reklama

Rekonstrukce přehrady Harcov začne na jaře 2019

8. 2. 2018
Liberecká přehrada se dočká kompletní rekonstrukce. Práce začnou v první polovině příštího roku a potrvají další dva roky. Dojde mimo jiné i k odstranění nánosů z nádrže. „Rekonstrukcí projde samotná hráz a také podloží hráze, vybuduje se štola, ze které budou provedeny injektáže podloží, aby neprosakovala voda. Vybudovány budou, mimo jiné, nové spodní výpusti, upravena bude kaskáda s přelivy. Oprava čeká opěrnou zeď na pravém břehu přehrady,“ vyjmenovává primátor města Liberce Tibor Batthyány.
Rekonstrukce přehrady Harcov začne na jaře 2019
Ilustrační foto

V průběhu prací dojde na částečnou uzavírku komunikace kolem harcovské přehrady a na koruně hráze. Z plánovaných 190 milionů korun náklady na realizaci vzrostly, podle projektu stavby, na 301 milionů korun. Konečná cena za realizaci díla však vzejde z výběrového řízení.

Letos se bude soutěžit zhotovitel opravy hráze liberecké přehrady, a pokud všechno půjde dobře, tak se v dubnu příštího roku s kompletní rekonstrukcí začne,“ uvádí primátor Tibor Batthyány, který o rekonstrukci přehrady jednal s ředitelem závodu v Jablonci nad Nisou, státního podniku Povodí Labe, Bohumilem Pleskačem.

Celá oprava bude hrazena z dotačního titulu Ministerstva zemědělství „Protipovodňová ochrana III“ a spolufinancována Povodím Labe, státním podnikem. Další investiční akci pak bude rekonstrukce vtokového objektu do přehrady. „Celková rekonstrukce vodního díla potrvá dva roky a vyžádá si omezení provozu v bezprostředním okolí přehrady,“ uvádí primátor Tibor Batthyány.

Harcovská přehrada je veřejným prostorem s rekreačním potenciálem. Pozemky statutárního města Liberec přímo navazují na vodní plochu, kde majitelem a správcem pozemků je Povodí Labe, státní podnik. Po celkové rekonstrukci je město Liberec připraveno spolupracovat s Povodím Labe, státním podnikem, na úpravách okolí. Nutné je řešit okolní prostor a úpravy okolí, zejména přerostlé stromy, které by hrozily pádem.

V roce 2016 instalovalo město Liberec pro zlepšení komfortu návštěvníků liberecké přehrady bezpečnější vstupy do vody. Pozinkovaná schodiště se zábradlím stála město 229 tisíc korun,“ připomíná primátor Tibor Batthyány. To původní, žulové, bylo v havarijním stavu. Nová kovová schodiště jsou variabilní a rozebíratelná, aby nenarušila plánované opravy nábřežní zdi a mohla pak být znovu použita.

Spodní část nového schodiště je kotvena a trvale uložena pod hladinou vody. Nové schodiště slouží jako vstup do vody z pláže, a proto nemá ostré hrany, aby nedošlo k poranění osob. Rozměry schodiště jsou na výšku 1600 mm a šířka 2000 mm.

Odkanalizování zástavby podél Harcovského potoka nad přehradou a omezení rizika lokálních povodní jsou cílem projektu, který zajistí čistou vodu v harcovské přehradě. Radní města mu dali zelenou loni v září. Řešit má komplexně nakládání s odpadními vodami na území celého města. Kapacita současné kanalizační sítě je maximálně využita a v mnoha okrajových částech Liberce kanalizace chybí úplně. Město bude na projektu spolupracovat se společnostmi SVS, SČVaK a dalšími subjekty.

MML/Jana Kodymová
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).