reklama

Město a Teplárna zakopaly válečnou sekyru, hazard se musí držet 150 metrů od škol

2. 2. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Na pět bodů z dvanácti plánovaných se smrskl program jednání libereckých zastupitelů, kdy se 1. února doprojednával program lednové schůze. Nebyla vůle projednat body týkající se výkupu pozemků kolem autobusového nádraží a stavebních buněk za tři miliony. Z programu vypadl i nákup akcií ČSAD Liberec, čímž by se zvýšil podíl města v této dopravní firmě.
Město a Teplárna zakopaly válečnou sekyru, hazard se musí držet 150 metrů od škol
Ilustrační foto
Odpadlo i opakované rozhodování o výkupu hráze Veseckého rybníka, které Jan Korytář (ZPL) soustavně cpe, neznámo proč, do programu, čímž se bod už stihl stát nechtěným evergreenem.

Původně se na program jednání nedostalo ani omezení hazardu, zastupitelé se jím ale nakonec zabývali a návrh záměru regulace, společného materiálu tří zastupitelských klubů, schválili poté, co jej na podnět zastupiteky Skřívánkové (za KSČM) na program vrátili. Už to vypadalo, že se neschválí zase nic, protože například Zuzana Kocumová (exZPL) začala být těsně před hlasováním zbytečně kreativní. Toužila, aby se hlasovalo ve variantách, z nichž  jedna by obsahovala nejen zákaz provozování heren a casin v okruhu 150 metrů od základních a středních škol, ale ani v městské památkové zóně.

Varianta s památkovou zónou se nakonec hlasovat nemusela, protože prošel návrh, aby hazard mohl začít bujet až za okruhem 150 metrů od každé školy. V Liberci je přes 40 škol. Když se na mapě kolem každé vytýčí kružnice o poloměru 150 metrů, je před hazardem spolehlivě chráněno centrum krajského města. A hazard může bujet až někde na periferii, tam, kde nemají ani školu. Změna také ústy svého šéfa Jana Korytáře veřejně deklarovala, že přestane harašit referendem k hazardu.

Jediné, co se podařilo důstojně projednat a odsouhlasit, jsou závěry jednání s Teplárnou Liberec, resp. s jejím majoritním vlastníkem. Z německého Mannheimu přijel na schůzi libereckých zastupitelů Martin Auer z mateřské MVV AG, omluvil se za možná nedorozumění, k nimž v posledním roce mezi představiteli města a teplárny mohlo docházet a deklaroval, že dohodnutá verze Prováděcího ujednání jsou pro německého vlastníka libereckého producenta tepla závazná. Dokument, v němž je mj zakotveno postupné snižování ceny tepla až na 550 korun za gigajoule, ovšem při splnění řady podmínek, včetně odstartování projektu GreenNet, vložení majetku města a zákazu odpojování se od systému centrálního zásobování teplem, nakonec zastupitelé schválili nejtěsnější většinou 20 hlasů.

Podstatné je, že ustanou soudní spory mezi oběma obchodními partnery a že z koryta řeky Nisy v dolním centru zmizí nevzhledné trubky, jež jsou nejen estetickou překážkou, ale především bezpečnostním rizikem. Jak opakovaně poznamenal Jiří Šolc (SLK), roury v řečišti Nisy mu jsou trnem v oku nejen jako zastupiteli, ale především jako členovi protipovodňové komise.

Spory mezi akcionáři Teplárny Liberec jsou zřejmě u konce

Spory mezi akcionáři Teplárny Liberec jsou zřejmě u konce. Město v ní má 30 procent akcií. Liberečtí zastupitelé souhlasili s uzavřením dohody o společném postupu. Výsledkem by mělo být zahájení rekonstrukce zastaralé teplárenské sítě a ukončení všech soudních sporů.

Liberecká teplárna zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů sféry služeb, mezi něž patří i školy, úřady či nákupní centra. Společnost patří do skupiny MVV Energie CZ, město je s 30 procenty minoritním vlastníkem. Akcionáři se dosud nebyli schopni domluvit na společném postupu modernizace rozvodů tepla. Spory byly i ohledně vkladů majetku či přístupu ke smlouvám.

"Oceňujeme, že zastupitelstvo města schválilo dodatečnou dohodu, která vyplynula z intenzivních jednání v posledních týdnech. Můžeme tedy pokračovat v přípravě projektu GreenNet, který přispěje k dalšímu dlouhodobému snižování cen tepla," uvedl člen představenstva MVV Energie CZ Libor Žížala. Oprava jedné ze tří rozvodných větví teplárny by měla začít už letos. Na projekt za více než 300 milionů korun získala teplárna dotaci 70 milionů korun.

Náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec) považuje dohodu za maximum možného, co bylo možné dojednat. "Ústupky z druhé strany mě přesvědčily, že mají zájem o spolupráci," uvedl. Část zastupitelů ale výslednou dohodu kritizovala, podle nich bylo možné dojednat lepší podmínky. Dohoda byla v devětatřicetičlenném zastupitelstvu schválena těsnou většinou 20 hlasů, a to i díky podpoře opozičního zastupitele Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj). Měl sice k dohodě také výhrady, obával se ale, že v případě neschválení by byla ohrožena modernizace rozvodů tepla. "To si myslím, že by byla pro město Liberec velká škoda. Zejména mě osobně tam nejvíce zajímá vymístění parovodu z koryta řeky Nisa, protože to vnímán, a nejenom já, ale i odborníci, jako zásadní povodňové riziko pro město," řekl Šolc novinářům.

Za úspěch Korytář považuje, že město má nyní přístup ke smlouvám teplárny, čemuž zatím druhá strana s odkazem na obchodní tajemství bránila. Dohoda řeší i vklad majetku obou akcionářů v hodnotě 392 milionů korun, za který dosud teplárna platila nájemné. Ročně tak ušetří desítky milionů korun. Liberci se dosud nelíbil způsob vypořádání. Majetek vložený ze strany MVV Energie má vyšší hodnotu, než by odpovídal akcionářskému podílu, a firma za to chtěla peníze. Mluvilo se až o 120 milionech. Na základě dohody se to vyřeší změnou akcionářského podílu, místo 30 procent bude mít Liberec v teplárně jen zhruba 23 procent.

Dohoda zaručuje odběratelům i nižší cenu. Pro domácnosti s pětiletým kontraktem, které tvoří většinu odběratelů, by v příštím roce neměla přesáhnout částku 650 korun za gigajoule tepla. Proti letošnímu roku by se tak měla snížit minimálně o deset korun. Cílem je do budoucna cenu stlačit k 550 Kč/GJ.

V Liberci zřejmě nebudou moci být kasina v blízkosti škol

 V Liberci se zřejmě zpřísní podmínky pro provozování hazardních her. Zastupitelé dnes schválili záměr, podle kterého nebudou moci být kasina v okruhu 150 metrů od základních a středních škol. V Liberci jich je 38. Novou vyhlášku chtějí zastupitelé schválit v březnu.

Liberečtí zastupitelé se pravidly pro hazardní hry zabývají takřka na každém svém jednání, vyhlášku od prosince 2016 už dvakrát změnili. Nejprve Josef Šedlbauer (Změna pro Liberec) prosadil nulovou toleranci hazardu. Primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) loni v červnu uspěl s návrhem, aby hazard zůstal zachován v kasinech. Nejčastějšími argumenty zastupitelů, kteří byli pro jeho návrh, byla obava ze vzniku černých heren a příměstského hraní, tedy rozmachu heren v okolních obcích. Část zastupitelů, která byla pro tuto variantu, ale chce přísnější pravidla a menší počet kasin ve městě. Nyní jich může být kolem 40, za optimální považují kolem deseti.

Hazard se Liberec snaží vyhláškou regulovat od roku 2011, kdy bylo možné sázkové hry, loterie a další podobné hry hrát na 154 místech.Alena Roubalová, ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 2. 2018 17:53
jozef
ZPL už hlásá, že je omezení hazardu její zásluha. Tady čtu, že to byla iniciativa tří klubů. Tak jak to je? Dělá Změna propagandu. Musím si pustit záznam ZM.
1. 2. 2018 18:02
Pavel
Buďte v klidu. Kvůli Změně to zase málem spadlo pod stůl, vůdce musel sjednat nápravu a ukáznit svoje ovce. To je banda. Posr.la to, ale pochlubit se cizím peřím nezapomene. Nevěřte jí ani pozdrav,
2. 2. 2018 10:45
volič
Jozefe, buďte v klidi, změnařské sektě už žádná propaganda nepomůže. Ta se řítí do horoucích pekel. Na podzim to vidím max. na 4 mandáty. A to chtěl guru Korýtko vyhrát volby, cha, cha.
Bohužel uvolněné pozice Změny zčásti zaplní kobliháři. Takže město bude v podobném loji jako teď, jen se bude možná na zastupitelstvu míň hysterčit.
1. 2. 2018 18:22
Honza
Zase ti změnařský grázlové. Ten Korytář bude dělat všechno pro to, aby zabránil odpojování. Kolik za to asi dostal?
1. 2. 2018 18:41
Lojza
To se nikdy nedozvíme, ale já si myslím, že jemu stačí, že může vyřvávat jako že se lidem postaral o 550 za giga, když ty před nima dovolili aby to bylo 900. Už neřekne, že je jiná doba. Já taky v roce 1990 kupovat comp na 45 tisíc dnes umí víc můj mobil a stál dva tisíce.
1. 2. 2018 18:56
Karel
Hazard me zajima jenom pokud se zvedne dan z nemovitosti jako kompenzace za vypadek v prijmech mesta.
1. 2. 2018 20:43
tomas
To budete Karle hodně smutný... město Liberec díky zastupitel Jiří Šolc už dávno daní každého vlastníka bytu, který splácí hypotéku ze zdaněné výplaty, maximální výší daně z nemovitosti
1. 2. 2018 21:08
karel
O vysi dane z nemovitosti rozhoduje mesto. Uz mohla byt tri roky nizsi. Neni krize jako za p. Solce
1. 2. 2018 18:55
Ale, ale
To je hodne laciny osoceni. Jako uzivatel czt vitam, ze se zlevni. Ty trubky v nise jsou taky des.
1. 2. 2018 20:42
Honza
A já se chci odpojit, a mít ho ještě levněji než za 650,-, jak slibuje ten zelenej poděs.
2. 2. 2018 09:21
Anežka Česká
Dohoda je výhodná především pro teplárnu. Město si nechalo vyrazit všechny trumfy z ruky: už nebude vlastnit klíčovou infrastrukturu, jako akcionář s podílem pod 30% bude mít menší práva, cokoliv MVV může označit za nevůli města spolupracovat a vyvážou se ze závazku ceny, Greenet se bude dělat na oko, ale nedotáhne se, protože nejlepší zákazník je ztráta při přenosu. Naopak město má bránit lidem topit levněji a ještě se z města stane obchodník s teplou vodou.
Co za to jen Šolc, Korytář, Tibor, Petrovksý dostal???
1. 2. 2018 18:57
Cecil
Bravo Korytář!
1. 2. 2018 19:01
aha
Zapomnela pani napsat, ze k dohode s tlib doslo az pote, co se do toho vlozili slk a pomohli to odhlasovat. Korytarovi jeho lidi nepomohli
1. 2. 2018 19:51
Howg
Korytarovi jeho lidi poradne zavarili. Bez starostu uz neprosadi nic, vyrostla mu opozmena
1. 2. 2018 19:48
Stanik
Chvalim za aktualnost
1. 2. 2018 21:09
George
Časem ? To je dobrý . To je teda asi kdy?
2. 2. 2018 07:55
olé
dobrá práce
2. 2. 2018 07:57
Igor
Takže defakto Změna přistoupila na návrch SLK (kteří vždycky k něčemu takovému směřovali, jen prostě v tom neměli podporu) a bude řvát, že to takle chtěli vždycky. Smutný příběh.
2. 2. 2018 08:04
fakta
oni už řvou že je to jejich zásluha, i když to málem zazdili
2. 2. 2018 08:20
jj
vrchol pokrytectví, však je znáte
2. 2. 2018 09:41
Olda
Tranferové ceny mezi Termizem a Teplárnou ,
Když teď má Město smlouvy Teplárny, jestlipak se potvrdí Změnou tvrzené, že ceny mezi Termizem a Teplárnou byly nadsazené a Termizo v zájmu MVV tunelovalo Teplárnu ( a připojené)- Zdá se, že dohoda je zajména zametení věcí pod koberec , isnt it ?
2. 2. 2018 14:47
Fanda
Nejlepší bylo, jak se to Zámečník s Hronem pokusili znovu vyžrat a přihrát si na tom polívčičku jak na Ještědu a jak je ti Němci poslali k šípku. Tohle Korytář zvládl na jedničku!
2. 2. 2018 15:00
Pavel
Vždyť vy dobře víte, že kecy nemají cenu. K dohodě přispěli právě tyhle dva. Korytář bez nich dohody schopen nebyl. Ustupoval, aby to prošlo zastupitelstvem. Bez nich by se se svou verzí dohody mohl jít klouzat. Lhaním pravdu nepřekřičíte.
2. 2. 2018 16:17
Fanda
Jo a proto hlasovali proti. Fakt přispěli k dohodě.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).