reklama

Práce na sarkofágu pro dánskou královnu trvala sedm let

2. 5. 2018
Téměř sedm let práce obnášela výroba skleněného objektu, který je součástí sarkofágu pro dánskou královskou rodinu. Čtyřtunové dílo vzniklo v Pelechově u Železného Brodu ve studiu, které provozuje přední český výtvarník a sklář Zdeněk Lhotský. Na začátku letošního dubna byla socha instalována do krypty v katedrále ve městě Roskilde. Lhotský ČTK řekl, že prestižní zakázka pro něj byla mezníkem v jeho tvorbě. Jako velké uznání vnímá to, že autor práci původně bez úspěchu zadával několik let hutím v Japonsku, Číně a USA, až doputoval do vesnice na Jablonecku.
Práce na sarkofágu pro dánskou královnu trvala sedm let
Ilustrační foto

Sarkofág vznikl podle návrhu předního dánského sochaře Bjorna Norgaarda a na výrobě se podíleli kromě Lhotského a pražských cizelérů z firmy Karla Holuba ještě Dánové a Italové. Proces trval déle než 15 let. Záměrem bylo vytvořit moderní sochu pro památku dánské královny Margrethe II. Nejnáročnější byla právě výroba skleněných částí. Ve skleněném oválu je vymodelován prázdný prostor pro dvě postavy panovníků v životní velikosti. Chybějící postavy ve skle symbolizují prázdnotu moci.

Pelechovská huť si na broušení a dokončení sochy dokonce přistavěla samostatný objekt. Na výrobě se podílelo 14 lidí. Čtyřtunová socha je ze šesti skleněných kusů. "Před pěti lety jsme vyrobili pětinový model a já prosadil, aby to bylo ze šesti kusů, což se ukázalo jako šťastný nápad," uvedl Lhotský. "Není to komplikované na tavbu, ale na pasování a manipulaci," dodal. Každý kus měl po utavení zhruba 900 kilogramů, z nichž se 200 kilogramů odřezalo. Po utavení musel každý z kusů zůstat tři a půl měsíce v peci, aby dostatečně vychladl a neměl vnitřní pnutí.

Čtyřtunový skleněný objekt stojí na třech kamenných pilířích. Jejich materiál pochází z různých míst ostrovní říše - vytěžen byl v Grónsku, na Faerských ostrovech a v Jutsku. Skleněnou část nese šest sloních hlav z ryzího stříbra odlitých v Itálii. Stříbrné fazety, které rámují skleněné bloky, jsou z Prahy. Bronzové heraldické symboly na vrchu objektu odlila dánská huť, jsou pokryté plátkovým zlatem.

Velkým překvapením pro jednašedesátiletého českého výtvarníka bylo, že královna Margrethe II. vyjádřila přání sejít se se všemi tvůrci. "Setrvala s námi u stolu asi deset minut, vypili jsme skleničku šampaňského," popsal Lhotský setkání v katedrále. V katedrále byla od 15. století pohřbena řada dánských panovníků, včetně rodičů i prarodičů současné královny, která nedávno oslavila 78. narozeniny. Náhrobek si objednala už v roce 2003. Ve skleněném oválu je postava její a jejího manžela, prince Henrika, který letos zemřel. Princ si před smrtí přál, aby jeho popel byl uložen zčásti v soukromé zahradě zámku Fredensborg a zčásti rozprášen do moře. Toto přání podle Lhotského na chvíli vyvolalo otazníky, co s dílem dál.

Lhotského nyní čeká práce na menších věcech a výstava jeho tvorby v jabloneckém muzeu skla a bižuterie. Další zakázky podle něj přijdou. "Svět to na nás zkouší. Prosluli jsme jako výrobci velkých věcí," pousmál se.

Lhotský je umělec širokého záběru. Jeho výtvarná činnost se kromě tavených skleněných plastik soustředí na sklářský design, vitráže, kresby, grafiky či realizace do architektury. Po studiu v ateliéru profesora Stanislava Libenského stál u zrodu výtvarné skupiny Tvrdohlaví.

čtk
koalice
17. 10. 2018 11:04 Jednání o vzniku široké koalice čtyř stran v Liberci ztroskotala hned na začátku. Liberec otevřený lidem trvá na tom, že nebude v jedné koalici s ODS.
nd
17. 10. 2018 06:29 Naivní divadlo v Liberci pořádá od 18. října 2018 ve foyeru výstavu grafik Vladimíra Komárka. Výstava potrvá v prostorách divadla do konce roku.
čtyřkolka
17. 10. 2018 06:20 Třicetiletý řidič se pod vlivem alkoholu (2,40 promile) převrátil na kruhovém objezdu v Jenišovicích na čtyřkolce a zůstal ležet zaklíněný pod ní.
javorník
16. 10. 2018 15:02 Všesportovní areál Obří sud Javorník hledá strategického partnera. Majoritní vlastník věří, že to vyřeší finanční problémy. Firma je v insolvenci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).