reklama

MHD v Liberci předčasné ukončení smlouvy prý neohrozí

2. 8. 2018
Další fungování městské hromadné dopravy v Liberci by nemělo nijak ohrozit ani to, že firma BusLine, která zajišťuje část linek, před týdnem vypověděla smlouvu. Novinářům to dnes řekl primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO). Smlouva s půlroční výpovědní lhůtou by měla předčasně skončit 25. ledna příštího roku, podle primátora o tom ale město se soukromým dopravcem ještě jedná. "Doprava ohrožena není. Nic se na tom nezmění, i když Busline jezdit nebude," řekl.
MHD v Liberci předčasné ukončení smlouvy prý neohrozí
archivní foto

BusLine jezdí jako subdodavatel pro Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ). V Liberci má na starost zhruba 40 procent autobusových výkonů, v Jablonci všechny. Ani v Jablonci by vypovězení smlouvy nemělo mít na fungování MHD vliv. "Garantujeme občanům, že veřejná doprava ve městě zůstane zachována," uvedl nedávno tamní primátor Petr Beitl (ODS).

Podle Batthyányho se na ukončení smluvního vztahu s BusLinem připravovali, řádná smlouva pro Liberec měla skončit na konci roku 2019. "Kroky směřovaly k tomu, aby si budoucí období dokázal dopravní podnik obhospodařovat vlastními silami, vlastními řidiči, vlastními autobusy," řekl. S ohledem na pokračující jednání s BusLinem nechtěl konkretizovat, jak bude město postupovat, když se nedomluví. "Abychom nenahrávali druhé straně, abychom si nezhoršili vyjednávací pozici," řekl.

Podle jeho náměstka Jana Korytáře (Změna pro Liberec) by bylo lepší ve spolupráci s BusLinem nepokračovat. Vnímá to jen jako poslední možnost. "Čím dříve se dopravní podnik odstřihne a připraví na to, že by si to mohl provozovat sám, případně s pomocí jiných dopravců, tím lépe," řekl. Změna pro Liberec smlouvu s Buslinem dlouhodobě kritizuje, považuje ji pro DPMLJ za nevýhodnou. Primátor naznačil, že potřebné autobusy by mohl dopravní podnik získat z Německa a přejít by k němu mohli řidiči, kteří dosud jezdí pro soukromého dopravce. DPMLJ si bude muset kvůli nákupu autobusů vzít úvěr. Podle primátora kolem 60 milionů korun, Korytář se domnívá, že to bude přes 100 milionů korun.

Důvodem k vypovězení smlouvy bylo podle primátora nezaplacení úroku z prodlení kolem tří milionů korun. BusLine důvody výpovědi zatím nekonkretizoval. "Důvod výpovědi byl společnosti Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou sdělen v textu výpovědi a vzhledem k dlouholetému vztahu jej zatím nechceme medializovat," řekla před týdnem serveru Seznam Zprávy mluvčí firmy Busline Nikola Bradíková.

 

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
fotbal
10. 12. 2018 20:05 Fotbalová liga: Liberec - Opava 1:2 (15. Potočný - 6. Janetzký, 84. Simerský). Domácí hráli od 80. minuty v oslabení bez vyloučeného Ševčíka.
semily
10. 12. 2018 19:04 Semily zahájí rok 2019 jako už tradičně s rozpočtovým provizoriem. Rozpočet sestavuje radnice až počátkem roku se znalostí zůstatků na účtech města.
silnice
10. 12. 2018 18:05 Nejdřív v roce 2022 využijí řidiči v Liberci silnici, jež má odlehčit dopravě v centru města. Výstavba tzv. Nové Pastýřské si vyžádá asi 60 mil. Kč.
otrava
10. 12. 2018 17:05 V nemocnici v Liberci zůstává poslední z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Je stále ve vážném stavu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).