reklama

Lázně Libverda zahájily sezonu, investovaly kolem 20 mil. Kč

13. 5. 2018
Svěcením Kristiánova pramene začala dnes symbolicky v Lázních Libverda v podhůří Jizerských hor hlavní část sezony. Lidé v dobových kostýmech ve stylu první republiky si připomněli nejen její vznik, ale i dobu rozkvětu místního lázeňství, na kterou se nyní snaží navázat. Letos lázně investovaly hlavně do zlepšení kvality ubytování a léčebného zařízení, do léta by ještě dva lázeňské domy měly mít novou fasádu. Investice jsou řádově za 20 milionů korun, řekla ČTK generální ředitelka Spa resort Libverda Vladana Horáková.
Lázně Libverda zahájily sezonu, investovaly kolem 20 mil. Kč
Ilustrační foto

Změnu zaznamenala také dvorana Kristiánova pramene. "Je nově vymalovaná, vyzdobená a umístili jsme tam i velkoformátovou původní fotografii, která ukazuje, jak dvorana kdysi vypadala," uvedla. Podle ní byl upraven i místní meteorologický sloup, v plánu je úprava pítka ve dvoraně.

První zmínky o léčivých účincích zdejších pramenů jsou ze 14. století, historie lázní sahá k roku 1860 a je spjata se šlechtickým rodem Clam-Gallasů, kteří lázně založili. "My jsme se letos hodně ohlédli do historie a navázali jsme na tradici rozvoje lázeňství z přelomu století až k éře první republiky. Proto jsme některým budovám vraceli jejich původní názvy," uvedla Horáková. Například hotel Labská, pojmenovaný po rekreačním odborovém zařízení ČS Plavby Labsko-Oderské, se navrátil k původnímu jménu Lesní Zátiší (Waldesruh). Zámeček Frýdlant dostal svůj někdejší název Villa Friedland a centrální restaurant lázní nově nese jméno po zakladatelském rodu - Clam-Gallasův Palác. V dobách socialistického lázeňství byl známý jako jídelna Ostrava. "Toto gastronomické centrum lázní bylo vloni zrekonstruováno za 30 milionů korun," dodala ředitelka.

V plánech do budoucna je rekonstrukce památkově chráněné kolonády, vydané stavební povolení k opravě je na nejstarší dům Lázní Libverda, takzvaný Dům u Turka. "Díky svému centrálnímu umístění na kolonádě bychom zde chtěli otevřít krásnou lázeňskou cukrárnu," uvedla Horáková.

Kapacita lázní s třemi prameny, které se používají ke koupelím i pitné kůře, je téměř 600 lůžek v šesti hotelích a penzionech. Největší zájem o pobyty bývá od května do listopadu. "Cíl je celoročně naší kapacitu naplnit na minimálně 70 procent a vyrovnat sezonnost," dodala ředitelka.

Lázně Libverda se specializují na léčbu pohybového ústrojí, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění. Zhruba polovině klientů pobyt platí pojišťovny. "Druhá část klientely sem jezdí na relaxační pobyty, prodloužené víkendy nebo wellness pobyty spojené se sportem," řekla ředitelka. Stále více klientů spojuje ve Spa Resortu Libverda pobyt s cyklistikou. Je zde jedno nástupní místo singltreku. "Oba typy klientely se nevylučují, ale dají se spojit," uvedl starosta obce Jan Pospíšil. Na singltreku je na české a polské straně Jizerských hor asi 80 kilometrů tras, za rok je podle starosty využije kolem 60.000 cyklistů.

čtk
soud
19. 10. 2018 16:05 Liberecký soud obdržel zatím 14 stížností v souvislosti s komunálními volbami. Stěžovatelé napadají volby v deseti obcích včetně Liberce či Jablonce.
bezdomovci
19. 10. 2018 15:05 Bezdomovci v Jablonci nad Nisou přišli o osadu na Prosečském hřebeni. Město ji na žádost Lesů ČR zlikvidovalo. Odvezli odtud čtyři náklaďáky odpadu.
lanovka
19. 10. 2018 14:04 Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci nebude kvůli pravidelné revizi po státním svátku 12 dnů v provozu. Odstávka potrvá od 29. října do 9. listopadu.
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).