reklama

Liberec se rozhoduje, zda si koupí většinu v ČSAD Liberec

6. 2. 2018
Část vedení Liberce chce koupit většinový podíl v ČSAD Liberec, která zajišťuje veřejnou autobusovou dopravu na Liberecku. Městu patří sedm procent akcií, za dalších 86 procent by mělo zaplatit 6,85 milionu korun. Ekonomický náměstek Jan Korytář (Změna pro Liberec) ČTK řekl, že se na ceně se soukromým vlastníkem dohodli. Zatím není jisté, zda město dopravce koupí. O transakci by měli na konci února rozhodovat zastupitelé, podporu ale zatím nemá obchod ani u celého vedení města.
Liberec se rozhoduje, zda si koupí většinu v ČSAD Liberec
Ilustrační foto

Primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) by za lepší variantu považoval, kdyby naopak Liberec prodal svůj sedmiprocentní podíl kraji, který již dřív o koupi ČSAD Liberec projevil také zájem. Podle hejtmana kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kra) to ale není možné.

"Akcie Liberce koupit nemůžeme, protože máme zakázáno nabývat jakýkoliv majetkový podíl v ČSAD Liberec do doby, než antimonopolní úřad rozhodne," řekl ČTK hejtman.

Vlastní dopravce je podle Půty pro Liberecký kraj cestou, jak zjistit reálné náklady na dopravní výkon a nenechat se vydírat firmami, které dopravu v kraji zajišťují. Na koupi 86 procent akcií ČSAD Liberec se kraj dohodl se soukromým vlastníkem už loni, plány ale zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže předběžným opatřením. Proto se kraj rozhodl založit vlastní společnost na zelené louce. Založení společnosti s ručením omezením Autobusy LK schválili před týdnem krajští zastupitelé.

Liberec už jednoho vlastního dopravce má, veřejnou dopravu ve městě i sousedním Jablonci zajišťuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ). Získání dalšího dopravce považuje Korytář za strategickou výhodu.

"Lepší je mít větší část trhu, aby si firmy mohly vzájemně vypomáhat," uvedl. Dopravci by mohli podle něj provádět společné nákupy pohonných hmot, koordinovat nákupy techniky, mít společné dílenské a opravárenské zázemí či si vypomoci v případě nedostatků řidičů. Zlepšil by se i přístup k dotacím pro ČSAD Liberec, protože by podnik stoprocentně přešel do veřejného vlastnictví. Zbývající akcie totiž patří dalším obcím na Liberecku.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
6. 2. 2018 08:17
dotaz
Necelých 7 mio za akcie, za které chtěl kraj dát daleko víc. Nemám čas to hledat, ale tuším, že to bylo 16 mega. Podivné, ne. Nebo s tím má souvislost další obchod s pozemky kolem AN a prodejem podílu v jiné městské firmě. Pokud ano, proč to v článku není napsáno?
6. 2. 2018 08:18
Holub
O meúspěšně hospodařící ČSAD LIberec je poderželá rvačka. Proč asi?
6. 2. 2018 09:52
Vít
ČSAD Liberec aktuálně drží zakázku na dopravu v oblast Sever - má zajištěné příjmy.
6. 2. 2018 09:20
pozorovatelka
Abych pravdu přiznala, fascinuje mne věta: "Vlastní dopravce je podle Půty pro Liberecký kraj cestou, jak zjistit reálné náklady na dopravní výkon a nenechat se vydírat firmami, které dopravu v kraji zajišťují." Proto, abych zjistila reálné náklady na dopravní výkon, musím si založit vlastní společnost? To nemají na kraji experty, kteří jim to vypočítají? Nebo neexistuje nějaký externista, který by jim toto sdělil?
6. 2. 2018 13:27
Vít
Věřte tomu, že ne. Nikdy se u dodavatele - soukromníka, nedostanete k přesným údajům o ceně vstupů/nákladech.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).