Cestování mezi oběma sousedícími městy bylo celé dva dlouhé roky peklo. Zvlášť loni v srpnu, když vedení radnice na popud populistického náměstka primátora Jana Korytáře ze Změny nechalo svévolně uzavřít ještě Zvolenskou ulici kolem liberecké přehrady, což byla jedna z náhradních tras. Ve snaze získat laciné politické body Korytář nechal po, do té doby průjezdném břehu přehrady, korzovat hrstky lidí a cyklistů. A přitom na protějším břehu harcovské vodní nádrže, který je pro motoristy odjakživa tabu, dodnes straší zákazové značky, jež vjezd kolařům, kteří respektují dopravní značení, zakazují. Ukázkový Kocourkov.
V loňském létě měl Liberec alias Kocourkov nad Nisou i tuto podobu. Letos na konci května se tu dějí ještě daleko divnější věci. V plné koncentraci se to vždycky ukáže na jednání libereckých zastupitelů, které zpravidla připadne na poslední čtvrtek v měsíci. V předsednictvu vedle sebe sedí uvolnění radní, kteří si jdou už dlouhé měsíce po krku a nenávidí se v přímém přenosu. To musí být očistec!
Květnové zastupitelstvo hned zpočátku zmrazil jablonecký primátor Petr Beitl (ODS), který přijel voleným zástupcům Liberečanů oznámit, že se Jablonec s Libercem vysoce pravděpodobně sejdou u soudu. Jablonec se totiž bude domáhat vydání předběžného opatření, aby nebyly zapsány změny, jež schválila poslední valná hromada společného Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce. Liberec silou svého podílu v dopravním podniku obchodního partnera zcela převálcoval a prosadil změny v představenstvu i v dozorčí radě. V představenstvu zasednou tři najatí manažeři v dozorčí radě politici. ZDE.
To Jablonec nelibě nesl od začátku a nyní si našel dlouhý bič. Obávám se, že se nad společným dopravcem notně smráká a vedení sousedního města už stříhá metr. Do konce smluvního vztahu mnoho času nezbývá. Do budoucna jde samozřejmě jen o tramvajovou trať spojující sousedy. Na ní mají zájem obě města a budou se muset nějak dohodnout. Naštěstí jsou komunální volby na dohled, takže existuje reálná naděje, že si nové radniční reprezentace už nebudou, možná, počínat jako slon v porcelánu. A pak tu máme tu novou silnici přes Rýnovice a Kunratice. Jako pojistku pro případ, že by k dohodě o tramvajích nedošlo. Třípruh pojme velké množství autobusů.
Píšu „možná“ proto, že se po podzimních volbách může ledacos ještě zkomplikovat. Stačí, aby v Jablonci uzmuli moc podobní amatéři, jací aktuálně vládnou v Liberci a pod Ještědem se z nějakého neznámého důvodu nijak zásadně nepřepřáhlo. Pak se problém ještě prohloubí.
Ale nepředbíhejme.
V končícím týdnu zveřejnily své kandidáty a představy o fungování krajského města další volební subjekty, chcete-li seskupení. Rozklížená Změna bude mít svoje béčko se zkratkou LOL, v němž figuruje Zuzana Kocumová a Jaromír Baxa, někdejší opory Korytářovy party. Vlastní cestou si ale nové uskupení reprezentované provařenými politickými obličeji jde jen zdánlivě. Podle všech „signálů“ má fungovat jako clona Změny, protože ta potřebuje mediálně rozmělnit fakt, že ve vedení stotisícového města shořela jak papír. Usuzuje se, že když bude nejhůř, svede se nějaký ten neúspěch Změny na odpadlíky. Změna tak bude moci prezentovat jen svoje, pro našince nepatrné, leč v jejím podání kolosální úspěchy.
Starostové pozvali na kandidátku lidovce a topkaře. Posílí je i bývalý změnař/zelený Ivan Langr, nynější náměstek primátora. A na toho se Změna zaměřila. Ví úplně přesně, kdo za její neúspěch může nejvíc. A přitom Langr patří k tomu lepšímu, co za Změnu na radnici sedí. Trochu se mu nepovedl úvod, kdy chtěl na rodiče prvňáků, kteří jim, ve snaze dostat je na dobrou školu, změnili trvalé bydliště, posílat sociálku. Z toho byl velký poprask, ale nakonec se řešení, ostatně jako každý rok předtím, našlo. Letos se dokonce nemuselo ani mezi adepty školní docházky losovat. Na dobrých adresách se otevřela ještě jedna první třída. Jak prosté.
Změna po Langrovi střílí „ostrými“, když jej na svých propagandistických kanálech napadá, že pomáhá primátorovi prosazovat výstavbu nových bytových projektů. Spíše staronových. Na papíře totiž ty objekty existují už dlouhé roky, jen se zasekla jejich realizace. Nyní je ale nejvyšší čas začít. Skončila ekonomická krize, je velký hlad po nových bytech a jejich nedostatek šroubuje do nebe ceny nemovitostí i pronájmy. Je proto víc než dobře, že se Langr přidal k té části rady města, která se, bohužel až na sklonku volebního období, rozhodla zazimované projekty odbrzdit. Ožije tak nejedno nevzhledné zákoutí krajského města a psi z okolí budou muset močit jinde.
Schválně se moc nezabývám průběhem libereckého zastupitelstva, protože bylo natolik výživné, že je nesmírně složité vybrat ke komentování jen pár bodů. Doporučuji pustit si záznam ZDE. Trvá bezmála šest hodin. Jeden moment ale to liberecké „obludárium“ o pár hlav převýšil. To když náměstek primátora Jan Korytář hlasitě zafilozofoval, že SLK se vlastně díky tomu, že se na jejich kandidátce objevil bývalý změnař Langr, stala součástí koalice. Nemyslím si o Janu Korytářovi mnoho pozitivního, ale tato tupost je nehodná autora.
Když začal Langra vyzývat, aby vrátil funkci náměstka, jíž získal díky Změně, bylo to už hodně přes čáru. Zřejmě mu uniklo, že další komunální volby jsou až v říjnu a Langrův mandát zastupitele i uvolněná funkce se váží k současnému volebnímu období. Logiku by to mělo snad jen v normálně fungující koalici, kde by se nehodný náměstek společnými silami koaličních stran odvolal a šmytec.
Jenže my máme v Liberci rok a půl vypovězenou koalici a všechny snahy o její rekonstrukci ztroskotaly. To proto, že přidat se k jedné či druhé „partaji“ znamená vykopat si politický hrob. A samohrobníci v zastupitelstvu nesedí. Proto všichni uvolnění radní, včetně Jana Korytáře, sedí na pozicích, v nichž už dávno nemají co pohledávat. Nikdy své dobře honorované funkce nedali k dispozici a drží se svých židlí, sekretariátů a prebend jak nevábná hmota košile. Je tudíž nemístné a komické, když jeden, co tam nemá co dělat, vyzývá druhého, co tam nemá co dělat, aby odešel. Korytář každopádně ztrácí glanc.
A aby byl výčet oznámených kandidatur kompletní, je třeba opustit Liberec alias Kocourkov nad Nisou: Jedničkou českolipské kandidátky ANO se stala statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. To je trochu překvapující, protože Volfová má angažmá na kraji a v případě úspěchu v komunále, což se vzhledem k síle Babišova hnutí vůbec nedá vyloučit, bude muset řešit, co dál. Dvě uvolněné funkce sotva zvládne. I když… U ANO plného supermanů v makání a slibování je možné všechno. To bych už ale zabíhala do velké politiky.
Otočili jsme na šestý list letošního kalendáře. Červen začal oslavou Dne dětí a skončí posledním školním předprázdninovým zvoněním. O kalendáři se záměrně zmiňuji proto, abych mohla navázat, že v roce, kdy si republika připomíná sté výročí vzniku samostatného československého státu, získal Liberecký kraj jednu neobvyklou cenu. Vydal totiž k tomuto jubileu netradiční nástěnný kalendář, za který v celostátní soutěži s názvem Kalendář 2018 obdržel 1. místo v kategorii Podpora cestovního ruchu.
Vida, končíme pozitivně. Hezký víkend.