reklama

Expozice na Dlaskově statku přibližuje běžný rok hospodáře

1. 4. 2018
Běžný rok hospodáře přibližuje čerstvě otevřená expozice na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova. Věnovaná je i obyčejům a obřadům spojených s ročními obdobími. V průběhu roku se proto expozice ještě třikrát změní, řekla dnes ČTK ředitelka muzea v Turnově Vladimíra Jakouběová. Dlaskův statek, který je národní kulturní památkou, je součástí muzea. "První vytvořená expozice je věnovaná zahájení zemědělských prací a agrárním obyčejům, které je provázely," řekla Jakouběová.
Expozice na Dlaskově statku přibližuje běžný rok hospodáře
archivní foto

Expozice bude v této podobě asi dva měsíce, další bude spojená s Letnicí neboli svatodušními svátky, podzimní se žněmi a posvícením a zimní s obdobím Vánoc. Při vytváření expozice podle Jakouběové vycházeli ze zápisků sedláka a písmáka Josefa Dlaska, po němž nese statek jméno. "Z jeho zápisků čerpáme informace, které plodiny zde sázeli, jak probíhaly zemědělské práce a jakým způsobem hnojili v polovině 19. století," uvedla Jakouběová. Jako základní hnojivo se tehdy používal hnůj a chlévská mrva, Dlask využíval i vápno. "Hodně se používaly i třeba kopřivy k ochraně některých druhů zeleniny," dodala Jakouběová. Expozice má být i osvětou, jak lze využít zapomenuté postupy při hnojení přírodními produkty.

Na statku se pěstovaly všechny základní potraviny včetně brambor, které tehdy ještě nebyly na českých polích běžné. Málokdo dnes ví, že Dlask pěstoval i len. "Pod statkem jsou dodnes mokřiny, kde len máčeli," dodala ředitelka. Dlask podle ní vynikal i v sadařství. "Byl v tomto směru poměrně výjimečným hospodářem, protože zaváděl i nové odrůdy," dodala. Ovocné sady se nezachovaly. Na jejich místě je parkoviště pod roubeným statkem, jenž patří k nejvýznačnějším památkám lidové architektury na severu Čech.

Expozice na statku se v současné podobě zaměřuje i na Velikonoce, právě v tomto období totiž za Dlaska obvykle začínaly zemědělské práce. Ve světnici v přízemí jsou proto prezentované přípravné práce spojené s pečením mazanců, devítipodlahových bab či velikonočních ptáčků. "V patře je pak expozice, která prezentuje úkony na Boží hod velikonoční, to znamená třeba svěcení pečiva a dalšího jídla, které se nosilo do kostela na mši. V zadní komoře pak máme ukázku, jak vypadala koleda na Červené pondělí. Co vše musela děvčata absolvovat při pomlázce a jaká byla úloha mládenců," uvedla ředitelka muzea.

Velikonoční obřad se podle ní týkal i hospodářských zvířat. Hospodyně s pomlázkou prvního mládence, který přišel na statek, vyšlehala všechna zvířata, aby se omladila. "Velikonočním vajíčkem se také koulelo po hřbetě zvířat, aby získala z vejce životodárnou sílu," dodala. Obřady doprovázely i zahájení prací na poli. "Když se oralo pole, které se mělo zasít, tak se do brázdy vkládalo vajíčko," nastínila Jakouběová. První brázda se kropila věchýtkou slámy ze svěcené vody, pro niž se chodilo do kostela na Bílou sobotu. Oráč také nesměl po celou dobu setí první brázdy promluvit, aby se nenarušil proces, kdy se zrno vkládá do zeminy.

čtk
silnice
23. 10. 2018 16:32 Na Frýdlantsku skončila obnova silnic za více než 200 mil. Kč. V rámci česko-polského projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha obnovou prošlo 23 km.
bus turnov
23. 10. 2018 15:14 Turnov část autobusového nádraží upravil na parkoviště pro auta, v provozu bude od středy. Jde o náhradu za zmenšenou kapacitu centrálního parkoviště.
cimbál
23. 10. 2018 14:44 Koncert Jožky Černého s cimbálovkou se uskuteční ve středu 31. 10.od 18.00 hodin ve velkém sále Lidových sadů. Do Liberce zavítá u příležitosti Ukončení Měsíce seniorů.
soud
23. 10. 2018 13:11 V Liberci pokračoval soud s mužem (23), který loni zabil v České Lípě dva lidi bez domova. Někteří svědci uvedli, že se tím chlubil, ale nevěřili mu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).