reklama

Peklo pod Šaldovým náměstím skončilo, nové vzniklo kvůli sjezdu z D10 do Košické

2. 10. 2017
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNA TZ MML + FOTOGALERIE RUMUNSKÉ UL.: V sobotu se rozjely tramvaje mezi centrem a Lidovými Sady a skončila tím jedna z nejkomplikovanějších uzavírek v krajském městě. Provoz se vrátil na původní trasy, je konec vysoce rizikové situaci, kdy jednosměrné komunikace byly dočasně obousměrné. Dlouhé měsíce ochromené město si ale oddychnout nemůže. Dopravní komplikace nastaly hned v pondělí z úplně jiného směru. Obyvatelé se normální situace hned tak nedočkají.
Peklo pod Šaldovým náměstím skončilo, nové vzniklo kvůli sjezdu z D10 do Košické
Foto: MML
Dopravu v Liberci od pondělního rána komplikuje uzavření frekventovaného sjezdu z průtahu do centra města. Kvůli objízdným trasám od rána stojí R10 ze směru od Prahy i od Děčína a řada libereckých ulic je neproniknutelně ucpaná.

Před 9. hodinou bylo zcela neprůjezdné Šaldovo náměstí, auta směrem do centra poskakovala už od Malého divadla, rychle se zaplnily i objízdné trasy. Kvůi kosmetickým opravám na Husově třídě stála i teprve nedávno otevřená Vítězná. Autobusy MHD byly odkláněny na jiné trasy a nabíraly zpoždění. Po Liberci kroužila auta a řidiči netušili, jak se dostat do cíle. Značení  je velice nedostatečné.

Kvůli avizované rekonstrukci se uzavřela sjezdová rampa ze silnice 35 ve směru od Turnova k Centru Babylon do Košické ulice. Práce by tam měly být hotovy do konce listopadu. Oprava je součástí rekonstrukce průtahu.

Provoz na čtyřproudé silnici 35 je už od června omezený na polovinu vozovky kvůli rekonstrukci mostu nad Čechovou ulicí, který byl v havarijním stavu. Jeho obnova přijde zhruba na 31 milionů korun. "Důvodem další uzavírky je kompletní rekonstrukce sjezdové rampy, včetně napojení na jízdní pás silnice první třídy," vysvětlil důvody omezení vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Objízdné trasy pro motoristy jsou sice vyznačeny, tápou ale i domorodci. Od Turnova vedou po silnici 14 do Vratislavic nad Nisou k pivovaru a pak Tanvaldskou a Jabloneckou do centra. Ze směru od Vratislavic je možné využít současnou objízdnou trasu ze sjezdu ze silnice 14 k Home Credit Areně a dál ulicemi Doubskou, Čechovou a Šumavskou.

Dlouhodobé omezení na průtahu, kvůli kterému se na frekventované tepně tvoří kolony, je nutné nejen kvůli havarijnímu stavu mostu, ale také kvůli potřebě rozšířit ho o třetí jízdní pruh. Zvýšit by se tím měla plynulost a bezpečnost dopravy. Podle výsledků celostátního měření je tento úsek státní silnice 35 nejzatíženějším na území Libereckého kraje. Denně tudy v obou směrech projede až 50.000 vozidel.

Rekonstrukcí mostu nad Čechovou ulicí by práce na průtahu skončit neměly. ŘSD plánuje další rekonstrukce průtahu, protože tam je několik mostních konstrukcí, které se blíží k nevyhovujícímu stavu. Připravuje se i  rekonstrukce nájezdu ze silnice 14, který patří mezi nejrizikovější místa v Libereckém kraji a staly se tam už desítky nehod. V místě přibude třetí pruh což by mělo zvýšit bezpečnost a plynulost provozu.

Na Šaldovo náměstí už jezdí tramvaje po nových kolejích

Po pěti měsících se v Liberci znovu rozjely tramvaje mezi terminálem Fügnerova a konečnou stanicí v Lidových sadech. Skončila tak rozsáhlá rekonstrukce, kterou si vyžádala modernizace tramvajové tratě v Rumunské ulici. Mezi terminálem a Šaldovým náměstím jsou položeny nové koleje a vymlácené panely nahradil nový asfaltový povrch. Kompletní rekonstrukce vyřešila jednak zastaralý technický stav celého úseku, přilehlých komunikací a chodníků, tak i nevhodné dopravní uspořádání.

Do Rumunské ulice se veškerý provoz vrátil v sobotu 30. září. Slavnostního otevření se úsek dočkal o dva dny později. Rekonstrukce vyšla na necelých 61 milionů korun. Většinu, téměř 85 procent, zaplatila evropská dotace. Zbytek financoval Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

„Kromě toho, že se podařilo dokončit v termínu opravu a modernizaci této důležité spojnice horního a dolního centra, tak nás těší i úspora nákladů ve výši sedmi milionů korun oproti původní předpokládané částce. Jedná se o první úspěšně realizovaný projekt zařazený do Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ), jehož nositelem je město Liberec, a pokud vím, tak také jeden z prvních v České republice,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

Úsek tramvajové tratě byl od poslední opravy, která proběhla v roce 1993, ve špatném a místy až havarijním stavu. Zejména kvůli nárůstu silničního provozu v posledních letech a vlivem chemické údržby v zimním období došlo k rychlému opotřebování prvků tramvajové tratě. Dožilé byly hlavně panely, v nichž byly koleje uložené. Dělníci je proto odstranili a celý úsek dlouhý bezmála půl kilometru dostal nový asfaltový povrch, což přinese snížení hlučnosti a vibrací. To potěší nejen řidiče a cestující MHD, ale i obyvatele přilehlých domů.

„Tato rekonstrukce prakticky propojila již dříve rekonstruované úseky. Úpravy se přitom netýkaly jen kolejí. Okolí trati teď bude více vyhovovat chodcům. Chodníky jsou širší, přechody bezpečnější. Zastávka tramvaje má vyhřívané nástupiště. Pod zastávkou Šaldovo náměstí a v dolní části Rumunské ulice přibyly nové záhony,“ uvedl náměstek pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. „Jsem velmi rád, že i takto náročný projekt se dokončil v termínu a za to bych rád poděkoval všem, kteří se na přípravě i realizaci podíleli a odvedli skutečně skvělou práci. Nemohu opomenout poděkovat i Liberečanům za pochopení a toleranci při řadě omezení, které rekonstrukce přinesla,“ dodal.

Současně proběhla i úprava celého prostoru na dolním konci Moskevské ulice a komunikace vedoucí souběžné s tramvajovou tratí je nyní jediným propojením ulice Rumunské s ulicí Revoluční. Zároveň došlo i na výměnu vodovodu a plynovodu, což přineslo nejen úspory, ale také se tím předchází dalším případným omezením.

TZ MML/Jan Králuba, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 10. 2017 07:27
Jakub
To je radost! Už teď jsem tam každé ráno stál.
2. 10. 2017 07:34
Jan2
Projel jsem, ale představa, že to takto bude až do listopadu mi radost nedělá.
2. 10. 2017 08:29
Liberečák
...další etapa realizace korytářova snu - Liberec bez aut, bez budov, bez lidí....mokřad, navrácený přírodě...
2. 10. 2017 08:57
dupro
Jinde čtu, že se budou budovat nové přechody, například ve Zhořelecké. Hlava mi to nebere, neboť jak je to dlouho, co se Zhořelecká rekonstruovala včetně chodníků? Kdo zaspal? Zase se bude budovat středový ostrůvek, upravovat osvětlení, clonové nasvícení, možná i nějaké přeložky sítí - tohle všechno mohlo být dávno hotové při jedné stavbě.
2. 10. 2017 09:38
Vratislavičák
Proč je objízdná trasa vedena přes Vratislavice, kde je zhuštěna doprava již kvůli uzavírce trasy na Jabloenc přes Kunratickou? Proč nesvedou dopravu od Prahy sjezdem u Makra, dále po Hodkovické a Horákovce? To v těch Vratislavicích bude peklo, chudáci nejenom ti, co tam bydlí a budou se marně snažit ve špičkách dostávat na Tanvaldskou z vedlejších, ale i ti, kteří budou sjíždět z té rychlostky. Než na Tanvaldskou odbočí doleva, to si počkají.... Třeba to má reálný důvod, rád se jej dozvím. Ale cesta do města po sjezdu z rychlostky u Makra je aspoň řízena semafory
2. 10. 2017 09:44
Koudelka
řekl bych, že kvůli tomu, že je zavřená Horákovka
2. 10. 2017 12:53
Vratislavičák
Není. Už je zcela průjezdná. Proto se divím
2. 10. 2017 13:32
Koudelka
To jsem nevedel, nejak jsem to nikde necet.
2. 10. 2017 14:47
Vratislavičák
Ani já ne, byl jsem překvapen, když jsem tam jel
2. 10. 2017 20:21
Jiří
Horáková je už otevřená??? Proč o tom nikdo neví??? Ale to by asi na městě musel někdo pracovat, nejenom kecat. Dnes odpoledne jsem měl tu čest si projet město. Teda spíše neprojet. Značené není vůbec ni, když chci projet z města na Kunratickou, zácpa začíná už v centru, chtěl jsem to tedy objet nějakými uličkami, ale narazil jsem na dolší opravy a zákazy vjezdu. Takže super. Nějaké informace na radničním webu???? To by museli pracovat.
4. 10. 2017 09:20
Milan
Nikdo nic neví? WEB města je přeci naprosto přehledný, ne? Do zpráv se takové informace jako nedůležité nedostávají. Inu, je to taková bojovka, včera to tudy nešlo, zkuste to zítra.....Ale nebojte se, Liberec bude zasekaný čím dál víc. Příští rok bude anabáze určitě pokračovat. A výhled? Nové baráky na Masarykově ulici spolu se změnou konfigurace Vítězné udělají své, až se zastaví díra na Perštýně, tak se zasekne tahle část centra a až se postaví nové byťáky na Švermovce (ta stará fabrika) a U Nisy (montážní závody), tak se zasekne všechno. Jediná naděje je snad Metro.....
2. 10. 2017 10:06
hustý
Dorazil jsem do práce o hodinu a půl později, kde mám žádat náhradu škody? Co si ale ně těch amatérech vezmu, že. Pravda je, že takto katastrofální situaci jsem ještě nezažil. Minulé uzavírky jsem přežíval jenom kvůli tomu, že dojíždím do Liberce z Hodkovic a po městě se snažím motat co nejméně. Tohle je ale HUSTÝ!!!!!!!!!!!!!!
2. 10. 2017 14:12
Igor
Na každýho dojde :-)
2. 10. 2017 10:07
Jan
To je hysterie kvůli jednomu sjezdu. Vylezte ze svých škatulí a choďte pěšky
2. 10. 2017 10:13
Výzva
Vážení, jdetě s těma nekoordinovanejma oprava do hajzlu, plánujte je postupně, tak aby existovaly objízdné trasy a jedna nenarážela na druhou. Normální by přece bylo sjíždět do Rochlic a pokračovat po Horákové. To by se ale nesměla taky opravovat. Vy umělci. Je mi šuma fuk, že něco dělá ŘSD, něco kraj, něco město. Máte všichni dost ouřadů na to, abyste lidem umožnili projet krajským městem. Čest práci, neschopové.
2. 10. 2017 12:21
volič
koordinaci by měl provádět Krajský úřad Libereckého krajem radním pro dopravu je Pieter (ten má ale nyní jiné starosti, hraje si na lídra STANu) a především odbor dopravy, tomu šéfuje neschopný, ale loajální Jan Čáp
2. 10. 2017 12:24
sorry
blbost, na uzemi obce obecni, mestsky urad. Kraj je odvolaci organ
2. 10. 2017 20:15
Jiří
Proč krajský úřad??? Problémy jsou na území města a město to má řešit.
4. 10. 2017 09:24
Milan
Jednotlivé ulice patří a)městu, b)kraji (Kunratická, Zhořelecká,...), c) ředitelství silnic a dálnic (průtah, tunel,...). Do toho plynárna, elektrárna, SČVAK, dopravní podnik.... a zkuste to koordinovat bez použití hrubého násilí
2. 10. 2017 10:55
fuj
Peklo slabé slovo. Bordel jak vyšitej.
2. 10. 2017 12:29
vytice
Neuveritelna zvule mesta i kraje. Kdo toto dopustil, mel by okamzite odejit z funkce.
2. 10. 2017 12:30
chodec
Chcete mit opraveny silnice? Tak trpte, holoto lina.
2. 10. 2017 13:34
Jiste
Chceme. Ale objizdky a uzavirky musi koordinovat radnice. Od toho ma odbor a politicky vedeni. Na okrasu tam nejsou. Zjevy.
2. 10. 2017 14:19
???
Nevite nekdo, jestli dnes v liberci taky stavkovali zlodeji taxikarsky proti uberu? Rek bych ze ne. Ale rady je to ucpany i bez protestu. Vysledek neschopnosti radnice
2. 10. 2017 20:55
tomas
Podle tiskové mluvčí liberecké radnice se stávajícími objížďkami a zdrženími připojují k protestu pražských taxikářů. Jako důvod uvedla, že hodně taxikářů má v autě zelené voňavé stromečky ( to je přeci sympatické), napak Uber zní tak nějak ošklivě německy...
2. 10. 2017 20:55
Venca
Koukám, že všichni nadávají na sjezd do Košické, ale přitom největší vinu na ucpání centra má od neděle částečná uzavírka Lipové a Na Bídě kvůli opravám přejezdů přes tramvajové koleje, které potrvají asi dva týdny. Ta Košická za ucpané centrum nemůže.
hygiena
19. 7. 2018 11:02 Hygienici nedoporučují koupání v přírodním koupališti u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Voda kvůli přemnoženým sinicím není vhodná ke koupání.
phm
19. 7. 2018 10:55 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, nafta o haléř zdražila. Litr Naturalu 95 se prodává v průměru za 33,18 Kč, nafta je po 32,27 Kč.
dokumenty
19. 7. 2018 09:20 Pomník zajatců ve Frýdlantu na Liberecku ukrýval zinkovou schránku s dokumenty. Nalezené listiny je nutné nejprve zrestaurovat, zatím nejsou čitelné.
papírna
18. 7. 2018 17:06 Na záchraně barokní papírny v Hamru na Jezeře pracuje její majitel přes 20 let. Koupil ji jako ruinu. Obnovil plášť a čeká ho rekonstrukce interiérů
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).