reklama

Absurdní divadlo už Liberec nemá zapotřebí, konstatuje lídr kandidátky ODS Petr Židek

2. 10. 2018
Kandidátku sestavenou většinou z nových tváří, které pro letošní komunální volby oblékly dres Občanské demokratické strany, vede Petr Židek. Mgr. Petr Židek, MPA, člen regionální kontrolní a revizní komise liberecké ODS je podnikatel, který se zabývá administrací veřejných zakázek, poradenstvím v eGovernmentu a veřejné správě. Dlouholetý člen ODS se do komunálních voleb zapojuje v premiéře a rovnou na postu lídra kandidátky.
Absurdní divadlo už Liberec nemá zapotřebí, konstatuje lídr kandidátky ODS Petr Židek
Foto:archiv P. Židka, ODS

Proč právě vy? Staří partajní „pardálové“, při vší úctě k nim, už neměli zájem?

Jde o přirozený proces, politika je řemeslo jako každé jiné a doprovází ji tudíž i změny v personální oblasti.

Nová doba, nové tváře?

Jsem v ODS od roku 2002, tudíž se nepovažuji za novou tvář v ODS, nicméně novinkou je to, že stojím v jejím čele pro komunální volby.

Zuří snad v liberecké ODS generační boj?

V žádném případě. ODS v Liberci, tak jako všude v republice, prošla svým údolím stínů a byl to pro ni v podstatě velmi užitečný, očistný proces. Zůstali jen ti, kterým na ní opravdu záleží. Není žádná stará a nová ODS. A to se týká i lidí. V našich řadách je mnoho zakládajících členů, ale i hodně nových tváří, a musím říci, že zájem o vstup do ODS se po určité době stagnace opět zvyšuje, a to především ze strany mladých. Což mě velmi těší.

Za vaším jménem vidím tři písmena – MPA. Kamarád google mi poradil, že se jedná o zkratku Master of Public Administration, kterou lze používat po studiu určeném zejména pro manažery v oblasti veřejné správy a nestátních neziskových organizací (NGO). Podmínkou studia je předchozí získání vysokoškolského vzdělání. A protože jste Mgr., prozraďte, jakou vysokou školu jste vystudoval?

Studoval jsem obor Veřejná správa s vedlejší specializací Soukromé právo ve veřejné správě na vysoké škole Cevro Institut v Praze. Logickým vyústěním mého dalšího vzdělávání pak bylo právě studium MPA.

Jdou o vás ale zvěsti, zejména z kruhů, řekněme návratu ODS na výsluní nenakloněným, že jste si kdysi živil i jako taxikář. Pokud ano, byla to pro vás škola života?

Jasně, byla, jako vše ostatní, co jsem v životě měl možnost dělat. Když jsem v době před 26 lety jako mladý, svobodný, třiadvacetiletý kluk jezdil taxíkem, bylo to, jak se dnes říká „free“ povolání, nesvazující, a v mnohém i velmi poučné, denně jsem potkával nové, různé lidi. Po čase jsem zjistil, že mě to už nenaplňuje, a tak jsem šel dál.

Jaká byla další vaše profesní dráha?

Dalších deset let jsem pracoval na různých pozicích v jedné nadnárodní společnosti. Pochopil jsem, že pokud chci něčeho v životě dosáhnout, musím se vzdělávat. Tady je fér podotknout, že lví podíl na tom měla moje žena, která mě v tom velmi podporovala a byla mi velkou oporou.

Od roku 2007 jsem pracoval na Ministerstvu vnitra ČR, nejprve jako manažer Projektu P1000 a později jako ředitel kanceláře projektů a evropských fondů. V mojí gesci byla koordinace všech investičních a neinvestičních projektů financovaných v rámci dotačních titulů EU v Policii ČR. Jednalo se především o projekty spojené s modernizací a obnovou techniky, rekonstrukcemi služeben, nákupu a implementaci IT apod. Po odchodu od policie jsem využil získaných zkušeností a začal jsem se práci spojené s veřejnou správou věnovat externě. Nejprve nějaký čas na Pozemkovém fondu ČR a později na České poště, kde jsem i díky zkušenostem s veřejnými zakázkami a vedením projektů zakotvil na pozici výkonného ředitele pro Business Development v eGov a ICT.

Čím konkrétně se živíte nyní. Přibližte to, prosím, tak, abychom to pochopili úplně všichni?

Od roku 2014 se plně věnuji administraci veřejných zakázek a poradenství v oblasti elektronizace veřejné správy a poradenství ve veřejné správě jako takové. Mými klienty jsou na jedné straně především menší obce, kde si nemohou dovolit velký aparát úředníků, a přesto chtějí vše dělat tak, jak se má. A na druhé straně jsou to firmy a soukromé osoby, které řeší například svou účast v nějaké veřejné zakázce, nebo spor se státní mašinérií a potřebují pomoc, ať už v podobě přípravy smlouvy, sepsání odvolání apod.

Takže jste takový „soukromý úředník“….

Ano, to je asi přesné.

To by se vám na liberecké radnici, která je po čtyřech letech „řádění“ nynější koalice v dost slušném rozkladu, mohlo hodit… V případě, že se vám podaří získat pro ODS dostatek mandátů, budete jako lídr kandidátky nejspíše „odsouzen“ k tomu, abyste se zapojil do práce na radnici. To znamená opustit svou dobře fungující živnost a ponořit se do pralesa místní radniční politiky. Čím byste ji chtěl obohatit?

Především je důležité, aby se v nové koalici povedlo nastavit normální vztahy. To, co se dnes na radnici odehrává mezi jednotlivými členy koalice, a hlavně mezi jednotlivými náměstky a primátorem, je absurdní divadlo, které nemá Liberec zapotřebí. Pak je potřeba, aby se zlepšila atmosféra na samotné radnici, mezi úředníky. Většina zaměstnanců radnice jsou profesionálové, kteří potřebují jasné zadání a ten poněkud už zprofanovaný „klid pro svou práci“, a ne aby je někdo používal jako nástroj pomsty vůči svému koaličnímu partnerovi. Já osobně se budu snažit využít veškerých svých znalostí a zkušeností k tomu, aby se Liberec zase po letech stagnace posunul vpřed, aby byl opět fungujícím městem.

Byla by to pro vás životní změna?

Určitě, ale s tím počítám. Každý lídr přeci musí počítat s tím, že uspěje. Jinak by to byl dopředu prohraný boj. Jsem perfekcionista zvyklý pracovat. Se změnami se vyrovnávám dobře (smích). Mám rád výzvy a složité projekty, takže z tohoto pohledu to beru pozitivně. Na druhou stranu to zabere hodně času, o který oberu své nejbližší, takže to je to negativum.

ODS chce evidentně znovunastartovat rozvoj Liberce, protože se zde za osm let, co je od „vesla“, mnohé změnilo, zpravidla k horšímu. Ledacos se zabrzdilo. Poslední čtyři roky byly katastrofa, na tom se asi shodneme. Čím začnete?

Těch věcí je celá řada. K rozhodně nejdůležitějším patří dokončení územního plánu. Když ODS před osmi lety opouštěla vedení radnice, chybělo k dokončení územního plánu cca půl roku. Jenže pak to vzali do ruky ti noví, chytří a začali celou řadu již projednaných, vykomunikovaných a zprocesovaných věcí měnit a snažili se je udělat podle sebe tak, aby se po osmi letech zase vrátili oklikou k tomu, co už tam v mnoha případech jednou bylo. Výsledek? Ztráta osmi let. Takže to je priorita a čeká na ni spousta malých stavebníků i firem. Zároveň je potřeba začít dělat smysluplné investice do majetku města a konečně se začít o majetek města starat. My jsme si tady tak nějak zvykli na to, že se pořád někdo snaží honit nějaké dotace, a to bez ohledu na to, jestli je daná věc pro Liberec nějakým zásadním způsobem potřebná nebo užitečná, místo toho, aby se staral o rozvoj a obnovu vlastního, již fungujícího majetku. Mně to přijde úplně na hlavu. Místo toho, abychom pro město sháněli případné dotace na věci, které potřebujeme postavit či opravit jako třeba bazén, tak se snažíme utrhnout jakoukoli dotaci na cokoli, hlavně že na ní dosáhneme. Mimochodem, ten bazén je opravdu důležitý, což je poznat i z toho, že jeho opravu mají ve svém programu snad všichni.

Vaším volebním tahákem je snížení daní z nemovitosti o 40 procent. Tím se chcete zalíbit komu?

To není o tom se zalíbit. To je o tom, že v době, kdy s růstem ekonomiky rostou daňové příjmy města, tak by mělo město tuto možnost využít, a svým občanům tuto daň výrazně snížit. Jednoduše řečeno, snížením koeficientu dojde u každého majitele bytu nebo domu k roční úspoře v řádu stovek až tisíců Kč. Je to věc, kterou chceme prosadit co nejdřív, není důvod, proč by to mělo trvat dlouho, jde jen o změnu vyhlášky, která koeficient upravuje.

Ale lidi bydlící v nájemním bytě daň z nemovitosti neplatí…

To máte pravdu, tam je skutečně zásadní, jak se k tomu postaví vlastníci nemovitostí, zda to zohlední ve výši nájmu. Na druhou stranu, když se zlevní MHD, tak taky může někdo říci, že 30 procent obyvatel MHD nepoužívá. Prostě každý krok má zásah svým směrem a je důležité, aby tyto kroky byly dělány s rozumem a s ohledem na celkovou ekonomickou situaci města. Není možné jen populisticky rozdávat a projídat rozpočet.

S čím dalším cílíte na lidi v Liberci ve snaze oslovit je natolik, aby vám to „hodili“?

Těch věcí je celá řada. Jednou z nich je Liebigúv palác, ten bychom chtěli dát do kupy tak, jako se nám to povedlo s lázněmi. Dále pak zvýšení počtu parkovacích míst na sídlištích a vyřešení parkování v okolí ZOO a Lidových sadů. Tam je to opravdu tragédie pro lidi, co tam bydlí na jedné straně a na druhou stranu velká ostuda pro město. Máme nejstarší ZOO v ČR a nejsme schopni zajistit důstojné parkování pro její návštěvníky. To nám opravdu nedělá dobrou reklamu.

Pak jsou tady místa, která si o revitalizaci říkají delší dobu. Jde například o zpustlý park ve Fibichově ulici nebo oblast „Papíráku“. Tady je potřeba najít citlivou shodu mezi městem a investory. To mnohdy nebývá jednoduché, ale město by v těchto věcech mělo být podle mého soudu iniciativnější, než tomu je dnes. Zlepšení stavu okolí přehrady, ať už vytvořením bezbariérového sjezdu ze Zvolenské ulice u přítoku, namísto nebezpečných a těžce schůdných schodů, doplnění okolí přehrady o nové lavičky, odpadkové koše a grilovací místa v blízkosti pláže je dalším naším plánem. Rádi bychom se opět věnovali výstavbě bydlení pro seniory a mladé rodiny, které se v Liberci úplně zastavilo, přitom se s ním za našich vlád počítalo, a dnes už se mohlo bydlet.

Je celá řada dalších témat, která nás pálí, a jsme přesvědčeni, že se dají řešit. Každý z našich kandidátů má osobní téma, které v případě zvolení bude prosazovat, a vezme si ho za vlastní. Mně osobně velmi záleží na tom, aby se už konečně rozjela výstavba nového areálu liberecké nemocnice. Přestože jde o krajskou nemocnici a město má jen minoritní podíl, je důležité, aby se Liberec do výstavby výrazně zapojil. A nejde jen o výstavbu nemocnice samotné, ale především o budování navazující infrastruktury, jako je například parkovací dům apod.

Ve vašem volebním programu mě fakt zaujala lanovka z Lidových Sadů na Bedřichov. Osobně si umím představit, jak by bylo skvělé, kdyby člověk s běžkami nebo s kolem sedl v Lidových Sadech na čtyřsedačku či „bublinu“ a dostal se pohodlně až do hor. Bez auta, bez front i bez šlapání do kopce…

Tak to vidíme stejně. Chceme tenhle projekt oprášit a zjistit, jak reálná je jeho realizace. Nezáleží to jen na Liberci, ale i všech ostatních, kterých by se tento projekt dotýkal. Jde především o obec Bedřichov a o Lesy ČR. Osobně tento projekt vnímám jako něco, co ještě více zatraktivní Liberec nejen pro jeho občany, ale i pro jeho návštěvníky. A to na sebe v důsledku váže vytvoření nových pracovních míst nejen u lanovky, ale i v navazujících službách. Tenhle nápad se poprvé začal objevovat zhruba před dvaceti lety, v době, kdy se do hor jezdilo hlavně v zimě a využití se mohlo zdát neefektivní. Dnes, kdy je Bedřichov a Jizerské hory navštěvován celoročně, je situace jiná. Každý, kdo se vydá do Bedřichova autem, dobře ví, že jestli tam nedorazí do půl desáté dopoledne, tak už nezaparkuje. Nejenže by lanovka znamenala, že tenhle problém neřeším, ale navíc by omezení dopravy na Bedřichov znamenalo citelnou úlevu pro přírodu. Proto mě trochu zaráží, když slyším hlasy, především od příznivců Změny pro Liberec, že to je nereálné, aniž by se o tom vůbec začali bavit. U nich to je asi tím, že kdokoli z jejich odpůrců může přinést „sebezelenější“ projekt a bude to špatně, protože s ním prostě nepřišli oni. Ale na to už jsme si v Liberci zvykli.

Tak dobře, to je ta vzdálenější budoucnost… Co ta nejbližší?

To už jsem de facto zmínil. Nejbližším cílem je snížení daně z nemovitosti, územní plán a rychlá, ale kvalitní oprava bazénu. Nechceme, aby to někdo šil horkou jehlou, a pak jsme tam museli třeba vozit vodu jak na Lesní koupaliště. Nejvzdálenější je asi realizace projektu lanovky, který je zatím opravdu jen ve stadiu úvah, ale velice bych uvítal, kdyby se ho podařilo zrealizovat. To je ale rozhodně znamená přesah i do dalšího volebního období, stejně jako výstavba nové nemocnice.

Jakých chyb se chcete vyvarovat?

Jen ten, kdo sedí s rukama založenýma v klíně, nedělá chyby. Dělat chyby je lidské, jen nesmí být fatální. Vše záleží na komunikaci a dobré přípravě. To platí v privátní sféře stejně, jako při řízení města.

Už je ODS dostatečně poučena z „krizového vývoje“, jímž si prošla?

Myslím, že ODS je ve skvělé kondici. Teď záleží i na voličích, jestli jsme pro ně my, a náš program atraktivní a dají nám svůj hlas. Věřím, že nefunkční alternativy, které v Liberci v posledních letech vládly, už nedostanou prostor, protože lidé dnes vidí, že se čtyři roky v době ekonomického růstu promrhaly a nic pozitivního za nimi, bohužel, nezůstalo.

A čeho byste se v Liberci už nikdy nechtěl dožít?

Nechtěl bych, aby v budoucnu bylo jedinou starostí vedení město to, jak co nejvíce poškodit svého koaličního partnera. Nechtěl bych, aby se život města zastavil na další čtyři roky. Nechtěl bych sedět na jednání zastupitelstva, kde je hlavní „vyprudit“ všechny okolo, pohádat se pozurážet všechny a nic konstruktivního nepředložit na stůl.

Naopak, co bych si moc přál je, aby začaly v nově sestaveném zastupitelstvu panovat opět korektní vztahy tak, jak tomu bylo před lety za našeho vedení, kdy k sobě měli jednotliví zastupitelé úctu, bez ohledu na to, jestli byli členy opozice nebo koalice. Pak se totiž mnohem lépe hledá cesta k řešení problému a lépe se nachází společný kompromis. Protože politika je především o kompromisech.

ODS
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 10. 2018 06:51
můj názor
Nechtěl bych, aby v budoucnu bylo jedinou starostí vedení město to, jak co nejvíce poškodit svého koaličního partnera. Souhlas. Proto je ZPL nepoužitelná, protože ta bude poškozovat vždycky každého. Nynější účinkování na radnici budiž všem mementem.
2. 10. 2018 06:54
Jan2
Chci věřit, že se ODS vrátí. Byly prošvihy, ale práce za ní vidět byla. Umíte si představit, že by tady 1992-2010 vládl třeba Korytář? To by byl návrat do doby kamenné.
2. 10. 2018 09:16
Jj
To by byl liberec na urovni kotehulek
2. 10. 2018 07:44
Cecil
Tenhle vekslák dovede Lbc ODS do hrobu
2. 10. 2018 07:53
Pavel
Tys asi nepochopil, co vlastně PŽ dělá, viď. A přitom otázka zní "Čím konkrétně se živíte nyní. Přibližte to, prosím, tak, abychom to pochopili úplně všichni?" Jezdil jako kluk taxikem, ale to ho nijak nediskvalifikuje, každý se nějak musel živit. Od té doby ušel velký kus cesty. Jenom pako, jako jsi ty, to pořád nedokáže do svého prasečího mozku pojmout.
2. 10. 2018 08:20
jo jo
Obskurní VŠ, obskurní tituly,obskurní "živnost" zabalená do vznešených slov, prostě další vykuk, nastrčený na správném místě pro čerpání dotací těm správným hochům
2. 10. 2018 08:27
kuš
Zkus se zivit mimo dotacni cecek taky, poznas, co je to prace, ty obskurni figuro. Nevim co jsi vystudoval ty a jestli vubec neco, ale kazda skola ti je na prd, kdyz mas krivy charakter a nula pracovnich navyku.
2. 10. 2018 08:35
Igor
pokud umíte chápat psaný text, tak pan Židek je profesionální čerpač, což je ale u politiků poměrně běžný jev :-)
2. 10. 2018 08:47
au
Ma firmu, ktera dela pro erar, ale na zaklade fakturace, ne cerpani dotaci. V tom vidim dost velky rozdil.
2. 10. 2018 09:22
Igor
Je skoro jedno zda čerpá přímo na sebe nebo na fakturu někomu jinému. Já bych to dělat asi nemohl, ale chápu, že to je to dobrá kvalifikace pro vstup politiky.
2. 10. 2018 08:49
jo jo
Právě že se živím prací a naprosto mimo sféru dotací, mám normální vysokou školu, žádnou rychlokvašku a la Plzeňská práva, proto mě podobná individua a byznysmeni přes dotace dost vytáčejí
2. 10. 2018 09:04
lukas
Jeho nezivi dotace, ale prace pro verejnou sferu. Jestli jste zamestnanec tak to nemuzete chapat.
2. 10. 2018 08:44
Milan
Bez mu to rict sam, ty Koneve
2. 10. 2018 09:18
Ale, ale
Taky nemam o soukr. VŠ to nejlepsi mineni, ale smahem se nedaji odsuzovat. Ja tam nechodil, nevim.
2. 10. 2018 07:58
hmmmm
Dávám spojení ANO, SLK, ODS šanci. Na kraji to navenek funguje, není třeba experimentovat. Změna musí zmizet v opozici, oslí laice jí sluší a je tam daleko užitečnější než když se pokouší o vládu. Nezvládá a neumí to.
2. 10. 2018 10:10
Liberečák
Ódéesák, který se živí administrováním dotací. Tedy přerozdělováním našich daní na nesmysly.

Svět se už úplně zbláznil....
2. 10. 2018 10:47
Ach jo
To je marny, mate zatmeno a kvuli dotacim jste se asi uz pomatl. Je soukromy urednik, necha se najimat na praci kterou mesta a obce nezvladnou vlastnimi kapacitami, pritoze je potrebuji parkrat rocne. Ale tomu nemuzete rozumet.
2. 10. 2018 10:55
Igor
To prací myslíte uklízení chodníků, vyvážení popelnic nebo něco v tomhle duchu? Radí jim s tím, s čím moc často nepřijdou do styku, což budou z velké části právě ty dotace ...
2. 10. 2018 12:24
jo jo
Přesně, ODSka je sdružení individuí, která bez vlivných lidí na klíčových postech nesvede nic
2. 10. 2018 13:56
Howg
Tahle znalost se mu bude hodit az bude davat do poradku ten svincik, co na radnici napachala Zmena a jeji hochstapleri
2. 10. 2018 14:36
Holmes
Presne. Uklidit ten chliv, to bude velka fuska.
2. 10. 2018 11:34
F.
ODS je nevolitelná. I kvůli Žídkovi
2. 10. 2018 13:54
Svata prostoto
To se zase vyrojilo chytraku. Ten clovek se uplne normalne zivi praci, resp. poradenstvim.
2. 10. 2018 23:47
jo jo
Normálně živí a k tomu ještě prací ???? Odsák???
Tož dnes fakt nejlepší joke
2. 10. 2018 14:04
jo jo
Nechť pan Židek zveřejní, jak dlouho mu trvalo "studium" k získání svých titulů, a třeba diplomovou práci apod, abychom si mohli udělat představu. Jinak každá doba má své "prestižní" tituly, za komančů RsDr. nyní MBA, MPA apod. Tituly potřebné jednou za 4 léta, kdy se tisknou předvolební letáky
2. 10. 2018 16:55
jarin
jo, jo - tobě to ale pálí, přečti si o tom něco na netu
2. 10. 2018 14:34
Jan
Lidi neblaznete. Vsechno je lepsi nez dalsi vlada koryt, amateru s vecne natazenou rukou a plnou hubou slibu, ktery uz mohli davno splnit. Vzdyt byli ctyri roky na radnici a meli vetsinu v rade. Ze nic nedokazali a zase jenom slibujou je nejlepsi dukaz, jaka je to banda nemehel a netahel.
2. 10. 2018 15:35
Hanka
Slusne napsany rozhovor
2. 10. 2018 15:37
Vyzva
Chceme navrat normalnich casu.
2. 10. 2018 18:20
pozor!
Změna se neštítí ničeho
2. 10. 2018 18:27
Pavel
Vezměte to do ruky, ať už skončí vláda hlasitě mlaskajících koryt u koryt
2. 10. 2018 21:26
Jan
Pán je bohužel mimořádně nesympatický, vzhled vzor Slušní lidé, nikdo ho nebude volit
2. 10. 2018 22:03
howg
Já netušil, že jsou komunální volby Mr. LIberec 2018
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).