reklama

Japonsko pětkrát zatleskalo Beránkovi, který spadl z nebe

1. 3. 2018
Poprvé ve své historii se Naivní divadlo představilo v Zemi vycházejícího slunce – v Japonsku. Během necelého týdne tam část souboru sehrála celkem pět repríz nonverbální inscenace pro nejmenší diváky, O beránkovi, který spadl z nebe.
Japonsko pětkrát zatleskalo Beránkovi, který spadl z nebe
Foto z Japonska: ND

Tato inscenace (autor: Fred Rodrian – Vít Peřina a kol., režie: Michaela Homolová, výprava: Robert Smolík) nasbírala od premiéry dlouhou řadu ocenění, včetně ceny ERIK udělované nejlepší české loutkové inscenaci sezóny. I díky tomu, že pracuje s minimem textu, je srozumitelná nejen dětem ve věku kolem dvou let, ale především divákům po celém světě. Naivní divadlo ji odehrálo již ve většině evropských zemí, ale také v USA či Izraeli.

Jak je to možné? Především proto, že si řada organizátorů stále více uvědomuje nutnost kvalitní divadelní nabídky a pozitivního ovlivňování již od nejmenších dětských diváků. Neváhá proto vynaložit spoustu sil a energie na získání prostředků právě pro podobné produkce. To bylo také hlavním motorem společné dohody, kdy česká strana slíbila hradit pro soubor NDL cestovní náklady do Japonska, včetně transportu dekorací a loutek. Mezinárodní loutkářské centrum v Iidě, které je zároveň sídlem UNIMA Japan, pak mělo na starost celou organizaci pobytu v Japonsku, včetně úhrady honoráře, technického zajištění světelného parku, ubytování, dopravy a péče o soubor NDL. Reakce oslovených subjektů na české straně s žádostí o podporu cestovních nákladů byla mimořádně pozitivní. Díky Městu Liberec (které je pro japonskou stranu předmětem uctivého obdivu za svůj vztah k NDL i mezinárodnímu festivalu MATEŘINKA), MK ČR a Libereckému kraji bylo již loni v létě zřejmé, že se cesta může uskutečnit.

Kromě loutkového divadla ve dvoumilionovém městě Iida (v prefektuře Nagano) viděli diváci „Beránka“ také v Ósace a v Kisarazú. Všech pět japonských repríz bylo doslova napěchováno dětskými i dospělými diváky. Ti ocenili nejen kvalitu představení, ale také skutečnost, že hrající režisérka Michaela Homolová nastudovala svoje repliky v japonštině.

Mezinárodní loutkářské centrum ve městě Iida (Iida Puppet Center) je nejdůležitějším loutkářským střediskem v Japonsku, financovaným z prostředků města Iida,  a pozvání bylo pro NDL velkou poctou.

Krátce po návratu z Japonska čeká inscenaci O beránkovi, který spadl z nebe ještě turné po západním Německu, před Velikonoci se NDL pro změnu představí ve francouzské Remeši – s inscenacemi Čechy leží u moře a Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých.

TZ ND
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).