Nová prezentace má filmařům umožnit vytvořit si lepší představu o možnostech, které jsou v Liberci a okolí. "V rámci projektu je pořizováno 40 virtuálních prohlídek objektů, dvě časosběrná videa a dva spoty realizované pomocí dronu," uvedl vedoucí radničního odboru cestovního ruchu David Pastva.
Právě pod tento odbor filmová kancelář spadá. Město pomáhá filmařům s výběrem vhodných lokací či v koordinaci natáčení, aby měl film co nejmenší negativní dopad na občany. "To konkrétně znamená řešení vhodného termínu uzavírek s odborem dopravy, vyvážení odpadů občanům z míst, ve kterých se natáčí, zásobování obchodů, informování občanů o natáčení a případných omezeních a tak dále," uvedla vedoucí filmové kanceláře Pavlína Sacherová.
Tyto služby poskytuje filmová kancelář bezplatně, peníze získává město za pronájmy veřejných prostranství či parkovišť. Loni podle Kodymové radnice takto získala 2,354 milionu korun. Na pobytu filmařů podle náměstka primátora Ivana Langra (SLK) vydělávají i zdejší obchodníci a živnostníci. "Pobyt zahraničních produkcí je totiž velkým přínosem pro místní ekonomiku a tyto druhotné výnosy jsou významně vyšší než třeba přímé platby za pronájmy prostranství a budov," uvedl Langr.
Radnice uvádí, že pro město bylo finančně nejúspěšnější loňské natáčení filmu Spider-Man, v Liberci byli filmaři v září 21 dnů. "Odhadovaný příjem do ekonomiky města je přibližně 30 milionů korun. V tom jsou nejen příjmy radnice, ale i dalších, a to za ubytování, pronájem služeb a komparz," uvedla Kodymová. Liberecká filmová kancelář se loni podílela na dalších šesti projektech. V Liberci se natáčely scény z mysteriózního seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingneovou, kriminálního seriálu HBO Bez Vědomí či z historického seriálu pro BBC World on Fire, který mapuje první tři roky druhé světové války.