reklama

Kadeřnice Nečesaného krátce po činu poznala, on to odmítl

6. 11. 2017
Videozáznam, v němž popisuje pachatele kadeřnice napadená v Hořicích, dnes přehrál hradecký krajský soud, který se případem opětovně zabývá. Z pokusu o vraždu kadeřnice je obžalován Lukáš Nečesaný, který vinu odmítá. Videozáznam z výslechu poškozené policie pořídila pět dní po činu. Ženu, kterou napadl pachatel 21. února 2013 v kadeřnictví, kamera snímala na lůžku ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Výslechu byla přítomna soudkyně, ošetřující lékařka a státní zástupce a vedl ho vrchní komisař krajské policie Milan Jušta.
Kadeřnice Nečesaného krátce po činu  poznala, on to odmítl
Ilustrační foto

"Stál (pachatel) na chodbě a z ničeho nic mi začal bušit do hlavy klackem," řekla poškozená a rukama ukázala rozměr klacku, asi o velikosti 30 centimetrů. "Mohlo být asi pět hodin," uvedla.

Na otázku, kdo byl poslední zákazník, odpověděla, že žena s dítětem. "Pak přišel ten, co mě napadl. Byl vysoký asi 160 až 170 cm, hubený, měl tmavé vlasy, brýle neměl. Mohlo mu být 16 nebo 17 let. Poznala bych ho," uvedla.

Na videozáznamu je zachycena i rekognice, při které policista předložil zraněné ženě fotografie několika mužů. Na každé straně byly dvě fotografie. Podle přítomných v nemocničním pokoji v prvním albu označila Nečesaného za pachatele, ale ve druhém, v němž byly stejné snímky v jiném pořadí, nikoli.

Svědectví kadeřnice je klíčové, protože na místě činu žádný svědek nebyl. U hradeckého krajského soudu opakovaně veřejně označila za pachatele Nečesaného. Obhajoba její výpovědi zpochybnila s odkazem na ztrátu paměti, kterou trpěla po činu, a na to, že údajně byla pod vlivem vyšetřujících policistů. To však nebylo prokázáno.  

Lukáš Nečesaný dnes znovu vinu odmítl a okomentoval záznam. "Podle mého názoru mě paní poškozená neoznačila. Na otázku, jestli jsem to já, odpověděla, že to nejsem já. Potvrzuje to mojí nevinu, na které trvám," řekl Nečesaný.

Hlavní líčení bude pokračovat i ve středu výslechem znalců a dalších svědků. Rozsudek se neočekává.

Detektiv, který vyšetřoval kauzu L. Nečesaného, odmítl manipulace

Detektiv Milan Jušta, který vyšetřoval pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích, dnes u soudu odmítl, že by manipuloval s důkazy v neprospěch Lukáše Nečesaného. Žena, která o zmanipulování hovořila, bývala Juštovou milenkou. Podle Jušty dostala za svoji výpověď zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila. Nečesaný, který je z pokusu o vraždu obviněn, vinu odmítá.

Jušta je považován za elitního detektiva hradeckého krajského policejního ředitelství. V minulosti vyšetřoval například kauzu heparinového vraha Petra Zelenky. Kriminalista při vyšetřování hořického případu působil jako vrchní komisař.

"Není pravda, že bych manipuloval s důkazy v neprospěch obžalovaného," uvedl dnes Jušta. Nejvyšší soud nařídil jeho výslech i kvůli tomu, aby vysvětlil svůj vztah k Janě T., které měl říci, že zmanipuloval důkazy v neprospěch Nečesaného. "Byla to moje milenka. Bylo to v období 2015. V roce 2013, kdy jsem vyšetřoval tento případ, jsem ji ale ještě neznal," řekl Jušta. "Žádné nepřátelství mezi námi nevzniklo," řekl Jušta na dotaz soudu, jestli se s Janou T. dostal do konfliktu. Podle Jušty prý dostala za svoji výpověď zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila.

Jušta byl také soudem dotázán na důvody poskytnutí ochrany napadené kadeřnice, což kritizuje obhajoba. "Ochrana jí byla poskytnuta, aby byla chráněna před útoky zvenčí, před osobami blízkými obžalovanému. V té době byl obžalovaný ve vazbě," uvedl Jušta. Obhájci tvrdí, že policie postupovala hodně nestandardním způsobem, že docházelo k ovlivňování poškozené, která prý vypovídá účelově. Krátkodobou ochranou napadené ženy se zabývala i Generální inspekce policejních sboru (GIPS), která však žádné pochybení nezjistila. Vyvrátila i další podezření z možného pochybení policistů.

čtk
fotbal
10. 12. 2018 20:05 Fotbalová liga: Liberec - Opava 1:2 (15. Potočný - 6. Janetzký, 84. Simerský). Domácí hráli od 80. minuty v oslabení bez vyloučeného Ševčíka.
semily
10. 12. 2018 19:04 Semily zahájí rok 2019 jako už tradičně s rozpočtovým provizoriem. Rozpočet sestavuje radnice až počátkem roku se znalostí zůstatků na účtech města.
silnice
10. 12. 2018 18:05 Nejdřív v roce 2022 využijí řidiči v Liberci silnici, jež má odlehčit dopravě v centru města. Výstavba tzv. Nové Pastýřské si vyžádá asi 60 mil. Kč.
otrava
10. 12. 2018 17:05 V nemocnici v Liberci zůstává poslední z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant. Je stále ve vážném stavu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).