reklama

Policejní defibrilátor zachránil život dvanáctileté dívenky

6. 6. 2017
Dnes krátce před druhou hodinou nad ránem požádal dispečink Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje o vyslání policejní hlídky s defibrilátorem k dvanáctileté dívce se zástavou srdeční činnosti. Tu postihla náhlá zdravotní příhoda v době, kdy spala doma v posteli. Rodiče okamžitě volali linku 155.
Policejní defibrilátor zachránil život dvanáctileté dívenky
Foto: www.policie.cz
Rodina bydlí na Mimoňsku, proto na místo vyjeli policisté obvodního oddělení policie Mimoň. V domácnosti byli čtyři minuty poté, co je operační středisko vyslalo.  Dívenka byla v bezvědomí a měla jen lapavé dechy. Policisté okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž i umělé dýchání a zároveň použili defibrilátor. Přístroj vyhodnotil fibrilaci a doporučil výboj. Po něm policisté pokračovali v resuscitaci, při které došlo k obnovení základních životních funkcí a po příjezdu sanity pacientku předali do péče zdravotnické záchranné služby. Ta dívku stabilizovala a transportovala do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem na jednotku intenzivní péče dětské kliniky. Zdravotníci pak cestou operačního střediska policie policistům za jejich pomoc poděkovali. Svým včasným příjezdem a kvalitním poskytnutím první pomoci dali dívce šanci na přežití.defibrilátor

Dnešní výjezd policistů je už druhým  úspěchem projektu „AED pro Liberecký kraj“, který Liberecký kraj  spolu se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje spustily v březnu letošního roku. Liberecký kraj uvolnil 2 miliony korun na nákup 36 automatických externích defibrilátorů (AED), kterými nyní disponují policisté a profesionální i dobrovolní hasiči. Ty k jeho používání vyškolili zdravotníci. Přístroje jsou směřované zejména do těch lokalit, kam se mohou policisté nebo hasiči dostat k pacientovi dříve než zdravotnická záchranná služba.

Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci, tedy ke zrušení fibrilace komor při kardiopulmonární   resuscitaci. Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Aby mohla být defibrilace úspěšná, musí být srdce schopno samostatné činnosti, například nesmí být příliš poškozeno infarktem.

Dne 12. května krátce po 20. hodině jiná dvoučlenná hlídka policistů obvodního oddělení policie v Mimoni vyjela s defibrilátorem k 75letému muži v bezvědomí do rodinného domu v Mimoni. Policisté , kteří na místo dorazili ještě před zdravotnickou záchrannou službou, poskytli muži nepřímou srdeční masáž a opakovaně mu defibrilačním přístrojem aplikovali výboj. Muže si do péče následně převzal lékař zdravotnické záchranné služby , který pacienta ošetřil a ten pak nabyl vědomí ještě v sanitě cestou do nemocničního zařízení.

Zdravotníci i v tomto případě vysoce ocenili zásluhu policistů na záchraně jeho života. Za to jim dne  31. května poděkoval na slavnostním aktu v kavárně Pošta na Krajském ředitelství policie Libereckého kraje také ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Mgr. Vladislav Husák,  hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje MUDr. Vladimír Hadač.

PČR/Ivana Baláková
voda
22. 5. 2018 07:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
šerm
22. 5. 2018 06:38 Kordista Jiří Beran se stal posedmé českým mistrem a s klubem SC Praha získal v Liberci titul v družstvech. Mezi kordistkami uspěla Kateřina Došková.
jn
22. 5. 2018 06:35 Jablonec nad Nisou připravuje opravu stoletého mostu v Lidické ulici. Práce za 13 milionů korun zkomplikují v létě přístup do domů v sousedství.
ralsko
21. 5. 2018 17:05 Liberecká univerzita zpracuje pro Liberecký kraj studii rozvoje a dalšího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko. Hotova by měla být do podzimu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).