reklama

SVS chce posílit zásobování vodou v katastru Hrádku a Chrastavy

14. 9. 2018
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů. Představenstvo už projednalo zadání výběrových řízení na zajištění projektové a inženýrské přípravy. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
SVS chce posílit zásobování vodou v katastru Hrádku a Chrastavy
Ilustrační foto

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. "Hranice dolu by se měla posunout asi na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku. Z výše položených domů pak budou koukat přímo do těžební jámy," řekl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Už dnes podle něj tamní studně vysychají a hraniční potok zcela zmizel.

Kvůli odčerpávání vody ohrožuje chystané rozšíření dolu Turów zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v obcích kolem Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už teď studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborníků bude ještě zhoršovat. Podle odhadů bude do zajištění vody pro zhruba 30.000 obyvatel postižené oblasti třeba investovat kolem miliardy korun, a naplní-li se černé scénáře, stamiliony navíc. Jen SVS vyčíslila náklady na zajištění vody pro regiony Hrádku a Chrastavy, které zásobuje, zhruba na 400 milionů korun.

Severočeská vodárenská chce postižené obce zásobovat vodou z úpravny vody v Machníně u Liberce. To si ale vyžádá nejen rekonstrukci samotné úpravny vody, ale také modernizaci čtyř vrtů, které z podzemí vodu čerpají. Posílit bude nutné také přivaděče z Machnína směrem do Hrádku nad Nisou a posílit vodojem v Chrastavě - Sv. Jan Nový. "Vodojem bude nově rozhodujícím vodojemem v celé severozápadní větvi oblastního vodovodu, ze kterého se bude rozvádět veškerá pitná voda pro zájmovou oblast," doplnil Hladík.

Na projektovou přípravu chce SVS čerpat dotace z programu, který vyhlásilo ministerstvo zemědělství na podporu k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby polského hnědouhelného dolu na české území. K dispozici je tam 60 milionů korun. Severočeská vodárenská společnost a Frýdlantská vodárenská (FVS) odtud mohou na přípravu vybraných opatření získat až 70 procent potřebných peněz. Obce odtud sice peníze čerpat nemohou, SVS se ale s obcemi dohodla na spolupráci při přípravě navazujících projektů, na jejichž dokončení tak bude možné dotace získat.

čtk
zóna
19. 9. 2018 16:05 Liberec chce zavést první tzv. bezdoplatkovou zónu, v niž nově příchozí nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Problematický je dům na Františkově.
textilana
19. 9. 2018 13:05 Pozemky po bývalé Textilaně v centru Liberce získala investiční společnost MEI. Chce tam postavit přes 1000 bytů, kanceláře i podnikatelský inkubátor.
silnice
19. 9. 2018 11:02 Rekonstrukce 7,7 kilometru silnice II. třídy z Turnova na hranici Libereckého kraje začne na jaře 2019. Práce za 206 milionů korun potrvají dva roky.
kašpar
19. 9. 2018 06:38 Benefiční akci na podporu lidí, kteří hledají práci, připravuje na listopad liberecký Kašpar. Začal pro ni získávat tašky, které lidé sami ušijí. Více čtěte ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).