"V současné době máme jen dvě meteohlásky v Horním Polubném a ve Studenci na Semilsku, další by měly přibýt po celém kraji," řekl Pieter. Případnou námrazu a další parametry chce kraj sledovat také na Maliníku, v Křižanech, Osečné, Libíči, Heřmanicích, Roudnici, Tuhani a Helkovicích. "V současné době se dělá projektová dokumentace, řeší se majetkové vztahy a důležité je pro umístění meteohlásky také, jak daleko je elektrické napájení. To má vliv na cenu. Jedna stojí přibližně 1,5 milionu korun," dodal náměstek.
Liberecký kraj je z velké části horskou a podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu poměrně náročná. Krajská správa silnic zajišťuje údržbu 2076 kilometrů silnic. "Zimní údržba v kraji přijde v průměru na 114 milionů korun. Nejpříznivější pro nás byla zima 2013/2014, kdy nás to stálo necelých 75 milionů. Naopak nejnáročnější byla zima o rok dříve, která stála 153 milionů korun, což je více než dvojnásobek," řekl Pieter. Zcela bez údržby zůstává v kraji v zimě jen zhruba 70 kilometrů silnic, 36 procent komunikací se solí.
Přestože teploměry stoupají v posledních dnech ke 20 stupňům Celsia, silničáři v Libereckém kraji jsou na zimu připraveni. "Příprava na zimu je celoroční proces, protože musíte dát dohromady techniku. Nějaká vozidla jsme už v létě poslali na generálku. Z loňska nám zbylo nějakých 40 50 procent posypové soli, takže jsme jen něco dokoupili," řekl ČTK Petr Šén ředitel společnosti Silnice LK, která údržbu krajských komunikací zajišťuje. Techniku silničáři předělávají podle potřeb. "Nějaké sypače už jsou připravené. Jak nám dobíhají práce běžné údržby, tak to postupně přestavujeme, abychom na začátku listopadu byli připraveni," dodal.