reklama

Žáci z Liberce rozsvítili finský festival City of Light

7. 10. 2018
Do tradičního festivalu v Jyväskylä letos opět vstoupili liberečtí žáci. Na akci, která ročně přivítá desítky tisíc návštěvníků, kateřinští designéři vystavovali tři objekty. Hlavním motivem bylo další využití odpadu. Veřejnost zaujala instalace liberecké dvojice, která upozornila na pozlátko konzumní společnosti.
Žáci z Liberce rozsvítili finský festival City of Light
Foto: Jan Pavlů

Do Finska se designéři z Kateřinek vydali na stáž. „Podzimní skupinu jsme schválně vyslali v termínu festivalu City of Light, protože jsme se s našimi partnery dohodli, že by bylo pěkné, aby opět mohli vystavovat svoje díla. Naše žáky vedeme k odpovědnosti vůči životnímu prostředí, takže se nám letošní téma znovuvyužití odpadu velmi líbilo. To, co žáci vytvořili, bychom si nejradši nechali poslat do Česka. Díla by bylo pěkné vystavit i v Liberci,“ říká k projektu stáží Erasmus+ Václav Tichý, ředitel Střední školy designu interiéru Kateřinky – Liberec.

Využijte stará okna!

Celkem osm žáků z liberecké školy se ve Finsku mělo naučit pracovat s prostorem a vytvořit designové objekty pro použití v interiéru. Zadání znělo: využít stará tovární okna. Dva autorské týmy tak učinily. Duo budoucích designérů Aneta Mokrošová a Anton Yablonskyy se ale vydalo jinou cestou. „Našli jsme ve finské škole dvě poničené polokoule. Hned nás zaujaly. Tvarem i barvou. Připomnělo nám to poničenou Zemi. Takže jsem se rozhodli využít šance na nové oživení tohoto materiálu. Náš vzkaz je jasný – nechceme odpad! Za pozlátkem naší moderní civilizace je totiž spousta temného pozadí,“ dodávají oba žáci. Týmy, které využily stará okna továrny, se věnovaly symbolice cesty v případě světelné věže nebo kontrastu velkého předmětu, který ale může být zároveň lehký a povznášející, což byla hlavní myšlenka objektu s názvem Fuga.

Festival City of Light ročně navštíví téměř sto tisíc návštěvníků. „Jyväskylä je důležité město středního Finska a tato akce tam má patřičný zvuk. Je to pro nás – a myslím, že i pro celý Liberec – nesmírná čest, že na tak prestižní akci mohou naši žáci vystavovat. Navíc se naučili spoustu nových věcí, což se jim bude hodit hlavně v budoucnu při práci pro jejich zákazníky,“ doplňuje Tichý.

Do Finska jeli žáci díky programu Erasmus+, který je určen pro střední odborné školy. Finance z projektu deSIGN2 tak posloužily k úhradě cesty i pobytu ve Finsku. „Což je velmi podstatné, protože bez finančního přispění Evropské komise by naši žáci takový projekt sami nemohli financovat. Náklady na život ve Skandinávii jsou přeci jen odlišné od těch našich,“ uzavírá Tichý.

TZ/Jan Pavlů
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
tygři soud
18. 2. 2019 13:00 V Č. Lípě výslechy svědků pokračoval soud v případě nelegálního zabíjení tygrů. Veterináři někdy úhyn u Berouska potvrzovali, i když zvířata neviděli.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).