reklama

Exprimátorka nepodpořila Změnu, pomsta má podobu ostudy za nedoplacené jízdy

3. 6. 2017
AKTUALIZOVÁNO: Exprimátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) se podle policie dopustila podvodu tím, že soukromé jízdy vykazovala jako služební. Čin je ale už promlčený. Změna pro Liberec přičiněním Zuzany Tachovské ve čtvrtek v noci rozeslala na stovky novinářských e-mailů tiskovou zprávu, v níž o této skutečnosti informuje.
Exprimátorka nepodpořila Změnu, pomsta má podobu ostudy za nedoplacené jízdy
archivní foto

Policie ČR šetřením a výslechem svědků dospěla k závěru, že Martina Rosenbergová v době svého primátorování neoprávněně vykázala celkem 7 008 km jako kilometry služební, ač měly být vykázány a zaplaceny jako soukromé. Její jednání kvalifikuje jako trestný čin podvodu. Vzhledem k tomu, že trestný čin byl spáchán od roku 2011 do roku 2013, došlo k promlčení trestného činu, a to 10. 5. 2016, proto již nelze zahájit trestní stíhání. Přesto, že byla městu způsobena škoda, tajemník úřadu ani primátor záležitost již přes tři měsíce nijak neřeší, popsala Tachovská v tiskové zprávě Změny, k níž připojila kompletní Usnesení, jež jako oznamovatelka dostala od hospodářské kriminálky. Policejní dokument obsahuje všechny osobní údaje Martiny Rosenbergové i svědků, jež se Tachovská vůbec neobtěžovala začernit.

 Martina Rosenbergová v reakci na zveřejněnou zprávu Změny konstatovala: „Čekala jsem, kdy s tím přijdou.“ Dodala, že policejní závěry pokládá za domněnky vyšetřovatele, jež vycházejí z výpovědi jedné pomstychtivé asistenky. „Tvrdím to od počátku této změnařské špíny. Já sama jsem nikdy na policii nevypovídala, nebyla jsem obviněná ani odsouzená. Město nikdy žádnou škodu nevyčíslilo. To jsou fakta.“

ČTK v citaci M. Rosenbergové uvedla: "Vyšetřovatel vychází z jedné jediné výpovědi asistentky, která má potřebu se mstít, jak tvrdím od začátku. Já jsem nikdy nevypovídala, nebyla jsem z ničeho obviněná a město, pokud je mi známo, opakovaně policii sdělilo, že žádná škoda nevznikla." Exprimátorka Rosenbergová za chybu považuje, že knihy jízd nevyplňovala sama. "Pokud bych opravdu měla jízdu ryze soukromou, jela bych určitě sama, nikoliv s doprovodem. Ty jízdy byly vždy kombinované pracovní se soukromou," dodala.

 Rosenbergová akci Změny ze svého úhlu pohledu oprávněně pokládá za pomstu: „Před několika týdny mě Jan Korytář pozval na kávu, kde mi oznámil, že toto chtějí zveřejnit. Měla jsem možnost zastavit to, kdybych zvedla ruku pro odvolání primátora. To jsem odmítla. Po včerejší nepodpoře materiálů Změny, zejména neschválení dotace pro Čmeláka, jsem tento krok očekávala,“ uvedla pro náš server.

 Tisková zpráva ZPL potvrzuje, že zastupitelé Zuzana Tachovská a Jan Korytář (oba Změna) podali na Policii ČR 24. 6. 2015 oznámení o možném spáchání přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, neboť dle nich Martina Rosenbergová vykazovala po dobu svého studia na pražské univerzitě své soukromé jízdy jako služební. Podle výkladu Změny exprimátorku do Prahy v pracovní době „musely nedobrovolně doprovázet její asistentky.“ O tomto jednání věděl i současný tajemník města.

 Exprimátorka zneužívání veřejných peněz už mnoho let popírá a po vypuknutí aféry vše označila za účelovou lež, která ji měla poškodit v očích veřejnosti před komunálními volbami v roce 2014.

 Policejní orgán vyslechl mj. bývalé asistentky exprimátorky (jejich jména jsou kompletně uvedena v Usnesení včetně dat jejich narození) i Zuzanu Tachovskou, která policii avizovala vzniklou škodu v řádech statisíců. Dále si vyžádal informace od Metropolitní univerzity Praha ke studiu Martiny Rosenbergové a konstatoval, že Rosenbergová neoprávněně vykázala v letech 2011 až 2013 celkem 7 008 km jako kilometry služební, ač měly být vykázány jako soukromé. Způsobená a prokázaná škoda činí 29 073 Kč. „Jednání podezřelé bylo překvalifikováno jako přečin podvodu dle paragrafu 209 odst.1 tr. zákoníku. Promlčecí doba u tohoto trestného činu činí 3 léta, a k promlčení trestného činu tudíž došlo 10. 5. 2016. Nelze proto zahájit trestní stíhání. To je důvod, proč policejní orgán věc odložil,“ konstatuje s odvoláním na policejní Usnesení Změna (převzatá pasáž byla stylisticky upravena).

 Už ale nekonstatuje, proč její exponenti udání na policii podali až roku 2015, čtyři, resp. dva roky po „zjištění skutku“, když jim muselo být jasné, že věc bude promlčena a odložena. Zřejmě chtěli mít jen „páku“ na bývalou primátorku, která je dnes řadovou opoziční zastupitelkou. V situaci, kdy je koalice totálně rozklížena, potřebuje Změna každý hlas. To ostatně Martina Rosenbergová potvrzuje vyjádřením, že „dostala od Jana Korytáže možnost zastavit to, kdyby zvedla ruku pro odvolání primátora, což odmítla.“

 Změna už měsíce shání podporu pro odvolání radních z exANO, aby mohla plně, pomocí různých trafik a protislužeb, ovládnout libereckou radnici. Rosenbergová se zlomit nenechala. Proto Změna sáhla ke zveřejnění tohoto příběhu. Právě teď, byť je policejní Usnesení datováno 28. února 2017. „Paní Tachovská se mi zřejmě pomstila za to, že jsem jí v tom roce 2011 propustila z radnice. Ještě, že je vyčíslená škoda jen 29 tisíc, jinak by možná navrhovali popravu :-),“ uvedla liberecká exprimátorka.

"Přestože Policie ČR musela trestní stíhání exprimátorky odložit, prokázalo se, že paní Rosenbergová veřejně lhala, trestného činu podvodu se dopustila a veřejné peníze zneužívala pro své osobní potřeby. Očekávám, že nyní bude na svůj post zastupitelky rezignovat," uvedla pro ČTK "oznamovatelka" Zuzana Tachovská. Podle Jana Korytáře by měla Rosenbergová přiznat chybu, omluvit se a způsobenou škodu uhradit. "Pravidla musí platit pro každého a zavírání očí nad podobnými případy není dobrým signálem pro veřejnost," řekl ten, který už svými kroky ve vedení města způsobil milionové škody. Zároveň zastává názor, že by město mělo škodu po bývalé primátorce vymáhat.

Jistě, škoda by se měla vymáhat po každém. Korytář by měl začít střádat.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 6. 2017 10:31
Dan
Aha, takže před dvěma lety Změna věděla, že za dva roky bude odvolávat primátora a proto to podali? Trošku vám kape na maják,ne?
2. 6. 2017 10:44
hmmmm
ty si nasaď pláštěnku, protože na tebe kape celýho
2. 6. 2017 16:14
Změnaři jsou největší škůdci města ...
Proboha, vyhoďte už někdo ty udavačské pijavice ZpL z radnice! Liberci jenom škodí. Ale dělat, to né, to jejich fajnový ručičky nikdy nebudou. Ty jsou zvyklý jenom se natahovat pro erár.
2. 6. 2017 10:43
LOL
co Kocumové cesťáky? Ty jsou ale už taky promlčený. Navíc se nenašel udavač, který by s tím běžel na policii
2. 6. 2017 11:18
Dan
Nenašel, protože si to celý vymysleli tady..:)
2. 6. 2017 11:33
Karel
Hele, Změnaři, s jízdami neměla problém jenom Kocumová, která dokonce to auto nabourala, ale i Korytář, kterému v knize jízd chyběly celé tisíce kilometrů. Asi na to potřeboval ten úplatek z Metrostavu, pan Nejčistší.
2. 6. 2017 11:52
Dan
Akorát to furt ty policajti a soudy pořád vidí jinak, je to pech, co?
2. 6. 2017 15:13
Karel
Vidí to úplně stejně. Korytář byl odsouzenej, ne?
2. 6. 2017 16:20
xx
Korytář se nezmění. Bude vždycky používat ty nejodpornější metody. Podá TO a když u policie neuspěje, neb je případ promlčený, rozešle výsledky své "práce" médiím.
Raději by měl vysvětlit úplatek pro Nejčistšího ....
2. 6. 2017 10:52
tleskám
Dobré. MR má problém, ale vy se aspoň snažíte o objektivitu. Na JL už hajzlman píše o podvodu, bez soudu samozřejmě, který jediný může soudit a odsoudit. Primátorka možná nejednala košer, ale Koryto toho má na hrbu už daleko víc. Soudem uznané škody za statisíce. Drsné je to vydírání - můžeme to zastavit, když budeš poslušná. To je na šavli.
2. 6. 2017 11:17
Karel
Bez soudu? Tak to je o ničem. Korytář má na krku miliony, vydírání, zneužívání dotací a má odvahu někoho mentorovat?
2. 6. 2017 11:52
Job
Poslední pištění změnařských krys.
2. 6. 2017 16:06
čtenář
Militantní sekta Změnařů ukázala, kam až je schopna ve svém svatém boji jít. I když policie případ odložila, Tachovská s Korytářem honem spěchali to zveřejnit a pošpinit bývalou primátorku za to, že jim teď nechtěla jít na ruku a podpořit jejich novou koalici proti buchtám z exANO.

Shrňme si největší projekty, které by se neuskutečnily kdyby zůstal ten, co je na práškách, v r. 2011 primátorem: nebyl by dostavěn bazén, nebyly by rekonstruovány staré lázně a do nich přesunutá galerie, Liberec by zřejmě neměl hospic, nebylo by opravené Nerudovo náměstí a Kostelní ulice, nebylo by do prostor v suterénu historické radnice vráceno restauační zařízení, Sklípek, zoo by neměla nové zázemí, botanická pavilon leknínů, atd., atd., řada škol by se musela obejít bez opravených tělocvičen a venkovních hřišť a renovované parky ani nepočítám. Pravda, řadu projektů připravila Kíťova ODS - děkujeme.
MR byla primátorkou 3,5 roku. Přesto její koalice nemarnila čas osobními půtkami a za tu dobu dotáhla mnoho projektů, prospěšných pro občany. Diletantské ZpLexANO vládne už skoro tři roky, ale kde nic tu nic. Je za nimi prázdno a chaos nebývalý jako je teď dopravní situace v Liberci. Nehodnotím závěry policie. Zvracím nad špínou Změny. Fujtajbl.
2. 6. 2017 13:56
Igor
Koukám, že Korýtko už umí kšeftovat s kde čím ...
2. 6. 2017 18:06
Ok
Nejlepe zpracovano, vyvazene.
2. 6. 2017 19:05
Honza a Robert jedou
Ty postupy Jardy Tauchmana a Korytáře jsou pořád stejné, za ty roky už každý může předpovědět, jak budou fungovat, pokud jim někdo odepře poslušnost.
Nějaký údajný jízdy primátorky. Vždyť je to trapný. Jarda tauchman je opravdu jak prodejná děva.
Dušek obviněný z několika milionové kauzy už investigativce Tauchmana nezajímá, jeho články o Duškově deníčku plném úplatku najednou zmizely. Ale ono na ně zase dojde. Až se ty dvě morální persony Korytář a Dušek přestanou potřebovat. Vzájemně se potopěj a Jarda Tauchman bude předčítat z Robertova deníčku jak Božena Němcová a Dušek zase příškrtí pár penězokohoutků směr Náš Liberec.Nestane se prostě nic jiného než to, co už tady bylo.
2. 6. 2017 21:16
tomas
Pan Korytář vstupuje na velmi tenký led....
Kolik stál naše město on?
- zbytečná vratka 5milionu za jeden z projektu IPRM
- pokutu za nepodepsani smlouvy s řádným vítězem výběr.řízení
- exekuce na statutarni mesto Liberec

Až mu někdo spočítá i jen tyto přímé škody, bude muset nasosat hodně dotací,aby vše splatil...
4. 6. 2017 09:17
hmmmm
střádat dírou v kanapi
5. 6. 2017 12:33
Jarin
Koukám, že desátky, které platila Tachovská z úřadu práce Korytářovi, už jsou taky asi promlčené, a to nemluvím, o odklonu 23 mil do kapsy manželům Nečesaným. Všichni, až na vyjímky mají máslo na hlavě. Ale nebrání jim to, aby křičeli "chyťte zloděje"
voda
22. 5. 2018 07:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
šerm
22. 5. 2018 06:38 Kordista Jiří Beran se stal posedmé českým mistrem a s klubem SC Praha získal v Liberci titul v družstvech. Mezi kordistkami uspěla Kateřina Došková.
jn
22. 5. 2018 06:35 Jablonec nad Nisou připravuje opravu stoletého mostu v Lidické ulici. Práce za 13 milionů korun zkomplikují v létě přístup do domů v sousedství.
ralsko
21. 5. 2018 17:05 Liberecká univerzita zpracuje pro Liberecký kraj studii rozvoje a dalšího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko. Hotova by měla být do podzimu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).