reklama

Darovací smlouva na akcie dopravní firmy je sice podepsaná, ale zatím není platná

17. 4. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Klub komunistických krajských zastupitelů svolal tiskovou konferenci, na níž chce veřejnost prostřednictvím médií informovat o údajně nestandardních krocích vedení kraje týkajících se dopravní obslužnosti. „V rámci tiskové konference budete seznámeni s velmi alarmující situací, která v oblasti dopravní obslužnosti v Libereckém kraji nastala a jako člen krajského zastupitelstva považuji za svoji politickou i občanskou povinnost na ni reagovat,“ slibuje v pozvánce Stanislav Mackovík, člen Zastupitelstva Libereckého kraje zvolený za KSČM.
Darovací smlouva na akcie dopravní firmy je sice podepsaná, ale zatím není platná
archivní foto

Mackovík také médiím rozeslal smlouvu o darování akcií LIAD, s.r.o. Libereckému kraji ze strany nynějšího vlastníka LIAD (Liberecká automobilová doprava, s.r.o.) Petra Wasserbauera. „O této smlouvě má krajské zastupitelstvo teprve jednat dne 24. 4. 2018, a přesto je smlouva již podepsána hejtmanem Libereckého kraje,“ konstatuje Mackovík. Rozeslaná smlouva je opravdu podepsána oběma stranami.

 Proto jsme hejtmana Libereckého kraje požádali o stanovisko, aby vysvětlil, co to má znamenat. Zde je jeho vyjádření z 16. dubna v plném znění:

 K tématu zítřejší tiskové konference, kterou svolali členové Zastupitelstva Libereckého kraje za KSČM, uvádím následující.

 Liberecký kraj dne 20. března 2018 obdržel rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ve kterém mj. zakázal Libereckému kraji pokračovat v postupu k nabytí akcií společnosti ČSAD Liberec, a.s. v hodnotě přesahující finanční limit pro veřejnou zakázku malého rozsahu.

 Dne 26. března 2018 Liberecký kraj od společnosti Liberecká automobilová doprava, s.r.o. obdržel nabídku daru ve formě 200 ks akcií společnosti ČSAD Liberec, a.s. za nominální hodnotu 20.000 Kč.

 Od advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS s.r.o. si ten samý den nechal posoudit právní stránku této nabídky a zejména vztah ke zmíněnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nabídkou se dne 27. března zabývala pracovní skupina ředitele ve věci zřízení vnitřního dopravce a Radě Libereckého kraje tento postup doporučila. Ta na svém mimořádném jednání přijetí daru schválila. Možnost stát se akcionářem přijala Rada Libereckého kraje ve složité situaci jako způsob, kterým jsou otevřeny všechny cesty ke zřízení vlastního dopravce. Pro doplnění  - mimořádné jednání rady kraje svolává hejtman v případě potřeby v souladu s jednacím řádem rady kraje  (v roce 2017 se uskutečnilo mimořádných jednání rady kraje celkem 31, letos rada kraje jednala mimořádně již 7x).

 Oslovená advokátní kancelář uzavření darovací smlouvy neshledala v rozporu s rozhodnutím. Upozornila nás pouze na to, že splnění některých povinností podle zákona o krajích a zákona o obchodních korporacích bude nutné kvůli časovému omezení nabídky překlenout výkladem, nebo nechat znovu schválit v příslušných orgánech. Proto byla do smlouvy doplněna odkládací doložka, která stanoví, že platnost smlouvy je podmíněna schválením majetkového vstupu do ČSAD Liberec, a.s. Zastupitelstvem Libereckého kraje a zároveň schválením valnou hromadou společnosti ČSAD Liberec, a.s., která se uskuteční v půlce května 2018.

 Jinými slovy. Rada Libereckého kraje má na základě zákona o krajích v kompetenci přijetí daru, což odsouhlasila a následně hejtman darovací smlouvu podepsal. Další rozhodnutí je na Zastupitelstvu Libereckého kraje, které má pravomoc rozhodovat o obchodních věcech. Jeho členové se tedy teprve příští týden budou zabývat tím, zda má kraj akciová práva vykonávat. V případě negativního stanoviska zastupitelů nenabude smlouva platnosti a Liberecký kraj se vlastníkem akcií nestane.

 Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

 

Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
16. 4. 2018 15:56
můj názor
Nevím, co chtějí zítra komunisté řešit. Z článku: Proto byla do smlouvy doplněna odkládací doložka, která stanoví, že platnost smlouvy je podmíněna schválením majetkového vstupu do ČSAD Liberec, a.s. Zastupitelstvem Libereckého kraje a zároveň schválením valnou hromadou společnosti ČSAD Liberec, a.s., která se uskuteční v půlce května 2018. Toto je podstatné.
16. 4. 2018 15:58
LOL
Něco mi říká, že to zítra nebude žádná pecka, když už známe, co na to kraj. Proč se ale tolik spěchá s podpisem jedné dílčí smlouvy není samo sebou. Snad to s. Mackovík vysvětlí.
16. 4. 2018 16:10
čtenář lidovek
Když už jsme u hejtmana, doporučuji toto: https://www.lidovky.cz/skonci-putova-korupcni-kauza-blamazi-hrozi-ze-soudce-vrati-pripad-policii-1tm-/zpravy-domov.aspx?c=A180413_092912_ln_domov_jho
16. 4. 2018 16:47
jan
Diky za solidni odkaz, tachmanoviny ten clanek vykradly a pouzily podle svych meritek k nechutne propagande.
16. 4. 2018 16:41
Ale houby s octem
Jójó Mackovík. Pár lidí už udal a stačí se zeptat samotných komunistů na jejich názor na toho frajera. Spíš to je tak, že se chce jen připomenout, že žije, protože ho Lysáková navezla do kandidování na místopředsedu KSČ/M/ a sjezd mají komunisti v sobotu. Bude to jen zoufalý pokus ve stylu "ještě žiju, soudruzi", protože kdo jste za poslední roky o Mackovíkovi slyšel? Já nic. Ani jako o poslanci ani jako o zastupiteli.
16. 4. 2018 22:15
Bobeček
Rychle jednat a nacpat kraj do nevýhodné smlovy krachující společnosti ČSAD Liberec. To pokračuje Půta v jeho kšeftu s Wasebauerem i po zásahu detektivů? Pokud někdo pro takovou blbost bude hlasovat, tak podporuje jenom obcházení zákona. Kdy budeme mít konečně poctivého hejtmana? Za 2 roky, nebo za šest? Bude Půta opět navrhovat tajné hlasování ať se schová osobní odpovědnost a Policie nemá koho obvinit? Je to špína největšího zrna. Kolik asi Půta dostane? Peněz, nebo let?
16. 4. 2018 22:23
Občan
To je ale rychlost. Kraj jedná a svolává radu ve stejný den co dostane nabídku a má hned k tomu i právní posudek - to není náhoda, pro ČSAD udělá Půta cokoliv a ze dne na den. To přeci není ani možné? Mít hotové právní stanovisko k tomu co dříve chtěl kraj za nehorázné peníze koupit! Najednou se vlastník s Půtou domluví a akcie mu dá zadarmo? Nechce se ale jen kraj přes nacpat do ČSAD Liberec, aby oddálil krach této společnosti a nacpal tam nemalé peníze z našich daní? To je pěkná špína hejtmane! Nebude to určitě levné! Kdy ho už konečně zavřou?
botanka
22. 1. 2019 16:05 Přínos světově uznávaného profesora Jana Jeníka při vytváření podoby expozic ocenila Botanická zahrada v Liberci. Pojmenovala po něm jeden pavilon.
konrád
22. 1. 2019 13:05 Pivovar Konrad Vratislavice uvařil loni 140.000 hl piva, o 18 pct víc než před rokem. Letos chce překročit 150.000 hl i díky nové lince na plechovky.
turnov
22. 1. 2019 12:01 Turnov v Českém ráji nejspíš nebude připravovat pozemky pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Benátky. Důvodem je nepříznivá hydrologická studie.
mrzne
22. 1. 2019 08:05 V Libereckém kraji je další mrazivé ráno, na Jizerce spadly teploty pod minus 26 stupňů Celsia. Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).