reklama

Jan Korytář podvedl radní, obviňuje svého náměstka primátor Tibor Batthyány

12. 2. 2018
Vypadá to, že situace na liberecké radnici se jen tak neuklidní. Další velký spor se rozhořel kolem opravy Lesního koupaliště. Jan Korytář obviňuje radní za exAno i svého bývalého stranického kolegu Ivana Langra z pokusu revitalizaci prostoru zastavit, primátor mluví o podvodu na voliče a náměstek Langr o neschopnosti Změny. Kolem samotné kontroverzní zakázky se navíc vznáší řada pochybností.
Jan Korytář podvedl radní, obviňuje svého náměstka primátor Tibor Batthyány
archivní foto

Oprava libereckého Lesního koupaliště byla jedním z programových bodů Změny v minulých komunálních volbách. Pravdou je, že se o tento projekt pokoušely i některé další politické strany, které připravily projekt nejen na komplexní opravu samotného koupaliště, ale také na výraznou revitalizaci jeho okolí. Ze strany Změny pro Liberec a Jana Korytáře proto byly napadány za „předražený a megalomanský projekt“.

Poté, co se Změna dostala na radnici k moci a Korytář do funkce statutárního náměstka primátora, představil svou představu opravy místa, a to za „pouhých“ 8 milionů korun. Jenže nároky na opravu narůstají a Korytář nyní tvrdí, že se osm milionů byla cena jen za první etapu. Nyní je potřeba přidat dalších přibližně 12 milionů na další etapu. A to se nelíbí jeho partnerům v Radě města.

To se projevilo na posledním jednání Rady, ze které tři radní Změny uraženě odešli dávno před tím, než se bod o navýšení rozpočtu dostal na program. Zbývající radní nakonec pro návrh přiklepnout Lesnímu koupališti další miliony ruku nezvedli. Korytář je následně ve svém videu obvinil, že mu projekt závidí a proto jej blokují. „Překazí politická žárlivost obnovu Lesního koupaliště?“ ptá se tento kontroverzní politik provokativně. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Já? Lesní koupaliště jsem od počátku podporoval a podporuji. Pan kolega připravil materiál, jímž předpokládá další úpravy za asi 10 miliónů, ale s kolegy ze Změny z RM odešel. Myslíte, že se takový materiál dá schválit, když nikdo neobhájí, co to všechno bude znamenat? To je ta neprofesionalita. Oni odejdou, místo aby plnili své povinnosti, a ti, kteří zůstali, jsou nařčeni, že jim neschválili materiály, které nikdo neobhájil? To je poněkud zvrhlé,“ uvedl například Ivan Langr, náměstek libereckého primátora, který v nedávné době opustil zastupitelský klub Změny pro Liberec pro zásadní nesouhlas s jednáním Jana Korytáře.

Ještě dále jde liberecký primátor, Tibor Batthyány. „K lesnímu koupališti uvedu pouze jediné. To je důsledek politiky pana Korytáře. Lhát a manipulovat. Když radní před téměř dvěma roky přesvědčoval, že má Lesní koupaliště v programu a že je to dobrý projekt, kývli jsme s tím, že tento projekt bude volnočasový nenáročný areál s koupáním ve zrekonstruované nádrži. A že to bude stát maximálně 8 milionů korun. Proto jsem přesvědčil i skeptiky z našeho klubu, že za takových podmínek ano. Že osm milionů je sice dost, protože máme vnitřní dluh na školách, komunikacích atd., ale budiž. Měl to v programu. No a ejhle, v Radě nám přistál materiál, že vlastně šlo jen o první etapu a že se v Lesním koupališti utopí celkem 20 milionů korun!!! To je příšerná cifra, a hlavně plánovaný podvod na ostatní radní. Takové jednání já prostě nezkousnu,“ rozčílil se primátor na sociálních sítích.

Paradoxní je i to, že video útočící na ostatní členy Rady města Liberce, Jan Korytář zveřejnil krátce poté, co slíbil osobní jednání s nimi pro „uklidnění a vyjasnění situace“. Podle mnohých - klasická kudla do zad od Jana Korytáře. „Samozřejmě, protože s tím účelem bylo to video připraveno. Vyšlo bohužel hned poté, co jsme si na FB slíbili, že se zkusíme umravnit. Dají se v takových podmínkách dělat nějaké dohody? Mimochodem, loni kolega na RM do zápisu slíbil, že koupaliště nebude stát více než 8 milionů, dneska požaduje tuším 19 (snad se nepletu, nemám teď materiál v ruce),“ povzdechl si náměstek Langr k počínání Jana Korytáře.

 Je kolem zakázky vše v pořádku?

Jenže kolem celého projektu se vznáší i další otazníky, které již veřejně formulují i obyvatelé města. Kupříkladu je zajímá, proč nebyla schválena předkládaná výjimka ze směrnice č. 3RM o zadávání veřejných zakázkách a vybrání zhotovitele pro zpracování projektové dokumentace, kterou Jan Korytář předložil. Z šesti oslovených firem se nakonec vybíralo pouze ze dvou, což je samo o sobě podivné. Veřejná zakázka malého rozsahu byla navíc zadána jiným způsobem než ukládá směrnice města č. 3RM.

Je velmi zvláštní, pokud politik, který dříve i nyní tepe do ostatních za nedodržování pravidel, jejich obcházení a netransparentnost, jedná tak, jak Jan Korytář v tomto případě.

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
12. 2. 2018 08:26
Igor
Změnaři budou zas mít svoji hnusnou negativní kampaň ve smyslu, kdo a co pokazil (samozdřemě si nebudou kadit do vlastního hnízda) a to bude i tenhle případ.
12. 2. 2018 06:42
LOL
Nemusím ani sedět v radě aby mi bylo od začátku jasné, že to osmi mega nikdy nemělo skončit. To byla jen milostrdná lež, aby se to rozjelo a JK mohl vykřikovat, my to rozjeli, my to zvládli. Tleskám, že mu další mega neschválili, bude muset dokázat, že to upraví za původní částku. Už žádné výjimky, žádné vícenáklady, žádné triky. Nechte ho konečně realizovat něco podle původních slibů. Ať se panáček předvede.
12. 2. 2018 06:53
Luk
Můj návrh: Ať dodělaj tu vanu, spravěh plot a posekaj trávu za osm milionů a zbytek at laskavě nechaj na budoucím vedení města. Chce to ucelenou koncenpci, po který lidi volaj. Kdo chce zmrznout v opraveným kamenným bazénku a nebrodit se metrovou travou, tomu tahle kosmetická změna bohatě stačí.
12. 2. 2018 08:03
jj
Takže ani ten Lesák nebude. Zajémalo vy mě, co si dá Změna do splněných úkolů
12. 2. 2018 08:26
Igor
Změnaři budou zas mít svoji hnusnou negativní kampaň ve smyslu, kdo a co pokazil (samozdřemě si nebudou kadit do vlastního hnízda) a to bude i tenhle případ.
12. 2. 2018 09:49
Kampaň
Čeká nás veselý podzim. Baťoh v ní bude podle zbytku změnařské sekty největším zlem, protože zarazil opravu Lesáku. Přeloženo - zarazil předvolební PR Změny.
Ale možná Koryta neseženou na kampaň dost peněz, takže třeba nakonec nebudou sloupy veřejného osvětlení oblepené jejich zvratky.
Koryto chce vyhrát volby. Tak ještě tu o Karkulce. Vidím to max. na 4 mandáty. A i to bude pro spolek neekonomického náměstka za jeho neschopnost až až.
12. 2. 2018 08:48
buddy
To je bohužel předem jasné - bude to prezentovat jako splněný slib, protože oni přece opravu Lesáku začli, ale závistivci a korupčníci okolo jim házeli klacky pod nohy, takže to dodělat nemohli... a jednoduché dušičky, které se nezajímají o detaily, jim ještě zatleskají
12. 2. 2018 09:05
Pavel
Je tady zpráva, že Tibor taky kandiduje za nějaké PRO, bude muset zapojit v kampani fantazii a vystartovat s tím, že se Lesák začal dělat za jeho éry, on to umožnil, on to pomohl prosadit. Co na tom, že to nebude tak docela pravda. JK si taky s pravdou hlavu neláme a ví, že k dosažení cíle není trestné zalhat. Vidíme to u jiných šíbrů. V politice už není prostor na čistotu a férovost.
12. 2. 2018 08:33
Pavel
Tak snad už si lidi zvykli, že kampaň Změny jsou jenom kecy, ohnuté skutečnosti a polopravdy nasměrované pro ní do plusu. Ti její zabednění voliči jí budou volit, i kdyby po ní na náměstí zbyla jenom socha - maxilejno ověnčené Hrbkové kytičkama.
12. 2. 2018 08:40
klasika
Už se perou? Co by to bylo za zábavu, kdyby se chlapi nepoprali
12. 2. 2018 08:42
dupro
K čemu jsou takovéto žabomyší války? Porušuje-li Korytář platné předpisy a zákony, nezbývá než na něj podat trestní oznámení. Nikdo ze zainteresovaných se neodváží? Tak to je škoda.
12. 2. 2018 08:45
hmmmm
Ten syčák v tom umí chodit, raději se účelově naštval a odešel a myslel si, že to schválej ostatní, aby byl v případě potíží z obliga. Něco takového se stalo, když se schvalovalo financování pro Máří Magdalénu. Jednou křivák, vždycky křivák.
12. 2. 2018 14:35
Šupito
Tak doufám, že nejlepší podavatelka TO p. Pavlová se toho ujme a nebudeme dlouho čekat. Tak do toho.
12. 2. 2018 09:48
Jirka F.
To je h.jzl ten primátor s Langrem
12. 2. 2018 12:07
můj názor
Pan Korytář hraje na to, aby se zase stal mučedníkem, kterému se sice nic nepodařilo, ale moc chtěl. BACHA NA NĚJ. Bude to brát přes city.
12. 2. 2018 12:12
Martin
Ono mu totiž nic jiného nezbývá, než svoje ovce zase oblbnout obehranou písničkou Co já bych dokázal, kdyby mi v tom nezabránili. Uvědomuje si ale ten ublíženotí zabedněný aktivista, že tři - čtyři roky seděl tam, kde se dalo realizovat o sto šest? To zase bude plakat, jak mu všichni ublížili? Slabocha snad na radnici nechce ani jeho klaka.
12. 2. 2018 20:51
Milan
Udělat zimní lesní koupaliště za 20M a bez výběrového řízení, přispět 20M na sedánky v býv.kině Varšava, snažit se koupit hráz u Tajchu a Liebigův zámek, aby se měli kde stále stejní potkávat. To je široký záběr, ale nic, co by bylo strategické nebo k uznání vedoucí. Mělo by však být zaznamenáno do paměti občanů města a před volbami zváženo, až uslyšíte bušení v prsa, jak kdo co zařídil, a co vše ještě hodlá zařídit. A pokud opět vyhraje, pak je to ne chyba dotyčného, ale známka toho, že Liberečtí to tak buď chtějí nebo jejich paměť opět selhala. Opět se vracím k dluhu Liberce. O kolik milionů byl za poslední 4 roky snížen?
13. 2. 2018 14:27
buddy
Ano, to je činnost Korytáře a Změny v kostce - samé vyjímky, nestandartní řešení, obcházení předpisů a prezentace polopravd. Bohužel skutečný rozvoj Liberce stagnuje, když už se někde něco pohne, tak do toho Změna háže vidle, protože je nemyslitelné aby měl pozitivní body někdo jiný (viz Masaryčka nebo TMR). Já se hrozně těším až po volbách začnou ze skříní vymetat ty Jendovy kostlivce, to se teprve posmějeme...
13. 2. 2018 17:31
Milan
Tak na to si netroufám reagovat. Podle napětí v diskuzích a silných slovech si myslím, že může vyhrát i dnešní tým. Lidé snadno zapomínají. Stačí opět namazat medu a liberečtí půjdou v jednom šiku volit, ne pro něco reálného, ale pro sliby budoucích akcí a vymezení se vůči všem ostatním. Nastane doba útočení všech na všechny.
28. 3. 2018 21:33
Tomáš
Tak já nevím co to v radě sedí za .I........ . Jestli si mysleli že to bude stat jen 8 milionů. Vana už je opravená tak co s tim budou chtít dělat ? Zase chátrat ? Neuvěřitelné. to co nechalo město zkurvit by zase mělo opravit at to stojí co to stojí
19. 7. 2018 14:54
Robert
To je vrchol pane Koritáři!!...P.R.M
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).