Vyčítá primátorovi chování a vystupování. Obviňuje jej, že boří její úsilí, které bohužel ještě nikdo neviděl. Změna ale nemá primátorovi co vytýkat, i ona je ukázkovou jednotkou neschopnosti a neserióznosti. Vzpomeňme jen její snahu dostat na program jednání zastupitelstva s nikým nekonzultované body, nebo opakované zařazování majetkových operací, které už mnohokrát neprošly. Změna zřejmě hledá viníka, na kterého potřebuje svést výsledky své viditelně neúspěšné mise v čele krajského města.
Klub Změny se rozpadl, opustili jej náměstek primátora Ivan Langr a radní Zuzana Kocumová. Odešel i Jaromír Baxa. Sílu na změnu v čele města tak zbytek Změny nemá. Pomoci by mohli především Starostové, ale ti se k tomu celý rok logicky neměli, svého času navrhli kompromis - obsadit vedení města zástupci všech stran působících v zastupitelstvu. Pokus o "duhové" vedení města ale nikdy nebyl akceptován. SLK bude sotva pár měsíců před volbami řešit kolosální problém ve vedení města, o který se Změna a exANO zasloužily stejnou měrou. Starostové, sdružující 8 zastupitelů, už označili krok Změny za součást volební kampaně. „Změny ve vedení města se měly dít už mnohem dříve, vedení je zcela nefunkční a obě strany na tom mají stejný podíl,“ řekl včera Libereckému deníku Michal Hron, lídr SLK v posledních komunálních volbách.
Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/zmena-chce-aby-primator-batthyany-skoncil-ten-se-odvolani-neboji-20180206.html
Tiskovou zprávu ZPL uveřejňujeme tak, jak včera přišla, navazuje vyjádření libereckého primátora. Nově přidáváme vyjádření náměstka primátora Ivana Langra, který už nepatří ke Změně a byl na jednání rady až do konce:
Změna pro Liberec navrhne odvolání primátora
Změna pro Liberec zahájí jednání s ostatními kluby o odvolání primátora Batthyányho. Hlavními důvody jsou jeho již neskrývaná snaha blokovat rozvojové projekty města, což ohrožuje čerpání dotací i samotnou strategii IPRÚ, nepřijatelné chování při jednáních rady města, kdy se ponižujícím způsobem vyjadřuje jak o některých členech rady města, tak o zaměstnancích úřadu, a zásadní programové neshody, jako je blokování zřízení funkce městského architekta, neskrývané bránění regulaci hazardu, blokování potřebných změn v dopravním podniku nebo územní plán, jehož schválení se vzhledem k neschopnosti primátora odsouvá až někam k roku 2020.
Janu Korytáři, lídrovi Změny a zároveň náměstku pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace nejvíc vadí čím dál destruktivnější zasahování Batthyányho do chodu odboru strategického rozvoje a dotací, který připravuje a řídí projekty z evropských dotací za stovky milionů. „Primátor vyloženě likviduje nejlepší pracovníky, používá k tomu kompetencí tajemníka, které převzal, neboť toto místo není aktuálně obsazeno. Čistě lidsky to už přesáhlo únosnou mez. Na odboru pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s praxí z mnoha projektů, jejichž přínos pro město lze vyjádřit ve stovkách milionů a kteří se musejí vypořádávat s neznalostí a arogancí člověka s nulovými zkušenostmi z této oblasti, který navíc po schválení dohody s TMR ztratil veškeré zábrany.“
Josef Šedlbauer, radní města, dodává: „Pan Batthyány ani za tři roky nedorostl funkci primátora. Jeho chování na radách města je otřesné, neumí rozpoznat, kde leží hranice základní lidské důstojnosti. Poslední kapkou, po které jsme dnes museli odejít z jednání rady města, bylo vysmívání se zdravotnímu stavu člena rady města. Jeden z mnoha úletů pana Batthyányho, který nedokáže rozlišit, kdy sedí v hospodě a kdy zastupuje stotisícový Liberec. Věřím, že tohle pochopí i zastupitelé.“
„Osobně se divím, že se již dávno nenašla nadpoloviční většina zastupitelů, která by pro odvolání Batthyányho zvedla ruce. Rozhodně nepožaduji po politicích strojenou formálnost a řeči plné politických frází, ale jsem přesvědčena, že funkce primátora se má pojit aspoň se základní slušností a snahou město někam posouvat. U současného primátora obojí naprosto postrádám. Možná je chybou, že jsme s návrhem na odvolání tak dlouho otáleli. Pracovat v prostředí, kdy hlavní zábavou jednoho člena Rady, a ještě na primátorském místě, je házení klacků pod nohy a ponižování ostatních, je pro mě osobně už dlouho neúnosné,“ dodala Zuzana Kocumová.
Jan Korytář uzavírá: „Budeme hledat s ostatními stranami řešení, které by umožnilo pokračovat v klíčových projektech, zabránilo návratu hazardu a hlavně neohrozilo strategii IPRU tak, aby příští vedení města mělo na co navazovat.“
Změna v rámci koaličních jednání v roce 2014 postoupila místo primátora Batthyánymu, ačkoliv ANO skončilo ve volbách na druhém místě se ziskem 18,05, zatímco první Změna získala podporu 25,46%. Podobně i kandidáti na primátora – Korytář 7628 hlasů, Batthyány 5594. Hlavním důvodem byla neochota dalších stran vytvořit s vítěznou Změnou povolební koalici.
O odvolání primátora by mělo rozhodovat zastupitelstvo na svém jednání 22. února.
Vyjádření primátora k tiskové zprávě ZpL
Rád bych vyvrátil několik tvrzení, uvedených v tiskové zprávě Změny pro Liberec.
. Fluktuace na odboru OSRD dosahuje hodnoty téměř 40%, což je trojnásobek průměrné fluktuace na ostatních odborech magistrátu. Tento fakt je alarmující, proto jsem se problémem začal zabývat, vedl jsem rozhovory s úředníky a hledám příčinu problému. Za tři roky se na tomto odboru vystřídali tři vedoucí odboru. První šetření naznačují, že odbor je řízen chaoticky a proto jsem se rozhodl, že provedu personální audit.
- Jednání RM byla za poslední dva roky složitá, situace se vyhrotila zejména poté, co Změna ztratila v RM většinu a nemůže své materiály prosazovat pouhou silou.
- Nejsem si vědom, že bych házel Radě města klacky pod nohy. Dnešní RM proběhla po odchodu členů Změny v poklidném a konstruktivním duchu a v krátkém čase, což obvykle nebývá.
- Neohrozit strategii IPRÚ je skutečně důležité a i opoziční zastupitelé volají po lepší informovanosti ze strany pana náměstka Korytáře, který ji má v gesci.
- Ale přes všechny tyto rozpory se snažím zodpovědně řídit město a své pocity veřejně neventilovat. A že to není zrovna jednoduché.
Mé odvolání má Změna možnost samozřejmě navrhnout. Obávám se však, že jde o zastírání skutečných problémů, které se na město díky Změně valí a hledá se viník z jiných řad.
Ivan Langr (SZ, exZPL): Za zcela neprofesionální považuji odchod tří zástupců Změny z jednání
Přiznávám právo jakémukoli zastupiteli města vyzvat k hlasování o odvolání jednoho každého člena rady, kdykoli to uzná za vhodné. Se znalostí věci ale musím říci, že rozhodnutí Změny pro Liberec odvolat primátora Batthyányho z funkce je pokrytecké. Průběh úvodní části dnešní rady města opravdu nepovažuji za šťastný, ale ani překvapující. Tak jako se dnes stal terčem verbálního projevu, byť neadresného, jeden z radních Změny, stává se totiž z druhé strany velmi často obětí vulgarit i primátor Batthyány. A neakceptovatelné je, že se tak prakticky vždy děje v přítomnosti úředníků.
Za zcela neprofesionální pak považuji odchod tří zástupců Změny z jednacího sálu už po 16. bodu jednání; rada ale naštěstí zůstala usnášeníschopná (byť v minimální možné sestavě 5 radních) a mohla doprojednat zbývajících 43 bodů, včetně těch předložených radními Změny. Každý politik ve volené funkci musí být schopen nadřadit obecné zájmy občanů města nad své osobní, jakkoli lidsky nepříjemné. Jinak řečeno, nemusíme se mít rádi, nemusíme se ani respektovat, můžeme si i vyčinit, ale musíme být připraveni maximálně přerušit jednání, nechat vychladnout hlavy a vrátit se zpět k práci, kterou nás pověřilo zastupitelstvo města. A pokud toho schopni nejsme, raději ty funkce vraťme zpět.