reklama

Modernizace Ústavu chirurgie ruky začne nejdříve na podzim, čekalo se na dotaci

11. 1. 2019
Modernizace Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku začne nejdřív letos na podzim. ČTK to řekla ředitelka ústavu Marcela Škodová. Podle dřívějších plánů už měla být v té době hotová, za zpožděním je čekání na přislíbenou šedesátimilionovou dotaci od ministerstva zdravotnictví. Potvrzení o registraci akce z ministerstva dostal ústav podle ředitelky až v závěru minulého roku. "Teď budeme žádat schválení zadávací dokumentace, abychom mohli soutěžit. Potom nám musí ministerstvo schválit vysoutěženého dodavatele a pak třeba začneme stavět," uvedla Škodová.
Modernizace Ústavu chirurgie ruky začne nejdříve na podzim, čekalo se na dotaci
Ilustrační foto

Městská nemocnice ve Vysokém je specializovaným pracovištěm, kde už více než 40 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Mimo jiné tam operovali i pořezané prsty tenistky Petry Kvitové.

Peníze měl sice ústav slíbené už více než před rokem, předchozí dotační program ale ministerstvo zdravotnictví zrušilo. Loni v březnu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) při návštěvě Libereckého kraje znovu přislíbil, že peníze na modernizaci ústav dostane. Podle Škodové doufali, že se podaří žádost vyřídit během loňského roku, aby mohli začít stavět letos na jaře.

Podle serveru seznamzpravy.cz je za zpožděním ministerstvo zdravotnictví, které to ale v reakci odmítlo. "Ministerstvo zdravotnictví tak poskytlo k investiční akci rekonstrukce ústavu chirurgie ruky maximální součinnost, po obdržení řádné žádosti došlo neprodleně k registraci dané akce a v žádném případě nijak nezdržovalo poskytnutí dotace," uvedlo ministerstvo na svém webu. Vojtěch loni ve Vysokém ale řekl, že ministerstvo vypíše novou výzvu do několika týdnů. Žádosti však bylo možné předkládat až od poloviny září.

Když nenastanou komplikace, modernizace podle Škodové začne nejdřív na podzim. "Jsme na horách, tak nevíme, do čeho se budeme moci pustit, protože jsme předpokládali, že začneme na jaře, abychom měli celou letní stavební sezonu. Přes zimu jsme chtěli dělat vnitřky a další léto by se to dodělalo. Když ale začneme s nějakou přípravnou prací na podzim, tak to určitě nepůjde v tomto harmonogramu," uvedla Škodová. Obává se i toho, zda se na vytíženém stavebním trhu přihlásí nějaké firmy do soutěže o tuto zakázku a jaká bude výsledná cena. Při přípravě projektu se počítalo s částkou asi 83 milionů korun, ceny stavebních prací ale od té doby znatelně stouply. Na modernizace přispěje vedle ministerstva ještě čtyřmi miliony Liberecký kraj, zbytek bude hradit nemocnice. Nové prostory by měly být k dispozici nejpozději v roce 2022.

Cílem projektu je zvýšit kapacitu, která přestává stačit. Počítá se s výstavbou nového pavilonu E se 14 dvoulůžkovými pokoji, modernizaci by měl prodělat i lůžkový pavilon B, ale také například kuchyně. Nemocnice chce také vybudovat nový malý sál pro zvýšení počtu výkonů. Ročně je ve Vysokém hospitalizováno skoro 4000 pacientů, ambulantně lékaři ošetří dalších 24.000 lidí. Velkou část představuje ošetření dětí.

čtk
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).