazů o tom, jak mně neznámí pachatelé působící na MŠMT neuvěřitelně nehorázným a drzým způsobem doslova tunelovali Program 133510, kdy vyváděli dotační prostředky pro jimi předem určené žadatele zcela bez ohledu na podmínky Programu a kvalitu projektů všech žadatelů," uvedl v odůvodnění Canov.

Senátor v trestním oznámení zdůraznil, že podle zjištění NKÚ ze vzorku 35 akcí, které dostaly dotaci, jich minimálně 30 nesplňovalo základní náležitosti. Při dodržování zásad dotačního programu by musely být okamžitě vyřazeny. Canov také uvedl, že MŠMT zcela ignorovalo kritéria, podle kterých se měly z programu přidělovat dotace. "Již jen toto provinění samo o sobě znamená, že veškeré dotace byly přiděleny neoprávněně resp. že byly rozkradeny," podotkl senátor.

Ministerstvo v reakci na trestní oznámení uvedlo, že závěry NKÚ promítlo do svého nového investičního programu, který zveřejnilo 1. června. "Podle NKÚ mají konat orgány finanční správy," dodal tiskový odbor MŠMT.

V souvislosti s jiným dotačním programem ministerstva školství, z něhož směřovaly peníze na státní podporu sportu, policie od počátku května stíhá tři lidi a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR). V kauze figuruje bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Kvůli případu údajné manipulace s dotacemi na svém úřadu podala demisi ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Prezident republiky ji dosud nepřijal a dal ministryni čas na rozmyšlenou do 10. června.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
6. 6. 2017 21:13
J
Ale pane senatore, kdyz nechate z rozpoctu obce
postavit rampu za5 mega ve skutecne hodnote vyrazne mensi, tak rozdil
ve vyuziti rampy a novych sportovist je diky p. Peltovi nebetycny.
ski
17. 12. 2017 17:04 Do Jizerských hor a do Harrachova přijely na zahájení sezony stovky lidí. Plno bylo na svazích hlavně v sobotu, všechny areály se otevřou na svátky.
život
17. 12. 2017 13:04 Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Víc zaplatí odběratelé za vodu, ceny tepla se nezmění nebo půjdou dokonce dolů.
značky
17. 12. 2017 08:10 Dva devatenáctiletí mladíci ve Mšeně v Jablonci n.N. poškodili šest dopravních značek a informační tabuli. Způsobená škoda je 16.504,- Kč. Podezřelým hrozí až jeden rok vězení.
knihovna
17. 12. 2017 08:05 V pondělí 18. 12. zavítá do liberecké knihovny mladá talentovaná prozaička Ivana Myšková. V rámci projektu Spisovatelé do knihoven se představí se svým autorským čtením.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
prosinec
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).