reklama

Krajský Festival vědy a techniky má motivovat talentované žáky

1. 4. 2018
V budově Krajského úřadu Libereckého kraje se uskutečnilo krajské kolo 2. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež. Celkem 48 žáků a studentů základních a středních škol se snažilo představit a obhájit své projekty v kategorii Junior a Středoškolák. Nominaci k účasti na krátkodobé zahraniční stáži ve Francii získalo 11 autorů v kategorii Středoškolák a 20 autorů v kategorii Junior. Do celorepublikového finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2018 byly nominovány čtyři projekty.
Krajský Festival vědy a techniky má motivovat talentované žáky
Ilustrační foto je z liberecké iQlandie

„Liberecký kraj se snaží podporovat projekty zaměřené na rozvoj tvořivosti a technického vzdělávání žáků, neboť praxe stále více ukazuje na nedostatek odborníků v technických oborech. Právě tato soutěž pomáhá studentům rozvíjet své dovednosti a především posílit jejich zájem o technické vzdělávání. Poděkování tak patří nejen organizátorům, ale i pedagogům a ostatním zástupcům škol za jejich aktivitu a práci s žáky při přípravě projektů,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.  

 Celkem 26 žáků ze čtyř základních škol a střediska pro volný čas dětí a mládeže prezentovalo 12 projektů v kategorii Junior. Dalších 18 projektů pak představilo 22 studentů z pěti středních škol v kategorii Středoškolák. Témata byla různá: např. Lety do vesmíru, Stavba trikoptéry, Dynamika lidského oka, 5-osé obrábění průmyslovým robotem, 3D tisk, ale třeba i Péče o psa s diabetem.

 Hodnocení projektů se ujali odborníci z praxe, zástupci Nadace Jablotron, IQLandia, Denso, KHK Liberec, DDM Vikýř Jablonec nad Nisou a středních odborných škol. Komise hodnotila především obsahovou kvalitu projektu, zpracování posteru, ale rovněž prezentační dovednosti a návaznost projektu na další aktivity.

 Na základě rozhodnutí odborné komise byly do celorepublikového finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2018 nominovány celkem čtyři práce:

-       „Stavba trikoptéry 2“, autor Jan Plachý ze Střední průmyslové školy v České Lípě,

-       „3D tisk“, autor Marek Plch rovněž ze SPŠ v České Lípě,

-       „Bezdrátové nabíjení elektromobilu“, autor Jiří Kočí, SPŠ SE a VOŠ Liberec, práce vznikla ve spolupráci se SPŠ technickou v Jablonci nad Nisou,

-       „Plně automatizované, programovatelné, inkubační zařízení“, autor Jiří Hanzl ze Střední školy a Mateřské školy, Na Bojišti, Liberec.

 Cílem soutěže je motivovat talentované žáky základních a středních škol k odhalování a rozvíjení tvůrčích schopností prostřednictvím řešení konkrétních vědeckých a technických projektů. Soutěž realizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s. ve spolupráci s Libereckým krajem a Nadací JABLOTRON, a to v rámci projektu Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Libereckém kraji. Festival je podporován také Krajskou hospodářskou komorou Liberec, která se podílí především na spojení teorie s praxí zapojením zaměstnavatelů do hodnocení projektů mladých autorů. Festival probíhá také v Pardubickém kraji.

 

LK/Filip Trdla
silnice
23. 10. 2018 16:32 Na Frýdlantsku skončila obnova silnic za více než 200 mil. Kč. V rámci česko-polského projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha obnovou prošlo 23 km.
bus turnov
23. 10. 2018 15:14 Turnov část autobusového nádraží upravil na parkoviště pro auta, v provozu bude od středy. Jde o náhradu za zmenšenou kapacitu centrálního parkoviště.
cimbál
23. 10. 2018 14:44 Koncert Jožky Černého s cimbálovkou se uskuteční ve středu 31. 10.od 18.00 hodin ve velkém sále Lidových sadů. Do Liberce zavítá u příležitosti Ukončení Měsíce seniorů.
soud
23. 10. 2018 13:11 V Liberci pokračoval soud s mužem (23), který loni zabil v České Lípě dva lidi bez domova. Někteří svědci uvedli, že se tím chlubil, ale nevěřili mu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).